Στην τελευταία θέση της Ευρώπης η Ελλάδα για το εκπαιδευτικό της σύστημα

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Με τις τελευταιες καταληψεις και καταστροφες απο τους no border camp σιγουρα θα εχουμε αναβαθμιστει και δεν θα μαστε πια εντελως τελευταιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν βασίζεται μόνο στο επίπεδο των ελληνικών πανεπιστήμιων που σαφώς και είναι ανώτερα απο πανεπιστήμια του εξωτερικού απο άποψη μαθημάτων αλλά τα πανεπιστήμια έχουν τρομερά κενά,έλλειψη σε υποδομές τις οποίες μάλιστα φροντίζουν καποιοι να τις φθείρουν (τα βλέπαμε πριν λίγο καιρό με τους εθνομηδενιστές του ΑΠΘ που φύγανε και άφησαν συντρίμια)

Και άντε πες τις υποδομές, δεν τις "κοιτάς". λέμε τώρα, γιατί πάντα τις κοιτάς και πρέπει να τις κοιτάς γιατί αγγίζουν απλά το όριο του να είναι ανθρώπινες, anyway.

Από τα πιο βασικά είναι η μηδενική επικοινωνία με οποιονδήποτε καθηγητή.

Και δεν μιλάω μόνο για το τελικό στάδιο του πανεπιστημίου, αλλά και πολύ νωρίτερα. Από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο... Δεν θυμάμαι να έχω πετύχει δασκάλους και καθηγητές με μεγάλη άνεση σε ερωταπαντήσεις, απορίες και αναλύσεις πάνω σε αυτές.
Μόνο ότι <<δεν προλαβαίνουμε να βγάλουμε την ύλη>>.

Στο εξωτερικό, θέλουν, ζητάνε να έχεις επαφή μαζί τους. Με μαιλς, οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς καν να κάνουν παραπάνω από 1 ή 2 μέρες να απαντήσουν, ή μέσω τηλεφώνου. Γιατί θέλουν να βοηθήσουν, γιατί καταλαβαίνουν ότι οι ίδιοι ήταν στη θέση μας και ένιωθαν το ίδιο ή είχαν αντίστοιχες απορίες/ιδέες κτλ.

Είναι σχεδόν πολιτισμικό σοκ να βλέπεις ότι κάποιος "σε θέλει" τόσο πολυ! Θέλει να βρίσκεσαι εκεί, να σπουδάζεις, να μάθεις, να βγεις έστω και λιγάκι διαφορετικός από ό,τι μπήκες. Όσο σκράπας και αν είσαι, είναι εκεί. Δεν χωρίζεται το τμήμα σε δύο ταχύτητες όπως συνηθίζουν οι δικοί μας.

Το πρόβλημα παραείναι ριζικό γενικά. Και δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα..
Είναι η σκέψη μας, το μυαλό μας το ίδιο και ένα εσωτερικό είδος αίσθημας κατωτερότητας να το πω..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κοίταξε δεν ξερω με πιο σκεπτικό ή κριτήρια το άρθρο κατατάσει τα πανεπιστήμια αλλά ακόμα και στις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ δίνουν κατά κύριο λόγο βάση στις κτηριακές δομές.Υπάρχουν τμήματα που δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά χωρίς υλικοτεχνικό εξοπλισμό και αυτά είναι τα δεκάδες τμήματα μηχανολόγων μηχανικών/ηλεκτρολόγων μηχανικών/πληροφορικής/μηχανικών ΑΕΝ/χημικών μηχανικών/ιατρικής/φαρμακευτικής κτλ τα οποία χωρίς εργαστήρια και εξοπλισμός δεν μπορούν να κάνουν τα διάφορα μαθήματα.Τώρα απο άποψη κτηριακή υπάρχουν σαράβαλα κτήρια όπως ήταν και το λύκειο μας το οποίο είναι του 1961 και αποτελεί κίνδυνο για τους πάντες όπως επίσης και το ναυτικό λύκειο του Πειραιά που είναι του 1959 χωρίς συντήρηση με ρωγμές σε κολώνες,κάποια έχουν σπασμένα τζάμια και χαλασμένα παράθυρα,τρύπες σε τείχους πόρτες που δεν κλειδώνουν ούτε καν μαγκώνουν στην κάσα της πόρτας.Τώρα για τους καθηγητές που επίσης έίναι θέμα σοβαρά και καλά κανεις και το θίγεις οτι ο καθηγητής του πανεπιστημίου δεν ενδιαφέρετε αν κανει μάθημα με 5 -10 μαθητές και οι υπόλοιποι να λείπουν ενω στο εξωτερικό αν λείψεις μέρες σε παίρνουν και τηλέφωνο να δουν τι έπαθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Θέλω να γράψω τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα.Πηγα σχολείο στην Ελλάδα και έχω να πω το εξής έφαγα 13 χρόνια από την ζωή μου με λάθος τρόπο.
Φυσικά υποστηρίζω το σύστημα της αριστείας στο σχόλειο.
Φυσικά και δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές για το τελειωμένο σύστημα.Εχοντας τον ξάδελφο μου στην Γερμανία (12 χρόνων είναι τώρα) το έκποδευτικο σύστημα είναι για λύπηση.Παλια σχολεία,έλλειψη υποδομών,χαβαλές όλα στην πλακα,σύστημα που βασίζεται μόνο στις πανελλήνιες,ξένες γλώσσες δεν μαθαίνεις.Ο ξάδελφος μου μιλάει πολύ καλά αγγλικά και τα έμαθε στο σχολείο.
Και ρωταω γιατί αυτό το χαλί στο ελληνικό σχολείο;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλω να γράψω τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα.Πηγα σχολείο στην Ελλάδα και έχω να πω το εξής έφαγα 13 χρόνια από την ζωή μου με λάθος τρόπο.
Φυσικά υποστηρίζω το σύστημα της αριστείας στο σχόλειο.
Φυσικά και δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές για το τελειωμένο σύστημα.Εχοντας τον ξάδελφο μου στην Γερμανία (12 χρόνων είναι τώρα) το έκποδευτικο σύστημα είναι για λύπηση.Παλια σχολεία,έλλειψη υποδομών,χαβαλές όλα στην πλακα,σύστημα που βασίζεται μόνο στις πανελλήνιες,ξένες γλώσσες δεν μαθαίνεις.Ο ξάδελφος μου μιλάει πολύ καλά αγγλικά και τα έμαθε στο σχολείο.
Και ρωταω γιατί αυτό το χαλί στο ελληνικό σχολείο;

Γιατί κάποια πράγματα, είναι έτσι. ΕΤΣΙ και ακούγεται...ένα χρατς από την σοκολατένια γκοφρέτα. Στο φρενοκομείο δεν ρωτάς ποτέ γιατί ο τρελός είναι τρελός. Πολλοί με ρωτάνε γιατί η Ελλάδα ενώ έχει τέτοιο πολιτισμό και νιώθουν δέος που τα Ελληνικά είναι η απαρχή της Ευρωπαϊκής σκέψης, των επιστημών κλπ, σήμερα είναι αυτό που είναι; Το ερώτημα δεν έχει απάντηση γιατί η απάντηση είναι ο κάθε Έλληνας που καθημερινά βλέπει τη χώρα του ως χώρα κάποιου τρίτου. Προσωπικά έχω πάψει εδώ και χρόνια να δίνω κατανόηση στην αιτία γιατί πολύ απλά το χέρι στο βάζο με το μέλι το έβαλαν όλοι και αφού το δοκίμασαν μετά άλλειψαν και τον πισινό τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top