Μελέτη λεξιλογίου στα αγγλικά

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο με λεξιλόγιο στα αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο με λεξιλόγιο στα αγγλικα;

Μιλάς για companion? Αν ναι, τι επίπεδο; Lower/adv/prof?
Προσωπικά, αν θες καλύτερα πιάσε και διάβασε ενα αγγλικό λογοτεχνικό βιβλίο. Θα μάθεις αρκετές νέες λέξεις. Και αν δε ξέρεις κάποιες, τις ψάχνεις. Οταν ψάχνεις μια λέξη να δεις τι σημαίνει, δύσκολα την ξεχνάς μετά. Στο companion περνάνε χιλιάδες λέξεις απο μπροστά σου και είναι πιο κουραστικό.

Αν θες όμως companion, δες αυτό που είναι αρκετά καλό και το κάνουν σε αρκετά φροντιστήρια. Το έχω κι εγώ, και είναι αρκετά ψαγμένο με ωραίες λέξεις.
Grivas Publications | On Course for the ECPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ;)
Ενδιαφέρομαι για κάποιο companion που είναι για επίπεδο advanced και proficiency.
Όσο για το βιβλίο, το κάνω ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Έχω και εγώ το ίδιο companion. Μιλάμε για πολέεεεες λέξεις! Πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας φίλοι! :)
Έχω πάρει το proficiency michigan πριν 2-3 χρόνια.
Μπορώ άνετα να κάνω συζήτηση στα αγγλικά, έχω άριστη γραμματική σύνταξη και εκθέσεις γράφω καλές αλλά νομίζω ότι θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερες αν έιχα πλουσιότερο λεξιλόγιο.

Τι μπορώ να κάνω για να διευρύνω τις γνώσεις μου πάνω σε αυτό; Να διαβάζω αγγλική λογοτεχνία; Να πάρω κάποιο συγκεκριμένο λεξιλογικό βιβλίο;

Θα ήθελα να σπουδάσω και δημοσιογραφία/αρθρογραφία στην Αγγλία οπότε για να φτιάξω ενα εντυπωσιακό portfolio φέτος χρειάζεται αρκετά καλό λεξιλόγιο.

Δώστε τα φώτα σας, ευχαριστώ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού θες να σπουδάσεις δημοσιογραφία προτείνω άρθρα από διεθνή μέσα ενημέρωσης (ΒΒC,Financial Times, Bloomberg, Economist κ.α). Αναπτύσσεις το λεξιλόγιο σου, εξοικειώνεσαι με τον τρόπο γραφής ενός άρθρου και τα εκφραστικά του μέσα και ενημερώνεσαι ταυτόχρονα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Επιστημονικά άρθρα προτείνω κυρίως, αν και θα μπορούσες να διαβάζεις και βιβλία στα αγγλικά (όχι απαραίτητα λογοτεχνία) ώστε να εξοικειωθείς με τη γλώσσα και "ειδικούς" όρους. Καλό θα ήταν να έχεις κάποιο σημειωματάριο όπου σημειώνεις άγνωστες λέξεις, και να τις διαβάζεις συχνά ώστε να τις μάθεις.

Επίσης μπορείς να βλέπεις και ντοκιμαντέρ χωρίς υπότιτλους αν θες αποκλειστικά για το λεξιλόγιο, αλλιώς για εξάσκηση μπορείς απλώς να βλέπεις ταινίες και σειρές, ξέρωγω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Θα αγοράσεις ένα αγγλοελληνικό λεξικό και θα μαθαίνεις κάθε μέρα μια δυο σελίδες ή εναλλακτικά θα βρεις αγγλόφωνο γκόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τέλειες όλες οι ιδέες σας, θα εφαρμοστούν, ευχαριστώ! (Αγγλόφωνο γκομενο λίγο δύσκολο :P)
Βρήκα στο internet ενα ωραίο λεξικό με πολλές έννοιες των λέξεων μέσα σε προτάσεις και ασκήσεις εξάσκησης.
Επίσης λέω να αγοράσω κανένα βιβλιαράκι στα αγγλικά να διαβάζω στον ελεύθερο χρονο μου. Έχετε καμιά πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τέλειες όλες οι ιδέες σας, θα εφαρμοστούν, ευχαριστώ! (Αγγλόφωνο γκομενο λίγο δύσκολο :P)
Βρήκα στο internet ενα ωραίο λεξικό με πολλές έννοιες των λέξεων μέσα σε προτάσεις και ασκήσεις εξάσκησης.
Επίσης λέω να αγοράσω κανένα βιβλιαράκι στα αγγλικά να διαβάζω στον ελεύθερο χρονο μου. Έχετε καμιά πρόταση;

Τι είδος ψάχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top