Αναγνώριση μαθημάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στις 16/01/2013 ψηφίστηκε στη βουλή το νομοσχέδιο του υπουργείου παιδείας:

Οργάνωση και Λειτουργία Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης και Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού και άλλες διατάξεις
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/7b24652e-78eb-4807-9d68-e9a5d4576eff/o-proson1-prak.pdf

το οποίο πλέον είναι νόμος του κράτους και εκκρεμεί η δημοσίευσή του σε ΦΕΚ.

Στο άρθρο 35 του ψηφισθέντος νομοσχεδίου προβλέπεται η δυνατότητα αναγνώρισης μαθημάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και η δυνατότητα εγγραφής σε εξάμηνο μεταγενέστερο του πρώτου.

Αυτή η διάταξη αφορά αποφοίτους τμημάτων ΑΕΙ οι οποίοι είναι κάτοχοι τουλάχιστον ενός πτυχίου ΑΕΙ και εγγράφονται στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών άλλου τμήματος ΑΕΙ με πανελλήνιες εξετάσεις. Επίσης αφορά προπτυχιακούς φοιτητές ΑΕΙ οι οποίοι δεν είναι κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ αλλά έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε ορισμένα μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών του τμήματος ΑΕΙ που ήταν εγγεγραμμένοι και έλαβαν αποφοιτήριο χωρίς να περατώσουν επιτυχώς όλες τις υποχρεώσεις για τη λήψη πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ το ψηφισθέν νομοσχέδιο του υπουργείου παιδείας

https://esos.gr/uploads/nomoi aei/nomos_4115.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Είμαι φοιτητης στους ηλεκτρολογους ΕΜΠ .Μου περναει η σκεψη να παρατησω τη σχολη και να δωσω με πανελληνιες για καποια πληροφορικη στην αθηνα . οσα μαθηματα εχω περασει στους ηλεκτρολογους και είναι κοινα με την πληροφορική έκπα ή την πληροφορικη παπει ή ασοεε , θα μου αναγνωριστουν ως περασμενα αν περασω στη νεα σχολη και προσκομίσω στοιχεια οτι τα εχω περασει ? Η θα πρεπει να τα ξαναδινω απο την αρχη?
Εννοώ πάντα χωρις να εχω παρει πτυχιο απο τους ηλεκτρολογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Είσαι HMMY ΕΜΠ και θές να φύγεις!!! Impossible!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είμαι φοιτητης στους ηλεκτρολογους ΕΜΠ .Μου περναει η σκεψη να παρατησω τη σχολη και να δωσω με πανελληνιες για καποια πληροφορικη στην αθηνα . οσα μαθηματα εχω περασει στους ηλεκτρολογους και είναι κοινα με την πληροφορική έκπα ή την πληροφορικη παπει ή ασοεε , θα μου αναγνωριστουν ως περασμενα αν περασω στη νεα σχολη και προσκομίσω στοιχεια οτι τα εχω περασει ? Η θα πρεπει να τα ξαναδινω απο την αρχη?
Εννοώ πάντα χωρις να εχω παρει πτυχιο απο τους ηλεκτρολογους

Σύμφωνα με το άρθρο 35 του νόμου 4115/2013 έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση στο τμήμα υποδοχής για την αναγνώριση μαθημάτων που έχεις διδαχθεί στο τμήμα προέλευσης αρκεί να τα έχεις περάσει. Καταθέτεις μαζί με την αίτηση και πιστοποιητικό βαθμολογίας των μαθημάτων που έχεις περάσει. Η Γενική Συνέλευση του τμήματος υποδοχής θα εξετάσει την αίτηση σου και θα αποφασίσει ανάλογα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου αναγνωριστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top