Το ΕΜΠ στην κορυφή της Ευρώπης!

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλό το ΕΜΠ , το ΜΙΤ και όλα αυτά , αλλά σαν το ΤΕΙ Μεσολογγίου δεν έχει. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια....Το ξέρω...η αλήθεια πονάει μερικές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Προσωπικα εχω παρακολουθησει σεμιναρια πανω στο digital marketing που διοργανωσε η σχολη σε συνεργασια με την google.Εχω δει ομως και πληθωρα αλλων πχ σε coding θεματα
Δε σε ρώτησα αν παρακολούθησες σεμινάρια σχετικά με το αντικείμενο των σπουδών σου, σε ρώτησα κάτι άλλο...έχω την πεποίθηση ότι τα Ελληνικά μου και τα Ελληνικά σου είναι σε καλό επίπεδο!
Ως προς τα career fairs ,αν και 1ο ετος,εχω λαβει μερος στο Πανοραμα Επιχειρηματικοτητας

Αυτό ΔΕΝ είναι "career fair", είναι μια απλή εκδήλωση (βαρετών ως επί το πλείστον) ομιλιών από εκπροσώπους διάφορων εταιριών και φορέων...κάνω λάθος;
σε ποια μεταπτυχιακα ΑΕΙ τα εχεις δει αυτα;

Στα ξένα κράτη με σοβαρό εκπαιδευτικό σύστημα όλα αυτά θεωρούνται δεδομένα, τα πανεπιστήμια έχουν άμεση σύνδεση με την εγχώρια και διεθνή αγορά εργασίας και κάνουν ό,τι μπορούν για την παρότρυνση των φοιτητών τους και για να τους προετοιμάσουν για την όσο γινεται ομαλότερη ένταξη τους στο επάγγελμα που σπούδασαν (και για το οποίο πλήρωσαν ένα σκασμό λεφτά)...
Αν σου απαντήσω που γίνεται εδώ θα με κατηγορήσεις ότι κάνω διαφήμιση, οπότε το αφήνω έτσι!
...που διοργανωνει καθηγητης της σχολης μου...

Εκεί λοιπόν ήθελα να καταλήξω, ότι στα περισσότερα δημόσια Α.Ε.Ι. της χώρας μας δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πλάνο σχετικά με το "τι γίνεται με τους πτυχιούχους μετά την αποφοίτησή τους", τα περισσότερα "γραφεία διασύνδεσης" κάνουν αγγαρεία και η όποια προσπάθεια οφείλεται στο φιλότιμο μεμονομένων ατόμων (των οποίων το φιλότιμο είναι θέμα χρόνου να εξαντληθεί μέσα σ' ένα τέτοιο περιβάλλον)...
Τι λογική είναι αυτή "δεν με νοιάζει το ακαδημαϊκό κομμάτι γιατί δεν είμαι καθηγητής"; Η ποιότητα του ακαδημαϊκού προγράμματος δεν έχει σημασία; Μόνο αν μετά μπορεί να σου εξασφαλίσει καμιά πρακτική σε εταιρία π.χ. ή αν σε "σέβεται" αρκετά για να μην αναγκάζεσαι να κουβαλάς την προίκα σου σε παντός είδους χαρτικά αξιολογούμε;
Πρωτεύουσα σημασία για έναν φοιτητή και την οικογένειά του (θέλω να πιστεύω ότι) έχουν:
α)Με το πέρας των σπουδών, να ακολουθήσει άμεση (ή έστω σύντομη) επαγγελματική αποκατάσταση, σε κλάδο που ο πτυχιούχος θα απολαμβάνει καλύτερες οικονομικές απολαβές και συνθήκες εργασίας απ' ότι αν δεν σπούδαζε***,
β)Το πανεπιστήμιο να του παρέχει άρτιες υπηρεσίες
γ)Τα χρήματα που δαπανά η οικογένεια για τις σπουδές να έχουν όσο γίνεται πιο "value for money" συσχετισμό με τις παρεχόμενες υπηρεσίες
Και μετά απ' όλα αυτά έρχεται το αν θα διδαχθεί "Χ" ύλη ή "Χ+1" και αν θα του βάλουν εύκολα ή δύσκολα στις εξετάσεις (για να πηγαίνει ο καθηγητής στα συνέδρια και να λέει "κοιτάξτε τι θέματα τους βάζουμε εμείς στο university of western asspetinitsa, είμαστε γαμώ τα πανεπιστήμια)...

