[28/5/2010] Χημεία Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 20 52.6%
  • Καλά

    Ψήφοι: 4 10.5%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 13 34.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πρεπει να ειναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
παιδια στο θεμα με την ταυτοποιηση εγω ειπα με CuCl/NH3 θα εντοπισουμε το 1-πεντινιο
επειτα ριχνουμε Η20 (νερο) στις αλλες 2 φυαλες που εμειναν.
Μετα ριχνουμε Ι2/ΝαΟΗ (αλογονοφορμικη) και ετσι αυτη που εχει το 1-πεντενιο θα βγαλει κιτρινο ιζημα αφου απαυτη προεκυψε αλκοολη που αντιδρα με αλογονοφορμικη!
ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ?!?:eek:

Ο blacksheep ειμαι.

Δε θα το θεωρουσα λαθος προσωπικα αλλα στην ταυτοποιηση να μετατρεπουμε τις αρχικες ενωσεις σε αλλες εχουμε μονο σε ορισμενες περιπτωσεις(πχ αλκυλαλογονιδια,εστερες).Τωρα καλυτερα να ρωτουσες τον καθηγητη σου.Δυστυχως μπορει να ειναι και λαθος.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Δεν το πιστευω! :(:( στο θεμα Γ2 καταλαθος ξεχασα οτι η μια απτις 3 ενωσεις ΔΕΝ αντιδρα με Fehling.............ελεοςςς απο βιασυνη! :( βρηκα σωστα τα mol του Cu2O και ειπα οτι θα χρειαστουμε συνολικα απτις καρβονυλικες ενωσεις 0,02 mol που ειναι νομιζω το σωστο??
αχ ελεος θα μου κοψουν πολλυ απαυτο?! :( απτα 7 ποσα θα παρω?! :( ολο βλακειες λαθη εκανα που να παρει...:(

Ο blacksheep ειμαι.

Δε θα το θεωρουσα λαθος προσωπικα αλλα στην ταυτοποιηση να μετατρεπουμε τις αρχικες ενωσεις σε αλλες εχουμε μονο σε ορισμενες περιπτωσεις(πχ αλκυλαλογονιδια,εστερες).Τωρα καλυτερα να ρωτουσες τον καθηγητη σου.Δυστυχως μπορει να ειναι και λαθος.:/:
μα με νερο στις 2 φιαλες που εμειναν το 1-πεντενιο θα βγαλει αλκοολη που αντιδρα με αλογονοφορμικη..! οποτε ριχνοντας Ι/ΝαΟΗ θα σχηματιστει κιτρινο ιζημα..! γτ να ειναι λαθος?:( *(με την προσθηκη νερου δεν συνεπαγεται οτι το 1-πεντενιο θα μετατραπει εξολοκληρου σε 2-πεντανολη..! σαφως ενα μερος θα γινει η αλκοολη..οποτε θα εντοπισουμε τη φιαλη με το 1-πεντενιο...)! πφφφ μπορειτε να μαθετε απο σιγουρη πηγη??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν το πιστευω! :(:( στο θεμα Γ2 καταλαθος ξεχασα οτι η μια απτις 3 ενωσεις ΔΕΝ αντιδρα με Fehling.............ελεοςςς απο βιασυνη! :( βρηκα σωστα τα mol του Cu2O και ειπα οτι θα χρειαστουμε συνολικα απτις καρβονυλικες ενωσεις 0,02 mol που ειναι νομιζω το σωστο??
αχ ελεος θα μου κοψουν πολλυ απαυτο?! :( απτα 7 ποσα θα παρω?! :( ολο βλακειες λαθη εκανα που να παρει...:(
Καταρχας ηρεμησε .
Αμα εχεις σωστα τις αντιδρασεις των αλδευδων τοτε δεν χανεις και πολλα.Αλλα αυτο για την κετονη θα πρεπε να το αναφερεις.Και φανταζομαι οτι βρηκες λαθος τα μολ καθε ενωσης/.
Πιστευω οτι ενας σωστος βαθμολογητης θα καταλαβει το συλλογισμο σου και δε θα σου κοψει πολυ.3 μορια φανταζομαι πανω κατω.Επειδη και γω ειμαι επιρρεπης σε μικρολαθη και η χημεια προσφερεται παρα μα παρα πολυ για τετοια,σημερα ημουν ακρως προσεκτικος.

