Αλλάζουν ονομασία τα ΤΕΙ;

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εδώ έχουμε από τη μια κάποιον να θεωρεί τον εαυτο του καλύτερο, ανώτερο κ.λπ. από κάποιον άλλο επειδή σπουδάσε σε καλύτερο Α.Ε.Ι. από εκείνον (ο οποίος μάλιστα δεν αναγνωρίζει και τη σχολή προέλευσης του ως Α.Ε.Ι., να τραβάς τα μαλλιά σου) και από την άλλη κάποιον άλλο που απλώς υπερασπίζεται τον εαυτό του, έστω και αν το κάνει με επιθετικό και "οπαδικό" ύφος...
Εγώ προσωπικά ανεξάρτητα από που προέρχομαι ΔΕΝ πρόκειται να βάλω στο ίδιο τσουβάλι αυτούς τους δυο, όπως π.χ. δεν θα έβαζα στο ίδιο τσουβάλι κάποιον που έκλεψε μια σοκολάτα απ' το περίπτερο με κάποιον που καταχράστηκε εκατομμύρια το 1999 απ' το Χρηματιστήριο!
Στην προκειμένη περίπτωση απ' όποια πλευρά κι αν το δεις, οι Τ.Ε. και δη οι μηχανικοί έχουν πολύ περισσότερα "ελαφρυντικά" για ό,τι πουν από κάθε άλλη κατηγορία Έλληνα πτυχιούχου...
Jack of spades, σταμάτα τις αυταρέσκειες. Και εγώ μπορώ να πουλήσω τον εαυτό μου.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου, αν έρθω εγώ εδώ μέσα χωρίς να σε ξέρω και απαντήσω σε κάτι που έγραψες λέγοντας σου "ποιος είσαι εσύ μωρέ δεν έχεις ιδέα κ.λπ." εσύ δεν θα υπερασπιστείς τον εαυτό σου;
Σε ποιον νομίζεις ότι "πουλάω τον εαυτό μου" στα παιδιά του ischool;:lol:
Απλούστατα επειδή είναι "παιδιά" καλό είναι να γνωρίζουν περιληπτικά ποιον έχουν απέναντι τους όταν πάνε να τον βγάλουν άσχετο, τρελό ή οτιδήποτε λόγω προσωπικών τους συμπλεγμάτων...
Είστε θρασυδειλοι και επαφιεστε άρδην στη σφαίρα της φαντασίας.
Από το 2012 σ' εκείνη τη συνάντηση που κάναμε στο Cosmos, θυμάμαι τη συζήτηση που είχαμε γι' αυτά τα θέματα...ενώ έδειχνες ήρεμος, ήσουν κατακόκκινος και φαινόσουν έτοιμος να εκραγείς...αλλά προφανώς δεν ήθελες να το κάνεις μπροστά στα παιδιά!:P
Κρίμα πάντως γιατί βλέπω ότι η κατάσταση σου χρόνο με το χρόνο επιδεινώνεται και το ύφος σου γίνεται όλο και πιο επιθετικό...και το "κρίμα" πάει στο ότι στη δουλειά σου αύριο μεθαύριο με τέτοιους θα έχεις να κάνεις, κάποιοι θα είναι και προϊστάμενοι σου κ.λπ. και δε θα μπορείς να πεις τίποτα κι εδώ θα είναι το μόνο μέρος στο οποίο θα μπορείς να εκφραστείς, να βρίσεις κ.λπ. ελεύθερα χωρίς να σε πάρουν με τις ντομάτες...
Καλά, πάτε και μου βάζετε τα μαθήματα που κάνετε στο ΤΕΙ Μηχανολογίας και Ηλεκτρολογιας Κωλοπετινιτσας. Όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα περνάτε τα μαθήματα αν συνυπολογισει κάνεις και το χαμηλότατο επίπεδο βαθμολογίας που εισάγεστε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (δίχως τη στοιχειώδης γνώση).

Μιλάτε για ΣΑΕ και δεν ξέρετε που παν τα 4 και ας έχετε,υποτίθεται, κάνει . ΤΕΙ Αυτοματισμού Χαλκίδας 4 ΣΑΕ και όλοι το περνάνε με λίστα ΔΑ ΠΑΡΑ όλε όλε.

ΤΕΙ Διοίκησης Χαλκίδας, α έτος μαθηματικά Ι, ανοίξτε τα βιβλία και τις σημειώσεις γράψτε ότι θέλετε και περάσατε.
Κανείς δεν είπε ότι στα πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. της επαρχίας γίνονται τα "γαμάτα" μαθήματα ούτε ότι σκοτώνονται οι φοιτητές να τα περάσουν, αν γινόταν έτσι στην Ελλάδα θα είμασταν πρώτοι σε όλους τους τομείς της επιστήμης και της τεχνολογίας, κάθε επαρχιακή πόλη θα είχε από 5 μεγάλες εταιρίες με προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας κ.λπ.
Αναρωτιέμαι λοιπόν σε ποιον πάει αυτή η "εμπεριστατωμένη" απάντηση περί Σ.Α.Ε. κ.λπ.!Σε μένα;Στον antis;:rolleyes:

Εσένα το πρόβλημα*** σου ποιο είναι στην τελική;Σαν καταρτισμένος επιστήμονας από το διεθνούς φήμης Ο.Π.Α. (:lol:) δεν θα έπρεπε να ασχολείσαι καν με άτομα τόσο χαμηλής υποστάθμης...
Να πάτε στα συνεργεία σας και να μάθετε να φτιάχνετε λάμπες και να αφήσετε τα υπόλοιπα για τους καταρτισμενους.
Αυτό φίλε μου θα το κρίνουν άλλοι (αγορά εργασίας, εργοδότες, προϊστάμενοι κ.λπ.) όχι εσύ και φυσικά θα το κρίνουν για τον καθένα ξεχωριστά ανάλογα με τα προσόντα και τις ικανότητες του, όχι όπως θα το ήθελες εσύ!

