[14/5/2010] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς τα πήγατε σήμερα ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 191)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 22 11.5%
  • Καλά

    Ψήφοι: 65 34.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 44 23.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 8 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 3.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 24.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα θέματα του εσπερινού;
https://www.ypepth.gr/docs/them_glo_gen_d_esp_no_1006.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα θέματα του εσπερινού;
https://www.ypepth.gr/docs/them_glo_gen_d_esp_no_1006.pdf
χμ...περιεργο λιγο κιαυτο...κυνδυνος να αρχισεις να επαναλαμβανεσαι συνεχως στο 1ο ζητουμενο...Το 2ο σαφως ευκολο αρκει να υπαρχει και λιγη φαντασια...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
φιλαρακο κι εγω αυτα που σου λεω ειναι σωστα ομως..οι καθηγητες μας το ειπαν..εσυ εκατσεσ σε κατι συγκεκριμενεσ μαλακιες που εβγαλαν στο Ιντερνετ..τι μου λεσ τωρα?δν ειναι αντικειμενικοτητα και τα αλλα δυο?ελεοσ...!ξερεις καλυτερα απο καθηγητες?και σε παιδια που το ρωταω εδω μου λενε σωστο ειναι..!ελεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα θέματα του εσπερινού;
https://www.ypepth.gr/docs/them_glo_gen_d_esp_no_1006.pdf
εχω διαβασει παπ#ρ# και παπ#ρ στο β1, αλλα αυτο ειναι το κατι αλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
φιλαρακο κι εγω αυτα που σου λεω ειναι σωστα ομως..οι καθηγητες μας το ειπαν..εσυ εκατσεσ σε κατι συγκεκριμενεσ μαλακιες που εβγαλαν στο Ιντερνετ..τι μου λεσ τωρα?δν ειναι αντικειμενικοτητα και τα αλλα δυο?ελεοσ...!ξερεις καλυτερα απο καθηγητες?και σε παιδια που το ρωταω εδω μου λενε σωστο ειναι..!ελεος!
με δουλευεις ε? Η συγγραφεας στο κειμενο σε κανενα σημειο δεν εδειξε οτι κατεχει ειδικες επιστημονικες γνωσεις πανω σε καποιο συγκεκριμενο επιστημονικο θεμα! Μιλουσε γενικα για την αυτομορφωση..Επειτα ακομα και ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ αναλυει τα γνωρισματα ενος επιστημονικου δοκιμιου (ως προς τους τροπους πειθους/ ως προς τη γλωσσα που χρησιμοποιει / το υφος που εχει το κειμενο /το σκοπο του συγγραφεα /κτλ) Και μας ξερεις το φροντηστηριο μας το πε (κ ολα υποθετω τα φροντ αυτο ειπαν) και δεν ιμαι τοσο εγωιστης να καθομαι να επιβαλλω το δικο μου σαν σωστο! Σου λεω το σωστο που λεει και το σχολικο και καθηγητες! Ημαρτον θεε μου... (και αυτο πια για τις γνωσεις? ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ? σε οποιοδηποτε κειμενο ο συγγραφεας εννοειται οτι κατεχει γνωσεις για το εκαστοτε θεμα! Απαιτουσε να βρουμε 3 χαρακτηριστικα που πιστοποιουν οτι το κειμενο π μας δοθηκε ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
θα συμφωνησω πως ηταν πολυ δυσκολο..! αρκετοι λενε ευκολο και ευκολο και στην τελικη ο καθενας εγραψε οτι ηθελε... αλλα αυτοι θελουν να δουν και πρωτοτυπες ιδεες π.χ αυτες τις αοριστολογιες καποια στιγμη τις βαριουνται πιστευω..(οπως πχ την διευρυνση των πνευματικων οριζοντων/την κριτικη σκεψη κτλ) αν ομως επεκταθηκες στην κοινωνια θα δουν ευεληξια στο λογο σου και θα το εκτιμησουν! πχ πιστευεις οτι η επισκεψη ''βιβλιοθηκων'' και τα ''πνευματικα ενδιαφεροντα'' θα τους συγκινησουν? :/ θελουν δυναμικοτερους τροπους αν κ αυτα εκ μερους του ατομου ειναι απαραιτητα εννοειται..


