Γενικές φοιτητικές απορίες

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για πλακα το ειπα το απο πανω...π.χ λεω να παω Λονδινο αλλα τα αεροπορικα βγαινουν περιπου στα 200 πηγαινε ελα ,εννοω ακου μερικους ''α εγω βρηκα εισητηρια για λονδινο πηγαινε ελα 120 ή τον αλλον με 150΄΄ τετοια διαφορα εννοω οστε το 50αρικο που θα μεινει να παει στο ξενοδοχειο

Aυτο εξαρταται απο διαφορους παραγοντες... Πχ, μπορει να βγαλει προσφορα μια εταιρεια, μπορει να τα τα εχουν κλεισει νωρις και να βρηκαν κατι καλο, η να βρηκαν κατι καλο εντελως την τελευταια στιγμη... Επισης, πρεπει να ξερεις σε ποιες εταιρειες να ψαχνεις... για τετοιες προσφορες κοιταμε low-cost εταιρειες. Να τσεκαρεις τακτικα και την σελιδα skyscanner ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές πτήσεις για Λονδίνο με κάτω από 100 ευρώ, απλά είναι fixed dates. Για παράδειγμα 15/6 - 20/6 με Ryan στα 84 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην πατε στο εξωτερικο με 50€ στην τσεπη σας. Αμα παθετε καμια στραβη θα κλαιτε μετα. Γαματες οι εκδρομες εκτος Ελλαδας και ανοιγουν τα ματια σου αλλα εχετε μια καβατζα πρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Σύμφωνα με το νεο νόμο για τα μεταπτυχιακά πρέπει να δέχονται κάθε χρόνο 30% νέους εισαχθέντες με δωρεάν δίδακτρα ανεξάρτητα του πόσο κοστίζει το μεταπτυχιακό. Το υπόλοιπο 70% δηλάδή πληρώνει κανονικά. Για να μπορεί κάποιος να κάνει δωρεάν ωστόσο το μεταπτυχιακό πρέπει να ανήκει το εισόδημα της οικογένειας του στο 70% του Εθνικού Διάμεσου Διαθέσιμου Ισοδύναμου Εισοδήματος σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ.
Μπορεί κάποιος να βρει σε τι εισόδημα αντιστοιχεί αυτό;


Δεν μπορώ αν βρω τον αντίστοιχο πίνακα στο σαιτ της ΕΛΣΤΑΤ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Παιδιά έχει δώσει ποτέ κανείς εξετάσεις για τις υποτροφίες του ΕΚΠΑ;

Για παράδειγμα ανακοινώθηκε η συγκεκριμένη υποτροφία:
Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, προκηρύσσει διαγωνισμό μεταξύ των
Α/ετών, Β/ετών, Γ/ετών κλπ. φοιτητών όλων των Σχολών και των Τμημάτων αυτού για τη χορήγηση,
κατά το Παν/κό έτος 2015-16, εκατόν είκοσι έξι (126) υποτροφιών, από τα έσοδα της
Κληρονομίας ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΠΑΠΑΔΑΚΗ

https://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload/PDF-files/anakoinwseis/foititika/2018/2905_Papadaki.pdf

Στην ουσία είναι αναδρομική υποτροφία; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Merlin-

Νεοφερμένος

Ο -Merlin- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Είμαι δευτεροετής φοιτητης στην Αθηνα που ηρθε απο επαρχία και θέλω να κάνω αίτηση για το φοιτητικο επίδομα του ΙΚΥ. Στην Αθηνα μένω σε ιδιοκτητο σπίτι των γονιών μου θέλω να ρωτήσω τι υσχυει στο θεμα σπουδών εντος ή εκτος μονημης κατοικίας στο ΙΚΥ γραφει το εξης
Γ: Σπουδές εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας
Λαμβάνει 30 μόρια, ο υποψηφιος που σπουδάζει εκτόσ του τόπου μόνιμης κατοικίας του και του τόπου όπου ο ίδιοσ ή οι
γονείσ του -εφόσον είναι εξαρτώμενο μέλος- ή ο σύζυγος -εφόσον είναι εγγαμος,- διαθέτουν κατοικία κατά πλήρη
κυριότητα ή επικαρπία.