***Όχι ότι δεν ξέρω ποιο είναι, ρητορική η ερώτηση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mihail P.

Νεοφερμένος

Ο Mihail P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ότι και αν γίνει (αλλάξουν ή δεν αλλάξουν όνομα τα ΤΕΙ) θα συνεχίσει να είναι τα πανεπιστήμια ανώτερα των ΤΕΙ . Ούτω ή άλλως την φήμη μιας σχολής (αρνητική ή θετική ) την φτιάχνει το επίπεδο των φοιτητών και όχι το όνομα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι και αν γίνει (αλλάξουν ή δεν αλλάξουν όνομα τα ΤΕΙ) θα συνεχίσει να είναι τα πανεπιστήμια ανώτερα των ΤΕΙ . Ούτω ή άλλως την φήμη μιας σχολής (αρνητική ή θετική ) την φτιάχνει το επίπεδο των φοιτητών και όχι το όνομα ...

Ωχ, ωχ! Τι την ήθελες αυτή τη δήλωση αγαπητέ; Προβλέπω νέο κύκλο αντιπαραθέσεων! Σταματήστε πια! Το Christmas Spirit πέρασε και δεν σας άγγιξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Tελικά τα ΤΕΙ δεν είναι κατώτερα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ούτω ή άλλως την φήμη μιας σχολής (αρνητική ή θετική ) την φτιάχνει το επίπεδο των φοιτητών και όχι το όνομα ...

Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι αστείο να μιλάμε για "φήμη" Ελληνικών πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. όταν το Α.Π.Θ. για παράδειγμα που είναι το μεγαλύτερο (σε υποδομές, ανθρώπινο δυναμικό κ.λπ.) Α.Ε.Ι. στη Νοτιοανατολική Ευρώπη βρίσκεται στη θέση 250-300, καναδυό άλλα στα πρώτα 500 και τα υπόλοιπα απ' τη θέση 1000 και κάτω της παγκόσμιας κατάταξης...
Είναι σα να έχεις δύο άπλυτους που έχουν να κάνουν μπάνιο ένα χρόνο και να προσπαθείς να διακρίνεις ποιος βρωμάει περισσότερο απ' τον άλλο!:rolleyes:
Αυτή τη στιγμή σ' όποια σοβαρή χώρα και να πάει κάποιος νέος πτυχιούχος με μόνο προσόν το πτυχίο του στην καλύτερη των περιπτώσεων θα δουλεύει και θα υποαμείβεται (σε σχέση με τους συναδέλφους του) σαν τελευταίος τροχός της αμάξης στο επιστημονικό δυναμικό της εταιρίας που θα τον προσλάβει...
Είμαστε ΟΛΟΙ στον ΠΑΤΟ απ' όποια πλευρά κι αν το δεις κι όποιος περιμένει απ' το πτυχίο του κι απ' αυτά που έμαθε στο Ελληνικό Α.Ε.Ι. που σπούδασε για να βρει δουλειά και να κάνει καριέρα είναι βαθιά νυχτωμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ότι και αν γίνει (αλλάξουν ή δεν αλλάξουν όνομα τα ΤΕΙ) θα συνεχίσει να είναι τα πανεπιστήμια ανώτερα των ΤΕΙ . Ούτω ή άλλως την φήμη μιας σχολής (αρνητική ή θετική ) την φτιάχνει το επίπεδο των φοιτητών και όχι το όνομα ...

Γιατι πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι και γενικολογοι και να λεμε πχ οτι το ΕΚΠΑ θα ναι παντα ανωτερο σε ολα απο το Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονικης ενω προφανως για να συγκρινουμε παιρνουμε τμηματα ιδιου αντικειμενου διαφορετικων Πανεπιστημιων/ΤΕΙ για να κανουμε μια δικαια συγκριση.Και αν θελετε να μιλησουμε(αδικα βεβαια) για το οτι σωνει και καλα η βαση του τμηματος ειναι τοσο πια αλληλενδετη με το επιπεδο του μη μιλησω πχ για ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ Αθηνων με 16200 μορια (2014) σε σχεση με καποια τμηματα Ισπανικης Φιλολογιας ή και Ιστορικου(Κερκυρα πχ ) -που ειναι με πολυ λιγοτερα μορια.Επισης και φοιτητες απο ΤΕΙ και απο ΑΕΙ Νοσηλευτικης απορροφουνται στα νοσοκομεια επειδη ειναι απαραιτητοι και ειναι επαγγελμα που σχετιζεται πολυ με την εμπειρια,προφανως απο το ΤΕΙ δεν εχεις τοσο εμγαλο θεωρητικο υποβαθρο αλλα εξαλλου αυτος ειναι ο σκοπος του ΤΕΙ,η πρακτικη καταρτιση.Αλλα και παλι αλλο το παιδι να περναει Πανεπιστημιο αλλο ΤΕΙ ετσι μαθαμε.Τελος παντων εγω θεωρω πως αλλο ΤΕΙ αλλο Πανεπιστημιο ομως και τα 2 ανηκουν στα Ανωτατα Τεχνολογικα Ιδρυματα,το καθενα κανει τη δουλεια του και απαξ και μπηκες δε σημαινει που θα αποδωσεις το ιδιο με το Λυκειο.Πολλα παιδια ειναι ξετρελαμενα με τη σχολη τους ενω μπηκαν τυχαια ενω αλλα τα φορτωνουν στον κοκορα επειδη βαρεθηκαν,επειδη τους πιεσαν οι γονεις να μπουν εκει που μπηκαν ή επειδη πολυ απλα δε το χουν με την ακαδημαικη εκπαιδευση.Σταματηστε να συγκρινετε πολεις,μορια,βαθμους,σχολες,τμηματα και ξεστραβωθειτε να βγαλετε τη σχολη σας γιατι εσεις θα φατε στη μαπα τα παρελκομενα των επιλογων σας.Οι μεν φοιτητες Πανεπιστημιων σταματηστε να το παιζετε ανωτεροι και να νομιζετε πως ειστε σε καποια ελιτ επειδη δεν ειστε σε ΤΕΙ και το Ελλαδισταν εχει δωσει (λεμε τωρα)μεγαλυτερη βαση σε εσας και οι μεν φοιτητες ΤΕΙ δεν ειναι αναγκη να θιγομαστε ή να βγαζουμε κομπλεξισμο που ειναι αποτελεσματα της συγκρισης που μοιραια γινεται,ας μη κολλαμε σε ταμπελες..Ο καθενας στη ζωη παιρνει αυτο το οποιο διεκδικει.Και θα ηταν καλο καποιοι εδω μεσα να μιλανε αφου ψαξουν λιγο καποια πραγματα οχι επειδη τους τα λενε η μαμα και ο μπαμπας ή απο μονοπλευρη ενημερωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλά, πάτε και μου βάζετε τα μαθήματα που κάνετε στο ΤΕΙ Μηχανολογίας και Ηλεκτρολογιας Κωλοπετινιτσας.

