Προγραμματισμός στο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

lysias23

Νεοφερμένος

Ο lysias23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου και προσπαθώ σιγά σιγά να κατασταλάξω στην σχολή που θα επιλέξω σε 1,5 χρόνο από τώρα.
Γενικά τα πάω καλά με τις Θετικές Επιστήμες και μου αρέσει πολύ η πληροφορική και ειδικά ο προγραμματισμός.
Όπως γνωρίζουμε όλοι οι γονείς πιέζουν τα παιδιά να μπουν σε μια καλή σχολή κλπ κλπ.
Έτσι δεν είναι και τόσο στις πρώτες πρώτες επιλογές μου το τμήμα πληροφορικής (Συγκεκριμένα του ΑΠΘ). (Αν και είναι μία από αυτές)

Τέλος πάντων ήθελα να ρωτήσω στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών κατά πόσο ασχολούνται τον προγραμματισμό.
Σας παρακαλώ να απαντήσετε. Η βοήθεια θα είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου και προσπαθώ σιγά σιγά να κατασταλάξω στην σχολή που θα επιλέξω σε 1,5 χρόνο από τώρα.
Γενικά τα πάω καλά με τις Θετικές Επιστήμες και μου αρέσει πολύ η πληροφορική και ειδικά ο προγραμματισμός.
Όπως γνωρίζουμε όλοι οι γονείς πιέζουν τα παιδιά να μπουν σε μια καλή σχολή κλπ κλπ.
Έτσι δεν είναι και τόσο στις πρώτες πρώτες επιλογές μου το τμήμα πληροφορικής (Συγκεκριμένα του ΑΠΘ). (Αν και είναι μία από αυτές)

Τέλος πάντων ήθελα να ρωτήσω στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών κατά πόσο ασχολούνται τον προγραμματισμό.
Σας παρακαλώ να απαντήσετε. Η βοήθεια θα είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απο που και ως που η πληροφορικη θεωρειται λιγοτερης εκτιμησης απο οποιαδηποτε αλλη σχολη; :hmm::hmm: .
Για να μην μπερδευομαστε καλη σχολη σημαινει 1)Σχολη που προσφερει πληρη γνωση στο αντικειμενο που επελεξες να ειδικευτεις σε προπτυχιακο/μεταπτυχιακο & διδακτορικο επιπεδο ,2)Επαγγελματικη αποκατασταση.
Υπαρχουν κιαλλοι παραγοντες οπως κτιριακες εγκαταστασεις/εργαστηριακος εξοπλισμος κτλπ. αλλα δεν τα προσμετραω γιατι εαν τα πρωτα εχουν επιτευχθει τοτε η σχολη εχει πετυχει τον στοχο της,και ενταξει Ελλαδα εδω,no money...
Τι απο τα παραπανω δεν εχει μια σχολη πληροφορικης;Ισα ισα ειναι πολυ πιο πιθανο να βρεις δουλεια απο εκει καθως υπαρχει τεραστια ζητηση-θα τολμουσα να πω η μεγαλυτερη σε σχεση με ολα τα πεδια...

Τελος παντων,και απο τα δυο τμηματα βγαινεις κερδισμενος.Η προσωπικη μου γνωμη ειναι να δεις τα προγραμματα σπουδων και τι θα μαθαινεις κατα την διαρκεια της φοιτησης σου.Εαν μπορεις να δεις και απο κοντα διαλεξεις ακομα καλυτερα.
Αλλα πραγματα που ακουγονται βαρετα ειναι πολυ πιο ενδιαφερον στην πραξη,και πραγματα που διαβαζεις και σου φαινονται φοβερα μπορει να τα βαρεθεις.Οποτε μην ριχνεις στην τυχη τα ζαρια και την επιλογη σε ποια σχολη θα πας με βαση τι θεωρουν οι αλλοι καλη σχολη γι'αυτους-ειτε ειναι φιλοι ή οικογενεια-.Επελεξε μονος σου μια καλη σχολη για εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν θες να πας πληροφορική πήγαινε πληροφορική. Στο ΗΜΜΥ δεν έχουν αρκετά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τέλος πάντων ήθελα να ρωτήσω στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών κατά πόσο ασχολούνται τον προγραμματισμό.
Είμαι απόφοιτος της "αντίστοιχης" σχολής του Πολυτεχνείου Κρήτης ( Ηλεκτρονικός Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών αλλά έχουμε αρκετά παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών).