Σιγουρα μπορω να σου πω απο δευτερα καθως θα μιλησω με καθηγητη που διορθωνει και θα μου πει ποιες οδηγιες εχουν.
Παντως,απο πλευρας αντιδρασεων μπορει να ναι σωστο,απο μεθοδολογια δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elpida22

Νεοφερμένος

Η elpida22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν απλά... Παρόλα αυτά, έκανα σαχλαμαρίτσες και έπεσα στο 18...
Καλά αποτελέσματα, παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Καταρχας ηρεμησε .
Αμα εχεις σωστα τις αντιδρασεις των αλδευδων τοτε δεν χανεις και πολλα.Αλλα αυτο για την κετονη θα πρεπε να το αναφερεις.Και φανταζομαι οτι βρηκες λαθος τα μολ καθε ενωσης/.
Πιστευω οτι ενας σωστος βαθμολογητης θα καταλαβει το συλλογισμο σου και δε θα σου κοψει πολυ.3 μορια φανταζομαι πανω κατω.Επειδη και γω ειμαι επιρρεπης σε μικρολαθη και η χημεια προσφερεται παρα μα παρα πολυ για τετοια,σημερα ημουν ακρως προσεκτικος.
ναι συμφωνω...:( συνολικα τα mol των καρβονυλικων ενωσεων δεν ηταν 0,02? απλα ειπα κ οτι απτην καθε μια θα χρησιμοποιηθουν 0,02/3....οποτε και τα τρια μαζι 0,02mol......:( αχ εξαρταται απτον βαθμολογητη? δν ειμαι καλα...:(

Καταρχας ηρεμησε .
Αμα εχεις σωστα τις αντιδρασεις των αλδευδων τοτε δεν χανεις και πολλα.Αλλα αυτο για την κετονη θα πρεπε να το αναφερεις.Και φανταζομαι οτι βρηκες λαθος τα μολ καθε ενωσης/.
Πιστευω οτι ενας σωστος βαθμολογητης θα καταλαβει το συλλογισμο σου και δε θα σου κοψει πολυ.3 μορια φανταζομαι πανω κατω.Επειδη και γω ειμαι επιρρεπης σε μικρολαθη και η χημεια προσφερεται παρα μα παρα πολυ για τετοια,σημερα ημουν ακρως προσεκτικος.
θα μιλησεις εννοεις με βαθμολογητη? αν μπορεις ρωτα τον για τη συγκεκριμενη μεθοδο πληζ...Προσωπικα παντως δεν βλεπω ''λαθος'' στον τροπο ταυτοποιησης που προτεινα...:( Δηλαδη μονο ενας υπαρχει στανταρ??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ναι συμφωνω...:( συνολικα τα mol των καρβονυλικων ενωσεων δεν ηταν 0,02? απλα ειπα κ οτι απτην καθε μια θα χρησιμοποιηθουν 0,02/3....οποτε και τα τρια μαζι 0,02mol......:( αχ εξαρταται απτον βαθμολογητη? δν ειμαι καλα...:(
Τα μολ απο καθε καρβονυλικη ηταν 0,01.:/:
Τωρα νομιζω οτι εξαρταται και απο τη διακριτικη ευχερεια του διορθωτη.
Αλλα πιστευω οτι θα καταλαβει το συλλογισμο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Τα μολ απο καθε καρβονυλικη ηταν 0,01.:/:
Τωρα νομιζω οτι εξαρταται και απο τη διακριτικη ευχερεια του διορθωτη.
Αλλα πιστευω οτι θα καταλαβει το συλλογισμο σου.
ναι να παρει...:( θα λεγα 0,02mol των αλδευδων (αρα 0,01 η καθε μια)
και αφου το μειγμα ειναι ισομοριακο και η κετονη 0,01 μ θα χει......πφφ
παντως βρηκα τα μολ του Cu2O...εγραψα αναλυτικα κ με συντελεστες τις αντιδρασεις των αλδευδων με το CuSO4/NaOH...Aπλα πανω στη βιασυνη μ δν ''συνειδητοποιησα'' οτι η 3η προκειται για κετονη ... αχ γιατι ναμουν τοσο απροσεχτος!:( πανω απο 4 στα 7 θα μ κοψουν πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι να παρει...:( θα λεγα 0,02mol των αλδευδων (αρα 0,01 η καθε μια)
και αφου το μειγμα ειναι ισομοριακο και η κετονη 0,01 μ θα χει......πφφ
παντως βρηκα τα μολ του Cu2O...εγραψα αναλυτικα κ με συντελεστες τις αντιδρασεις των αλδευδων με το CuSO4/NaOH...Aπλα πανω στη βιασυνη μ δν ''συνειδητοποιησα'' οτι η 3η προκειται για κετονη ... αχ γιατι ναμουν τοσο απροσεχτος!:( πανω απο 4 στα 7 θα μ κοψουν πια?

Μπα δεν νομιζω!
Που να παρει τα εκανα ολα σωστα μονο στο Δ1 βρηκα λαθος αποτελεσμα:mad:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μπορει καποιος να ανεβασει τα φετινα θεματα?

