Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στην Ηλεκτρολογία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

at220

Νεοφερμένος

Η at220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ναι αλλα πιο εξελιγμενα και πιο δυσκολα αλλα οσοι ασχολουνται γραφουνε 95-100

Τελεια!!!!! ευχαριστω για την πληροφορία!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos (H)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Καλαματιανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Από την μικρή Κόρινθο μόνο στο λύκειο μου είναι 17 παιδιά!Στα άλλα δημόσια λύκεια μαζεύονται καμιά 15αριά μπορεί και παραπάνω ενώ αν βάλεις και ιδιωτικά σύνολο μπορεί να φτάνουν καμιά 50αριά.Όσο για τα μαθήματα (επειδή είμαι σε αυτήν την κατεύθυνση) η Χημεία είναι πολύ εύκολη για όσους ήταν θετική 2α λυκείου ενώ και από τεχνολογική είναι πολύ εύκολη αρκεί να αφιερώσεις λίγο χρόνο να μάθεις τα στοιχειώδη της χημικής ισορροπίας.Η Βιοχημεία είναι θεωρητικό μάθημα αλλά σπάνια ζητάνε ερωτήσεις ανάπτυξης και γενικά είναι πολύ εύκολα τα θέματα.(δύο είναι όλα κι όλα αφού εξετάζεται μαζί με την Χημεία).Τέλος η Ηλεκτρολογία έχει το κεφάλαιο με το συνεχές ρεύμα το οποίο έχει παραπάνω θεωρία από το αντίστοιχο κεφάλαιο της 2ας λυκείου αλλά οι ασκήσεις που πέφτουν λύνονται και με γνώσεις 2ας λυκείου.Το κεφάλαιο των εναλλασσόμενων ρευμάτων είναι πολύ εύκολο και βασίζεται σε πολύ απλή και στάνταρ μεθοδολογία και οι ασκήσεις που πέφτουν είναι χαμηλού επιπέδου δυσκολίας.Το κεφάλαιο της ηλεκτρονικής είναι κάτι το απολύτως καινούργιο το οποίο εξετάζεται μόνο θεωρητικά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.Παραπάνω αναφέρθηκα πολλές φορές στα εύκολα θέματα που πέφτουν,και ίσως σκεφτείτε π.χ. γιατί να μην πέσουν φέτος δύσκολα.Η απάντηση είναι απλή.Η δυσκολία των θεμάτων κυμαίνεται από χρονιά σε χρονιά,και όταν πέφτουν δύσκολα θέματα γίνεται για να ρίξουν τις βάσεις σε κάποια πεδία στα οποία είχαν ανέβει τις προηγούμενες χρονιές(κάτι που υποψιάζονται και για φέτος).Γι'αυτό τον λόγο τα δύσκολα θέματα πέφτουν σε μαθήματα που επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό ολόκληρα πεδία.Αυτό όμως δεν ισχύει για τα μαθήματα που συζητάμε καθώς όλοι παρατήρησαν πως τα επιλέγουν ελάχιστοι σε όλη την Ελλάδα οπότε δεν θα επηρεάσουν καθόλου τις βάσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisP

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Παπακωνσταντίνου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν και που μπορώ να βρω το σχολικό βιβλίο της Ηλεκτρολογίας της Τεχνολογικής,
σε ψηφιακή μορφή για κατέβασμα;