Κοίτα..Δεν νομίζω ότι οι εξεταστές θα αρχίσουν σιγά σιγά να ψάχνουν για πρωτοτυπίες..Απλώς πιστεύω πως,η πλειοψηφία τους,θα κοιτάξουν να είναι σωστά δομημένο το γραπτό,χωρίς πολλά ορθογραφικά λάθη και να έχει κάποιες από τις ιδέες που θα τους πασάρουν και θα βασιστούν πάνω σ'αυτές για να διορθώσουν!Θεωρώ ότι είναι πολύ ουτοπικό αυτό που λες!!Τέλος πάντων..Ίσως να μας καταπλήξουν φέτος και να εκτιμήσουν υπέρ του δέοντος τις πρωτότυπες εκθέσεις..!Αυτό είναι άλλωστε και το σωστό..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μην ασχολήστε με την έκθεση (αρκετά ασχοληθήκατε) αύριο γράφετε άλλο μάθημα απλώς μην ασχολήστε
Oι λύσεις που γίνονται στο INTERNET γίνονται από καθηγητές φροντιστηρίων (δε τις κάνει ο καθένας). Γνώμη μου χωρίς να κοιτάξω καμία λύση είναι ότι το κείμενο δεν στηριζόταν σε επιστημονικά δεδομένα (δεν αναφέρονται πουθενά ούτε έρευνες ούτε λόγια ειδικών, ούτε παρουσιάζεται καμία έρευνα. (φυσικά δε μπορώ να σας το υπογράψω ότι είναι η σκέψη μου σωστή ο χρόνος θα δείξει.

Εσείς που δίνετε να κοιτάτε μπροστά έχετε άλλα 5 μαθήματα μετά το πέρας των εξετάσεων θα έχετε όλο το χρόνο μποστά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Κοίτα..Δεν νομίζω ότι οι εξεταστές θα αρχίσουν σιγά σιγά να ψάχνουν για πρωτοτυπίες..Απλώς πιστεύω πως,η πλειοψηφία τους,θα κοιτάξουν να είναι σωστά δομημένο το γραπτό,χωρίς πολλά ορθογραφικά λάθη και να έχει κάποιες από τις ιδέες που θα τους πασάρουν και θα βασιστούν πάνω σ'αυτές για να διορθώσουν!Θεωρώ ότι είναι πολύ ουτοπικό αυτό που λες!!Τέλος πάντων..Ίσως να μας καταπλήξουν φέτος και να εκτιμήσουν υπέρ του δέοντος τις πρωτότυπες εκθέσεις..!Αυτό είναι άλλωστε και το σωστό..!
εννοειτε καλε οτι δεν θα ψαχνουν με το μικροσκοπιο για πρωτοτυπες ιδεες..απλα για σκεψου..95.000 παιδια ειμασταν...αν βλεπουν συνεχως το ιδιο κ το ιδιο τυπικο πραγμα ψιλοφρικερνουν κιαυτοι...δεν λεω οτι θα κοψουν...απλα πιστευεις οτι τα παιδια με 18αρια και 19αρια στην εκθεση εβαζαν στην εκθεση συνεχεια τα κλασικα?

Μην ασχολήστε με την έκθεση (αρκετά ασχοληθήκατε) αύριο γράφετε άλλο μάθημα απλώς μην ασχολήστε
Oι λύσεις που γίνονται στο INTERNET γίνονται από καθηγητές φροντιστηρίων (δε τις κάνει ο καθένας). Γνώμη μου χωρίς να κοιτάξω καμία λύση είναι ότι το κείμενο δεν στηριζόταν σε επιστημονικά δεδομένα (δεν αναφέρονται πουθενά ούτε έρευνες ούτε λόγια ειδικών, ούτε παρουσιάζεται καμία έρευνα. (φυσικά δε μπορώ να σας το υπογράψω ότι είναι η σκέψη μου σωστή ο χρόνος θα δείξει.

