Φροντιστήριο Αγγλικών

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ξέρω να σας προτείνω φροντιστήριο σε καμία από αυτές τις περιοχές, όμως μπορώ να σας δώσω μια λίστα που κυκλοφορεί σχετικά με το τι πρέπει να προσέχετε και να ρωτάτε όταν προσπαθείτε να επιλέξετε φροντιστήριο. Η λίστα απευθύνεται σε γονείς αλλά μπορείτε να την προσαρμόσετε στα δικά σας δεδομένα. Μην βασίζεστε μόνο στο αν συμπαθήσατε αυτόν που σας έκανε την ενημέρωση, καθώς δεν θα σας κάνει αυτός μάθημα και ίσως να μην επηρεάσει καθόλου τις σπουδές σας. Σίγουρα ένας υπερόπτης ιδιοκτήτης φροντιστηρίου δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά αν όντως είναι οι καλύτεροι? Μήπως αυτό που βλέπετε ως υπεροψία είναι μεγάλη αυτοπεποίθηση? (λέω εγώ τώρα...)

ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΓΓΛΙΚΩΝ; Τι πρέπει να προσέχουν οι γονείς.

Η επιλογή φροντιστηρίου αγγλικών είναι μια δύσκολη διαδικασία που αποτελείται από επισκέψεις σε φροντιστήρια και συζητήσεις με τους εκπροσώπους τους. Οι συζητήσεις αυτές περιστρέφονται κυρίως γύρω από το κόστος, αλλά μήπως το κόστος δεν πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής; Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει οι γονείς να λαμβάνουν υπ' όψιν πριν κάνουν την επιλογή τους. Συγκεκριμένα:

1. Αναζητήστε συστάσεις από γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στο εκάστοτε φροντιστήριο. Μην βασίζεστε σε φήμες ή σε αυτά που διαβάζετε στα φυλλάδια γιατί μπορεί να είναι παραπλανητικά. Προσπαθήστε να βρείτε ανθρώπους που τα παιδιά τους φοιτούν στο φροντιστήριο και ρωτήστε τους για τις εμπειρίες τους.

2. Όταν επισκέπτεστε το φροντιστήριο, ρίξτε μια καλή ματιά στο χώρο. Είναι περιποιημένος; Οι τουαλέτες είναι καθαρές; Ζητείστε να σας δείξουν τις αίθουσες. Έχουν επαρκή φωτισμό και εξαερισμό; Υπάρχει κλιματισμός; Πόσα θρανία έχει η κάθε τάξη; Αν βλέπετε τάξεις που χωράνε 20 άτομα, μην πιστέψετε ότι το φροντιστήριο έχει τμήματα "αυστηρά ολιγομελή".

3. Μην δεχτείτε να σας ενημερώσει (μόνο) η γραμματεία. Ζητήστε να μιλήσετε με τον ιδιοκτήτη, τον υπεύθυνο σπουδών και / ή τις καθηγήτριες. Κάνετε ερωτήσεις ουσίας, όχι απλά "ποια είναι η καλύτερη τιμή στα δίδακτρα". Ρωτήστε ποια μέθοδος χρησιμοποιείται για την εκμάθηση της γλώσσας και ποια είναι η φιλοσοφία του μαθήματος. Πόσο θα πρέπει να διαβάζουν τα παιδιά στο σπίτι; Τι βοηθήματα χρησιμοποιούνται (CD, DVD, διαδραστικοί πίνακες, παιχνίδια); Πόσα παιδιά θα είναι στην τάξη; Αν κατά τη διάρκεια της χρονιάς γίνονται ενημερώσεις γονέων και τι ακριβώς περιλαμβάνουν.

4. Ερωτήσεις ουσίας είναι οι εξής: Ποιος θα διδάξει το παιδί μου; Πόσα χρόνια εμπειρία έχει (γενικώς και στο συγκεκριμένο επίπεδο); Πόσα χρόνια εργάζεται στο φροντιστήριο; Τι σπουδές έχει κάνει και πόσο συχνά παρακολουθεί σεμινάρια; Θα έχουν τα παιδιά επαφή με φυσικούς ομιλητές της γλώσσας (native speakers); Πώς γίνεται η επιλογή των βιβλίων και του εκπαιδευτικού υλικού; Υπάρχει γραμματεία στο φροντιστήριο ή έστω κάποιος να επιβλέπει τα παιδιά στα διαλείμματα και να απαντάει στα τηλέφωνα; Ποιος παρακολουθεί την ακαδημαϊκή πορεία των παιδιών (εκτός από την εκάστοτε καθηγήτρια);

