Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Απορίες σχετικά με τα μαθήματα της Θετικής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπον καλησπερα καταρχιν,οπως ξερετε οι περισσοτεροι δεν εχω παρει απολυτηριο,οποτε αναγκαστικα θα δωσω ξανα και πανελληνιες και ενδοσχολικες.
Απο οτι εχω μετρησει ειναι 9 τα ενδοσχολικα που θα δωσω και 6 πανελληνιες.

Ενδοσχολικες :
Κειμενα,αγγλικα,ιστορια,μαθηματικα γεν. ,αρχαια,φυσικη γεν. , θρησκευτικα , κοινωνιολογια, ιστορια τεχνης ... (Νομιζω οτι δεν ξεχναω καποιο)
Πανελληνιες :
Μαθηματικα Κατ. , Φυσικη Κατ. , Εκθεση , προγραμματισμος , βιολογια , ΑΟΔΕ.


Τωρα ειναι η ερωτηση / βοηθεια που θα χρειαστω,απο οτι εμαθα πρεπει να γραψω και πανελληνιες σχετικα καλα,γιατι συμψηφιζετε με τα ενδοσχολικα.(Σωστα?)
Η ερωτηση μου ειναι,καπως κουραστικη.

1.Οσοι πατε φροντιστηρια και ξερετε πανω κατω,να μου πειτε τι σας λενε για σημαντικα πραγματα τα οποια θα πεσουν λογικα φετος,τι ειναι ΣΟΣ και τα λοιπα.
2. Τι θα χρειαστει αλλο να σκεφτω ? (Ξεκιναω απο σημερα το διαβασμα για αυτο ,δεν ξερω τι να κανω πρωτο, για αυτο ρωταω εσας ).


Ευχαριστω και συγνωμη εαν κουρασα καποιον...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ειδα το τοπικ αλλα εγω μιας και δεν παω πλεον φροντηστηριο δεν ξερω κατι για σος..και νομιζω κανενας δεν μπορει να ξερει..ειναι πολυ νωρις και γενικα οι πανελληνιες δεν εχουν σος .ομως για το πως πρεπει να διαβασεις οκ...βασικα ξεκινα ενα ενα κεφαλαιο θεωρια να διαβασεις..αφου το διαβασεις και νομιζεις πως το ξερεις καλα παρε και λυσε ασκησεις του κεφαλαιου...καλο θα ταν να υπογραμμιζεις αυτα που που σε δυσκολευουν πολυ ετσι ωστε να σου μεινουν πιο ευκολα..αν θες μπορεις να παρεις και καποιο βοηθημα για εξτρα ασκησεις και εξηγησεις στην θεωρια.Επισης οποια ασκηση δεν ξερεις και δεις την λυση της να την ξαναλυσεις μονος σου!Ετσι θα ξερεις ποια ασκηση ξερεις καλα και θα νιωθεις και πιο σιγουρια...δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο να σου πω..αλλα αν μου ρθει κατι θα ξαναποσταρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
OK Eυχαριστω,τις λυσεις εννοεις του κεφαλαιου που εχει μεσα το βιβλιο να τις λυνω μονος απο καθε μαθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
OK Eυχαριστω,τις λυσεις εννοεις του κεφαλαιου που εχει μεσα το βιβλιο να τις λυνω μονος απο καθε μαθημα ?
ναι αλλα και γενικα ολες τις ασκησεις να τις ξαναλυνεις για να εισαι πιο σιγουρος ασε που ετσι θα σου μεινουν κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Razor ,εμαθα την τελευταια εβδομαδα ποια θα ειναι η υλη τον πανελλαδικων.Δεν ξερω γιατι αλλα στα ξαφνικα ενο περυσι δεν ειχα ανχος φετος εχω.Εχω παθει την πλακα μου τωρα.Αντι να πιασω φυσικη και μαθηματικα κτλ. επιασα την Βιολογια ωστε να νιωσω λιγο καλυτερα αλλα σταματαω στην μεση και παω φυσικη κανω τετοια απο το ανχος μου.

ΟΕΟΕΟ Τι θα κανω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Razor ,εμαθα την τελευταια εβδομαδα ποια θα ειναι η υλη τον πανελλαδικων.Δεν ξερω γιατι αλλα στα ξαφνικα ενο περυσι δεν ειχα ανχος φετος εχω.Εχω παθει την πλακα μου τωρα.Αντι να πιασω φυσικη και μαθηματικα κτλ. επιασα την Βιολογια ωστε να νιωσω λιγο καλυτερα αλλα σταματαω στην μεση και παω φυσικη κανω τετοια απο το ανχος μου.

