Φινλανδικά ή Σουηδικά;

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Moi! :hello::P
Η κολλητή μου είχε (και έχει) κόλλημα με τα φινλανδικά και τη Φινλανδία! Είχε μάθει κάποια βασικά φινλανδικά, δηλαδή μπορούσε να καταλάβει και να συνεννοηθεί για βασικά πράγματα, κάνοντας τα εξής:
Άκουγε φινλανδικά τραγούδια (κοίταζε μεταφράσεις, κλπ).
Μιλούσε μέσω facebook/skype με μερικούς φινλανδούς.
Είχε αγοράσει ένα φινλανδικό λεξικό.
Και γενικά ασχολούνταν πολύ με τη γλώσσα και ό,τι έχει να κάνει με τη χώρα.

Πάντως, αν σ' ενδιαφέρει να κάνεις μαθήματα, ξέρω ότι οι καθηγητές φινλανδικών είναι ελάχιστοι, συγκεκριμένα μου έχουν πει ότι ειναι 2 σε όλη την Αττική (και την Ελλάδα γενικότερα, πιστεύω), οπότε όπου και να απευθυνθείς για να μάθεις φινλανδικά, είτε στα φροντιστήρια που διδάσκουν πολλές ξένες γλώσσες, μεταξύ των οποίων και τα φινλανδικά, είτε σε κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα, πάνω σε έναν από αυτούς τους δύο θα πέσεις, σε κάθε περίπτωση. Κι επίσης, είναι αρκετά ακριβά, λόγω της σπανιότητας ζήτησης και προσφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Nαι, ίσως δεν το διατύπωσα καλά. Γνωρίζουν Φινλανδικά, αλλά μιλάνε Σουηδικά και μετά Αγγλικά. Και το ξέρω γιατί φίλη μου πήγε για ένα χρόνο στη Φινλανδία και έμαθε μόνο τα βασικά Φινλανδικά αφού συνεννοούνταν με Αγγλικά και Σουηδικά (και τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο, ακόμα και για τους Φινλανδούς, στα αγγλικά γίνονταν) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Nαι, ίσως δεν το διατύπωσα καλά. Γνωρίζουν Φινλανδικά, αλλά μιλάνε Σουηδικά και μετά Αγγλικά. Και το ξέρω γιατί φίλη μου πήγε για ένα χρόνο στη Φινλανδία και έμαθε μόνο τα βασικά Φινλανδικά αφού συνεννοούνταν με Αγγλικά και Σουηδικά (και τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο, ακόμα και για τους Φινλανδούς, στα αγγλικά γίνονταν) ;)

Και στην Ολλανδια ετσι ειναι. Σχεδον ολοι γνωριζουν Αγγλικα και πανω απο τους μισους μιλανε και γερμανικα. Αυτο δν σημαινει ομως οτι δν μιλανε τη μητρικη τους ;). Απλα οταν δειχνεις οτι δν μιλας Ολλανδικα, ειναι πολυ προθυμοι να σε βοηθησουν σε αλλη γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Moi! :hello::P
Η κολλητή μου είχε (και έχει) κόλλημα με τα φινλανδικά και τη Φινλανδία! Είχε μάθει κάποια βασικά φινλανδικά, δηλαδή μπορούσε να καταλάβει και να συνεννοηθεί για βασικά πράγματα, κάνοντας τα εξής:
Άκουγε φινλανδικά τραγούδια (κοίταζε μεταφράσεις, κλπ).
Μιλούσε μέσω facebook/skype με μερικούς φινλανδούς.
Είχε αγοράσει ένα φινλανδικό λεξικό.
Και γενικά ασχολούνταν πολύ με τη γλώσσα και ό,τι έχει να κάνει με τη χώρα.

