Ιδιωτικές σχολές Πληροφορικής

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
γιατι δεν δινεις πανελληνιες για καποιο αει η τει? η να πας εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γιατι δεν δινεις πανελληνιες για καποιο αει η τει? η να πας εξωτερικο?
Δεν ξέρω, η ιδέα του εξωτερικού δεν λέω πως δεν είναι καλή, αλλά μου φαίνεται πολύ μακρινή!
Δεν μπορώ να φανταστώ πως μόνος μου θα τα βγάλω πέρα σε ξένη χώρα, να το πω έτσι...
Από εκεί και πέρα πανελλήνιες έδωσα φέτος, χωρίς να διαβάσω...δεν έγραψα σχεδόν τίποτα εννοίειτε, έδωσα μόνο και μόνο για να έχω το δικαίωμα να ξανά δώσω αν θέλω!
Απλά ποτέ δεν είχα την διάθεση και το μεράκι να διαβάσω μαθηματικά ας πούμε σε προχωρημένο στάδιο, ενώ κάτι επάνω στην πληροφορική μου αρέσει από μικρός και πιστεύω ότι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα και έχω την διάθεση να τα μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν ξέρω, η ιδέα του εξωτερικού δεν λέω πως δεν είναι καλή, αλλά μου φαίνεται πολύ μακρινή!
Δεν μπορώ να φανταστώ πως μόνος μου θα τα βγάλω πέρα σε ξένη χώρα, να το πω έτσι...
Από εκεί και πέρα πανελλήνιες έδωσα φέτος, χωρίς να διαβάσω...δεν έγραψα σχεδόν τίποτα εννοίειτε, έδωσα μόνο και μόνο για να έχω το δικαίωμα να ξανά δώσω αν θέλω!
Απλά ποτέ δεν είχα την διάθεση και το μεράκι να διαβάσω μαθηματικά ας πούμε σε προχωρημένο στάδιο, ενώ κάτι επάνω στην πληροφορική μου αρέσει από μικρός και πιστεύω ότι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα και έχω την διάθεση να τα μάθω!
η πληροφορικη ειναι αμεσα εξαρτημενη με τα μαθηματικα οπου και να πας θα κανεις μαθηματικα anyway αν ντε και καλα θες ιεκ καλο ονομα ειναι το ακμη και αμα εισαι φραγκατος deree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
η πληροφορικη ειναι αμεσα εξαρτημενη με τα μαθηματικα οπου και να πας θα κανεις μαθηματικα anyway αν ντε και καλα θες ιεκ καλο ονομα ειναι το ακμη και αμα εισαι φραγκατος deree.
Γι' αυτό τον λόγο προσπαθούσα να αποφύγω τον προγραμματισμό, για να αποφύγω και τα προχωρημένα μαθηματικά!
Στα ΞΥΝΗ που πήγα όμως χθες για ενημέρωση μου είπαν ότι τα περισσότερα είναι πρακτική και ότι δεν χρειάζεται προχωρημένα μαθηματικά, όπως το ίδιο μου είπε και ένας γνωστός που σπουδάζει Web Desgin και μαθαίνει προγραμματισμό!
Δηλαδή εσύ προτείνεις αυτά τα δύο; Εγώ έκλεινα προς ΞΥΝΗ, γιατί θα πάει και ένας φίλος, έχουν μεγάλες διαφορές πιστεύεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κοιτα το web design ειναι καλυ επιλογη για εσενα που δεν θες μαθηματικα και τα λοιπα και γενικα αυτος ο κλαδος δεν πολυδιδασκετε στα πανεπιστημια ειναι πιο πολυ να το μαθεις μονος σου γενικα θελει προγραμματισμο css html ajax και γραφικα αλλα οπως σου ειπα αυτα ειναι πολυ ειδικα.Στο ακμη ρωτησες? για τα ξυνη εχω ακουσει εχουν πολλα χρεη κοιτα μην γινει τπτ οπως το δομη που χρεωκοπησε και τρεχεις μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κοιτα το web design ειναι καλυ επιλογη για εσενα που δεν θες μαθηματικα και τα λοιπα και γενικα αυτος ο κλαδος δεν πολυδιδασκετε στα πανεπιστημια ειναι πιο πολυ να το μαθεις μονος σου γενικα θελει προγραμματισμο css html ajax και γραφικα αλλα οπως σου ειπα αυτα ειναι πολυ ειδικα.Στο ακμη ρωτησες? για τα ξυνη εχω ακουσει εχουν πολλα χρεη κοιτα μην γινει τπτ οπως το δομη που χρεωκοπησε και τρεχεις μετα..
Έχεις δίκιο, κάτι πήρε και εμένα το μάτι μου με παρόμοια περίπτωση με το ΔΟΜΗ, για χρέη και φοροδιαφυγές κτλ!
Αν γίνει κάτι τέτοιο και χρεοκοπήσει, τι γίνεται μετά, γνωρίζεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, κάτι πήρε και εμένα το μάτι μου με παρόμοια περίπτωση με το ΔΟΜΗ, για χρέη και φοροδιαφυγές κτλ!
Αν γίνει κάτι τέτοιο και χρεοκοπήσει, τι γίνεται μετά, γνωρίζεις;;
αμα χρεοκοπησει κληνει σταδιακα η αμεσα και χανεις τα λεφτα και τις σπουδες σου γιαυτο ψαξε καλα τι θα επιλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αμα χρεοκοπησει κληνει σταδιακα η αμεσα και χανεις τα λεφτα και τις σπουδες σου γιαυτο ψαξε καλα τι θα επιλεξεις.
Έγινε, σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nassosandroid

