Cambridge CPE vs Michigan ECPE

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βρες κάποιον να σε κατευθύνει. ΟΚ δεν έχεις χρήματα για φροντιστήριο - αλλά μήπως έχεις αρκετά για μερικά μαθήματα έστω; Ίσως κάποια μαθήματα τώρα και ένα μήνα πριν τις εξετάσεις; Από αυτά που λες, νομίζω το ECPE θα ήταν καλύτερη επιλογή γιατί το writing είναι πιο βατό. Βέβαια πρέπει να είσαι σίγουρη ότι έχεις δυνατό listening και να προσέξεις λίγο τα προφορικά.

Γενικά θα έλεγα να μην πας τελείως απροετοίμαστη. Στο φροντιστήριο που δουλεύω κάνουμε "μικρές" προετοιμασίες για μαθητές που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για κάτι παραπάνω. 10 ώρες, 20 ώρες, γενικά ό,τι βολεύει το μαθητή. Ίσως το κάνουν και άλλα φροντιστήρια. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Αν ζητούσα απο τη (πλέον πρώην) καθηγήτρια μου να μου κάνει κανένα τετράωρο την εβδομάδα ως ιδιαίτερα;:hmm:
Ή έστω, να έκανα μόνη μου και να κάναμε μαζί ακουστικά/προφορικά;
Δε ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τετράωρο την εβδομάδα σε ιδιαίτερο θα σου βγει πιο ακριβό από το φροντιστήριο (εκτός αν κάνεις μόνο *ένα* τετράωρο IYKWIM) ;)

Αν εμπιστεύεσαι την κρίση της καθηγήτριας, που λογικά σε ξέρει και ξέρει τις δυνατότητές σου, ζήτα τη γνώμη της και αναλόγως πράττεις. Σίγουρα το να κάνεις κάτι είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Alma Libre, εγώ έδωσα ECPE με 1 ώρα τη βδομάδα ιδιαίτερα. Αρκεί, ούτως ώστε ο καθηγητής να σου δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές. Η προετοιμασία για proficiency επαφίεται περισσότερο στην προσωπική προσπάθεια του καθενός. Κατ' ουσίαν το λεξιλόγιο αναπτύσσεις. Ο καθηγητής μπορεί απλά να σου διορθώνει τα tests, να σε εξετάζει στο λεξιλόγιο και να σε πειθαρχεί και να κάνετε λίγο προφορικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Alma Libre, εγώ έδωσα ECPE με 1 ώρα τη βδομάδα ιδιαίτερα. Αρκεί, ούτως ώστε ο καθηγητής να σου δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές. Η προετοιμασία για proficiency επαφίεται περισσότερο στην προσωπική προσπάθεια του καθενός. Κατ' ουσίαν το λεξιλόγιο αναπτύσσεις. Ο καθηγητής μπορεί απλά να σου διορθώνει τα tests, να σε εξετάζει στο λεξιλόγιο και να σε πειθαρχεί και να κάνετε λίγο προφορικό. :)

Μα αυτό έκανα και όταν είχα καθηγητή, έλυνα τα τεστ, εξεταζόμουν και πήγαινα για ακουστικό και έκθεση. Πιο πολύ για προφορικά και έκθεση νομίζω θα χρειαστώ...

Τετράωρο την εβδομάδα σε ιδιαίτερο θα σου βγει πιο ακριβό από το φροντιστήριο (εκτός αν κάνεις μόνο *ένα* τετράωρο IYKWIM) ;)

Αν εμπιστεύεσαι την κρίση της καθηγήτριας, που λογικά σε ξέρει και ξέρει τις δυνατότητές σου, ζήτα τη γνώμη της και αναλόγως πράττεις. Σίγουρα το να κάνεις κάτι είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, πως βγαίνει πιο ακριβά. Αλλά ποιος ξέρει, θα δω... Πάντως δε θέλω με τίποτα να μη συνεχίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τελικα νομιζω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο, οπως τι βασεις εχεις στη γλωσσα, τι επαφη κρατας με την γλωσσα εκτος απο το μαθημα που κανεις, ποιο format σε βολευει περισσοτερο κτλ.