5. Ειδικά για τα "πρωτάκια" ρωτήστε πόση έμφαση δίνεται στη γραφή και στην εξάσκηση της προφοράς. Ζητήστε να σας πουν τι κάνουν οι καθηγήτριες για να γίνει το μάθημα ευχάριστο και να αγαπήσουν τα παιδιά τη γλώσσα. Πόση έμφαση δίνεται σε θέματα πολιτισμού και κουλτούρας;

6α. Σχετικά με τα δίδακτρα, μην μένετε απλά στο ποσό. Ένα ποσό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Ρωτήστε πόσες εβδομάδες και πόσες ώρες διδασκαλίας περιλαμβάνει. Πόσα παιδιά θα είναι στο τμήμα. Τι επιπλέον παροχές υπάρχουν (εξάσκηση με κομπιούτερ, δανειστική βιβλιοθήκη, projects, υποστηρικτική διδασκαλία, προετοιμασία για τα αγγλικά του σχολείου). Επίσης, αν πληρώνετε χωριστά για την εγγραφή και αν υπάρχει επιπλέον χρέωση για τις έξτρα δραστηριότητες.

6β. Εκτός από το συνολικό ποσό, σημασία έχει και ο διακανονισμός, δηλαδή σε πόσες δόσεις μπορούν να μοιραστούν τα δίδακτρα. Επίσης αν πληρώνετε χωριστά για την εγγραφή και αν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για τις έξτρα δραστηριότητες. Και φυσικά αν δίνουν αποδείξεις!

Ρωτήστε όλα τα παραπάνω, αλλά όχι μόνο στην αρχή της χρονιάς. Ρωτάτε διαρκώς στην πορεία για να βεβαιώνετε πως αυτά που σας είπαν στην αρχή εφαρμόζονται. Πλέον θα έχετε κι εσείς τη δική σας άποψη, παρακολουθώντας τα παιδιά σας!

Αυτά - ελπίζω η λίστα να σας δώσει μερικές ιδέες για το τι να ρωτήσετε και πώς να επιλέξετε το κατάλληλο φροντιστήριο. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Και ο καλητερος στο κοσμο να ειναι ο αλλος θα πρεπει να αφηνει τους αλλους να το λενε για μενα ειναι αλλαζονια .δεν λεω να πει να καλα του φροντιστηριου αλλα χωρις να προσβαλει αλλους και κυριος τον ανθρωπο που εχει μπροστα του ..Αλλα κακα τα ψεματα ο ανθρωπος που εκπροσηπει κατι ειναι η βιτρινα του και αν δεν σε αρεσει η βιτρινα ενος καταστηματος δεν θα μπεις να δεις τι κρυβει ποιο μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Έχει κάποιος να προτείνει ένα καλό φροντιστήριο αγγλικών στην ξάνθη? 20 χρονων ειμαι, εχω lower cambridge και θελω να παω για προφισενσυ!! Αν μπορεις ας απαντησει καποιος! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KayEs

Νεοφερμένος

Η KayEs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ηθελα να δωσω lower φετος μηπως γωριζετε που θα μπορουσα να διδαχτω αγγλικα με χαμηλες τιμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edouardos

Νεοφερμένος

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο σχετικά οικονομικό φροντιστήριο αγγλικών στο Κέντρο της Αθήνας και γύρω περιοχές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να κάνω μαθήματα για το proficiency και ίσως για το IELTS, γνωρίζει κανείς κάποιο φροντιστήριο με αξιόλογους καθηγητές στο Κέντρο? ( έχω πάρει το lower).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...ενδιαφερομαι για μαθηματα proficiency...εχετε να προτεινετε κανενα καλο φρο τιστηριο οικονομικο? Σκεφτομουν για ευρωδιασταση που εχει και 2η ξενη γλωσσα με σημαντικη εκπτωση αλλα δεν ξερω τι παιζει με τετοιου ειδους φροντιστηρια...οποιος επιθυμει τη γνωμη του παρακαλω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά να λέτε και περιοχές πριν σας προτείνουμε φροντιστήρια, να μην μυρίζουμε τα δάχτυλά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εχεις δικιο σορρυ απλα επειδη εχω γραψει τη σχολη το θεωρησα αυτονοητο...για Αθηνα κεντρο ενδιαφερομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωαννα 3004

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 3004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ψαχνω φροντηστηριο ή εστω καποιον δασακαλο αγγλικων εδω θεσσαλονικη. Ειμαι επιπεδο B1 pre lower , θα ηθελα κατι οικονομικο γιατι δεν εχω μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα, ευχαριστω

Καποιος ? Παιδια πρεπει να παρω οπωσδηποτε το lower και μετα το proficency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπερα σας, γνωριζει καποιος κανένα καλό φροντιστήριο αγγλικών στον Πειραια να μου προτείνει;

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό φροντιστηριο αγγλικών να μου προτείνετε κυρίως στον πειραια;;:) ;ή αν έχετε παει σε καποιο και ειναι καλο.Πηγα στα Γραψα και ρωτησα αλλα δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπερα σας, γνωριζει καποιος κανένα καλό φροντιστήριο αγγλικών στον Πειραια να μου προτείνει;

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό φροντιστηριο αγγλικών να μου προτείνετε κυρίως στον πειραια;;:) ;ή αν έχετε παει σε καποιο και ειναι καλο.Πηγα στα Γραψα και ρωτησα αλλα δεν ξερω..

