Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χρήσιμο θα ήταν με αυτήν την έννοια να έχει και ένα laptop και να ανοίγει την Mathematica κάθε φορά που έχει Μαθηματικά,να το πάρει και αυτό μαζί του??

:lol::lol:

τι θα κάνει ο μαθητής; θα τα γράφει σε χαρτάκια και μετά στο σπίτι του στο outlook? :P

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ε νομίζω ότι είναι λογικό να σκέφτεσαι βάση των εμπειριών σου...
εγω πως να σκεφτώ το πόσο απαραίτητο είναι να τηλεφωνώ στην οικογένεια μου απ το σχολείο ( :confused: δουλευόμαστε) αφού δεν είχα καν κινητό? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ε νομίζω ότι είναι λογικό να σκέφτεσαι βάση των εμπειριών σου...
εγω πως να σκεφτώ το πόσο απαραίτητο είναι να τηλεφωνώ στην οικογένεια μου απ το σχολείο ( :confused: δουλευόμαστε) αφού δεν είχα καν κινητό? :P
Ναι αλλά έτσι συντηρείται το χάσμα γενεών. Επειδή οι μεγαλύτεροι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καταρχας... δεν κρίνει κανένας.... σχολιάζει....

Και με αυτό το σκεπτικό, μπορεί κάλλιστα κάποιος άλλος να πει, ότι και το παιδι δεν προσπαθεί να έρθει πιο κοντα στον γονιό και να δει κι αυτο την άλλη μεριά του ενήλικα και συντηρεί επίσης το χάσμα....


Δε συμφωνω... το να έχεις βιώσει μια κατάσταση και να λες... εγω επέζησα έτσι, δεν ειναι κακό.... δεν είναι βεβαια υποχρεωτικό να ζησει και ο αλλος έτσι, μιας που ετσι δεν υπαρχει εξέλιξη. Αλλα όταν τελικά η ελευθερία γίνεται ασυδοσία.. ε καποιος πρεπει να βαλει φρενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι συντηρείται το χάσμα γενεών. Επειδή οι μεγαλύτεροι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.

Δεν διαφωνώ,απλά μια μικρή παρατήρηση....
Θεωρώ ότι το χάσμα γενεών είναι καλό,φυσιολογικό και πρέπει να υπάρχει!Δηλαδή δεν θέλω να σκέφτομαι ότι το παιδί μου θα συμφωνεί με όλες τις απόψεις μου,έλεος!

Το πρόβλημα στην σημερινή κοινωνία είναι ότι δεν έχουμε χάσμα γενεών αλλά χάσμα...λίγων ετών!!Εμένα αυτό είναι που με ανησυχεί...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Στα διαγωνίσματα μα τα έπαιρναν τα κινητά και τα έβαζαν στην έδρα και οποίος τελείωνε το έπαιρνε (το κινητό)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
.....η ελευθερία γίνεται ασυδοσία.. ε καποιος πρεπει να βαλει φρενο

ακριβως αυτο.....
οκ...οι εποχες αλλαζουν.....και μαζι με αυτες και ολοι εμεις....αλλα το φρενο πλεον ειναι απαραιτητο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πια ακριβώς είναι ασυδόσια? Το ότι ο μαθήτης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα τεχνολογικά επιτευγματά στην διαδικασία της εκπαίδευσης του επειδή οι καθηγητές δεν μπορούν να επιβάλλουν το κύρος τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εντάξει,χρήσιμο θα ήταν να το έχει το κινητό σαν ηλεκτρονική ατζέντα αλλά σε καμία περίπτωση απαραίτητο!!!

Χρήσιμο θα ήταν με αυτήν την έννοια να έχει και ένα laptop και να ανοίγει την Mathematica κάθε φορά που έχει Μαθηματικά,να το πάρει και αυτό μαζί του??

Bone επαναλαμβάνομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Bone επαναλαμβάνομαι....
υποτίθεται ότι οι μαθήτες με το λαπτοπ των 100 θα εχουν στην διάθεση τους και τετοια προγραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
υποτίθεται ότι οι μαθήτες με το λαπτοπ των 100 θα εχουν στην διάθεση τους και τετοια προγραμματα

Το laptop των 100 θα το έχουν ανοιχτό μέσα στην τάξη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πια ακριβώς είναι ασυδόσια? Το ότι ο μαθήτης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα τεχνολογικά επιτευγματά στην διαδικασία της εκπαίδευσης του επειδή οι καθηγητές δεν μπορούν να επιβάλλουν το κύρος τους?

Βρε Πάνο μου δεν είναι θέμα κύρους το να υπάρχει μαθητής που να έχει το κινητό του ανοιχτό εν ώρα μαθήματος και να ασχολείτε με sms, με παιχνίδια κλπ....
Είναι θέμα της ποιότητας του ίδιου του μαθητή...
Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι συνειδητοποιημένοι ... και δεν ξέρω και γιατι να πρέπει να είναι μικρά παιδια....
ΛΟΓΙΚΟ είναι μικρά παιδιά να θέλουν να κάνουν τον χαβαλέ τους...
Το τεχνολογικό θέμα που αναφέρεις είναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... ΕΣΥ κατά 99% είσαι ΕΞΑΙΡΕΣΗ... εκτός αν απ τους 25 συμμαθητές σου, μπορείς να μου πεις με βεβαιότητα ότι ΚΑΙ οι 25, ενδιαφέρονται να έχουν ανοιχτό το κινητό τους για την Τεχνολογική πρόσβαση που έχουν με αυτό
Αν μου το παραδεχτείς αυτο... πάω ειλικρινά πάσο και ζητάω συγγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το laptop των 100 θα το έχουν ανοιχτό μέσα στην τάξη????
Αυτό είναι το νόημα. Να γίνεται το μάθημα με τη βοήθεια του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτό είναι το νόημα. Να γίνεται το μάθημα με τη βοήθεια του. ;)