Αυτό σημανει δλδ ότι όποιος εχει σπίτι στην πόλη που σπουδαζει και είναι από επαρχία δεν δικαιούται αυτά τα μόρια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είμαι δευτεροετής φοιτητης στην Αθηνα που ηρθε απο επαρχία και θέλω να κάνω αίτηση για το φοιτητικο επίδομα του ΙΚΥ. Στην Αθηνα μένω σε ιδιοκτητο σπίτι των γονιών μου θέλω να ρωτήσω τι υσχυει στο θεμα σπουδών εντος ή εκτος μονημης κατοικίας στο ΙΚΥ γραφει το εξης
Γ: Σπουδές εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας
Λαμβάνει 30 μόρια, ο υποψηφιος που σπουδάζει εκτόσ του τόπου μόνιμης κατοικίας του και του τόπου όπου ο ίδιοσ ή οι
γονείσ του -εφόσον είναι εξαρτώμενο μέλος- ή ο σύζυγος -εφόσον είναι εγγαμος,- διαθέτουν κατοικία κατά πλήρη
κυριότητα ή επικαρπία.

Αυτό σημανει δλδ ότι όποιος εχει σπίτι στην πόλη που σπουδαζει και είναι από επαρχία δεν δικαιούται αυτά τα μόρια;;
Ακριβώς :P
Όπως επίσης δεν δικαιούται μόρια αν είναι τρίτεκνος ή πολύτεκνος και ΔΕΝ φαίνονται όλα τα παιδιά ως εξαρτώμενα μέλη οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πω...πέρσι τέλος Ιούλη μέσα στο κατακαλοκαιρο με πηρε η γραμματεία και μου λεει δικαίουσαι το ΕΚΟ στείλε χαρτιά άμεσα έχεις γίνει δεκτή..
Και επειδή είχα πάρει μετεγγραφή που υποτίθεται απαγορευόταν περσι (εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας όμως) τους είπα δεν το δικαιούμαι κ δεν τα έστειλα ποτε...
Και φέτος το αλλάξανε και λένε δεν δικαιούται αίτηση οποίος έχει μετεγγραφή αλλά στο ΤΟΠΟ ΤΟΥ....έλεος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έκανα κανονικά την ηλεκτρονική εγγραφή στη σχολη που πέρασα, όμως δεν θα πάω γιατί θα ξαναδώσω. Χρειάζεται να πάω στη σχολή να πάρω κωδικούς κτλ? Μιας και δε μένω Αθήνα και η σχολή είναι εκεί, μπορώ να τους στείλω αν χρειάζεται κάτι ταχυδρομικώς ή με fax?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom.

Νεοφερμένος

Η freedom. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην εστία του πανεπιστημίου των Ιωαννίνων κάποιος μένει μένει μόνος του ή έχει συγκάτοικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έκανα κανονικά την ηλεκτρονική εγγραφή στη σχολη που πέρασα, όμως δεν θα πάω γιατί θα ξαναδώσω. Χρειάζεται να πάω στη σχολή να πάρω κωδικούς κτλ? Μιας και δε μένω Αθήνα και η σχολή είναι εκεί, μπορώ να τους στείλω αν χρειάζεται κάτι ταχυδρομικώς ή με fax?


αφου εκανες την ηλ.εγγραφη,εκτυπωνεις την αιτηση,πας στο ΚΕΠ την υπογραφεις,στη θεωρουν για το γνησιο της υπογραφης, και μαζι με την αιτηση αυτη,συν μια φωτογραφια σου και φωτοτυπια της ταυτοτητας σου τη στελνεις με κουριερ στη γραμματεια της σχολης σου στη διευθυνση που γραφει εκει που εκανες την ηλ.αιτηση.Παρε και ενα τηλεφωνο μετα απο λιγες μερες και να τους ζητησεις να σου στειλουν ειτε ηλεκτρονικα ειτε ταχυδρομικα την βεβαιωση εγγραφης σου καθως και τους κωδικους σου.Σε καθε περιπτωση συμβουλεψου και την ιστοσελιδα της σχολης σου.Σιγουρα θα τα αναφερουν αυτα στις ανακοινωσεις τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
αφου εκανες την ηλ.εγγραφη,εκτυπωνεις την αιτηση,πας στο ΚΕΠ την υπογραφεις,στη θεωρουν για το γνησιο της υπογραφης, και μαζι με την αιτηση αυτη,συν μια φωτογραφια σου και φωτοτυπια της ταυτοτητας σου τη στελνεις με κουριερ στη γραμματεια της σχολης σου στη διευθυνση που γραφει εκει που εκανες την ηλ.αιτηση.Παρε και ενα τηλεφωνο μετα απο λιγες μερες και να τους ζητησεις να σου στειλουν ειτε ηλεκτρονικα ειτε ταχυδρομικα την βεβαιωση εγγραφης σου καθως και τους κωδικους σου.Σε καθε περιπτωση συμβουλεψου και την ιστοσελιδα της σχολης σου.Σιγουρα θα τα αναφερουν αυτα στις ανακοινωσεις τους