Νεοφερμένος

Ο nassosandroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για την ειδικότητα τεχνικώς εφαρμογών πληροφορικής θα μου χρειαστεί λαπτοπ η ειναι ενταξει το desktop μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas1127

Νεοφερμένος

Ο kostas1127 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επειδη εχω παρει υποτροφια σκεφτομαι να μπω στο κολεγιο στο τριετες προγραμμα πληροφορικης η αλλιως BSc (Hons) Computing and Information Systems ειναι τριετες προγραμμα και φενεται να μου αρεσει αλλα δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα και φοβαμαι οτι αν εχει μαθηματικα θα αποτυχω και θα δωσω τζαμπα λεφτα μπορει καποιος να μου πει τι παιζει και αν καποιος εχει παει σε αυτο? επισης στα μαθηματα δεν εχει μαθηματικα αλλα μπορει να ειναι ηδη μεσα σε καποια μαθηματα και θελω να ειμαι σιγουρος. αυτο το ειναι το λινκ https://aegeancollege.gr/proptuxiaka...orikhs/bsc-computing-and-information-systems#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με την ευκαιρία να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου. Έχω πιστοποίηση στην ειδικότητα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής από το 2011 και μέχρι σήμερα δεν έχω βρει δουλειά επάνω στο επάγγελμα μου. Γιατί? Γιατί είναι αδύνατον μέσα σε δύο χρόνια να σε μάθουν να φτιάχνεις προγράμματα και είναι μια ειδικότητα η οποία έχει τεράστιες απαιτήσεις και θέλει διάβασμα και πρακτική για χρόνια για να μπορέσεις να φτάσεις σε επίπεδο όπου θα μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας και να ψάξεις δουλειά με αξιώσεις.
Υπάρχουν εταιρείες που ζητάνε προγραμματιστές με πέντε χρόνια εμπειρία το λιγότερο σε γλώσσες προγραμματισμού που δεν πρόκειται να κάνετε στα ΙΕΚ. Το λέω για όσους σκέφτονται να πάνε σε ΙΕΚ σε ειδικότητες πληροφορικής οι οποίες έχουν σχέση με προγραμματισμό. Σε ειδικότητες πληροφορικής που έχουν σχέση με επεξεργασία κειμένου, ήχου και εικόνας εκεί υπάρχουν κάποιες ελπίδες για επαγγελματική αποκατάσταση. Αν δεν έχετε εμπειρία με προγραμματισμό και δεν έχετε σκοπό να αφιερώσετε πολλές ώρες για πρακτική και διάβασμα στο σπίτι τότε θα σπαταλήσετε δύο πολύτιμα χρόνια από τη ζωή σας για το τίποτα αν επιλέξετε ειδικότητες δημιουργίας εφαρμογών - προγραμματισμού. Δεν θέλω να σας αποθαρρύνω, σας μιλάω εκ πείρας.