ΟΕΟΕΟ Τι θα κανω ?
Τι θα κανεις?Καταρχας θα ηρεμησεις και μετα θα αρχισεις να διαβαζεις συστηματικα,δεν νομιζω να γινεται κατι αλλο εκτος απο αυτο...λιγο λιγο και να τα καταλαβαινεις..καλυτερα λιγα και να τα ξερεις καλα παρα πολλα και να ξερεις απο λιγο το καθενα...(το λεω απο προσωπικη εμπειρια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Moυ ειχε συμβει κατι σημαντικο τον τελευταιο μηνα που συνεχιζω να το περναω,αλλα εχω ανχωθει παρα πολυ.
(Βλεπεις οταν βαζεις μυαλο αφου την πατησεις μια φορα μετα δεν την ξαναπατας),πρωτη φορα στην ζωη μου με επιασε ανχος για το σχολειο και μαλιστα τοσο εντονο που χανω και τον υπνο μου ωρες ωρες.
Συστηματικα απο τι να πρωτο ξεκινησω τα εχω χασει οτι να'ναι βαζω μπροστα μου και διαβαζω.

Παροτι δινω πανελληνιες και ενδωσχολικες μαζι ενω με νοιαζει το δευτερο,πρεπει να γραψω καλα και στο πρωτο ωστε να γινει καλυτερη η βαθμολογια και να μην την πατησω παλι.Οποτε γιατι να μην προσπαθησω και για πανελληνιες αφου εχω χρονο?!

Πως πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι ?!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Σου εχω απαντησει πριν πως πρεπει να διαβαζεις...μονο ετσι πιστευω θα μπορεσεις να κανεις κατι..με το να αρχιζεις να διαβαζεις οτι βρεις μπροστα σου μονο κακο θα σου κάνει...Το βασικο ειναι να συγκεντρωθεις και να το παρεις αποφαση απο μονος σου..γιατι οτι και να σο πουν αν δεν το παρεις εσυ αποφαση δεν προκειται να βρεις ακρη...ξεκινα με αυτο που σε δυσκολευει πιο πολυ και να επιμεινεις ...και βαλε προγραμμα πχ την ταδε μερα θα διαβασω πχ μαθηματικα την αλλη αλλο μαθημα κλπ κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ναι,εχεις δικιο το θεμα ειναι ομως οτι ισως να μην ενθαρυνω εγω ο ιδιος τον εαυτο μου οτι θα τα καταφερω,και εκει να ειναι το λαθος μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι ακριβως,και οπως καταλαβενεις αυτο πρεπει να το κοψεις...με την "κλαψα "δεν βγαινει τπτ πρεπει να σταθεις στα ποδια σου..ναι οντως ειναι δυσκολο να ξαναδινεις,το ξερω πολυ καλα αυτο πιστεψε με,αν και εσυ εχεις και το προβλημα του απολυτηριου..απλα προσπαθησε να συγκεντρωθεις..απο τη στιγμη που μπορουν καποιοι να τα καταφερουν γιατι οχι και εσυ?Συγκεντρωσου,οργανωσου,εχε και λιγο πιστη στον εαυτο σου και ολα θα πανε καλα...:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Το ελπιζω,να ορθοποδησω μονος,και συντομα γιατι δεν εχω και πολυ χρονο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Razor ,εμαθα την τελευταια εβδομαδα ποια θα ειναι η υλη τον πανελλαδικων.Δεν ξερω γιατι αλλα στα ξαφνικα ενο περυσι δεν ειχα ανχος φετος εχω.Εχω παθει την πλακα μου τωρα.Αντι να πιασω φυσικη και μαθηματικα κτλ. επιασα την Βιολογια ωστε να νιωσω λιγο καλυτερα αλλα σταματαω στην μεση και παω φυσικη κανω τετοια απο το ανχος μου.

ΟΕΟΕΟ Τι θα κανω ?