Ξεκινησα μαθηματα στις αρχες Οκτωβριου εχοντας να κανω τυπικα μαθηματα απο το 2004 (μια δεκαετια δηλαδη), αλλα ειχα καλες βασεις και επαφη με τα αγγλικα, μεσω διαδικτυου, ξενων σειρων και βιβλιογραφιας που χρησιμοποιουσα στη σχολη. Στην αρχη πηγαινα με το σκεπτικο να δωσω CELP και ισως ECPE, απλα να εχω ενα ''χαρτι'' επιπεδου C2 και θεωρησαμε με την καθηγητρια καλυτερα να δωσουμε αυτα ως πιο ''ευκολα''. Κατα τον Ιανουαριο, επειδη ειδα οτι ειχα τις δυνατοτητες και επειδη δεν μου αρεζε το format του ECPE με την τοση εμμονη στο λεξιλογιο, αλλαξαμε ρωτα και αποφασισα να δωσω Cambridge και συμπληρωματικα το CELP.

Στο ECPE δεν μου αρεζε καθολου η εμμονη με το vocabulary, το γεγονος οτι ειχα περιορισμενο χρονο για τo writing, επειδη γενικα μου αρεσει να αναπτυσσω ιδεες μεσα απο την γραπτο λογο και γραφω αρκετα. Αρα στα μειον για μενα ηταν και το ανωτατο οριο λεξεων. Επισης με ξενερωσε το speaking, γιατι τουλαχιστον ετσι οπως το καναμε με την καθηγητρια το εβρισκα πολυ φορμαλιστικο και οτι δεν εδινε περιθωριο να αναπτυξεις ιδεες.
Απο την αλλη, αγαπημενο σημειο ηταν το listening, το οποιο το εβρισκα μακραν το ευκολοτερο και απο cambridge και απο CELP.

Στο CELP οσο κι αν φαινεται περιεργο με δυσκολεψε καπως το listening, ισως γιατι δεν ειχα κανει ειδικη προετοιμασια για αυτο, αλλα περισσοτερο δουλευα το listening του ECPE και απο ενα σημειο και επειτα του CPE. Το speaking του CELP το βρηκα τελικα δικοπο μαχαιρι: απο την μια το οτι ουσιαστικα ηταν μονολογος, εαν ημουν σε καλη μερα και βοηθουσαν οι ερωτησεις μου επετρεπε να τα παω πολυ καλα. Εαν παλι συνεβαινε το αναποδο, κολλουσα αρκετα επειδη δεν ειχα εναν συνομιλητη να με βοηθησει.

Συνολικα του format του CPE νομιζω μου ταιριαζε περισσοτερο, αν και στο listetning επιασα τελικα C χανοντας καποια σημεια, ισως και λογω κουρασης, οταν στα αλλα parts ειχα Α και Β. Τελικα αποδειχτηκε σωστη επιλογη, αν κρινω τουλαχιστον απο το τελικο σκορ, αφου το πηρα με Α. Το CELP αν και μπορω να πω οτι ηταν πιο ευκολο απο το CPE, δεν θα ελεγα οτι ηταν ''περιπατος'' οπως το χαρακτηριζουν καποιοι, εχει την δικη του δυσκολια.

Οποτε συνολικα θα ελεγα οτι για τον καθενα ειναι ξεχωριστη περιπτωση το τι θα δωσει και σε ποια εξεταση μπορει να ανταποκριθει καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ανώτατο όριο λέξεων στο writing του ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ανώτατο όριο λέξεων στο writing του ECPE.

Σιγουρα; Θυμαμαι το προτιμησα οσον αφορα το writing για αυτο συν τα 5 επιπλεον λεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σιγουρα; Θυμαμαι το προτιμησα οσον αφορα το writing για αυτο συν τα 5 επιπλεον λεπτα.
100% :)