Κοντεύω να πάω 30 και ψάχνω τρόπους να σπουδάσω κάτι άλλο, αυτή τη φορά σε ΑΕΙ / ΤΕΙ ή σε ευρωπαικό πανεπιστήμιο, γιατί κάηκα από τα ΙΕΚ. Σε άλλες ειδικότητες όπως κομμωτική, ζαχαροπλαστική, μαγειρική και γενικά ειδικότητες άσχετες με την τεχνολογία τότε ναι, τα ΙΕΚ είναι πολύ καλή επιλογή με καλές πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης, ειδικά αν μιλάμε για ιδιωτικά ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Με την ευκαιρία να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου. Έχω πιστοποίηση στην ειδικότητα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής από το 2011 και μέχρι σήμερα δεν έχω βρει δουλειά επάνω στο επάγγελμα μου. Γιατί? Γιατί είναι αδύνατον μέσα σε δύο χρόνια να σε μάθουν να φτιάχνεις προγράμματα και είναι μια ειδικότητα η οποία έχει τεράστιες απαιτήσεις και θέλει διάβασμα και πρακτική για χρόνια για να μπορέσεις να φτάσεις σε επίπεδο όπου θα μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας και να ψάξεις δουλειά με αξιώσεις.
Υπάρχουν εταιρείες που ζητάνε προγραμματιστές με πέντε χρόνια εμπειρία το λιγότερο σε γλώσσες προγραμματισμού που δεν πρόκειται να κάνετε στα ΙΕΚ. Το λέω για όσους σκέφτονται να πάνε σε ΙΕΚ σε ειδικότητες πληροφορικής οι οποίες έχουν σχέση με προγραμματισμό. Σε ειδικότητες πληροφορικής που έχουν σχέση με επεξεργασία κειμένου, ήχου και εικόνας εκεί υπάρχουν κάποιες ελπίδες για επαγγελματική αποκατάσταση. Αν δεν έχετε εμπειρία με προγραμματισμό και δεν έχετε σκοπό να αφιερώσετε πολλές ώρες για πρακτική και διάβασμα στο σπίτι τότε θα σπαταλήσετε δύο πολύτιμα χρόνια από τη ζωή σας για το τίποτα αν επιλέξετε ειδικότητες δημιουργίας εφαρμογών - προγραμματισμού. Δεν θέλω να σας αποθαρρύνω, σας μιλάω εκ πείρας.
Κοντεύω να πάω 30 και ψάχνω τρόπους να σπουδάσω κάτι άλλο, αυτή τη φορά σε ΑΕΙ / ΤΕΙ ή σε ευρωπαικό πανεπιστήμιο, γιατί κάηκα από τα ΙΕΚ. Σε άλλες ειδικότητες όπως κομμωτική, ζαχαροπλαστική, μαγειρική και γενικά ειδικότητες άσχετες με την τεχνολογία τότε ναι, τα ΙΕΚ είναι πολύ καλή επιλογή με καλές πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης, ειδικά αν μιλάμε για ιδιωτικά ΙΕΚ.

