Βοήθεια/Απορίες στα Θρησκευτικά

miss_chupu

Νεοφερμένος

Η miss_chupu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
στο μαθημα των θρησκευτικων εχουμε μια εργασια για τη θεση της γυναικας στον χριστιανισμο και σε αλλα θρησκευματα..μηπωσ θα μπορουσατε να μου δωσετε καποια σχετικες σελιδεσ?:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss_chupu

Νεοφερμένος

Η miss_chupu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
τίποτα, να σαι καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Θεση γυναικας:

-στα μουσουλμανικα κρατη:
κανενα δικαιωμα για μορφωση,ελευθερια ιδεων και αποψεων και αναγκαστικα χρησιμοποιειται ως αντικειμενο 'χρησεως'

-στον χριστιανισμο:
η θεση της εξυψωθηκε απο τον Ιησου,αφου ο ιδιος εκανε παρεες και με 'κοινες' και αμαρτωλες γυναικες και απλες,θεωρητικα εχει 'ισοτιμη θεση' με τον ανδρα (πρακτικα ειναι αλλιως) και το κακο ειναι οτι αναλαμβανουν τα παντα για την προετοιμασια των ακολουθιων,κατι το οποιο δεν ειναι δικαιο,αν συγκρινουμε αντρες-γυναικες στην Εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
αν κάνεις την εργασία σου, μπορείς να μου την στείλεις!?!? φαίνεται πολύ ενδιαφέρων θέμα!!! ο δικός μας καθηγητής είναι γκάου πίου μανταλάκια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
αν κάνεις την εργασία σου, μπορείς να μου την στείλεις!?!? φαίνεται πολύ ενδιαφέρων θέμα!!! ο δικός μας καθηγητής είναι γκάου πίου μανταλάκια!!!!!
Και λες δεν παίρνω την έτοιμη?
Λες και θελει δοκτορά να αντιλφθεί κανείς ότι η γυναίκα είχα θέση λαμπατερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss_chupu

Νεοφερμένος

Η miss_chupu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Και λες δεν παίρνω την έτοιμη?
Λες και θελει δοκτορά να αντιλφθεί κανείς ότι η γυναίκα είχα θέση λαμπατερ

Και ποτε ησουν home cinema; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παπα έλεος.
Τώρα το είδα:P
Είδες άμα βιάζεσαι?

Προς απανταχού αναγνώστες *ΕΙΧΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα53

Νεοφερμένος

Η ελενα53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο μάθημα 7 θρησκευτικά β' λυκείου (σελίδα 65-72). Ποιές ανθρωπολογικές και κοσμολογικές συνέπειες έχει ο έρχομος του θεανθρώπου στον κόσμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
αυριο γραφω διαγωνισμα στα κεφαλαια 2,4,5,6...:confused: και δεν εχω το χρονο και τη διαθεση να κατσω να τα μαθω ολα αυτα συν το οτι μου φαινονται ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!! μηπως μπορει καποιος να μου επισημανει τα σημαντικοτερα κομματια ?? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
αυριο γραφω διαγωνισμα στα κεφαλαια 2,4,5,6...:confused: και δεν εχω το χρονο και τη διαθεση να κατσω να τα μαθω ολα αυτα συν το οτι μου φαινονται ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!! μηπως μπορει καποιος να μου επισημανει τα σημαντικοτερα κομματια ?? :redface:

Μην αγχωνεσαι.δεν ειναι και κανενα σημαντικο μαθημα.δε μπορω να σε βοηθησω γιατι εμεις στο επαλ κανουμε διαφορετικο βιβλιο θρησκευτικων.απλα πιστευω πως δε χρειαζεται να δωσεις τοσο σημασια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
αυριο γραφω διαγωνισμα στα κεφαλαια 2,4,5,6...:confused: και δεν εχω το χρονο και τη διαθεση να κατσω να τα μαθω ολα αυτα συν το οτι μου φαινονται ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!! μηπως μπορει καποιος να μου επισημανει τα σημαντικοτερα κομματια ?? :redface:

4β/δ, 5(όλο), 6(τα αίτια αμφισβήτησης είναι τα κυριότερα).
Ρίξε όμως και στα άλλα μια ανάγνωση, δεν είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
4β/δ, 5(όλο), 6(τα αίτια αμφισβήτησης είναι τα κυριότερα).
Ρίξε όμως και στα άλλα μια ανάγνωση, δεν είναι δύσκολα.
ουφ πολλα ειναι ρε γαμωτο... δυσκολα δεν λεω οτι ειναι αλλα μου φαινονται τοσο βλακειες που δεν μπορω να κατσω να διαβασω σοβαρα... ευχαριστω παντως :)

Μην αγχωνεσαι.δεν ειναι και κανενα σημαντικο μαθημα.δε μπορω να σε βοηθησω γιατι εμεις στο επαλ κανουμε διαφορετικο βιβλιο θρησκευτικων.απλα πιστευω πως δε χρειαζεται να δωσεις τοσο σημασια..