***Αυτό το τονίζω γιατί το να βρεις δουλειά π.χ. με 800€ σε εργοστάσιο ως μηχανικός ή ως γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο κι ένας που τελείωσε π.χ. μάγειρας (με λιγότερο κόπο ομολογουμένως) να βγαίνει πιο νωρίς στην αγορά εργασίας και να πληρώνεται καλύτερα, ΔΕΝ θετικοποιεί τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Jack πηρες απαντηση σε καθε τι που εθεσες.Η επιχειρηματολογια σου κρινεται μηδενικη και το βλεπουμε ολοι.
υγ οσον αφορα το Πανοραμα,ναι,κανεις λαθος,ψαξ'το πρωτα καλυτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
υγ οσον αφορα το Πανοραμα,ναι,κανεις λαθος,ψαξ'το πρωτα καλυτερα.;)

Δεν είδα πουθενά στο pdf του προγράμματος να δίνεται η δυνατότητα στους συμμετέχοντες φοιτητές να δίνουν βιογραφικά και συνεντεύξεις σε εκπροσώπους εταιριών με προοπτική να προσληφθούν (αυτό σημαίνει career fair όχι αυτό που νομίζεις)...η συγκεκριμένη είναι απλά μια εκδήλωση με βαρετές ομιλίες και workshops να 'χαμε να λέγαμε, απ' αυτές δηλαδή που δε σου μένει τίποτα στο τέλος και που τις κάνουν οι καθηγητές για να κάνουν δημόσιες σχέσεις και να βγάλουν κάνα extraδάκι απ' τις συμμετοχές...
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με!
Jack πηρες απαντηση σε καθε τι που εθεσες.

Ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι απαντάς...σε ρωτάω αυτό:
α)Πόσες ημερίδες, σεμινάρια κ.λπ. σχετικά με σύνταξη βιογραφικού, αναζήτηση εργασίας, δεξιότητες επικοινωνίας, στρατηγική συνεντεύξεων κ.λπ. έχεις παρακολουθήσει στο Α.Ε.Ι. που σπουδάζεις;
Και μου απαντάς αυτό:
Προσωπικα εχω παρακολουθησει σεμιναρια πανω στο digital marketing που διοργανωσε η σχολη σε συνεργασια με την google.Εχω δει ομως και πληθωρα αλλων πχ σε coding θεματα
:whatever:
Κρίμα, δεν έχω να πω κάτι άλλο...
Η επιχειρηματολογια σου κρινεται μηδενικη και το βλεπουμε ολοι.
Ό,τι πεις!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Υπαρχουν τα Business Days τα οποια σου δινουν προοπτικη προσληψης απο την εκαστοτε εταιρεια.
Περα απο το Πανοραμα,ξανα λεω ,οτι καθε χρονο διοργανωνονται <Ημερες Καριερας> (και προετοιμασια των φοιτητων για αυτες)
Πηρες απαντηση Jack αλλα επειδη εχεις σπουδασει στο ihu και απο οτι καταλαβαμε σε βολεψε,φορας παρωπιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
που είναι το link με την αξιολόγηση; μόνο το κείμενο βλέπω το ελληνικό,καμία αναφορά ή πηγή!

στην περσινή πάντως αξιολόγηση δεν ήταν ούτε στα 500 πρώτα πανεπιστήμια το ΕΜΠ,το Καποδιστριακό και το ΑΠΘ ήταν
επίσης και στο field engineering ηταν 150 κάπου εκεί
και πάλι κάτω από το ΑΠΘ
αλλα ενδιαφέρουν και τα κριτήρια της αξιολόγησης,απαιτείται δηλαδή μια διεξοδική έρευνα να δούμε με τι κριτήρια κατατάσσει τα πανεπιστήμια,γιατί στο παρελθόν υπήρχε αξιολόγηση,που μάλιστα έπαιζε στα ΜΜΕ δυνατά,το οποίο έδινε βαρύτητα ακόμα και στην ιστοσελίδα του ιδρύματος!