Μικε με απογοήτευσες.. είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι να κάνω μόλις ανοίξουν οι εγγραφές: να γραφτω σε αυτό το τμήμα.. τόσο χάλια δηλαδή? εντάξει καταλαβαίνω ότι μαθαίνεις επιφανειακά κάποιες γλώσσες αλλά τόσο τίποτα? δηλαδή δεν έμαθες joomla? να χτίζεις ιστοσελίδες? τίποτα??? :confused:
επίσης ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από web design είναι και τα video games και πολυμέσα.. είδα έχει μέχρι και photoshop άρα και γραφικά.. ούτε για αυτούς τους τομείς δεν σε καλύπτουν οι γνώσεις που παίρνεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μικε με απογοήτευσες.. είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι να κάνω μόλις ανοίξουν οι εγγραφές: να γραφτω σε αυτό το τμήμα.. τόσο χάλια δηλαδή? εντάξει καταλαβαίνω ότι μαθαίνεις επιφανειακά κάποιες γλώσσες αλλά τόσο τίποτα? δηλαδή δεν έμαθες joomla? να χτίζεις ιστοσελίδες? τίποτα??? :confused:
επίσης ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από web design είναι και τα video games και πολυμέσα.. είδα έχει μέχρι και photoshop άρα και γραφικά.. ούτε για αυτούς τους τομείς δεν σε καλύπτουν οι γνώσεις που παίρνεις? :hmm:

Στην ειδικότητα που τελείωσα εγώ, μας έμαθαν σάλτσες. Επιφανειακά πράγματα τα οποία τα μαθαίνεις βλέποντας tutorials στο youtube. Σε δύο χρόνια βγάλαμε ύλη για πέντε γλώσσες προγραμματισμού (c,c++, java, visual basic, pascal), γλώσσας για ιστοσελίδες (php), βάσεις δεδομένων, λειτουργικό linux και εντολές ms-dos. Εγώ βέβαια πήγα σε ΙΕΚ το 2010 οπότε ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε.
Στην ειδικότητα που λες, τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής με πολυμέσα, θα μάθεις ακόμα πιο επιφανειακά προγραμματισμό γιατί στόχος είναι να μάθεις λίγο από όλα. Θα μάθετε και επεξεργασία διάφορων τύπων αρχείων (εικόνας, ήχου, γραφικά κλπ). Για το photoshop, την unity και τα άλλα προγράμματα δεν ξέρω τι παίζει όμως φαντάζομαι πως ισχύει το ίδιο, θα μάθεις δηλαδή τα βασικά για το κάθε πρόγραμμα και από εκεί και πέρα ανάλογα με το πόσο θα ασχοληθείς θα μάθεις περισσότερα.
Με λίγα λόγια αν πας σε ΙΕΚ και διαλέξεις ειδικότητα πληροφορικής θα μάθεις τα βασικά για το κάθε αντικείμενο (προγραμματισμό, επεξεργασίας αρχείων, ανάπτυξη ιστοσελίδων) και ανάλογα με την πρακτική που θα κάνεις θα γίνεσαι πιο εξειδικευμένη. Php και joomla δεν ξέρω αν διδάσκετε στην ειδικότητα που θες, αυτά έχουν σχέση με ανάπτυξη ιστοσελίδων, όμως για να είσαι σίγουρη ρώτα το ΙΕΚ που σε ενδιαφέρει.
Δεν θέλω ούτε να σε τρομάξω ούτε να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες. Σου λέω από την εμπειρία μου πως αν περιμένεις μόνο με την ύλη των ΙΕΚ να γίνεις εξειδικευμένη τότε θα χαλάσεις τσάμπα χρόνο. Αν πάλι σου αρέσει η πληροφορική και έχεις σκοπό να αφιερώσεις χρόνο για πρακτική στο σπίτι, αλλά και να ασχοληθείς με πράγματα εκτός ύλης αφού βγάλεις τη σχολή, τότε έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις.
Κοίτα τα μαθήματα των ειδικοτήτων που σε ενδιαφέρουν, μίλα με τα ΙΕΚ που έχουν αυτές τις ειδικότητες και γενικά ψάξε καλά πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση. Αν θες κάτι άλλο πες μου να σε βοηθήσω, απλά μια συμβουλή, μην σε παίρνει από κάτω με όσα ακούς για τα ΙΕΚ, αν σου αρέσει κάτι και ασχοληθείς με αυτό θα πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση, να σαι καλά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top