πανο δεν δινω και δεν εδωσα σημασια εως τωρα αλλιως θα ηξερα τι πρεπει να διαβασω... ετσι κ αλλιως ειναι χαμενη υποθεση... σε ολα τα σχολεια βαζουν ευκολα, πολλες ερωτησεις τυπου σ-λ και πολλαπληςε επιλογης για να βοηθησουν τα παιδια να παρουν εναν καλο βαθμο και η δικια μας ολο ερωτησεις μεγαλης αναπτυξης... ο μελαλυτερος βαθμος που της γραφουμε ειναι το 15 αλλα αυτη συνεχιζει κιας ξερει οτι μετα απο καθε διαγωνισμα γεμιζει το καλαθακι σκονακια... το γιατι δεν περνω απαλλαγη δεν το εχω καταλαβει ακομα... :hmm:

τα ειπα και ξεσπασα!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
γραφουμε αυριο θρησκευτικα στα μαθηματα 4.5.7 επειδη δεν εχω ανοιξει βιβλιο απο την αρχη της χρονιας ποια ειναι τα πιο σημαντικα αν εχετε γραψει πανω σε αυτα τ επεσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑ.

Νεοφερμένος

Ο ΒΑ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ουφ πολλα ειναι ρε γαμωτο... δυσκολα δεν λεω οτι ειναι αλλα μου φαινονται τοσο βλακειες που δεν μπορω να κατσω να διαβασω σοβαρα... ευχαριστω παντως :)



πανο δεν δινω και δεν εδωσα σημασια εως τωρα αλλιως θα ηξερα τι πρεπει να διαβασω... ετσι κ αλλιως ειναι χαμενη υποθεση... σε ολα τα σχολεια βαζουν ευκολα, πολλες ερωτησεις τυπου σ-λ και πολλαπληςε επιλογης για να βοηθησουν τα παιδια να παρουν εναν καλο βαθμο και η δικια μας ολο ερωτησεις μεγαλης αναπτυξης... ο μελαλυτερος βαθμος που της γραφουμε ειναι το 15 αλλα αυτη συνεχιζει κιας ξερει οτι μετα απο καθε διαγωνισμα γεμιζει το καλαθακι σκονακια... το γιατι δεν περνω απαλλαγη δεν το εχω καταλαβει ακομα... :hmm:

τα ειπα και ξεσπασα!!!! :P
Πρώτα απ' όλα την ύλη του διαγωνίσματος οφείλεις να την γνωρίζεις όταν αυτή διδάσκεται και όχι στην ανακεφαλαίωση που γίνεται με το διαγώνισμα.
Δέυτερον, οφείλεις να σέβεσαι αυτά που για πολλούς ανθρώπους αποτελούν ιερά και όσια. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα χαρακτηρίζεις κατ' αυτόν τον τρόπο, έστω κι αν σου είναι αδιάφορα. Το ίδιο άλλωστε οφείλουν να κάνουν και οι άλλοι για τα δικά σου ενδιαφέρονται και τα δικά σου πιστεύω.
Τρίτον, δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις κάτι με αυτον τον τρόπο από τη στιγμή που το αγονείς. Είμαι σίγουρος ότι αν βρεθεί κάποιος να σου εξηγήσει σωστά το νόημα όλων αυτών που διδάσκεσαι στα Θρησκευτικά, θα εκτιμήσεις τη χρησιμότητα και το μεγαλείο τους. Ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός να σου δίνει φώτιση και μετάνοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
μεγαλείο τους. Ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός να σου δίνει φώτιση και μετάνοια!

Κανα ευρω θα δωσει?:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα την ύλη του διαγωνίσματος οφείλεις να την γνωρίζεις όταν αυτή διδάσκεται και όχι στην ανακεφαλαίωση που γίνεται με το διαγώνισμα.
Δέυτερον, οφείλεις να σέβεσαι αυτά που για πολλούς ανθρώπους αποτελούν ιερά και όσια. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα χαρακτηρίζεις κατ' αυτόν τον τρόπο, έστω κι αν σου είναι αδιάφορα. Το ίδιο άλλωστε οφείλουν να κάνουν και οι άλλοι για τα δικά σου ενδιαφέρονται και τα δικά σου πιστεύω.
Τρίτον, δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις κάτι με αυτον τον τρόπο από τη στιγμή που το αγονείς. Είμαι σίγουρος ότι αν βρεθεί κάποιος να σου εξηγήσει σωστά το νόημα όλων αυτών που διδάσκεσαι στα Θρησκευτικά, θα εκτιμήσεις τη χρησιμότητα και το μεγαλείο τους. Ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός να σου δίνει φώτιση και μετάνοια!

Ο ''μας''; Από πότε; Νομίζω ότι ο καθένας επιλέγει το αν θα πιστέψει στον Χριστό ή όχι.

Λίγη θρησκευτική ουδετερότητα δεν κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top