Ευχαριστώ πολύ!! :D
Θα πάρω και τη γραμματεία να ρωτήσω από Δευτέρα, γιατί στην ανακοίνωσή τους δε βλέπω κάτι:closed-topic:https://www.nurs.uoa.gr/anakoinoseis...sewn/eggrafes-prwtoeton-foithton-2018-19.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Κάλεσα στη σχολή τη Τρίτη και κου είπαν να πάρω σήμερα. Πήρα λοιπόν και η κυριουλα μου είπε πέρα από φωτογραφίες κτλ που πρέπει να στειλω, θα μου στείλει στο email και κάτι χαρτιά που πρέπει να είναι συμπληρωμένα χειρόγραφα. Αν γίνεται να τους τα στείλω όλα τη Δευτέρα με το ταχυδρομείο. Μετά το τηλέφωνο έπρεπε να φύγω, γύρισα και ΔΕ ΒΡΉΚΑ ΚΑΝΈΝΑ EMAIL!!:worry:

Και τώρα τι?:ermm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Παιδιά στη νοσηλευτική Κρήτης έχω κάνει ηλεκτρονική εγγραφή αλλά δεν έχουν βγάλει ανακοίνωση για το τι χρειάζεται για να παραλάβω κωδικούς .Απ την άλλη έχει βγει ανακοίνωση ότι 1 Οκτωβριου πρεπει να είμαι σε ένα ένα μεγάλο αμφιθέατρο και ότι μέχρι 30/9 γίνονται οι δηλώσεις τον μαθημάτων ......τι παίζεται εδώ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις διαλέξεις πηγαίνει πρακτικά όποιος θέλει, δε χρειάζεται να έχετε κάνει εγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Στις διαλέξεις πηγαίνει πρακτικά όποιος θέλει, δε χρειάζεται να έχετε κάνει εγγραφή.


Άμα ήταν έτσι θα πήγαινα από όταν ήμουν 2α λύκειου για να κέρδιζα εξάμηνα και να τελείωνα πιο γρήγορα τη σχολή .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα ήταν έτσι θα πήγαινα από όταν ήμουν 2α λύκειου για να κέρδιζα εξάμηνα και να τελείωνα πιο γρήγορα τη σχολή .....

Κακώς δεν το έκανες. Αν ξεκινούσες από τη δευτέρα λυκείου, τώρα θα ήσουν ήδη τρίτη πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά στη νοσηλευτική Κρήτης έχω κάνει ηλεκτρονική εγγραφή αλλά δεν έχουν βγάλει ανακοίνωση για το τι χρειάζεται για να παραλάβω κωδικούς .Απ την άλλη έχει βγει ανακοίνωση ότι 1 Οκτωβριου πρεπει να είμαι σε ένα ένα μεγάλο αμφιθέατρο και ότι μέχρι 30/9 γίνονται οι δηλώσεις τον μαθημάτων ......τι παίζεται εδώ ?
Υπομονή, θα βγει ανακοίνωση σύντομα:)

Κακώς δεν το έκανες. Αν ξεκινούσες από τη δευτέρα λυκείου, τώρα θα ήσουν ήδη τρίτη πανεπιστημίου.

:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλύτερα από το γυμνάσιο. Να παίρνεις απολυτήριο και πτυχίο ταυτόχρονα για να είσαι με δουλειά κι αμάξι στα 20 :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλύτερα από το γυμνάσιο. Να παίρνεις απολυτήριο και πτυχίο ταυτόχρονα για να είσαι με δουλειά κι αμάξι στα 20 :alljumpy:

* Δουλειά στο Ελληνικό Δημόσιο, π.χ. σε τίποτα θέση ειδικών οργανισμών (Δασαρχείο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top