Τι καλά πού θα ήταν να υπήρχε ένα μαγικό κουμπάκι να το πάταγες καί να απελευθερωνόσουν απ' το άγχος αλλά δυστυχώς δεν έχει φτάσει η επιστήμη σε αυτά τα επίπεδα.Γι αυτό λοιπόν θα πρέπει όσο αυτό είναι δυνατόν, μόνος σου να τα βάλεις κάτω καί να πείς."Καί πού έχω τόσο άγχος τι κερδίζω?"Τίποτα προφανώς.Αν συνεχίσεις έτσι αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει αντίθετα θα συσσωρεύεται περισσότερη πίεση καί έτσι κινδυνεύεις να "διαλυθείς" μέχρι να φτάσεις στις εξετάσεις.Είναι καί θέμα εσωτερικής δύναμης πού έχει να κάνει με τον άνθρωπο.Ξέρω παιδιά πού ζήτησαν τη βοήθεια ειδικού ψυχολόγου καί αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.Γιατί έτσι όπως το περιγράφεις είσαι διαρκώς σε μεγάλη ταραχή.Εύχομαι να ηρεμήσεις που αυτό θα το πετύχεις με μιά σειρά από τακτικές.Κυρίως τα παιδιά πού θεωρούν ότι δεν έχουν διαβάσει ως τώρα αρκετά,γεμίζουν με άγχος αλλά σκέψου ότι είσαι ακόμη μακριά από τις εξετάσεις.Συζήτησε με την οικογένειά σου κάποια πράγματα γιατί σε πολλές περιπτώσεις κάποια μαμά κάι λιγότερο κάποιος πατέρας έχουνμεγάλη ευθύνη.Ακόμη καί κάποιος κολλητός πού σού το παίζει Αϊνστάιν.Μιά ερωτικ΄γη απογοήτευση σε φέρνει πίσω γιά κάποιο διάστημα με αποτέλεσμα μιά επιπρόσθετη πίεση.Κάνε υπομονή στα αισθηματικά σου.Έχεις καιρό μπροστά σου να καλύψεις αυτό τον τομέα.Προσπάθησε κα κοιμάσαι καλά όχι απαραίτητα πάρα πολλές ώρες.Καί η διατροφή παίζει ρόλο.Ένας μαθητής μου που είχε παραπάνω κιλά έκανε δίαιτα εν μέσω προετοιμασίας καί κόντεψε να καταρρεύσει.
Προσπάθησε να εκτονωθείς όπως άλλος μαθητής μου πού είπε στην Θεολόγο ."Κοίτα μη μού κολλάς μη γίνουμε μπίλλιες!" προφανώς γιά κάποια επιτιμητικά σχόλια από την καθηγήτρια.
Γιά μένα ο μαθητής της Γ' Λυκείου πού προετοιμάζεται πρέπει να έχει την ανοχή μας μέχρι ένα όριο βέβαια.Όχι καί να μάς πη.....ει!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το άγχος χρειάζεται ως κάποιο βαθμό. Βοηθά να παράγεις κάτι θετικό. Όμως η υπερβολική ανησυχία μάλλον σε κάνει να υποχωρείς και να χάνεις την αυτοπεπόίθησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το άγχος χρειάζεται ως κάποιο βαθμό. Βοηθά να παράγεις κάτι θετικό. Όμως η υπερβολική ανησυχία μάλλον σε κάνει να υποχωρείς και να χάνεις την αυτοπεπόίθησή σου.
Όταν ακούς το φίλο να λέει ότι άφησα τη Φυσική καί έπιασα Βιολογία γιά να νοιώσω λίγο καλύτερα σημαίνει πως το άγχος του κοντεύει να γίνει ανεξέλεγκτο καί βέβαια δεν μπορεί να είναι το δημιουργικό που είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εμ θα συμφωνησω απολυτα με τον LostG εχει ενα δικιο ακριβως οπως τα περιεργραψε ειμαι.
Γιατι ξερω τα προηγουμενα χρονια ποτε δεν διαβασα,και στην Γ'λυκειου το εβλεπα σαν παιχνιδι,οχι σοβαρα ως που την πατησα.
Τωρα εχω προβλημα και θελω να προσπαθησω να το ξεπερασω αλλα με δημιουργει προβλημα οτι επειδη δεν διαβαζα οτι δεν θα μαθω και δεν προκειτε ουτε στις ενδοσχολικες να γραψω που με ενδιαφερουν... (Αν και αρχισα να πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να δουλεψω και για τις Πανελληνιες):xixi:
-----------------------------------------
Οσο για τον ψυχολογο το σκεφτηκα αλλα μου φαινεται θα μου δωσει χαρτι "ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ" :jumpy::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top