Έτσι κι αλλιώς, δεν έχασες κάτι αφού το CPE έχει μεγαλύτερο κύρος. Απλά το αναφέρω για μελλοντικούς υποψήφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ έδωσα τον περασμένο Δεκέμβριο το ECCE και θα δώσω σε 1 περίπου χρόνο το ECPE. Από την εμπειρία μου ως τώρα έχω καταλάβει ότι και τα δύο διπλώματα είναι ισάξια. Εάν προετοιμάζεσαι για Cambridge, λογικό είναι να σου φανεί αυτό πιο εύκολο και από την άλλη, εάν προετοιμάζεσαι για Michigan αυτό θα διαλέξεις στην τελική.. Τα θέματα των επίσημων εξετάσεων είναι πιο εύκολα από τα τεστ που κάνει κάποιος στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα, αντίστοιχα. (Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση):P
Όσο αφορά το Proficiency του Michigan τώρα, έχω να πώ ότι το λεξιλόγιο είναι πολύ απαιτητικό. Η γραμματική και η έκθεση σε γενικές γραμμές παλεύονται.
Έχω ένα χρόνο ακόμα μπροστά μου όμως..:whistle:
Anyway, θα πρότεινα σε κάποιον να διαλέξει ποιο από τα δυο να δώσει ανάλογα με το ποιο του αρέσει και πιστεύει ότι του ταιριάζει και όχι επειδή το ένα από τα δύο θεωρείται ''ανώτερο''.. It's up to you my friend;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα10

Νεοφερμένος

Η Γιώτα10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πήρα το Proficiency του Cambridge με Α καθώς και το αντίστοιχο του Michigan πριν τέσσερα χρόνια, όταν τελείωνα την 3η Γυμνασίου, έπειτα από εξαντλητικό διάβασμα. Είχα και μια έφεση στις ξένες γλώσσες, δεν το κρύβω. Πήρα και το Β2 των Γαλλικών εκείνη τη χρονιά. Συμβουλεύω τα παιδιά πάντως, να τελειώνουν με τις ξένες γλώσσες νωρίς, για να μην τις έχουν βάρος στο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Michigan ECPE παιδιά χωρίς σκέψη ...για να μη φάτε το "παλούκωμα" του cambridge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Φέτος θα φοίτησω στην β λυκειου και αποφάσισα να δώσω τον Μάιο εξετασεις για Proficiency.Οπως και πολλοί άλλοι , έχω ενδοιασμούς όσον αφορά τον τύπο των εξετάσεων που θα επιλέξω ( ECPE ή CPE ) Να σας πω ότι στην γ γυμνασιου έδωσα το πρώτο μου πτυχίο στα αγγλικά και αυτό ήταν το Advanced (C1) του Cambridge , το οποίο και πήρα με C. Αυτό ωστόσο που με ενδιαφέρει είναι να συμμετάσχω στις εργασίες του EYP (Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο) και διάβασα ότι για να μπω (έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο) θα πρέπει να γράψω μια έκθεση. Αλλά γενικότερα για να σε επιλέξουν θα πρέπει να έχεις proficiency στα αγγλικά και να γνωρίζεις καλά γαλλικά (εγώ έχω Β2 delf στα γαλλικά) .Ξέρει κάποιος αν προτιμούν το Cpe για την επιλογή ευρωβουλευτών; Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας και οποιαδήποτε γνώμη επί του θέματος θα ήταν επιθυμητή :)