Ποια είναι αυτά τα τμήματα; ίσως θα ήταν ποιο πιστευτό εάν τα κατονόμαζες κιόλας. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και κάτι τμήματα που στεγάζονται σε σουπερ μαρκετ ( μηχανολογια πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας ) δεν αναφέρεσαι σε αυτά φαντάζομαι ( δεν σε συμφέρει τόσο).

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι υπάρχουν περιφερειακά τμήματα που κάνουν περισσότερη δουλειά από ότι τα κεντρικά, το αποδεικνύουν οι αξιολογήσεις. Διάβασε για παράδειγμα της εξωτερική αξιολόγηση της μηχανολογίας του ΕΜΠ και θα αλλάξεις άποψη κατευθείαν.



Τόσα χρόνια εδώ μέσα έχω καταλάβει τα εξής :
1- Ποτέ δεν έγραψε φοιτητής που σπουδάζει σε ανώτατο ίδρυμα τεχνολογικού τομέα με σκοπό να βρίσει-μειώσει φοιτητή που σπουδάζει σε ανώτατο ίδρυμα πανεπιστημιακού τομέα. Ποτέ δεν είδα φοιτητή τεχνολογικού τομέα να μειώνει τις σπουδές κάποιου που σπουδάζει είτε σε περιφερειακό ίδρυμα είτε σε κεντρικό.. Άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπάρχει μεγάλος κομπλεξισμός τόσο που φτάνει στα επίπεδα της αηδίας από πολλούς εδώ μέσα.

2- Τόσα χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για νόμους οι οποίοι υφίστανται αλλά κανένας δεν τους επικαλείται γιατί όπως είναι προφανές δεν τον συμφέρει, πως αλλιώς θα μειώσει τον διπλανό του ;

3- Τόσα χρόνια διαβάζω εδώ μέσα φοιτητές του πανεπιστημιακού τομέα να παρουσιάζουν με πάθος τις γνώσεις τους για το τι ισχύει στην Ευρώπη και πια είναι η αντιμετώπιση του εξωτερικού προς τα ανώτατα ιδρύματα του τεχνολογικού τομέα. Τόσο ψέμα λοιπόν για να το δημιουργήσει κάποιος μέσα στο μυαλό του χρειάζεται μεγάλος κομπλεξισμός. Ως πτυχιούχος λοιπόν και με τις πρώτες κινήσεις που έκανα προς τα έξω είδα ότι με αναγνώρισαν ως τον οποιοδήποτε πτυχιούχο ανώτατης εκπαίδευσης χωρίς κανέναν περιορισμό χωρίς κανέναν κομπλεξικό σχολιασμό. Κάποιοι εδώ μέσα με γνωρίζουν και σε πιο προσωπικό επίπεδο οπότε και μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

4- Τόσα χρόνια εδώ μέσα φοιτητές του πανεπιστημιακού τομέα μιλάνε για βάσεις πανελληνίων, συγκρίνουν τμήματα ακόμη και ομοειδή αλλά σε διαφορετική πόλη βάσει μορίων πανελληνίων και όχι βάσει εγκαταστάσεων αξιολογήσεων προσωπικό εξοπλισμό κτλ. Πόσες φορές έχουμε δει να θεωρούν κατώτερη την ιατρική πχ Κρήτης από Αθήνας λόγο μορίων κ.α Αυτό και μόνο δείχνει το πόσο ο κομπλεξισμός έχει επηρεάσει την λογική.

Έχω να πω άλλα τόσα αλλά πραγματικά είναι το λιγότερο αηδία πλέον για μένα να διαβάζω για πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. Επειδή κάποιος είναι κομπλεξικός και νιώθει φόβο για τον διπλανό του και δημιουργεί παραμύθια ολόκληρα μέσα στο μυαλό του τα οποία δεν ισχύουν δεν είμαστε αναγκασμένοι να τα σχολιάζουμε συνέχεια. Όταν θα αρχίσετε να παρουσιάζετε αξιολογήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν αυτά που λέτε τότε πολύ ευχαρίστως να τις σχολιάσουμε όταν θα μας φέρετε νόμους οι οποίοι επιβεβαιώνουν και πάλι τα λεγόμενα αυτά τότε πολύ ευχαρίστως και πάλι να τους σχολιάσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλά, πάτε και μου βάζετε τα μαθήματα που κάνετε στο ΤΕΙ Μηχανολογίας και Ηλεκτρολογιας Κωλοπετινιτσας.

Επειδή φαίνεται ότι είσαι γνώστης εσύ για το τι προσφέρουν τα τμήματα μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων μηχανικών ας δούμε σε τίτλους για το 2015 τι έγινε σε αυτά τα τμήματα της ''Κωλοπετινίτσας''

1- CERN: Διάκριση για το ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
https://www.pronews.gr/portal/201512...ής-μακεδονίας-και-θράκης#sthash.lXWxc7Et.dpuf

2- Διεθνής διάκριση του Εργαστηρίου Συστημάτων Ελέγχου & Ρομποτικής ΤΕΙ Κρήτης
Η επιλογή αυτή αποτελεί από μόνη της μία πολύ τιμητική διάκριση, καθώς το IROS είναι ένα από τα δύο σημαντικότερα Διεθνή Συνέδρια στον τομέα της Ρομποτικής, με πολύ μεγάλη απήχηση και δημοσιότητα. Αυτό γίνεται αντιληπτό λαμβάνοντας υπόψη ότι οι τέσσερις καλύτερες εργασίες προέρχονται από τα Ιδρύματα:
The Robotics Institute, Carnegie Mellon University, USΑ
The Center for Design Research – Stanford University – Stanford, USA
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, Massachusetts Institute of Technology (ΜΙΤ), USA
Control Systems and Robotics Laboratory, Technological Educational Institute of Crete, Heraklion, Greece

https://www.teicrete.gr/el/news/14507

3- Νέα διεθνής ακαδημαϊκή πρωτοπορία του ΤΕΙ Κρήτης
Η εν λόγω πρόταση εγκρίθηκε για χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Είναι αξιοσημείωτο ότι το ΤΕΙ Κρήτης είναι το μόνο Ελληνικό ΑΕΙ με εγκεκριμένη πρόταση.

