Πολιτικές Επιστήμες

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα,

Έχω μπερδευτεί λιγάκι. Ποια από τις σχολές είναι η καλύτερη, από διάφορες πλευρές. Δεν ξέρω ποια να βάλω πρώτη. Το Τμήμα της Θεσσαλονίκης μού φάνηκε πολύ εκσυγχρονισμένο και οργανωμένο. Για τα άλλα δεν γνωρίζω. Τί πιστεύετε εσείς; Ευχαριστώ.

Βαγγέλης

Καλά, κανένας που να ενδιαφέρεται για πολιτικές επιστήμες ή φοιτητής σε αυτό το τμήμα δεν υπάρχει;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλησπέρα Βαγγέλη! Πρώτον ελληνικό δημόσιο και οργάνωση είναι δύο έννοιες που δεν τα πάνε καθόλου καλά μεταξύ τους. Όλα τα πανεπιστήμια έχουν προβλήματα οργάνωσης. Σε γενικές γραμμές και τα 3 τμήματα έχουν καλό πρόγραμμα σπουδών. Επέλεξε αυτό που σου αρέσει καλύτερα;). Για μένα ίσως της Παντείου να είναι καλύτερο για τους εξής λόγους: Το σγκεκριμένο πανεπιστήμιο ειδικεύεται στις κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες, που σημαίνει ότι σπουδάζοντας πολιτική επιστήμη , που είναι κατεξοχήν κοινωνική επιστήμη και δεν σχετίζεται με την νομική όπως πιστεύουν πολύ, θα είσαι σε θέση να έρθεις σε επαφή και με τις άλλες κοινωνικές επιστήμες που η πολιτική επιστήμη δανείζεται πράγματα όπως η κοινωνιολογία και η ψυχολογία. Θα μπορείς να δανείζεσαι ευκολότερα βιβλία, να παρακολουθείς ομιλία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως τα άλλα τμήματα του ΕΚΠΑ και ΑΠθ είναι υποδεέστερα και ότι δεν θα βγείς πολιτικός επιστήμονας. Απλά τα τμήματα αυτά έχουν άλλη κατεύθυνση. Δίαλεξε τι ταιρίαζει σε σένα περισσότεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Το ΑΠΘ έχω ακούσει οτι δεν εχει κατευθύνσεις το οποίο ειναι ενα πλήν καθώς αντικειμενα οπως οι Πολιτικες Επιστήμες ειναι αρκετα ευρεία και καλο είναι να ειδικευεσαι σε εναν τομεα. Οχι οτι του Παντειου εχει αλλα οπως ειπε πανω η ΝF βρίσκεται σε ενα πανεπιστημιο εξειδικευμενο στις πολιτικες και κοινωνικες επιστήμες ενώ προσφέρει επιπλέον το γνωστικό αντικείμενο της Πολιτικής Ιστορίας καθώς το όνομα του τμήματος είναι Πολιτικης Επιστήμης & Ιστορίας. Επίσης να θυμασαι οτι η Αθηνα εχει τρεις κατευθύνσεις στο τρίτο έτος, αυτές των Διεθνων Σπουδών, της Πολιτικής Ανάλυσης και της Δημόσιας Διοίκησης. Επειδή έχω δεί οτι εσυ ενδιαφερεσαι για Νομική ίσως να σκεφτείς την Αθήνα καθώς ο τομέας της Δημόσιας Διοίκησης περιέχει πολλά νομικά και οικονομικά μαθήματα αν δεν κανω λάθος και το επιλέγουν πολλοί που ενδιαφέρονται για κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν όντως ενδιαφέρεσαι για Νομική, τότε θα επιλέξεις το ΕΚΠΑ είναι το μόνο από αυτά τα τρία τμήματα που με την κατεύθυνση της Δημόσια Διοίκησης ασχολείσαι με περισσότερα νομικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregoir

Νεοφερμένος

Ο Gregoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Α.Π.Θ. Το τμήμα όντως δεν έχει κατευθύνσεις, αν και ήταν χρόνιο αίτημα των φοιτητών. Παρ' όλ' αυτά από τα συνολικά 50 μαθήματα, τα 12 είναι μαθήματα επιλογής, οπότε και σου δίνεται η ευκαιρία να «προσαρμόσεις» το πτυχίο στα ενδιαφέροντά σου. Μετά την εκλογή του νέου προέδρου πριν 2 χρόνια(;) έχει υπάρξει μια στροφή στο πιο αμερικανικό μοντέλο και πλέον διδάσκονται πολλά, και δύσκολα, μαθήματα ποιοτικής/ποσοτικής στατιστικής και μαθηματικών.