ακυρο το κανω ο ιδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • themata_ximeias_2010.pdf
    243.9 KB · Εμφανίσεις: 187
  • απαντησεις θεματων.pdf
    289.2 KB · Εμφανίσεις: 209
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Α5δ: Σωστο (ειναι ισχυρο οξυ)
:no: Το θειικό οξύ στον 1ο ιοντισμό είναι ισχυρό, αλλά τα HSO-4 που προκύπτουν ιοντίζονται (προς σχηματισμό SO2-4 σε ισορροπία) και προκύπτει παραπάνω ποσότητα H30+ αρά το pH θα είναι λίγο μικρότερο από 1. Παγίδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
:no: Το θειικό οξύ στον 1ο ιοντισμό είναι ισχυρό, αλλά τα HSO-4 που προκύπτουν ιοντίζονται (προς σχηματισμό SO2-4 σε ισορροπία) και προκύπτει παραπάνω ποσότητα H30+ αρά το pH θα είναι λίγο μικρότερο από 1. Παγίδα..
Σωστα... Ευτυχως δεν εδινα φετος παννεληνιες:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
στο τέταρτο θέμα στα δυο τελευταία ερωτήματα έκανα λάθος στις πράξεις θα μου κόψουν πολύ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγω στο τελευταίο θέμα (στο τελευταίο ερώτημα αν δεν κάνω λάθος), έχω κάνει διερευνηση. Δηλαδη, είπα έστω πλήρης εξουδετέρωση, βρήκα το PH του δ/τος τότε (ουσιαστικά ελυσα μια παραπάνω ασκηση, γιατί βρηκα ακριβως ποσο είναι το PH του), το απέρριψα και στη συνέχεια πήγα στις άλλες 2 περιπτώσεις. Ο καθηγητής μου στο σχολείο (που διορθωνει στις πανελλήνιες) είπε οτι αν το κάνουμε αυτό όταν από το PH είναι προφανές ποια περίπτωση θα κρατήσεις (όπως στη δική μας), μας το παίρνουν λάθος, γιατί δείχνουμε ότι δεν ξέρουμε χημεία όταν παίρνουμε περιπτώσεις, ενω είναι σχεδόν προφανές. Βεβαια, καθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι δεκτή, αλλά ξερω 'γω...εσείς τι νομίζετε? θα ήθελα να ακούσω οπωσδήποτε και απάντηση καθηγητή που διορθώνει!
εντάξει, όλο το ερωτημα αποκλειεται να μου το κοψουν, αλλα γιατι να χασω εστω και λιγα μορια? αφου θα χασω που θα χασω πολλα απο την εκθεση, γιατι να χασω και στη χημεια, οπου στο κατω κατω ειναι και μαθημα βαρυτητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγω στο τελευταίο θέμα (στο τελευταίο ερώτημα αν δεν κάνω λάθος), έχω κάνει διερευνηση. Δηλαδη, είπα έστω πλήρης εξουδετέρωση, βρήκα το PH του δ/τος τότε (ουσιαστικά ελυσα μια παραπάνω ασκηση, γιατί βρηκα ακριβως ποσο είναι το PH του), το απέρριψα και στη συνέχεια πήγα στις άλλες 2 περιπτώσεις. Ο καθηγητής μου στο σχολείο (που διορθωνει στις πανελλήνιες) είπε οτι αν το κάνουμε αυτό όταν από το PH είναι προφανές ποια περίπτωση θα κρατήσεις (όπως στη δική μας), μας το παίρνουν λάθος, γιατί δείχνουμε ότι δεν ξέρουμε χημεία όταν παίρνουμε περιπτώσεις, ενω είναι σχεδόν προφανές. Βεβαια, καθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι δεκτή, αλλά ξερω 'γω...εσείς τι νομίζετε? θα ήθελα να ακούσω οπωσδήποτε και απάντηση καθηγητή που διορθώνει!
εντάξει, όλο το ερωτημα αποκλειεται να μου το κοψουν, αλλα γιατι να χασω εστω και λιγα μορια? αφου θα χασω που θα χασω πολλα απο την εκθεση, γιατι να χασω και στη χημεια, οπου στο κατω κατω ειναι και μαθημα βαρυτητας?

και εγω οπως οι περισσοτεροι εκανα διερευνηση κα ο καθηγητης μου μου ειπε πως αυτο επρεπε να κανουμε...ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
και εγω οπως οι περισσοτεροι εκανα διερευνηση κα ο καθηγητης μου μου ειπε πως αυτο επρεπε να κανουμε...ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο

Ναι, δε λέω, με διερεύνηση λυνόταν, απλώς εγώ στην πρώτη περίπτωση της πλήρης εξουδετέρωσης, βρήκα ακριβώς το PH και μετά απέρριψα αυτήν την περίπτωση, ενώ θα μπορούσα να είχα πει οτι, αφού μένει στο δ/μα βασικό άλας, τότε έχει PH>7 και να ξεμπέρδευα, χωρίς να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία. Και αναρωτιέμαι μήπως αυτό μόνο έπρεπε να κάνω, γιατί με το να βρίσκω το ΡΗ είναι σαν να μην καταλαβαίνω πως το δ/μα είναι βασικό, ενώ είναι ξεκάθαρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top