Ναι, ασχολούμαστε με τον προγραμματισμό, μην ανησυχείς. Μπορείς να "ειδικευτείς" σε κυρίως softwareική κατεύθυνση μέσα στη σχολή αν θες. (Εμείς δεν είχαμε κατευθύνσεις επίσημα αλλά "διάλεγες" με τα μαθήματα που διάλεγες και τη διπλωματική σου. Στο Μετσόβιο ξέρω οτι έχουν επίσημα κατευθύνσεις μια εκ των οποίων είναι πιο κλασσική πληροφορική).

Επίσης ακόμα και στα άλλα μαθήματα δε θα γλυτώσεις από τον προγραμματισμό, γιατί έχει τρυπώσει σαν εργαλείο σχεδόν παντού. Η κατεύθυνση ηλεκτρονικής/hardware (που πήρα εγω) έχει γερές δόσεις low level programming και προγραμματισμού σε HDLs (hardware description languages). Στα συστήματα αυτομάτου ελέγχου απ ότι ξέρω πάλι παρόμοια κατάσταση επικρατεί.

Ψάχνοντας πόσο ίδιο είναι το πρόγραμμα με της δικιάς μου σχολής βρήκα τις ροές τους. Τα 2 πρώτα είναι full προγραμματισμός, και βλέπω τουλάχιστον άλλες 3 ροές που καταλαβαίνω ότι είναι 80% προγραμματισμός. Μην ανησυχείς λοιπόν "θα περάσεις καλά"¨:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα τμήματα πέρα του Μετσοβείου δεν έχουν ροές πληροφορικής, αλλά μόνο μαθήματα λογισμικού ως επιλογής στην κατεύθυνση των ηλεκτρονικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λοιπόν απόφοτιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Από ΗΜΜΥ ΕΜΠ όπως είπαν οι συνάδελφοι από πάνω μπορείς να ασχοληθεί με προγραμματισμό αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς με ένα σωρό άλλα μαθήματα όπως ΣΗΕ, ηλεκτρομαγνητικά πεδία, ΣΑΕ και πολλοί χάνουν τη μπάλα. Επίσης στο ΕΜΠ μαζεύονται πολλά φυτά που σημαίνει ότι ο μέσος φοιτητής έχει ανεβασμένο επίπεδο σε σύγκριση με άλλες σχολές. Αυτό σημαίνει δύσκολες εξετάσεις στα περισσότερα μαθήματα, πολλές εργασίες μέσα στο εξάμηνο ακόμα και σε μαθήματα που δεν έχουν εργαστήριο. Χάνεις τη μπάλα πολύ εύκολα. Αυτό συμβαίνει σε όλες στις σχολές με πάνω 16.000 μόρια αλλά μια σχολή που έχει βάση πάνω 18500 το φαινόμενο είναι πιο έντονο.