Πάντως, αν σ' ενδιαφέρει να κάνεις μαθήματα, ξέρω ότι οι καθηγητές φινλανδικών είναι ελάχιστοι, συγκεκριμένα μου έχουν πει ότι ειναι 2 σε όλη την Αττική (και την Ελλάδα γενικότερα, πιστεύω), οπότε όπου και να απευθυνθείς για να μάθεις φινλανδικά, είτε στα φροντιστήρια που διδάσκουν πολλές ξένες γλώσσες, μεταξύ των οποίων και τα φινλανδικά, είτε σε κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα, πάνω σε έναν από αυτούς τους δύο θα πέσεις, σε κάθε περίπτωση. Κι επίσης, είναι αρκετά ακριβά, λόγω της σπανιότητας ζήτησης και προσφοράς.

Με έστειλες με το τελευταίο. Ακόμα και αν μπορώ να κάνω μαθήματα πώς θα βρω τον εν λόγω καθηγητή? Μόνο αυτό φαντάζει απίθανο. Πέρα βέβαια από προσωπικό βίτσιο θεωρώ οτι η Φινλανδία και η Σκανδιναβία γενικότερα παρέχουν πολύ καλες ευκαιρίες ζωής και εργασίας. Ίσως και τις καλύτερες στην Ευρώπη, τουλάχιστον προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Η PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Με έστειλες με το τελευταίο. Ακόμα και αν μπορώ να κάνω μαθήματα πώς θα βρω τον εν λόγω καθηγητή? Μόνο αυτό φαντάζει απίθανο. Πέρα βέβαια από προσωπικό βίτσιο θεωρώ οτι η Φινλανδία και η Σκανδιναβία γενικότερα παρέχουν πολύ καλες ευκαιρίες ζωής και εργασίας. Ίσως και τις καλύτερες στην Ευρώπη, τουλάχιστον προς το παρόν.

Οντως! παντως οι περισσοτεροι Ελληνες ανεκαθεν στη Σουηδια ειναι. Συγκεκριμενα το 2012 κατεφυγαν εκει πανω 2.500 Ελληνες!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είναι η μητρική μου γλώσσα τα φινλανδικά. Για ό,τι θέλετε εδώ είμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Η Φινλανδική γλώσσα είναι ευκολη ή δύσκολη? Πόσο σου πήρε να την μάθεις. Είχα διαβάσει κάπου οτι κάποιες λέξεις εκεί κλίνονται με 13 πτώσεις. Όχι οτι θέλω να πάω εκεί απλά ρωτάω από περιέργεια.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #13 & 14 προήλθαν από το θέμα "Πανεπιστήμια & ΤΕΙ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θαρρώ πως αυτό δεν είναι το κατάλληλο topic γι΄αυτή τη συζήτηση, αλλά τα φινλανδικά είναι η μητρική μου γλώσσα. Δεν ξέρω αν είναι δύσκολη γλώσσα, αλλά ούτε για καμιά πανεύκολη πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Με έστειλες με το τελευταίο. Ακόμα και αν μπορώ να κάνω μαθήματα πώς θα βρω τον εν λόγω καθηγητή? Μόνο αυτό φαντάζει απίθανο. Πέρα βέβαια από προσωπικό βίτσιο θεωρώ οτι η Φινλανδία και η Σκανδιναβία γενικότερα παρέχουν πολύ καλες ευκαιρίες ζωής και εργασίας. Ίσως και τις καλύτερες στην Ευρώπη, τουλάχιστον προς το παρόν.
Η φίλη μου νομίζω είχε ψάξει στο ίντερνετ και τους είχε βρει. Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να τους βρεις και να έρθεις σε επαφή μαζί τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλά, πόσο γελοία παίζει να ακούγεται η φινλανδική γλώσσα εδώ; :hehe:
Mikael Granlundin ilmaveivi
Ο Antero Mertaranta δεν παίζεται! Όσο για τον Granlund, τι ήταν αυτό παλικάρι μου; :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλά, πόσο γελοία παίζει να ακούγεται η φινλανδική γλώσσα εδώ; :hehe:
Mikael Granlundin ilmaveivi
Ο Antero Mertaranta δεν παίζεται! Όσο για τον Granlund, τι ήταν αυτό παλικάρι μου; :alljumpy:

hahahahhaha MD έχει κατεβάσει ο τυπάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top