4- Το ΤΕΙ Κρήτης συμμετέχει στο Graphene Flagship, το μεγαλύτερο ερευνητικό πρόγραμμα της Ε.Ε. για την παραγωγή εύκαμπτων οργανικών ηλεκτρονικών με γραφένιο
Η εξειδικευμένη ερευνητική ομάδα, Οργανικών Ηλεκτρονικών του Κέντρου Τεχνολογίας Υλικών & Φωτονικής του ΤΕΙ Κρήτης, με τη χρήση της νανοτεχνολογίας, έχει κατασκευάσει οργανικές ηλεκτρονικές διατάξεις υψηλής απόδοσης, με βασικό υλικό το γραφένιο (https://nano.teicrete.gr). Επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας είναι ο Αν. Καθηγητής του Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Καθ. Κυμάκη Εμμανουήλ (PhD, Cambridge), και αποτελείται από τον Επ. Καθ. Πετρίδη Κώστα του Τμ. Ηλεκτρονικών Μηχανικών, 3 μεταδιδακτορικούς ερευνητές, και 6 μεταπτυχιακούς φοιτητές.
https://www.esos.gr/arthra/37016/tei...ip-megalytero-ereynitiko-programma-tis-ee-gia

5- Διάκριση Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού
https://excellence.minedu.gov.gr/draseis/listing/316-product-design

Λίγα από αυτά που κατάφεραν τα τει κωλοπετινίτσας, μπορείς να τα προσπεράσεις μπορείς να τα βρίσεις αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις. Μπορείς να μας παρουσιάσεις τι άποψη έχει μια θεία ή φίλη της κουμπάρας που δεν πέρασε ποτέ μέσα από αυτά τα ιδρύματα αλλά άποψη έχει, μπορείς να αναφερθείς στα χιλιάδες μόρια παραπάνω που έχουν τα κεντρικά τρομερά ιδρύματα αλλά και πάλι στα δικά μου τα μάτια δεν θα καταφέρεις κάτι...,Ισως ψαρέψεις κανέναν υποψήφιο φοιτητή και τον κάνεις να κρέμεται από τα λόγια σου αλλά μέχρι εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mihail P.

Νεοφερμένος

Ο Mihail P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γιατι πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι και γενικολογοι και να λεμε πχ οτι το ΕΚΠΑ θα ναι παντα ανωτερο σε ολα απο το Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονικης ενω προφανως για να συγκρινουμε παιρνουμε τμηματα ιδιου αντικειμενου διαφορετικων Πανεπιστημιων/ΤΕΙ για να κανουμε μια δικαια συγκριση.Και αν θελετε να μιλησουμε(αδικα βεβαια) για το οτι σωνει και καλα η βαση του τμηματος ειναι τοσο πια αλληλενδετη με το επιπεδο του μη μιλησω πχ για ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ Αθηνων με 16200 μορια (2014) σε σχεση με καποια τμηματα Ισπανικης Φιλολογιας ή και Ιστορικου(Κερκυρα πχ ) -που ειναι με πολυ λιγοτερα μορια.Επισης και φοιτητες απο ΤΕΙ και απο ΑΕΙ Νοσηλευτικης απορροφουνται στα νοσοκομεια επειδη ειναι απαραιτητοι και ειναι επαγγελμα που σχετιζεται πολυ με την εμπειρια,προφανως απο το ΤΕΙ δεν εχεις τοσο εμγαλο θεωρητικο υποβαθρο αλλα εξαλλου αυτος ειναι ο σκοπος του ΤΕΙ,η πρακτικη καταρτιση.Αλλα και παλι αλλο το παιδι να περναει Πανεπιστημιο αλλο ΤΕΙ ετσι μαθαμε.Τελος παντων εγω θεωρω πως αλλο ΤΕΙ αλλο Πανεπιστημιο ομως και τα 2 ανηκουν στα Ανωτατα Τεχνολογικα Ιδρυματα,το καθενα κανει τη δουλεια του και απαξ και μπηκες δε σημαινει που θα αποδωσεις το ιδιο με το Λυκειο.Πολλα παιδια ειναι ξετρελαμενα με τη σχολη τους ενω μπηκαν τυχαια ενω αλλα τα φορτωνουν στον κοκορα επειδη βαρεθηκαν,επειδη τους πιεσαν οι γονεις να μπουν εκει που μπηκαν ή επειδη πολυ απλα δε το χουν με την ακαδημαικη εκπαιδευση.Σταματηστε να συγκρινετε πολεις,μορια,βαθμους,σχολες,τμηματα και ξεστραβωθειτε να βγαλετε τη σχολη σας γιατι εσεις θα φατε στη μαπα τα παρελκομενα των επιλογων σας.Οι μεν φοιτητες Πανεπιστημιων σταματηστε να το παιζετε ανωτεροι και να νομιζετε πως ειστε σε καποια ελιτ επειδη δεν ειστε σε ΤΕΙ και το Ελλαδισταν εχει δωσει (λεμε τωρα)μεγαλυτερη βαση σε εσας και οι μεν φοιτητες ΤΕΙ δεν ειναι αναγκη να θιγομαστε ή να βγαζουμε κομπλεξισμο που ειναι αποτελεσματα της συγκρισης που μοιραια γινεται,ας μη κολλαμε σε ταμπελες..Ο καθενας στη ζωη παιρνει αυτο το οποιο διεκδικει.Και θα ηταν καλο καποιοι εδω μεσα να μιλανε αφου ψαξουν λιγο καποια πραγματα οχι επειδη τους τα λενε η μαμα και ο μπαμπας ή απο μονοπλευρη ενημερωση.
Φίλε Σπυράκο , εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ΤΕΙ . Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ημέρες με το αν μετα- ονομαστούν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ ή όχι . Επιπλέον εγώ μιλούσα για σχολές που υπάρχουν και σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ . Είναι το ίδιο η σχολή μηχανολογίας των ΤΕΙ με αυτή των ΑΕΙ ; Έχουν τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές ; Και φυσικά υπάρχουν και σχολές με άριστη επαγγελματική προοπτική και στα ΤΕΙ. Και για να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα , τα ΤΕΙ φτιάχτηκαν ως δεύτερης τάξης πολυτεχνεία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
2- Τόσα χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για νόμους οι οποίοι υφίστανται αλλά κανένας δεν τους επικαλείται γιατί όπως είναι προφανές δεν τον συμφέρει, πως αλλιώς θα μειώσει τον διπλανό του ;


. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ημέρες με το αν μετα- ονομαστούν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ ή όχι . Επιπλέον εγώ μιλούσα για σχολές που υπάρχουν και σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ

Ευτυχώς είχε προηγηθεί και το σχόλιο μου, για να καταλαβαίνουμε με τι άτομα έχουμε να κάνουμε.

Η μετονομασία λοιπόν θα έρθει για να ανοίξει τα μάτια στην βλαχιά, βλέπετε ιδρύματα τεχνολογικής φύσεως υπάρχουν χρόνια τώρα και πολύ πριν η Ελλάδα τα ανακαλύψει, σε πάρα πολλές χώρες του εξωτερικού. Εκεί όμως δεν υπάρχει η βλαχιά του ελληνάρα να προσπαθεί να τα μειώσει
Τεχνολογικό πανεπιστήμιο Κύπρου
Πανεπιστήμια εφαρμογών Γερμανίας ( από όπου υιοθετήσαμε και το σύστημα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης )
Η Αγγλία τα συγχώνευσε με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια
κ.α

Φίλε Σπυράκο , εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ΤΕΙ .
Έχεις δεν έχεις, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επηρεάζει το επίπεδο των αποφοίτων ΑΕΙ τεχνολογικού τομέα;
Υπάρχουν αξιολογήσεις ακαδημαικών που μπορούμε να δούμε και πιστεύω πως οι ακαδημαικοί πανεπιστημίων του εξωτερικού είναι πιο αξιόλογοι από έναν φοιτητάκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Φίλε Σπυράκο , εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ΤΕΙ . Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ημέρες με το αν μετα- ονομαστούν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ ή όχι . Επιπλέον εγώ μιλούσα για σχολές που υπάρχουν και σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ . Είναι το ίδιο η σχολή μηχανολογίας των ΤΕΙ με αυτή των ΑΕΙ ; Έχουν τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές ; Και φυσικά υπάρχουν και σχολές με άριστη επαγγελματική προοπτική και στα ΤΕΙ. Και για να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα , τα ΤΕΙ φτιάχτηκαν ως δεύτερης τάξης πολυτεχνεία .

Εχει γινει ακριβως επειδη ολοι τα λενε ΑΕΙ-ΤΕΙ,επομενως λενε ιδου τα Ανωτατα ιδρυματα,ιδου και τα Τεχνολογικα..οποτε ας κολλησουμε και μεις τη σταμπα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ για να σταματησουν μερικοι μερικοι να τα υποβαθμιζουν και να τα αποφευγουν.Συμφωνω εν μερει διοτι οταν μια σχολη δεν υπαρχει σε Πανεπιστημιο ειναι η μοναδικη και δεν υπαρχει θεμα αλλα και οντως ειμαι υπερ της συγχωνεψης διπλων ΑΕΙ(Πανεπ+ΤΕΙ) σε ενιαιες σχολες με ιδια επαγγελματικα δικαιωματα.Και για να ξερεις ΤΕΙ ειναι και η Κοινωνικη Εργασια,και η Φυσικοθεραπεια και η Λογοθεραπεια και ο Αυτοματισμος και η Εργοθεραπεια και και και..Δευτερης ταξης δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΩΤΑΤΟ ΙΔΡΥΜΑ επειδη τους βαζετε ταμπελες..ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ημέρες με το αν μετα- ονομαστούν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ ή όχι .
Ο "ντόρος" έχει να κάνει με το ότι ο Τσίπρας καίγεται για ψηφαλάκια και ψάχνει απ' όπου μπορεί, αλλά και ψάχνεται επίσης να αποπροσανατολίσει τον κόσμο με διάφορα θέματα σαν αυτό ενόψει ασφαλιστικού κ.λπ. νομοσχεδίων...από εκεί και πέρα, σε όλες τις χώρες που υπήρχαν "Τ.Ε.Ι." (π.χ. Γερμανία, Αγγλία, Φινλανδία κ.α.) αυτά από ένα σημείο και μετά μετονομάστηκαν σε "universities" (Universities of Applied Sciences, Technical/Technological Universities κ.α.) απλώς στη Μπανανία όταν τα έβαλαν στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση και τα έκαναν ισότιμα με τα πανεπιστήμια πριν από 15 χρόνια, τα άφησαν με την παλιά ονομασία για να μη στενοχωρήσουν τους ιθαγενείς που προέρχονταν απ' τα πανεπιστήμια!;)
"Τυπικό" είναι βέβαια το θέμα, επί της ουσίας δεν αλλάζει η ονομασία κάτι για τους Τ.Ε.!Και το M.I.T. π.χ. που είναι το κορυφαίο τεχνικό πανεπιστήμιο του κόσμου "Institute of Technology" λέγεται όχι "University"!:P
Αλλά ακόμη και από αυτό καταλαβαίνει κανείς σε τι κωλοχανείο κράτος ζούμε...
Και για να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα , τα ΤΕΙ φτιάχτηκαν ως δεύτερης τάξης πολυτεχνεία .
Και οι μαύροι γεννήθηκαν για να είναι μια ζωή σκλάβοι της άριας φυλής;:rolleyes:
1)Είναι το ίδιο η σχολή μηχανολογίας των ΤΕΙ με αυτή των ΑΕΙ ; 2)Έχουν τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές ;
1)Το ίδιο δεν είναι, είναι σχολές Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που οδηγούν μεν και οι δύο σε πτυχίο Bachelor μηχανικού αλλά με διαφορετική "φιλοσοφία", εκπαιδευτική διαδικασία, διάρκεια σπουδών, ECTS κ.λπ.
2)Ναι...
Επειδή φαίνεται ότι είσαι γνώστης εσύ για το τι προσφέρουν τα τμήματα μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων μηχανικών ας δούμε σε τίτλους για το 2015 τι έγινε σε αυτά τα τμήματα της ''Κωλοπετινίτσας''
Καλά ρε κι εσύ είσαι με τα καλά σου, κάθεσαι και παίρνεις στα σοβαρά τον Πάτση;!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια είναι αυτά τα τμήματα; ίσως θα ήταν ποιο πιστευτό εάν τα κατονόμαζες κιόλας. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και κάτι τμήματα που στεγάζονται σε σουπερ μαρκετ ( μηχανολογια πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας ) δεν αναφέρεσαι σε αυτά φαντάζομαι ( δεν σε συμφέρει τόσο).