Γράψα θα απέφευγα. Αν δεν σε έπεισαν με το λογύδριο των εγγραφών, δεν θα σε πείσουν στο μάθημα.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω. Μπες σε 3-4 φροντιστήρια στην περιοχή σου και ρώτα, πάρτα στη σειρά, όλο και κάποιο καλό θα υπάρχει.

Ευρωγνώση πήγες;

Παιδια ψαχνω φροντηστηριο ή εστω καποιον δασακαλο αγγλικων εδω θεσσαλονικη. Ειμαι επιπεδο B1 pre lower , θα ηθελα κατι οικονομικο γιατι δεν εχω μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα, ευχαριστω

Καποιος ? Παιδια πρεπει να παρω οπωσδηποτε το lower και μετα το proficency

Αντί να ψάχνεις κάτι οικονομικό (γιατί οικονομικό και καλό δεν συμβαδίζουν) ψάξε κάτι καλό και φέρτο στα μέτρα σου. Ξεκίνα από τα φροντιστήρια που λογικά είναι πιο οικονομικά από τα ιδιαίτερα και αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο καλό που να το αντέχει η τσέπη σου, βρες έναν σούπερ καλό καθηγητή και κάνε λιγότερες ώρες μάθημα / πήγαινε πιο αργά. Καλύτερα να δώσεις Lower σε 2 χρόνια και να το πάρεις, παρά να κάνεις οικονομίες τώρα και να τα πληρώσεις σε εξέταστρα αργότερα.

Ξέρεις τι λένε, η φτώχεια τρώει τον παρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γράψα θα απέφευγα. Αν δεν σε έπεισαν με το λογύδριο των εγγραφών, δεν θα σε πείσουν στο μάθημα.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω. Μπες σε 3-4 φροντιστήρια στην περιοχή σου και ρώτα, πάρτα στη σειρά, όλο και κάποιο καλό θα υπάρχει.

Ευρωγνώση πήγες;


Γράψα, αν επιτρέπεται, γιατί όχι; Ρωτώ γιατί έχω κλείσει ραντεβού αλλά έχω τις αμφιβολίες μου. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό φροντιστήριο που να είναι κοντά στη Πανεπιστημίου (αν δε θες να κάνεις διαφήμιση στείλε μου το σε προσωπικό μήνυμα) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γράψα, αν επιτρέπεται, γιατί όχι; Ρωτώ γιατί έχω κλείσει ραντεβού αλλά έχω τις αμφιβολίες μου. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό φροντιστήριο που να είναι κοντά στη Πανεπιστημίου (αν δε θες να κάνεις διαφήμιση στείλε μου το σε προσωπικό μήνυμα) ;

Δεν έχω ακούσει καλό λόγο από κανέναν που έχει συνεργαστεί με φροντιστήρια της συγκεκριμένης αλυσίδας, ούτε μαθητή ούτε καθηγητή. Επίσης με χαλάει το marketing: τη μία μέρα βλέπεις φυλλάδιο αποκλειστικά ενηλίκων "εσύ θα μείνεις με τους μικρούς?" και την επόμενη βλέπεις φυλλάδιο που διαφημίζει τμήματα για παιδιά. Και πολύ φυλλάδιο... κλαίει ο Αμαζόνιος...

Γενικά στο κέντρο δεν ξέρω αν υπάρχουν καλά φροντιστήρια. Από ό,τι έχω καταλάβει, χαμηλώνουν τις τιμές για να τραβήξουν πελάτες και βάζουν πολλά άτομα στις τάξεις, με αποτέλεσμα να μην γίνεται μάθημα αλλά διάλεξη. Έχω ακούσει για 23 μαθητές στο ίδιο τμήμα στην Ευρωδιάσταση και χωρίς κανέναν έλεγχο επιπέδου πριν γραφτείς, ώστε να διασφαλίσουν ότι ταιριάζουν τουλάχιστον οι ανάγκες και οι δυνατότητες όλων των μαθητών.