Εσείς που δίνετε να κοιτάτε μπροστά έχετε άλλα 5 μαθήματα μετά το πέρας των εξετάσεων θα έχετε όλο το χρόνο μποστά σας.
ΑΚΡΙΒΩΣ! δεν ανεφερε ασ πουμε ερευνες/ ονοματα τεχνολογικων επιτευματων κτλ....ηταν φανερο αυτο που ζητουσε αλλα πολλοι μπερδευτηκαν τελικα..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

folektoras

Νεοφερμένος

Ο folektoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι πως εδινε μορία που μπορουσες ευκολα να παρεις... Πχ η περιληψη ηταν σχετικα βατη, αφου το κειμενο ηταν καλα δομημενο.. Και μη σχολιασω αντωνυμα - συνωνυμα ή δομη της παραγραφου που εδιναν 17 μορια για πλακα... Το θεμα ηταν να προσεξει καποιος πως θα απαντησει τον επιστημονικο λογο και οτι προκειται για την αποδειξη ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ και μην πεσει στην παγιδα του "ΕΠΟΜΕΝΩΣ" στην παραγραφο και βαλει αιτιο-αποτελεσμα αντι για αιτιολογηση... Γιατι πολλοι την πατησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι πως εδινε μορία που μπορουσες ευκολα να παρεις... Πχ η περιληψη ηταν σχετικα βατη, αφου το κειμενο ηταν καλα δομημενο.. Και μη σχολιασω αντωνυμα - συνωνυμα ή δομη της παραγραφου που εδιναν 17 μορια για πλακα... Το θεμα ηταν να προσεξει καποιος πως θα απαντησει τον επιστημονικο λογο και οτι προκειται για την αποδειξη ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ και μην πεσει στην παγιδα του "ΕΠΟΜΕΝΩΣ" στην παραγραφο και βαλει αιτιο-αποτελεσμα αντι για αιτιολογηση... Γιατι πολλοι την πατησαν...
η περιληψη πιστευεις ειναι κιαυτη υποκειμενη??:/: κ στο τελος πχ π ελεγε τα χαρακτηριστικα της ''νεας'' εκπαιδευτικης δραστηριοτητας τι επρεπε να πουμε?
να γραψουμε κιολας τα χαρακτηριστικα?(διαρκης/απεριοριστη κτλ)??
ή απλα να πουμε δινει εμφαση στα χαρακτηριστικα της νεας εκπαιδευτικης δραστηρ. του ατομου σημερα??
δν θελουν γενικοτερες διατυπωσεις?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivs

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα θέματα του εσπερινού;
https://www.ypepth.gr/docs/them_glo_gen_d_esp_no_1006.pdf

Καλά σ'αυτή την παράγραφο δεν θα ήξερα τι να γράψω, καμία σχέση με τη δική μας :confused:
Στη δική μας την έκθεση όμως δεν μπορούσαν να βάλουν α και β ερωτήματα να τα βλέπουμε και εμείς; Τ__Τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billo0

Νεοφερμένος

Η billo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τε παιδιά να ρωτήσω, ξέχασα να βάλλω τίτλο πόσο λέτε να κόψουν;;
Σύμφωνα με τον καθηγητή μου,ο τίτλος είναι μόνο 1,5 μόριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Παιδιά μην ασχολήστε με την Έκθεση, μην κάνετε το ίδιο λάθος όπως κάθε χρόνο οι περισσότεροι μαθητές.

Πέρασε. Κοιτάξτε τώρα τα Γ.Π της Δευτέρας.

Καλή συνέχεια σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Υπουργείο "Παιδείας" αυτομόρφωσης και θρησκευματων......
ΚΑλή συνέχεια παιδιά...
+++

Αυτό.

No comments.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top