Σαν γενικό σχόλιο, θα σου έλεγαν αποφύγεις τα τμήματα πολιτικών/διεθνών επιστημών εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα μαθηματική ή η στατιστική, ή αν δεν έχεις κάποιο μέσο. Το τμήμα παρέχει εξαιρετικές γνώσεις, αλλά πραγματικά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να το παρακολουθήσεις έχοντας ένα ήδη, ένα πιο εύκολα "marketable" πτυχίο.

Για οποιαδήποτε άλλη σου απορία σχετικά με το τμήμα Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ, feel free to ask. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σκέφτομαι τις κατατακτήριες για την νομική. Πάντως, με ενδιαφέρουν το ίδιο και οι πολιτικές επιστήμες και η νομική, είναι δύο τομείς, με τους οποίους ασχολούμαι συνεχώς.

Άρα τα τμήματα των Αθηνών είναι πιο καλά, καθώς προσφέρουν κατευθύνσεις, ενώ η Θεσσαλονίκη πιο οικονομικό πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σκέφτομαι τις κατατακτήριες για την νομική. Πάντως, με ενδιαφέρουν το ίδιο και οι πολιτικές επιστήμες και η νομική, είναι δύο τομείς, με τους οποίους ασχολούμαι συνεχώς.

Άρα τα τμήματα των Αθηνών είναι πιο καλά, καθώς προσφέρουν κατευθύνσεις, ενώ η Θεσσαλονίκη πιο οικονομικό πρόγραμμα;

Αν σε ενδιαφέρουν οι πολιτικές επιστήμες και έχεις τα μόρια τότε να δηλώσεις πρώτη την ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ ασυζητητί. Υπάρχουν αρκετά σχετικά θέματα στην κατηγορία "Σχολές-Τμήματα" και "Σύγκριση Σχολών" από όπου μπορείς να ενημερωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξια3

Νεοφερμένος

Η Αλεξια3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μήπως κάποιος έχει δηλώσει πολιτικές επιστήμες στην Κομοτηνή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θελω να μαθω πληροφοριες για το τμημα πολιτικης επιστημης και διεθνων σχεσεων που βρισκεται στην Κορινθο. Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες. Αν ειναι δυνατον πειτε μου πως ειναι σαν τμημα. Τοσο για τα μαθηματα οσο και για το προσωπικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θελω να μαθω πληροφοριες για το τμημα πολιτικης επιστημης και διεθνων σχεσεων που βρισκεται στην Κορινθο. Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες. Αν ειναι δυνατον πειτε μου πως ειναι σαν τμημα. Τοσο για τα μαθηματα οσο και για το προσωπικο.

Πράγματι υπάρχει περίπτωση να ρωτήσεις δυο φοιτητές τη γνώμη τους για το τμήμα και ο ένας να σου πει τα καλύτερα ενώ ο άλλος τα χειρότερα. Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι οι καθηγητές κάνουν τη φοίτηση δύσκολη (έχοντας υπερβολικές και πολλές φορές ανούσιες απαιτήσεις) πιστεύοντας ότι έτσι θ΄ανεβάσουν το κύρος της σχολής, πράγμα που δεν ισχύει. Εσένα ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου, πού μένεις, σε ποιες σχολές θα ήθελες να εισαχθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η Πολιτικη Επιστημη μ'αρεσει περισσοτερο και απο την Νομικη σαν σχολη και η αληθεια ειναι οτι θελω το συγκεκριμενο τμημα στην Κορινθο (για οσο θα υπαρχει ακομα), βεβαια εχω βαλει και το τμημα του ΕΚΠΑ και της ΠΑΝΤΕΙΟΥ. Οπως καταλαβατε μενω Αθηνα . Τωρα περα απο την Πολιτικη Επιστημη μ αρεσει και η Νομικη, η Κοινωνιολογια καθως και η Κοινωνικη Ανθρωπολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Πολιτικη Επιστημη μ'αρεσει περισσοτερο και απο την Νομικη σαν σχολη και η αληθεια ειναι οτι θελω το συγκεκριμενο τμημα στην Κορινθο (για οσο θα υπαρχει ακομα), βεβαια εχω βαλει και το τμημα του ΕΚΠΑ και της ΠΑΝΤΕΙΟΥ. Οπως καταλαβατε μενω Αθηνα . Τωρα περα απο την Πολιτικη Επιστημη μ αρεσει και η Νομικη, η Κοινωνιολογια καθως και η Κοινωνικη Ανθρωπολογια.