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι υπάρχουν περιφερειακά τμήματα που κάνουν περισσότερη δουλειά από ότι τα κεντρικά, το αποδεικνύουν οι αξιολογήσεις. Διάβασε για παράδειγμα της εξωτερική αξιολόγηση της μηχανολογίας του ΕΜΠ και θα αλλάξεις άποψη κατευθείαν.



Τόσα χρόνια εδώ μέσα έχω καταλάβει τα εξής :
1- Ποτέ δεν έγραψε φοιτητής που σπουδάζει σε ανώτατο ίδρυμα τεχνολογικού τομέα με σκοπό να βρίσει-μειώσει φοιτητή που σπουδάζει σε ανώτατο ίδρυμα πανεπιστημιακού τομέα. Ποτέ δεν είδα φοιτητή τεχνολογικού τομέα να μειώνει τις σπουδές κάποιου που σπουδάζει είτε σε περιφερειακό ίδρυμα είτε σε κεντρικό.. Άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπάρχει μεγάλος κομπλεξισμός τόσο που φτάνει στα επίπεδα της αηδίας από πολλούς εδώ μέσα.

2- Τόσα χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για νόμους οι οποίοι υφίστανται αλλά κανένας δεν τους επικαλείται γιατί όπως είναι προφανές δεν τον συμφέρει, πως αλλιώς θα μειώσει τον διπλανό του ;

3- Τόσα χρόνια διαβάζω εδώ μέσα φοιτητές του πανεπιστημιακού τομέα να παρουσιάζουν με πάθος τις γνώσεις τους για το τι ισχύει στην Ευρώπη και πια είναι η αντιμετώπιση του εξωτερικού προς τα ανώτατα ιδρύματα του τεχνολογικού τομέα. Τόσο ψέμα λοιπόν για να το δημιουργήσει κάποιος μέσα στο μυαλό του χρειάζεται μεγάλος κομπλεξισμός. Ως πτυχιούχος λοιπόν και με τις πρώτες κινήσεις που έκανα προς τα έξω είδα ότι με αναγνώρισαν ως τον οποιοδήποτε πτυχιούχο ανώτατης εκπαίδευσης χωρίς κανέναν περιορισμό χωρίς κανέναν κομπλεξικό σχολιασμό. Κάποιοι εδώ μέσα με γνωρίζουν και σε πιο προσωπικό επίπεδο οπότε και μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

4- Τόσα χρόνια εδώ μέσα φοιτητές του πανεπιστημιακού τομέα μιλάνε για βάσεις πανελληνίων, συγκρίνουν τμήματα ακόμη και ομοειδή αλλά σε διαφορετική πόλη βάσει μορίων πανελληνίων και όχι βάσει εγκαταστάσεων αξιολογήσεων προσωπικό εξοπλισμό κτλ. Πόσες φορές έχουμε δει να θεωρούν κατώτερη την ιατρική πχ Κρήτης από Αθήνας λόγο μορίων κ.α Αυτό και μόνο δείχνει το πόσο ο κομπλεξισμός έχει επηρεάσει την λογική.

Έχω να πω άλλα τόσα αλλά πραγματικά είναι το λιγότερο αηδία πλέον για μένα να διαβάζω για πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. Επειδή κάποιος είναι κομπλεξικός και νιώθει φόβο για τον διπλανό του και δημιουργεί παραμύθια ολόκληρα μέσα στο μυαλό του τα οποία δεν ισχύουν δεν είμαστε αναγκασμένοι να τα σχολιάζουμε συνέχεια. Όταν θα αρχίσετε να παρουσιάζετε αξιολογήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν αυτά που λέτε τότε πολύ ευχαρίστως να τις σχολιάσουμε όταν θα μας φέρετε νόμους οι οποίοι επιβεβαιώνουν και πάλι τα λεγόμενα αυτά τότε πολύ ευχαρίστως και πάλι να τους σχολιάσουμε