παντως το τμημα πολιτικων μηχανικων ειναι ψηλα σε ολες τις αξιολογησεις,δεν ειναι κατι πρωτοφανες,εχει ξαναπαρει καλη θεση σε αλλες πιο γνωστες(και ισως πιο εγκυρες) αξιολογησεις
άλλα άλλο πράγμα το τμήμα και άλλο ένα πανεπιστήμιο ολόκληρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
που είναι το link με την αξιολόγηση; μόνο το κείμενο βλέπω το ελληνικό,καμία αναφορά ή πηγή!
google search
https://www.ntua.gr/media/k2/attachments/ekthesi.pdf
Αυτό που λέει για το τοπ 150 στο engineering field μάλλον είναι το περσινό, δίκιο έχεις. Φετος (προς το παρον τουλαχιστον) έβγαλαν μονο για τα επιμερους πεδια.
το ΕΜΠ,το Καποδιστριακό και το ΑΠΘ ήταν
επίσης και στο field engineering ηταν 150 κάπου εκεί
και πάλι κάτω από το ΑΠΘ
Αναφέρεσαι προφανως εδω:
https://www.shanghairanking.com/FieldENG2016.html
Λες ψέματα!
Στη λίστα της Shanghai για το 2016 τόσο το ΕΜΠ, όσο και το ΑΠΘ βρίσκονται στη θέση "101-150". Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν βαθμολογηθεί και ισοδύναμα. Ας δούμε τις 4 κατηγορίες βαθμολογίας:
1. HiCi (Highly cited researchers) ΕΜΠ (34.3)...........ΑΠΘ(24.3).........Τεράστια διαφορά 10 μονάδων!
2. PUB (Papers Indexed in Science Citation Index) ΕΜΠ (37.3).........ΑΠΘ (33. 8 )....Ξανά μεγάλη διαφορά υπέρ του ΕΜΠ!
3. TOP (Percentage of papers published in top 20% journals) ΕΜΠ (75.0).....ΑΠΘ (75.2)...Ελάχιστα μπροστά το ΑΠΘ.
4. FUND (Total engineering-related research expenditures). Εδώ δεν έχει στοιχεία για κανένα. Περι χρηματοδότησης ξέρω μόνο ότι στο ΕΜΠ είναι μεγαλύτερη ανα φοιτητή από κάθε αλλο ελληνικο ΑΕΙ. Δεν μπορεσα να βρω ακριβή στοιχεια για ποσα που δαπανώνται για έρευνα.

Απο τα παραπάνω εξάγεται το συμπέρασμα ότι παρόλο που βρίσκονται στην ίδια βαθμίδα, αν κάποιο από τα δύο είναι πιο ψηλά σε αυτήν, αυτό είναι αδιαμφισβήτητα το ΕΜΠ. Άρα το ότι το ΑΠΘ είναι πάλι(sic!) πάνω από το ΕΜΠ(βάσει αυτής της λίστας) είναι αντικειμενικά ψέμα.
πιο γνωστες(και ισως πιο εγκυρες) αξιολογησεις
άλλα άλλο πράγμα το τμήμα και άλλο ένα πανεπιστήμιο ολόκληρο

Έτσι για την πλάκα, πάμε να δούμε τι λέει και το QS (άραγε το θεωρείς και αυτό μη έγκυρο - ρητορική ερώτηση). Ας δούμε αυτή τη φορά όλα τα τμήματα όχι μόνο ΠΜ. Εκεί είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως το ΑΠΘ διαπρέπει έναντι του ΕΜΠ...oh wait:
(https://www.topuniversities.com/uni...-subject-rankings/2017/engineering-technology)

Engineering and Technology (2017): ΕΜΠ (top 113), ΑΠΘ (233)
Civil Eng (2017): ΕΜΠ(top 42), ΑΠΘ (101-150)
Electrical/Computer Eng(2017): ΕΜΠ (101-150) ΑΠΘ (251-300)
Mechanical/Aeronautical(2017): ΕΜΠ (101-150) ΑΠΘ (251-300)
Chemical Eng (2017): EMΠ (151-200) ΑΠΘ (201-250)
Materials Science (2017) (ασχολούνται πολλές σχολές με αυτό): ΕΜΠ (201-250) Το μόνο ελληνικό ίδρυμα.

ΣΕ ΟΛΑ είναι από πάνω το ΕΜΠ..Σε ΟΛΑ ΟΜΩΣ!