Ως προς το θέμα των γνώσεων που αποκτάς μέσα στη σχολή καλύτερο είναι ένα καθαρόαιμο τμήμα πληροφορικής. Κακά τα ψέματα όσα μαθήματα πληροφορικής κι ας έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών οι πληροφορικάριοι είναι ένα κλικ παραπάνω. Οφείλω να πω ότι τα μάθημα δεν είναι προσανατολισμένα στο τεχνικό κομμάτι του προγραμματισμού, δηλαδή πάρε ένα μάτσο frameworks, IDE κ.λπ. και μάθε πως λειτουργούν για να φτιάξεις αποτελεσματικά και εύκολα προγραμματιστικές λειτουργίες σε κάποιο λειτουργικό σύστημα αλλά μαθαίνεις θεωρία αλγορίθμων, σπαζοκεφαλιές κ.λπ. Με άλλα λόγια ο καλός φοιτητής θα ξέρει να σου φτιάξει έναν αλγόριθμο που να δημιουργεί ένα δέντρο με συνδεμένες λίστες αλλά αν του πεις ποια η διαφορά fragment και activity στο android ή χρησιμοποιήσε κάποιο version control να δω τον κωδικά σου πολύ πιθανόν θα σε κοιτάζει με μάτια έτοιμα να κλάψουν.

Αυό που προσφέρει το ΕΜΠ είναι η πολύ καλή δικτύωση που είναι περισσότερο από τις standard γνώσεις που προσφέρουν τα πανεπιστήμια. Πολλές start ups και πολλά project έχουν ξεκινήσεις από ημμυτες (polfish, skroutz, insomnia, eshop,
Taxibeat, efood), οι καλύτεροι καθηγητές πληροφορικής στην Ελλάδα έχουν βγάλει ΕΜΠ (π.χ. Δασκαλάκης, Παπαδημητρίου). Δεν είναι τυχαίο αυτό.


Αν θέλεις να ασχοληθεί με προγραμματισμό αγόρασε από τώρα κανά udemy να μάθεις κάνεις πρακτικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lysias23

Νεοφερμένος

Ο lysias23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ήσασταν αρκετά κατατοπιστικοί. Καιρό έψαχνα πληροφορίες και κατέληγα σε αδιέξοδο συνήθως. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε αφάνταστα.
:thanku::thanku::thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όπως είπαν ΗΜΜΥτες πιο πάνω, από ΗΜΜΥ θα μάθεις πολλά. Από χημεία και κρυσταλλοποίηση της motherboard μέχρι και φωτοβολταικά. Έχει τεράστιο εύρος γνώσεων, και ως ΗΜΜΥτης μπορείς να δουλέψεις από προγραμματιστής μέχρι ΟΤΕ. :sleep:
Με άλλα λόγια, αν εσύ θέλεις μόνο προγραμματισμό, επέλεξε μια σχολή προγραμματισμού. Η ΗΜΜΥ θα σου πιει το αίμα αν δεν έχεις όρεξη να διαβάζεις χημεία, φυσική και υψηλά μαθηματικά. :down:

Προσωπικά βρισκόμουν στην θέση σου πριν μερικά χρόνια. Αν είχα πάει για ΗΜΜΥ, θα το είχα μετανιώσει απ' ό,τι βλέπω τώρα. Θα έβγαινα από εκεί στα 10 χρόνια. Ενώ τώρα διαβάζω μόνο δίκτυα και προγραμματισμό, έχω ελεύθερο χρόνο να κάνω τα δικά μου πρότζεκτ (αυτά κοιτάνε οι εταιρίες) και γενικά είμαι κομπλε. :thumbup:

edit: Κάτι άσχετο αλλά πολύ σημαντικό. Θα γίνεις φοιτητής, ως εδώ καλά. Μια συμβουλή, αν επιτρέπεις σε έναν άγνωστο να σε συμβουλέψει, θα ήταν να μην ασχοληθείς με κόμματα, "φοιτητικά κινήματα" και λοιπά. Διάβασε πολιτικη, οικονομία και ιστορία (έχω βιβλία να σου στείλω αν θέλεις), ασχολήσου με φιλοσοφία αν σου αρέσει, διάβασε αριστερή βιβλιογραφία, φασιστική βιβλιογραφία, φιλελεύθερη βιβλιογραφία. Αλλά όλα αυτά κάντα μακριά από παρατάξεις και κομματοποίηση.
Σε ένα σύστημα όπου όλοι είναι είτε αδιάφοροι είτε κομματοποιημένοι, εσύ κάνε την διαφορά. Rise above, εκπαίδευσε την εαυτό σου και άσε τους άλλους να "αγωνίζονται".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ήσασταν αρκετά κατατοπιστικοί. Καιρό έψαχνα πληροφορίες και κατέληγα σε αδιέξοδο συνήθως. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε αφάνταστα.
:thanku::thanku::thanku:

Κατι ακομα,'εχε υπ'οψιν οτι αναλογα τι projects θες να κανεις θα χρειαστεις να μαθεις εξτρα πραγματα.Πχ. εαν θες να φτιαχνεις web pages,δεν θα χρειαστεις ιδιαιτερα μαθηματικα,εαν ομως θες να ασχοληθεις με αλλα πραγματα οπως ας πουμε προγραμματα για τραπεζες κτλπ. υπαρχει ενα σετ γνωσεων πανω στα οικονομικα που θα σου χρειαστει.

Αντιστοιχα εαν θες να ασχοληθεις με προγραμματα προσομοιωσης πιθανοτατα θα χρειαστεις εξτρα μαθηματικες γνωσεις(μερικες διαφορικες/κλασματικες διαφορικες οπως στην εξισωση navier-stokes σε υπολογιστικη ρευστοδυναμικη ή γνωσεις μηχανικης για stress analysis).Εαν θες να ασχοληθεις με προγραμματα rendering θα χρειαστει να διαβασεις φυσικη που αναφερεται στο φως,αρα εδω θα χρειαστεις πολυ γεωμετρικη αλγεβρα.Υπαρχουν πλεον μεχρι και physics engines για real-time rendering που κανουν χρηση εργαλειων οπως finite-element-analysis και πλεον κατεχουν εξέχοντα ρολο στο χωρο των μεγαλων παραγωγών,καθως ειναι πολυ χρησιμα και λογω της τεραστιας εξελιξης του hardware μπορουν πλεον να προσφερουν πολλα.

Το πεδιο ειναι vast γενικα,οι ευκαιριες και το τι μπορεις να κανεις ειναι κυριολεκτικα αμετρητες.Ωστοσο σου προτεινω να αρχισεις να τις ψαχνεις μια-μια(παραπανω σου ανεφερα κυριως παραδειγματα απο αυτα που ασχολουμαι εγω,ωστοσο υπαρχουν πολλες αλλες κατευθυνσεις περα αυτων).Παντως το σιγουρο ειναι ενα,παρε βιβλια και μαθε οσα περισσοτερα μπορεις και μην σταματας να μαθαινεις νεα πραγματα καθως η πληροφορικη ειναι ενα συνεχως μεταβαλλομενο πεδιο.Ετσι πραγματα που εμαθες πριν x χρονια μπορει να μην ισχυουν πλεον.
Μην μενεις στα ονοματα των σχολων,πιασε και διαβασε το αντικειμενο τους,τι προσφερουν,τι ευκαιριες εχουν,ποιες ευκαιριες ενδιαφερουν εσενα.Ποσο διεπιστημονικο ειναι το πεδιο σου ωστε να μαθεις πραγματα σε αλλους τομεις που σε ενδιαφερουν-προφανως η πληροφορικη ειναι απο τα πιο διεπιστημονικα πεδια καθως ολες οι θετικες επιστημες και οι κλαδοι τους χρησιμοποιουν υπολογιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όπως γνωρίζουμε όλοι οι γονείς πιέζουν τα παιδιά να μπουν σε μια καλή σχολή κλπ κλπ.
Αυτό από που προκύπτει?Γιατί υπονοείς ότι η πληροφορική δεν είναι καλή σχολη? Τέτοια θέματα νομίζω λύνονται απ΄τη στιγμή που θα μπεις και θα δεις τι παλούκι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top