Μην τρελαίνεσαι! Μην αγχώνεσαι! Μην βγαίνεις από τα ρούχα σου! Μην προσπαθείς να πείσεις όλον τον κόσμο για τις απόψεις σου! Κατάλαβε ότι όσους νόμους και προφήτες και αν παραθέσεις αυτοί που έχουν πείσει τους εαυτούς τους για το αντίθετο, δεν πρόκειται να πεισθούν. Δήλωσες επανειλημμένα τις θέσεις σου και καλά έκανες. Μέχρι εκεί όμως. Το να διαπληκτίζεσαι με τους πάντες δεν έχει νόημα και μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα φέρνει. Καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί να ακούς πράγματα που για σένα είναι λάθος όπως και μένα με ενοχλεί η απαξίωση των θεωρητικών επιστημών έναντι της θεοποίησης των τεχνολογικών. Γενικά όλοι δυσανασχετούν όταν τους προσβάλλεις κάτι που πιστεύουν ακράδαντα . Αυτό όμως δεν είναι λόγος για να βγούμε στους δρόμους με έναν βούρδουλα να συνετίσουμε τους έχοντες άλλη άποψη! Πρόσφατα φίλη μου, απόφοιτος θεωρητικής πανεπιστημιακής σχολής καλών τεχνών έδωσε κατατακτήριες στο ΤΕΙ συντήρησης αρχαιοτήτων και έργων τέχνης για να συμπληρώσει τις γνώσεις της. Θέλω να πω ότι όποιος βρίσκεται σε αυτόν τον χώρο ή έχει λόγους να τον αξιολογήσει, βρίσκει την άκρη και τον τοποθετεί στο επίπεδο που του αξίζει. Για τους άλλους μην νοιάζεσαι γιατί είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις τους υποψήφιους κάθε χρονιάς ότι υπάρχουν και άλλες αξιόλογες σχολές εκτός τη Νομική, την Ιατρική και τους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Φιλικά πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
oftopic :Παντα τα threads που ειχαν ως θεμα πανεπιστημια vs τει ή το πια σχολη ειναι καλυτερη αν και λιγο ανουσια εχουν το πιο πολυ ενδιαφερον.
Τωρα ολος ο ντορος που γινεται για την μετονομασια των τει δεν εχει καμια σημασια καθως ανηκουν στο ιδιο επιπεδο τριτοβαθμιας με τα πανεπιστημια, το μονο που κανουν με τη μετονομασια ειναι να εχουν ενα πιο ελκυστικο brand name.Βεβαια ουτε νεους εξοπλισμους θα λαβουν ούτε νεα κονδυλια ή επιπλέον διδακτικό προσωπικό οποτε δε καταλαβαίνω και τη τοση χαρα για τη μετονομασια αυτων που σπουδαζουν στα τει.Τωρα για το πανεπιστημια vs τει καθενα εχει διαφορετικο προσανατολισμο με τα πανεπιστημια να προσανατολιζονται πιο πολυ στο ερευνητικο και τα τει στο πρακτικο.Χωρις ομως να περιοριζεται καποιος του πανεπιστημιου να εφαρμοσει στη πραξη αυτα που εμαθε ή ενας του τει να μην μπορει να ασχοληθει με ερευνα.Τελος στα αει αυτος που προσπαθει και μαθαινει νεα πραγματα θα προκοψει ασχετως αν οι συμφοιτητες του ειναι τεμπεληδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχάς, δεν μίλησα ποτέ για το σύνολο των ΤΕΙ.
Τα παραιατρικά ΤΕΙ όπως είπα είναι αξιόλογα και τα κεντρικά τμήματα ΤΕΙ άλλων ειδικοτήτων.
(Λενώ, η ΣΓΤΚΣ είναι εντελώς διαφορετικής φύσεως οπότε βγαίνει εξ'ορισμού απ'εξω-μην την αναφέρεις ως παράδειγμα)
Το κάθε ΤΕΙ μπορεί να έχει αξιόλογους καθηγητές και συνεπώς διακρίσεις. ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ δεν έχει. Όπως και κάποια ΑΕΙ.

Αν καταλάβαιναν όλοι την ισότητα και την διαφορετικότητα των δύο τύπων ανώτατων ιδρυμάτων και τοποθετώντας όρια βάσεων των τμημάτων, θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Και είπα εξ'αρχής ότι υπάρχουν εξαιρέσεις φοιτητών παντού, που καταβάλλουν για xy λόγους υπερπροσπάθεια, αλλά ότι και να κάνουν το γενικό επίπεδο των Περιφερειακών ΤΕΙ θα είναι εξαιρετικά χαμηλό και δεν μπορεί να συσχετίζεται με αυτά των Πολυτεχνίων πχ.

Όταν στην Ηλεκτρολογία στο ΤΕΙ Κοζάνης, περνάς μάθημα με αντικατάσταση 10 τύπων ενώ στο ΕΜΠ θέλεις της παναγιάς τα μάτια, καταλαβαίνεις επίπεδο.
Οπότε το να εκθέτουμε μαθήματα τμημάτων ως τεκμήρια γνώσης είναι παντελώς λανθασμένη.

Το όνομα σας πειράζει? Μάλλον αυτό είναι που σας δημιουργεί κόμπλεξ και το ξεσπάτε σε όλους.
Έκαστος στο είδος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
αλλά ότι και να κάνουν το γενικό επίπεδο των Περιφερειακών ΤΕΙ θα είναι εξαιρετικά χαμηλό και δεν μπορεί να συσχετίζεται με αυτά των Πολυτεχνίων πχ.

Επειδή φαίνεται ότι είσαι γνώστης εσύ για το τι προσφέρουν τα τμήματα μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων μηχανικών ας δούμε σε τίτλους για το 2015 τι έγινε σε αυτά τα τμήματα της ''Κωλοπετινίτσας''

1- CERN: Διάκριση για το ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
https://www.pronews.gr/portal/201512...ής-μακεδονίας-και-θράκης#sthash.lXWxc7Et.dpuf

2- Διεθνής διάκριση του Εργαστηρίου Συστημάτων Ελέγχου & Ρομποτικής ΤΕΙ Κρήτης
Η επιλογή αυτή αποτελεί από μόνη της μία πολύ τιμητική διάκριση, καθώς το IROS είναι ένα από τα δύο σημαντικότερα Διεθνή Συνέδρια στον τομέα της Ρομποτικής, με πολύ μεγάλη απήχηση και δημοσιότητα. Αυτό γίνεται αντιληπτό λαμβάνοντας υπόψη ότι οι τέσσερις καλύτερες εργασίες προέρχονται από τα Ιδρύματα:
The Robotics Institute, Carnegie Mellon University, USΑ
The Center for Design Research – Stanford University – Stanford, USA
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, Massachusetts Institute of Technology (ΜΙΤ), USA
Control Systems and Robotics Laboratory, Technological Educational Institute of Crete, Heraklion, Greece

https://www.teicrete.gr/el/news/14507

3- Νέα διεθνής ακαδημαϊκή πρωτοπορία του ΤΕΙ Κρήτης
Η εν λόγω πρόταση εγκρίθηκε για χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Είναι αξιοσημείωτο ότι το ΤΕΙ Κρήτης είναι το μόνο Ελληνικό ΑΕΙ με εγκεκριμένη πρόταση.