Το ΑΠΘ δεν είναι πάλι πάνω από το ΕΜΠ. Ποτέ δεν ήταν, 180 χρόνια τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Χαχαχα
Ποιο ΕΜΠ ρε παιδια και ποιο απθ;
Πολλες φορες το δωρο κρίνεται απο το περιτυλιγμα αλλες φορες οχι .
Τροφη για σκεψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Περα απο το Πανοραμα,ξανα λεω ,οτι καθε χρονο διοργανωνονται...

Δεν "ξαναείπες", τώρα μας το λες, γιατί τώρα κατάλαβες για τι πράγμα μιλάμε...δεν πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ!:)
που είναι το link με την αξιολόγηση; μόνο το κείμενο βλέπω το ελληνικό,καμία αναφορά ή πηγή!

Newsbeast, εγγύηση!
Θες και πηγή;:lol:
...στην περσινή πάντως αξιολόγηση δεν ήταν ούτε στα 500 πρώτα πανεπιστήμια το ΕΜΠ,το Καποδιστριακό και το ΑΠΘ ήταν
επίσης και στο field engineering ηταν 150 κάπου εκεί...

Έτσι ακριβώς, στη χώρα που γέννησε τις επιστήμες και που έχουν επενδυθεί από το Δημόσιο (άσχετα από το πως αξιοποιήθηκαν και σε ποιες τσέπες κατέληξαν τελικά) περισσότερα χρήματα για την Τριτοβάθμια εκπαίδευση από κάθε άλλη χώρα στον κόσμο, αυτό είναι το αποτέλεσμα, 2-3 Ελληνικά πανεπιστήμια να βρίσκονται συνήθως (ούτε καν σταθερά δηλαδή) μέσα στα 500 πρώτα...και κάποιοι είναι και ικανοποιημένοι μ' αυτό!
Αυτοί είμαστε, να μας χαιρόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Σε πείσμα όσων ισοπεδώνουν την κατάσταση και την προσφορά των ελληνικών Πανεπιστημίων αλλά κυρίως σε πείσμα αυτών που έκοψαν βίαια σχεδόν το σύνολο της χρηματοδότησης και ναρκοθέτησαν τις συνθήκες λειτουργίας τους.

Το Μετσόβιο δεν έχει ανάγκη, μόνο το 1% που εισπράττει από τις κρατήσεις επί των αμοιβών των μελετών και των επιβλέψεων δημοσίων και ιδιωτικών τεχνικών έργων (;!) του φτάνει και του περισσεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ από αυτά που ακούω και βλέπω ζώντας το από μέσα, μου επιτρέπεις να έχω διαφορετική εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εγώ από αυτά που ακούω και βλέπω ζώντας το από μέσα, μου επιτρέπεις να έχω διαφορετική εικόνα.

Κανένα δημόσιο Α.Ε.Ι. δεν πρέπει να κλαίγεται για τα χρήματα που λαμβάνει από το (χρεοκοπημένο) κράτος...είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες (τα κεντρικά πανεπιστήμια κυρίως) να τα αξιοποιήσουν και κάνοντας σοβαρές επενδύσεις, αποκτώντας εξωστρέφεια κ.λπ. θα μπορούσαν σήμερα να είναι 100% αυτοσυντηρούμενα...
Εγώ δεν είδα κανέναν καθηγητή να διαμαρτύρεται ή να προτείνει στο υπουργείο π.χ. να επιτραπεί στα δημόσια Α.Ε.Ι. να δέχονται και ξένους φοιτητές με δίδακτρα ή γενικότερα να γίνουν πιο εξωστρεφή, να φέρουν χορηγούς κ.λπ.
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πόσα λεφτά θα παίρνουν απ' το κράτος και πόσα θα τσεπώσουν απ' τα κοινοτικά προγράμματα...
Στη χώρα που κόβονται προνοιακά επιδόματα, που κόβεται το επίδομα νεοεισερχόμενων στην αγορά εργασίας (αυτό που ΘΑ έπαιρνες κι εσύ, ενώ τώρα θα πάρεις...ξέρεις τι) για να εξοικονομηθούν 10 ή 20 εκατομμύρια € ("πενταροδεκάρες" για ένα κανονικό κράτος) κάθεστε ορισμένοι και κόπτεστε για τα έσοδα του Μετσοβίου και της κάθε κωλοσχολής!:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κανένα δημόσιο Α.Ε.Ι. δεν πρέπει να κλαίγεται για τα χρήματα που λαμβάνει από το (χρεοκοπημένο) κράτος...είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες (τα κεντρικά πανεπιστήμια κυρίως) να τα αξιοποιήσουν και κάνοντας σοβαρές επενδύσεις, αποκτώντας εξωστρέφεια κ.λπ. θα μπορούσαν σήμερα να είναι 100% αυτοσυντηρούμενα...
Εγώ δεν είδα κανέναν καθηγητή να διαμαρτύρεται ή να προτείνει στο υπουργείο π.χ. να επιτραπεί στα δημόσια Α.Ε.Ι. να δέχονται και ξένους φοιτητές με δίδακτρα ή γενικότερα να γίνουν πιο εξωστρεφή, να φέρουν χορηγούς κ.λπ.
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πόσα λεφτά θα παίρνουν απ' το κράτος και πόσα θα τσεπώσουν απ' τα κοινοτικά προγράμματα...
Στη χώρα που κόβονται προνοιακά επιδόματα, που κόβεται το επίδομα νεοεισερχόμενων στην αγορά εργασίας (αυτό που ΘΑ έπαιρνες κι εσύ, ενώ τώρα θα πάρεις...ξέρεις τι) για να εξοικονομηθούν 10 ή 20 εκατομμύρια € ("πενταροδεκάρες" για ένα κανονικό κράτος) κάθεστε ορισμένοι και κόπτεστε για τα έσοδα του Μετσοβίου και της κάθε κωλοσχολής!:down:

Μπορούσε να είχε κάνει και ανοίγματα προς την αγορά να συνεργαζόταν π.χ το ΕΜΠ με κατασκευαστικές εταιρείες για τεχνικά έργα και να έπαιρνα ποσοστά απο τις τεχνικές μελέτες που θα έκανε.Τα ομόλογα έπρεπε να ξέρουν οι κύριοι των πανεπιστημίων οτι είναι εργαλεία έκθεσης σε κίνδυνο χρέους οπότε ήταν καλύτερο να τοποθετούνταν σε τραπεζικά ιδρύματα (του εξωτερικού κατά κύριο λόγο) για επανατοκισμό και όχι σε ομόλογα.Το δεν γνωρίζανε τι θα συμβεί το 2012 και οτι θα υπάρξει κούρεμα δεν αποτελεί δικαιολογία 1)οφείλουν τέτοια πράγματα να προβλέπονται πριν συμβεί το κακό 2)ο διοικητής της ΤτΕ ως μέλος της ΕΚΤ γνώριζε απο την πρώτη στιγμή το κούρεμα οπότε όφειλε να μετατρέψει τα αποθεματικά και των νοσοκομείων και των πανεπιστημίων και των ασφαλιστικών σε χρυσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Λοιπον ας πουμε δυο πραγματα εκ των εσω. Θα μιλησω μονο για τη σχολη μου μιας και δεν μου αρεσει να μιλαω για πραγματα που δε γνωριζω.

1) Το ΕΜΠ διατηρει σε αρκετες περιπτωσεις υψηλο ακαδημαϊκο επιπεδο, πολλες φορες αχρειαστα ειδικα οταν προκειται σε μαθηματα κορμου γενικων γνωσεων. Αν ασχοληθεις με τα 65 μαθηματα, αποκτας ενα πολυ καλο σετ γνωσεων.
2) Το ΕΜΠ εχει την κλασικη ανοργανωσια Ελληνικου Δημοσιου.
3) Οπως και στο Δημοσιο σχολειο η ποιοτητα εξαρταται απο τον καθηγητη, ετσι γινεται και στο Μετσοβιο. Υπαρχουν καθηγητες που ξυνουν την πετσα τους, δειχνουν πεντε διαφανειες, βαριουνται που ζουν, βαζουν θεματα καρμπον απο τις σημειωσεις τους ή θεματα που δεν διδαξαν ποτε και περιμενουν να παρουν τον μισθο τους. Υπαρχουν καθηγητες που ενδιαφερονται, κανουν βαρβατο μαθημα, εμβαθυνουν στο αντικειμενο και για να περασεις πρεπει πραγματικα να εχεις κατανοησει την υλη.
4) Σε συγκεκριμενους τομεις, γινεται καλη δουλεια και ερευνητικα. Παιρνουν προτζεκτς, δουλευουν σε πραγματικα αντικειμενα και τα παιδια των εργαστηριων αποκτουν σημαντικη εμπειρια.
5) Υπαρχουν κλασικες ελληνικες παθογενειες. Καθηγητες που κανουν σκατα μαθημα και δεν τους αγγιζει τιποτα. Καθηγητες που προσθετουν μαθηματα που δεν εχουν νοημα ή το αντικειμενο τους επικαλυπτεται απο αλλα και τα βαζουν για να γραφουν ωρες. Καθηγητες που παιρνουν διδακτορικους με μεσον. Καθηγητες που κρατανε ολα τα λεφτα του προτζεκτ για παρτη τους και στους ΥΔ δεν δινουν ουτε ευρω. Πρακτικα μαθηματα που διδασκονται θεωρητικα σε μια αιθουσα. Βιβλια γραμμενα το 1980 που τα μισα δεν φαινονται. Και αλλα τετοια.
6) Το ΕΜΠ ειναι απο τα πιο πολιτικοποιημενα ιδρυματα. Οι ΦΣ ειναι αρκετα ισχυροι και οι σχολες ειδικα παλιοτερα κλεινανε για ψυλλου πηδημα.