Aυτο θα ηταν πραγματικα το ιδανικο...
Αλλα μπορει να γινει κατι τετοιο;(πρακτικα μιλαμε.)
αληθεια laptop των 100 ευρω το εχετε βρει πουθενα εσεις;
Αλλο για το project, οτι θα εβγαιναν μεσα στο 2007.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Aυτο θα ηταν πραγματικα το ιδανικο...
Αλλα μπορει να γινει κατι τετοιο;(πρακτικα μιλαμε.)
Αυτή ήτανε και η σκέψη μου πιο πάνω... Ότι εφόσον τα παιδιά στην πλειονότητα των περιπτώσεων (υπάρχουν κι εξαιρέσεις) δεν τα χρησιμοποιούν για τη διευκόλυνσή τους στο μάθημα, έχουν πέσει αυτές οι απαγορεύσεις. Αυτό που χρειάζεται είναι αλλαγή νοοτροπίας. Όσο εξιδιανικευμένο κι αν φαίνεται, δεν βλέπω πώς αλλιώς μπορεί να αρθεί αυτό το μέτρο..



Βέβαια, παιδιά είναι, αν δεν κάνουν και μία τρέλα πότε θα την κάνουν; Ίσως είναι καλύτερα έτσι, να κρατήσουν αυτή τη νοοτροπία, να παραμείνουν παιδιά και να ισχύει η απαγόρευση. Αλίμονο αν σκεφτόντουσαν όλα τα παιδιά σαν εμάς τους... μεγαλύτερους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Marie, λες να είχαν ξοδευτεί τόσα χρήματα για μια ουτοπία; ;)
Γιώργο, το θέμα είναι οτι οι "νόμοι" πρέπει να μην αδικούν κανέναν, ΟΥΤΕ τις εξαιρέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιώργο, το θέμα είναι οτι οι "νόμοι" πρέπει να μην αδικούν κανέναν, ΟΥΤΕ τις εξαιρέσεις...
Αν είδες πιο πάνω είπα ότι για μένα αυτό είναι κάτι σαν "πονάει δόντι, κόβει κεφάλι" ;)


Εδώ σε θέλω κάβουρα (δεν πάει σε σένα Λία :P). Μπορείς να μου φτιάξεις ένα νόμο που δεν θα αδικεί τις "εξαιρέσεις" και θα τηρείται από τους υπόλοιπους; :)



Και κάτι άλλο, τώρα που το θυμήθηκα, για τα λάπτοπ μες στο μάθημα. Θα ήταν ίσως χρήσιμα. Πουχου ας πούμε η wikipedia για την αναζήτηση ενός όρου. :)
Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτή η εικόνα είναι too much για την ελληνική κοινωνία στη δεδομένη στιγμή. Ακόμα κι εγώ δεν έχω καταλήξει κάπου.... [λέω όμως ότι θα' ταν χρήσιμο] :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω δεν λεω τιποτα...εσυ τα εχεις δει τα pc των 100Εuro;
Ρωταω καθαρα και μονο απο περιεργεια,γιατι με το θεμα αυτο εχω καιρο να ασχοληθω.:redface:(Εχω μεινει π.χ. σε αυτο που προσφερουν τα ιταλικα πανεπιστημια και λεγεται "ενας καπουτσινο για ενα pc)

Το δευτερο που λες Λια ειναι πολυ σωστο, αλλα και το πλεον δυσκολο να συμβει.
Εγω το ειπα στην αρχη ασρχη του θεματος.Μεση λυση θα μπορουσε να βρεθει.
Απλως επειδη αυτη η μεση λυση (πολυ σωστα αυτο που λες εσυ πιο πανω) θελει οργανωση,μυαλο κτλ κτλ, για να γινει, προτιμαμε την λυση της ολικης απαγορευσης.τι πιο ευκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Marie, λες να είχαν ξοδευτεί τόσα χρήματα για μια ουτοπία; ;)
Γιώργο, το θέμα είναι οτι οι "νόμοι" πρέπει να μην αδικούν κανέναν, ΟΥΤΕ τις εξαιρέσεις...

η ζωή είναι άδικη έτσι κι αλλιώς :P
οι εξαιρέσεις είναι ΖΗΤΗΜΑ να είναι πέντε όλες κι όλες σε ένα ολόκληρο σχολικό συγκρότημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βρε παιδια, σιγα την αδικια που ειναι να μην μπρορεις να χρησιμοποιεις την ηλεκτρονικη σου ατζεντα μεσα στην ταξη για να σημειωνεις τα διαγωνισματα. Χρησιμοποιειστε ΑΤΖΕΝΤΑ. Κι ας μην κανει μπιπ μπιμ πριν το καθε διαγωνισμα, δεν εγινε και τιποτα. Jesus.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top