Κατι που ξέχασα να σας πω είναι ότι ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω επίσης σε MUN και γενικότερα θεωρώ ότι θα μου χρειαστούν τα αγγλικά και στο μέλλον (θέλω να σπουδάσω νομική) Από την άλλη πλευρά Όμως έχω περιορισμένο χρόνο εξαιτίας της προετοιμασίας για το σχολειο και τις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το ΕΥΡ δεν γνωρίζω, όμως έχω πάει σε καμιά 10αριά MUNs και ξέρω ότι σημασία έχει να μιλάς καλά αγγλικά, δεν θα σου ζητήσει κανείς κανένα πτυχίο(εκτός αν θες να πας για StO, Secretariat κλπ που δεν σε απασχολεί για αρχή). Σίγουρα, κατ' εμέ, για να αποκτήσεις μεγαλύτερη ευχέρεια στη γλώσσα σε βοηθάει καλύτερα η προετοιμασία για CPE, οπότε αφού στόχος σου είναι (ή θα έπρεπε να είναι) πρωτίστως να μάθεις καλά αγγλικά και δευτερευόντως να πάρεις ένα πτυχίο που το αποδεικνύει θα σου έλεγα να πας προς Cambridge μεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Έχω δοσει και ecpe και cpe και αυτό που κατάλαβα είναι ότι το δεύτερο είναι ξεκάθαρα πιο δύσκολο γεγονός που του προσδίδει κάποιο κυρος.Ωστόσο από όσο ξέρω πουθενά δεν αναγνωρίζει επισημα .Οι περισσότεροι φορείς κρίνουν με βάση συνεντεύξεις και όχι με βάση ποιο πιστοποιητικο έχει ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αυτό που αναγνωρίζεται ευρέως σε ξένα πανεπιστήμια και εταιρίες είναι το IELTS! Είναι επιπέδου C2 με θέματα πολύ πιο ουσιαστικά από τα CPE και ECPE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πληροφοριακά, πιο κοντά στο IELTS είναι το CPE ή το ECPE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στη δομή είναι λίγο πιο κοντά στο CPE.
Το reading είναι παρόμοιο, το listening επίσης
Στην έκθεση γράφεις δύο θέματα υποχρεωτικά (το ένα είναι essay όπως ξέρεις, αλλά το άλλο αφορά σε σχολιασμό γραφήματος). Είναι αρκετά εύκολο παρά ταύτα!
Το speaking είναι υπέροχο, καθώς ολόκληρο αφορά σε ΕΣΕΝΑ. Είναι κάτι σαν συνέντευξη και δημιουργία ιστορίας με βάση την προσωπικότητα σου, εμπειρίες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στη δομή είναι λίγο πιο κοντά στο CPE.
Το reading είναι παρόμοιο, το listening επίσης
Στην έκθεση γράφεις δύο θέματα υποχρεωτικά (το ένα είναι essay όπως ξέρεις, αλλά το άλλο αφορά σε σχολιασμό γραφήματος). Είναι αρκετά εύκολο παρά ταύτα!
Το speaking είναι υπέροχο, καθώς ολόκληρο αφορά σε ΕΣΕΝΑ. Είναι κάτι σαν συνέντευξη και δημιουργία ιστορίας με βάση την προσωπικότητα σου, εμπειρίες κλπ



Οκ. Σε ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το επίπεδο μου στα αγγλικά δεν είναι και το καλύτερο (Α1-Α2). Ούτε B2 δεν έχω πάρει ακόμα:cray:. Ευελπιστώ σε 1,5 χρόνο να πάω για lower (με καθημερινό διάβασμα των 5 ωρών) και σε 3-3,5 χρόνια για c2. Ήδη έχω ξεκινήσει μαθήματα. Ενώ στην αρχή ήμουν σίγουρος για michigan, έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω για cambridge, διότι αυτό είναι πιο κοντά στο ielts, που θα μου χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα για κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Είναι δυνατό να δώσεις Μichigan και μετά IELTS. Εγώ έχω δώσει ECPE, αλλά στο πανεπιστήμιο θα δώσω για Ielts. Εξάλλου και να πας στο Cambridge University για σπουδές μόνο το IELTS θα χρειαστεί. Οπότε τίποτα δεν είναι δεσμευτικό κι ας έχουν συνάφεια. Πάντως να ξέρεις ότι σαν επίπεδο δυσκολίας φαίνεται -εμένα τουλάχιστον- ευκολότερο και από ECPE, CPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Είναι δυνατό να δώσεις Μichigan και μετά IELTS. Εγώ έχω δώσει ECPE, αλλά στο πανεπιστήμιο θα δώσω για Ielts. Εξάλλου και να πας στο Cambridge University για σπουδές μόνο το IELTS θα χρειαστεί. Οπότε τίποτα δεν είναι δεσμευτικό κι ας έχουν συνάφεια. Πάντως να ξέρεις ότι σαν επίπεδο δυσκολίας φαίνεται -εμένα τουλάχιστον- ευκολότερο και από ECPE, CPE


Δηλαδή το γεγονός ότι το format (δε ξέρω αν το λέω σωστά) είναι διαφορετικό, δεν σε δυσκολεύει; Ρωτώ γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιος που ασχολήθηκε με το cambridge θα είναι πιο εξοικειωμένος με την εν λόγω πιστοποίηση (εφόσον, κατά τα λεγόμενα σου, το cpe προσομοιάζει στο ielts).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top