Την ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ την πιάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οχι ουτε της ΠΑΝΤΕΙΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα η Κοινωνιολογία είναι ένα πολυεργαλείο. Ακουμπάει όλες τις Κοινωνικές και Πολιτικές Επιστήμες. Μπορείς πολύ εύκολα μέσα από την κατάλληλη επιλογή μαθημάτων και ενός μεταπτυχιακού (πχ https://www.pss.pspa.uoa.gr/) να οδηγηθείς εκεί που θέλεις. Η Κοινωνική Ανθρωπολογία είναι πιο εξειδικευμένη αλλά και μέσω αυτής μπορείς να κάνεις πράγματα που είναι μέσα στα ενδιαφέροντά σου. Για το ΠΕΔΙΣ είναι λίγο θολό το τοπίο και η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα βρεις κάποιον αντικειμενικό κριτή να σου πει την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημερα συνάδελφε... Και γω σε τμημα πολιτικης επιστημης ειμαι, αλλα εγω ειμαι στου Ρεθυμνου!! :)

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το τμήμα(φέτος έδωσα πανελλήνιες).Το μόνο πρόβλημα είναι η εγκατάσταση,σκόπευα να πηγαίνω λίγεςφόρες στο εξάμηνο και το διάβασμα να το κάνω με σημειώσεις.Είναι σχολή που θέλει συνεχείς παρακολούθηση;Έχει πολλά εργαστήρια;Επίσης τώρα εν έτη 2017 πως είναι τα πράγματα απο επαγγελματική άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οσο ρωταω μαθαινω αρκετα. Οι περισσοτεροι μου λενε οτι ενα τμημα που θελει διαρκη παρακολουθηση. Τα περισσοτερα αν οχι ολα τα μαθηματα ειναι στα αγγλικα. Ειναι αρκετα απαιτητικο. Το καλο ειναι οτι τα μαθηματα γινονται 3 φορες την εβδομαδα αφου μεγαλος αριθμος των φοιτητων ειναι απο την Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας!!
Είμαι μαθήτρια της α λυκείου και (όσο χαζό κι αν ακούγεται) θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά της νομικής με το τμήμα πολιτικών Επιστημών.
Δηλαδή τι επάγγελμα μπορεί να ασκήσει ένας απόφοιτος της τελευταίας σχολης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Γεια σας!!
Είμαι μαθήτρια της α λυκείου και (όσο χαζό κι αν ακούγεται) θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά της νομικής με το τμήμα πολιτικών Επιστημών.
Δηλαδή τι επάγγελμα μπορεί να ασκήσει ένας απόφοιτος της τελευταίας σχολης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πολλοι χρησιμοποιούν το δεύτερο για να μπουν στο πρώτο . Οσον αφορα τις πολιτικες επιστημες , ειναι μια αρκετα ενδιαφερουσα σχολη , αποκτας πολλες γνωσεις αλλα στερειται επαγγελματικης αποκαταστασης στην χωρα μας και αρκετοι την χρησιμοποιουν για σκαλοπατι για τη νομικη. Στις πολιτικες επιστημες δεν μπορεις να δικηγορευεις ωστοσο αρκετοι εργαζονται ως μελη πρεσβειων ή στις κυβερνησεις ή πολιτευονται . Αλλοι μπορουν να ασχοληθουν με το νομικο τμημα καποιας εταιρειας σαν συμβουλοι .
Απο την αλλη οι δικηγοροι ειναι ενα σκαλοπατι πανω απο αυτους .

Μπορεις να δεις και τους οδηγους σπουδων των δυο σχολων .

Καλυτερα να ρωτησεις και καποιον φοιτητη/τρια απο αυτες τις σχολες γιατι μπορει να κανω λαθος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πολλοι χρησιμοποιούν το δεύτερο για να μπουν στο πρώτο . Οσον αφορα τις πολιτικες επιστημες , ειναι μια αρκετα ενδιαφερουσα σχολη , αποκτας πολλες γνωσεις αλλα στερειται επαγγελματικης αποκαταστασης στην χωρα μας και αρκετοι την χρησιμοποιουν για σκαλοπατι για τη νομικη. Στις πολιτικες επιστημες δεν μπορεις να δικηγορευεις ωστοσο αρκετοι εργαζονται ως μελη πρεσβειων ή στις κυβερνησεις ή πολιτευονται . Αλλοι μπορουν να ασχοληθουν με το νομικο τμημα καποιας εταιρειας σαν συμβουλοι .
Απο την αλλη οι δικηγοροι ειναι ενα σκαλοπατι πανω απο αυτους .

Μπορεις να δεις και τους οδηγους σπουδων των δυο σχολων .

Καλυτερα να ρωτησεις και καποιον φοιτητη/τρια απο αυτες τις σχολες γιατι μπορει να κανω λαθος .

Αα κατάλαβα...Ευχαριστω για την ενημέρωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top