Φιλολογία ΕΚΠΑ vs Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ

Φιλολογία ΕΚΠΑ vs Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Φιλολογία ΕΚΠΑ

  • Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μεγάλο μου όνειρο να περάσω φιλολογία...
Πόσο με πληγώνει που δε μπορώ να το πραγματοποιήσω!
Πώς είναι η φοιτητική ζωή ως φιλόλογος; :(:'(:'(:'(:'(
Γιατί, αν επιτρέπεται, δε μπορείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ποιο απο τα 2 τμήματα έχει μεγαλύτερες προοπτικές εργασίας στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το τμήμα φιλολογίας ειναι πολύ δυσκολότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μπορώ να γίνω φιλόλογος ακολουθώντας την αρχαιολογική κατεύθυνση; Έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις και έχω προβληματιστεί πάρα πολύ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Είτε από την κατεύθυνση της ιστορίας είτε από την κατεύθυνση της αρχαιολογίας, στο τέλος έχεις δικαιώματα φιλολόγου, καθώς και ιστορία έχεις διδαχτεί και όλα τα φιλολογικά που πραγματοποιούνται στο τμήμα. Είχα καθηγήτρια στο Λύκειο που είχε τελειώσει το εν λόγω τμήμα και συγκεκριμένα την κατεύθυνση της αρχαιολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amelie333

Νεοφερμένος

Η amelie333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κι εγώ είχα αυτό το δίλημμα πιο παλιά, όσον αφορά τη Φιλολογία και την Ιστορία-Αρχαιολογία. Επειδή όμως προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αποκλειστικά με την εκπαίδευση καταστάλαξα στην Ιστορία-Αρχαιολογία, που ήταν και η δεύτερη επιλογή μου, μια και λατρεύω την Ιστορία, ωστόσο ελπίζω να παρέχονται μαθήματα στα Αρχαία, τα Λατινικά και τη Λογοτεχνία που να σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις κι ένας αξιοπρεπής φιλόλογος με γνώσεις.

Πάντως όσο ψάχνω την Ιστορία-Αρχαιολογία τόσο περισσότερο μου αρέσει και βρήκα έναν τομέα της που είναι πραγματικά στα μέτρα μου, την Ενάλια Αρχαιολογία, που μπορεί κανείς να αποκτήσει ειδίκευση με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (έχει και το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανάλογο πρόγραμμα σπουδών!).

Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι καλό; :)

Η Φιλολογια σιγουρα δεν σε οδηγει μονο στην εκπαιδευση. Κοιτα μερικες ακομα επαγγελματικες προοπτικες:
1) Τεχνολογια. Ναι, οσο παραξενο κι αν ακουγεται αν επιλεξεις τη κατευθυνση της γλωσσολογιας και ειδικα κι αν κανεις και ενα μεταπτυχιακο πανω σε υπολογιστικη γλωσσολογια/γνωσιακη επιστημη/πληροφορικη εχεις πολυ καλη βαση για να εργαστεις σε εταιριες τεχνολογιας. (Εχω μια γνωστη που εκανε ακριβως αυτο). Ουσιαστικα αφορα τον τομεα επεξεργασιας φυσικου λογου και τεχνητης νοημοσυνης.
2) Marketing Ενας χωρος που απαιτει περισσοτερο να εισαι καλος και να το χεις παρα να εχεις καποιο πτυχιο μαρκετινγκ. Σιγουρα, βεβαια, αν θες να ασχοληθεις με αυτο θα κανεις ενα μεταπτυχιακο πανω σε και σχετικο. Η φιλολογια ομως, ως μια επιστημη που μελετα τη γλωσσα και τη λογοτεχνια αποτελει πολυ καλη βαση για αυτον τον τομεα.
3) Ακαδημαϊκη καριερα Θα μου πεις, απο ολα τα πτυχια μπορεις να κανεις ακαδημαϊκη καριερα. Κι ομως, η φιλολογια αποτελει απο τα περισσοτερο χρηματοδοτουμενα και απο αυτα με τις περισσοτερες θεσεις εργασιας, κυριως βεβαια στο εξωτερικο. Γενικα ακαδημαϊκη καριερα στην Ελλαδα δεν.
4) Λογοθεραπεια Νομιζω αυτονοητο.
5) Μεταφραση - Διερμηνεια Φυσικα σε συνδυασμο με πολυ καλη γνωση ξενων γλωσσων. Βεβαια, σε αυτον τον χωρο οι χρηματικες απολαβες ειναι λιγο αστα να πανε... Καλυτερες στη διερμηνεια, σαφως χειροτερες στη μεταφραση.
6) Επιμελεια κειμενων Και παλι νομιζω αυτονοητο.

Γενικοτερα, η φιλολογια ειναι ενα πτυχιο το οποιο μπορει να συνδυαστει με πολλους τομεις, αναλογα βεβαια και με τα μεταπτυχιακα που θα κανεις. Αν σου αρεσει η γλωσσα και μαθεις ξενες γλωσσες θα τη βρεις την ακρη. Παντως ειναι μεγαλο λαθος να θεωρουμε οτι η φιλολογια σε οδηγει μονο στο καθηγητιλικι... εχοντας ποοολλες γνωστες αποφοιτες της φιλολογιας του εκπα, ολες εχουν δουλεια, ολες στον τομεα τους, καμια ως καθηγητρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top