Ευχαριστώ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Παιδιά,ας βοηθήσει κάποιος άμεσα(αν και ξέρω ότι δεν είμαστε πολλοί...:redface:)
Λύνω την άσκηση Β2 από τα θέματα του 2006... https://ischool.e-steki.gr/downloads/files/2006/2006-texnologiki-ilektrologia.pdf ...Στο τελευταίο υποερώτημα όμως,εγώ βρίσκω την εφφ=-1,άρα στην εξίσωση βάζω -π/4,ενώ στις απαντήσεις δίνει την εφφ=1 και στην εξίσωση βάζει +π/4...Πού κάνω το λάθος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά,ας βοηθήσει κάποιος άμεσα(αν και ξέρω ότι δεν είμαστε πολλοί...:redface:)
Λύνω την άσκηση Β2 από τα θέματα του 2006... https://ischool.e-steki.gr/downloads/files/2006/2006-texnologiki-ilektrologia.pdf ...Στο τελευταίο υποερώτημα όμως,εγώ βρίσκω την εφφ=-1,άρα στην εξίσωση βάζω -π/4,ενώ στις απαντήσεις δίνει την εφφ=1 και στην εξίσωση βάζει +π/4...Πού κάνω το λάθος??
Σωστά βρήκες φ = -π/4, δηλ. η τάση καθυστερεί της έντασης κατά π/4. Όμως η ένταση έχει φάση (ωt + π/2), άρα η φάση της τάσης θα είναι (ωt + π/2 - π/4) = (ωt + π/4).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σ΄αυτές τις περιπτώσεις, όταν θέλουμε να υπολογίσουμε είτε ημφ είτε συνφ είτε εφφ βάζουμε τις θετικές τιμές των τάσεων και στη συνέχεια συγκρίνουμε με την εξίσωση , που μας έχει δώσει (στην συγκεκριμένη περίπτωση η ένταση του ρεύματος), αν η τάση που ζητάμε υστερεί ή προηγείται του δεδομένου μας (ένταση ρεύματος) στο διανυσματικό διάγραμμα.
Εφ΄όσον η εφφ είναι π/4 και υστερεί της έντασης του ρεύματος που έχει φάση π/2 τότε η φάση της ολικής τάσης θα είναι π/2 - π/4 = π/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πόσοι από το iSch@@l είσαστε φέτος T-1? (Πέρυσι είμασταν 3).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγώ ήμουν πέρυσι Τ1 και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου με τον προγραμματισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ ήμουν πέρυσι Τ1 και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου με τον προγραμματισμό!

Για αυτό δεν φταίει η Τ-1 αν είχες ασχοληθεί λίγο μόνος σου το καλοκαίρι τώρα δε θα χες πρόβλημα.

Από την άλλη δεν ξερω αν το έχεις διαπιστώσει αλλά και η ηλεκτρολογία της Τ-1 σου δίνει προβάδισμα. Εκεί που οι άλλοι θα παιδεύονται με εναλλασσόμενα, λογικές πύλες, άλγεβρα boole κλπ εσύ θα σαι χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό που λες για τον προγραμματισμό το φοβόμουν κι εγώ(επειδή θέλω ΗΜΜΥ),αλλά γενικά ακούω πως έτσι κι ακκιώς στο σχολείο δε μαθαίνεις ιδιαίτερα πράγματα σ' αυτό το μάθημα,οπότε τα καλύπτεις στην πορεία..(πάντως ως τώρα,μόνο εμένα και τον άλς ξέρω Τ-1...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για αυτό δεν φταίει η Τ-1 αν είχες ασχοληθεί λίγο μόνος σου το καλοκαίρι τώρα δε θα χες πρόβλημα.

Από την άλλη δεν ξερω αν το έχεις διαπιστώσει αλλά και η ηλεκτρολογία της Τ-1 σου δίνει προβάδισμα. Εκεί που οι άλλοι θα παιδεύονται με εναλλασσόμενα, λογικές πύλες, άλγεβρα boole κλπ εσύ θα σαι χαλαρά.
Έκανα μια προετοιμασία πριν ξεκινήσουμε μαθήματα (δομή επιλογής,επανάληψης) αλλά τα κενά δεν καλύπτονται έτσι εύκολα.Οι υπόλοιποι λύνουν χαλαρά τις ασκήσεις ενώ εμείς μαζί με τους θετικούς έχουμε ένα θεματάκι....θα πάρω εκδίκηση στην ψηφιακή λογική όμως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έκανα μια προετοιμασία πριν ξεκινήσουμε μαθήματα (δομή επιλογής,επανάληψης) αλλά τα κενά δεν καλύπτονται έτσι εύκολα.Οι υπόλοιποι λύνουν χαλαρά τις ασκήσεις ενώ εμείς μαζί με τους θετικούς έχουμε ένα θεματάκι....θα πάρω εκδίκηση στην ψηφιακή λογική όμως.:P

Γενικά οι καθηγητές στη σχολή ( πληροφορική) μας έχουν "εκμυστηρευτεί" ας πούμε πως το χαρακτηριστικό των του ΑΕΠΠ είναι συνήθως πως επειδή ακριβώς έρχονται περισσότερο προετοιμασμένοι στην αρχή είναι πιο άνετοι. Όταν όμως το θέμα αρχίζει και δυσκολεύει οι θετικοί τους περνάνε επειδή σε αντίθεση με τους προηγούμενους είναι στον κατάλληλο ρυθμό διαβάσματος από την αρχή. Όταν δηλαδή το πράγμα ξεφύγει από δομές επιλογής/επανάληψης και πίνακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Πόσοι από το iSch@@l είσαστε φέτος T-1? (Πέρυσι είμασταν 3).
Και εγώ Τ-1.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi..!

Νεοφερμένος

Η evi..! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top