4- Το ΤΕΙ Κρήτης συμμετέχει στο Graphene Flagship, το μεγαλύτερο ερευνητικό πρόγραμμα της Ε.Ε. για την παραγωγή εύκαμπτων οργανικών ηλεκτρονικών με γραφένιο
Η εξειδικευμένη ερευνητική ομάδα, Οργανικών Ηλεκτρονικών του Κέντρου Τεχνολογίας Υλικών & Φωτονικής του ΤΕΙ Κρήτης, με τη χρήση της νανοτεχνολογίας, έχει κατασκευάσει οργανικές ηλεκτρονικές διατάξεις υψηλής απόδοσης, με βασικό υλικό το γραφένιο (https://nano.teicrete.gr). Επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας είναι ο Αν. Καθηγητής του Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Καθ. Κυμάκη Εμμανουήλ (PhD, Cambridge), και αποτελείται από τον Επ. Καθ. Πετρίδη Κώστα του Τμ. Ηλεκτρονικών Μηχανικών, 3 μεταδιδακτορικούς ερευνητές, και 6 μεταπτυχιακούς φοιτητές.
https://www.esos.gr/arthra/37016/tei...ip-megalytero-ereynitiko-programma-tis-ee-gia

5- Διάκριση Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού
https://excellence.minedu.gov.gr/draseis/listing/316-product-design

Λίγα από αυτά που κατάφεραν τα τει κωλοπετινίτσας, μπορείς να τα προσπεράσεις μπορείς να τα βρίσεις αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις. Μπορείς να μας παρουσιάσεις τι άποψη έχει μια θεία ή φίλη της κουμπάρας που δεν πέρασε ποτέ μέσα από αυτά τα ιδρύματα αλλά άποψη έχει, μπορείς να αναφερθείς στα χιλιάδες μόρια παραπάνω που έχουν τα κεντρικά τρομερά ιδρύματα αλλά και πάλι στα δικά μου τα μάτια δεν θα καταφέρεις κάτι...,Ισως ψαρέψεις κανέναν υποψήφιο φοιτητή και τον κάνεις να κρέμεται από τα λόγια σου αλλά μέχρι εκεί ;)

Η σιγουριά σου με έχει συγκλονίσει, δούλεψες στην αδιπ ; Είσαι τόσο σημαντικός επιστήμων με φοβερή καριέρα που έχεις άποψη για το τι μπορεί να προσφέρει το κάθε τμήμα-ίδρυμα ; Από που πηγάζει αυτό το δικαίωμα της αδικαιολόγητης κριτικής σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ας τα ονομάσουν Τεχνολογικά Ινστιτούτα ή Ιδρύματα (αντί για "Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Τεχνολογικού Τομέα" ή οτιδήποτε άλλο), μια χαρά ακούγετε , κρατάει και το ΤΕΙ όπως ήδη υπήρχε (ΤΕχν. Ι.).

Τελικά κανένα νέο έχουμε?! Δεν είπαν τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τελικά κανένα νέο έχουμε?! Δεν είπαν τίποτα...

Ναι έχουμε νεότερο, το υπουργείο παιδείας κατέθεσε στην Κομισιόν την έκθεση για το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων (NQF)

Στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων αναφέρεται πλέον στον πανεπιστημιακό τομέα. ( πανεπιστήμια & τει )

https://www.esos.gr/arthra/41671/mon...yp-paideias-stin-komision-gia-ethniko-plaisio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στις Ενεργειακές Τεχνολογίες και Συστήματα Αυτοματισμών (Energy and Automation Systems)
Το πρόγραμμα μαθημάτων θα ξεκινήσει τον Φεβρουάριο του 2016 στις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ Θεσσαλίας, στη Λάρισα.
Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στις Ενεργειακές Τεχνολογίες και Συστήματα Αυτοματισμών (Energy and Automation Systems)

Από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. του ΤΕΙ Θεσσαλίας με 3000 ευρώ 40 θέσεις και Λάρισα!! Ζωάρα!! ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!

https://msc.electr.teilar.gr/

Χρονική Διάρκεια – Δίδακτρα
Το Π.Μ.Σ είναι πλήρους φοίτησης. Η χρονική διάρκεια για την απονομή του Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης ορίζεται σε τρία (3) εξάμηνα σπουδών, εκ των οποίων το τρίτο διατίθεται για την εκπόνηση και εξέταση της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Τα δίδακτρα ορίζονται σε 3.000 € και καταβάλλονται σε δύο εξαμηνιαίες δόσεις των 1.500 € στην αρχή καθενός από τα δύο πρώτα εξάμηνα φοίτησης.

Πλήρως ελληνόφωνο πρόγραμμα σπουδών!!

ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ Εγκαταστάσεις Μηχανολογίας-Ηλεκτρολογίας
https://www.youtube.com/watch?v=_qRqSS7VkWY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα Τ.Ε.Ι. έχουν το πιο σημαντικό απ' όλα, την υποχρεωτική εξάμηνη Πρακτική Άσκηση, όλο το "ζουμί" εκεί πέρα είναι...από αυτά που έκανες είτε στα εργαστήρια είτε στα αμφιθέατρα συνολικά μετά από ένα χρονικό διάστημα ούτε στοιχειώδη πράγματα δεν θα θυμάσαι!
Αυτό που "μένει" είναι η ευκαιρία κάποιου να εισχωρήσει στην αγορά εργασίας και να καθιερωθεί σ' έναν τομέα αξιοποιώντας και ξεκαθαρίζοντας τις όποιες γνώσεις του άμεσα προς το σκοπό αυτό, όσο τις έχει ακόμη "φρέσκιες"...

Ναι και το ζηλεύω :P. Εμάς έχει πρακτική μεν αλλά προεραιτική κι άμα κρίνω από το πόσες θέσεις υπάρχουν μάλλον θα χει μεγάλο ανταγωνισμό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top