Προτείνω να δεις (και) στην περιοχή που μένεις αν υπάρχει κάποιο σοβαρό φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει καλό λόγο από κανέναν που έχει συνεργαστεί με φροντιστήρια της συγκεκριμένης αλυσίδας, ούτε μαθητή ούτε καθηγητή. Επίσης με χαλάει το marketing: τη μία μέρα βλέπεις φυλλάδιο αποκλειστικά ενηλίκων "εσύ θα μείνεις με τους μικρούς?" και την επόμενη βλέπεις φυλλάδιο που διαφημίζει τμήματα για παιδιά. Και πολύ φυλλάδιο... κλαίει ο Αμαζόνιος...

Γενικά στο κέντρο δεν ξέρω αν υπάρχουν καλά φροντιστήρια. Από ό,τι έχω καταλάβει, χαμηλώνουν τις τιμές για να τραβήξουν πελάτες και βάζουν πολλά άτομα στις τάξεις, με αποτέλεσμα να μην γίνεται μάθημα αλλά διάλεξη. Έχω ακούσει για 23 μαθητές στο ίδιο τμήμα στην Ευρωδιάσταση και χωρίς κανέναν έλεγχο επιπέδου πριν γραφτείς, ώστε να διασφαλίσουν ότι ταιριάζουν τουλάχιστον οι ανάγκες και οι δυνατότητες όλων των μαθητών.

Προτείνω να δεις (και) στην περιοχή που μένεις αν υπάρχει κάποιο σοβαρό φροντιστήριο.

Οκ. Ευχαριστώ. Αυτό που ενοχλούσε και εμένα είναι ότι "πέφτει" αρκετή διαφήμιση. Ένα καλό φροντιστήριο αποκτά όνομα από τη δουλειά που κάνει και δε θεωρώ ότι χρειάζεται αυτή τη φοβερή διαφήμιση. Όσον αφορά την Ευρωδιάσταση έχω ακούσει διιστάμενες απόψεις και έχω μπερδευτεί αρκετά. Θα κοιτάξω και αλλού.Έχω αρχίσει βέβαια να αγχώνομαι γιατί τα περισσότερα φροντιστήρια μέχρι αρχές Οκτώβρη έχουν ρυθμίσει τα τμήματα και δε ξέρω αν θα προλάβω. Το άφησα και εγώ τελευταία στιγμή. Και πάλι ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όσον αφορά την Ευρωδιάσταση έχω ακούσει διιστάμενες απόψεις και έχω μπερδευτεί αρκετά. Θα κοιτάξω και αλλού.Έχω αρχίσει βέβαια να αγχώνομαι γιατί τα περισσότερα φροντιστήρια μέχρι αρχές Οκτώβρη έχουν ρυθμίσει τα τμήματα και δε ξέρω αν θα προλάβω. Το άφησα και εγώ τελευταία στιγμή. Και πάλι ευχαριστώ.

Μήπως την μπερδεύεις με την Ευρωγνώση; Για την Ευρωγνώση τα σχόλια είναι συνήθως θετικά.

Η Ευρωγνώση από όσο ξέρω δεν έχει παραρτήματα στο κέντρο της Αθήνας. Τα κεντρικά τους είναι στη Γλυφάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όχι. Στην ευρωδιάσταση αναφέρομαι η οποία έχει παράρτημα και στο κέντρο. Με την ευρωγνώση δεν έχω ασχοληθεί τόσο καθώς δεν υπάρχει κάποιο παράρτημα στο κέντρο και ως εκ τούτου δε με εξυπηρετεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην προλάβεις να μπεις σε τμήμα. Ψάξτο πάρα πολύ καλά πάντως, γιατί τα μεγάλα φροντιστήρια όπως αυτά που έχεις αναφέρει σου κάνουν μια τεράστια έκπτωση (έχοντας πρώτα φουσκώσει τις αρχικές τιμές) αν πληρώσεις επί τόπου, και από τη στιγμή που πληρώσεις δεν παίρνεις τα χρήματά σου πίσω με τίποτα. Επίσης υπάρχουν διάφορα άλλα κόλπα πχ σου λένε ότι θα πάρεις τα δικά τους βιβλία που όμως κοστίζουν τριπλάσια τιμή από βιβλία του εμπορίου ή σου λένε ότι τα τμήματα σπάνε στους 12 μαθητές κι ενώ εσύ καταλαβαίνεις πως ο μέγιστος αριθμός ανά τμήμα είναι 12, αυτοί εννοούν ότι δημιουργείται νέο τμήμα μόνο όταν υπάρχουν 24 μαθητές για να βγουν δύο 12αρια τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Για το φροντιστήριο Real English στο Σύνταγμα έχει κανείς άποψη??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LION333

Νεοφερμένος

Ο LION333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποια είναι τα θέματα της Έκθεσης στο ECCE 2018 DEC; Γνωρίζει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top