Αν το ΕΜΠ ειναι απο τα καλυτερα ελληνικα ιδρυματα, δεν θελω να δω πως ειναι τα υπολοιπα. Το πιο σημαντικο skill που αποκτας στο ΕΜΠ ειναι το οτι συναντας δεκαδες δυσκολιες οποτε μαθαινεις να δουλευεις υπο οποιεσδηποτε συνθηκες. Deadline σε 1 μερα, ανοργανωσια, χαος για το τι πρεπει να γινει; Τιποτα δεν σε τρομαζει οταν εχεις βγει απο το ΕΜΠ. Εχεις αντιμετωπισει σιγουρα χειροτερα εκει μεσα οποτε ο,τι και να πετυχεις σε δουλεια, δεν θα κωλωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν έχω κανένα λόγο να υποστηρίξω το ΑΠΘ έναντι του ΕΜΠ,ούτε είχα καμία τέτοια πρόθεση
επίσης δεν λέω ψέμματα,έβαλες και το link ο καθένας μπορεί να δεί πως σε αυτήν την λίστα που έβαλες το ΕΜΠ έπεται του ΑΠΘ το οποίο έχει πιο ψηλά στο διάστημα 101-150 ,πράγματι στα επιμέρους κριτήρια(τα οποία δεν είχα προσέξει καθόλου,διότι απλούστατα δεν ασχολήθηκα)το ΕΜΠ βγαίνει ψηλότερα στα 2 απο τα τρία,παρόλαυτα όπως βλέπεις και εσύ στην κατάταξη βρίσκεται κάτω το ΕΜΠ(άγνωστο σε μένα γιατί!όποιος έχει τον χρόνο ας διαβάσει την μεθοδολογία)
τέλος δεν είπα πως στην QS ή ξέρω γω σε ποια άλλη(δεν το έχω ψάξει καν)το ΑΠΘ βρίσκεται πάνω από το ΕΜΠ,είπα πως θυμάμαι το Πολιτικών μηχανικών του ΕΜΠ να είναι ψηλά,βλεπω 42 παγκοσμίως ,άλλο αυτό όμως,άλλο το καθάυτό πανεπιστήμιο,που π.χ στην γενική λίστα είναι 400 σχεδόν θέσεις πιο κάτω ,αυτό είπα.

επίσης ανεφερα πως πέρσι στην αξιολόγηση της Σανγκάη για την οποια εγινε λογος,ΕΚΠΑ και ΑΠΘ βρίσκονται μέσα στα 500 πρωτα πανεπιστημια,όχι όμως και το ΕΜΠ.Γεγονός που παρέβλεψες,γιατί δεν μπορούσες να αντικρούσεις.Να γίνεται μια συζήτηση σε πνεύμα νηφαλιότητας,δεν γίνεται αυτή για την ικανοποίηση ενός εγωισμού.Μην νομίζουμε δηλαδή πως αν είμαστε επιθετικοί στην κουβέντα,ακόμα και προσβλητικοί θα προσελκύσουμε ώριμους συζητητές,που θα θέλήσουν να ανταλλάξουν μια σοβαρή άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Jack of Spades ο,τι κι αν γραφεις το ΕΜΠ ηταν ειναι και θα ειναι ενα κορυφαιο ελληνικο ιδρυμα με καποια τοπ τμηματα παγκοσμιως. Αν θες να ριξεις λασπη βρες καποιο αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Jack of Spades ο,τι κι αν γραφεις το ΕΜΠ ηταν ειναι και θα ειναι ενα κορυφαιο ελληνικο ιδρυμα με καποια τοπ τμηματα παγκοσμιως. Αν θες να ριξεις λασπη βρες καποιο αλλο

Ποίος το κατέκρινε?Είπε το αυτονόητο ότι έπρεπε να είναι αυτόνομο όπως και οι άλλες σχολές και αυτοχρηματοδοτούμενο δεν μπορεί συνεχώς το ΕΜΠ και το κάθε ΕΜΠ να ζητιανεύει απο το χρεοκοπημένο κράτος περισσότερη οικονομική στήριξη και απο την ΕΕ περισσότερα κονδύλια ΕΣΠΑ.Ιδιαίτερα τώρα που φεύγει η Βρετανία και αφήνει χρηματοδοτικό κενό στον προυπολογισμό προειδοποιήσαν οι Ευρωπαίοι για μέιωση της χρηματοδότησης προς τις χώρες του Νότου άρα ακόμα λιγότερη οικονομική βοήθεια για τα ελληνικά πανεπιστήμια απο τους έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ποίος το κατέκρινε?Είπε το αυτονόητο ότι έπρεπε να είναι αυτόνομο όπως και οι άλλες σχολές και αυτοχρηματοδοτούμενο δεν μπορεί συνεχώς το ΕΜΠ και το κάθε ΕΜΠ να ζητιανεύει απο το χρεοκοπημένο κράτος περισσότερη οικονομική στήριξη και απο την ΕΕ περισσότερα κονδύλια ΕΣΠΑ.Ιδιαίτερα τώρα που φεύγει η Βρετανία και αφήνει χρηματοδοτικό κενό στον προυπολογισμό προειδοποιήσαν οι Ευρωπαίοι για μέιωση της χρηματοδότησης προς τις χώρες του Νότου άρα ακόμα λιγότερη οικονομική βοήθεια για τα ελληνικά πανεπιστήμια απο τους έξω.

Σωστα σωστα. Μολις παει το ΕΜΠ και το καθε ΕΜΠ τα διδακτρα 10 χιλιαρικα/ετος στο bachelor θα μπαινoυν και θα γραφουν μυξοκλαιγοντας για το αδικο κρατος στο οποιο η εκπαιδευση ειναι προνομιο των λιγων (πλουσιων). Κι οταν θα παψουν πλεον τα μεταπτυχιακα να ειναι δωρεαν ή εστω low cost θα διαδηλωνουν στις πλατεις φωναζοντας ψωμι-παιδιεα.

Θες αυτοχρηματοδοτουμενο ΕΜΠ ελληνα? Χρεωσου μεχρι το λαιμο οπως κανει ο Αμερικανος και ο Αγγλος και μην το παιζεις μαγκας εκ του ασφαλους (γενικα μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σωστα σωστα. Μολις παει το ΕΜΠ και το καθε ΕΜΠ τα διδακτρα 10 χιλιαρικα/ετος στο bachelor θα μπαινoυν και θα γραφουν μυξοκλαιγοντας για το αδικο κρατος στο οποιο η εκπαιδευση ειναι προνομιο των λιγων (πλουσιων). Κι οταν θα παψουν πλεον τα μεταπτυχιακα να ειναι δωρεαν ή εστω low cost θα διαδηλωνουν στις πλατεις φωναζοντας ψωμι-παιδιεα.

Θες αυτοχρηματοδοτουμενο ΕΜΠ ελληνα? Χρεωσου μεχρι το λαιμο οπως κανει ο Αμερικανος και ο Αγγλος και μην το παιζεις μαγκας εκ του ασφαλους (γενικα μιλαω)


Το έχουμε πει και πιο πάνω τα πανεπιστήμια μπορούν να βασιστούν σε χορηγούς,επιχειρηματικές δραστηριότητες με εταιρείες είτε του εσωτερικού είτε του εξωτερικού,δίδακτρα και επανατοκισμό των αποθεματικών τους σε τραπεζικά ιδρύματα όπως συμβαίνουν σε όλες τις άλλες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top