Μπορεί κάποιος να μου δώσει την αποψή του για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σταμάτα να κλαις και δες τι έχεις που δεν έχουν άλλοι. Άλλα παιδιά δεν έχουν λεφτά να σπουδάσουν και πηγαίνουν και δουλεύουν από τα 18 ενώ εσύ κλαις επειδή δεν σου αρέσει το νησί και επειδή βρίσκεις τα μαθήματα θεωρητικά. Σοβαρέψου, τελείωνε και κάνε ότι θες μετά ή πιάσε δουλειά. Με το κλάμα δεν αλλάζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Δεν κλαίω επειδή βρίσκω το νησί βαρετό και τα μαθήματα θεωρητικά.
Είπα συμβαίνουν εδώ κάποια πράγματα για τα οποία δεν θέλω να μιλήσω και να καθίσω να τα αναλύσω. Τόλμα και έλα στην θέση μου να δεις πως είναι. Προφανώς και δεν θέλω να φύγω επειδή απλά είμαι σε νησί. Υπάρχει πρόβλημα εδώ πέρα το εξηγησα και πιο πάνω ότι υπάρχει λόγος σοβαρός που δεν αντέχω εδώ άλλο.
Αλλά που να καταλάβετε. Εύκολο να κρίνετε τον άλλον χωρίς να ξερετε σχεδόν τίποτα , αμέσως να το βγάλατε το συμπέρασμα. Μπράβο σας.
Εγώ δεν ξαναμπαίνω, ούτε θα ξαναγράψω σε αυτό το site.

Και ποιος σας είπε εσάς ότι η δική μου η οικογένεια δεν εχει οικονομικο πρόβλημα? Ξέρετε εσείς τι θυσίες έχω κάνει και εγώ και οι γονείς μου; Το βρήκατε καραμέλα τώρα και το λέτε ξανά και ξανά επειδή μπορούνα να μου στέλνουν λεφτά για το νοίκι.
Τι να σας πω, μπράβο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ότι είσαι η μόνη που κάνεις θυσίες στη ζωή σου; Οι άλλοι ξέρεις τι θυσίες έχουν κάνει; Ή μήπως ξέρεις ότι εμείς δεν κάναμε θυσίες; Επίσης χωρίς να μας πεις πιο αναλυτικά το πρόβλημα σου δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Θέλεις να γραψεις τα θεματα σου για να μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε καλυτερα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H Mary.Usalove έγραψε στις 18:45, 22-08-17: #20
Παιδιά, καλησπέρα.
Δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσει κάποιος να καταλάβει, αλλά αν κάποιος μπορέσει να μου απαντήσει σοβαρά θα του είμαι υπόχρεη.
Αρχικά, σπουδάζω σε μια σχολή που λέγεται "επιστήμη τροφίμων και διατροφής" στην Λήμνο.
Το πρόβλημά μου, ειναι ότι κατά τον πρώτο χρόνο φοίτησης, είχα πρόβλημα να παρακολουθήσω τα μαθήματα και στην συνέχεια να συγκεντρωθώ στο διάβασμα. Για να μην πολυλογώ, ήρθε το καλοκαίρι, και είχα περάσει συνολικά μόνο τέσσερα μαθήματα. Τα υπόλοιπα που ειναι και σημαντικα δεν είχα πάει καν να τα δώσω. Το θέμα στην σχολή μου είναι ότι έχουμε αλυσίδες μαθημάτων. Επομένως τα πολύ σημαντικά μαθήματα, που ανοίγουν τις αλυσίδες για το δεύτερο έτος δεν τα πέρασα (και προφανώς τα μαθήματα του δεύτερου έτους ειναι αλυσίδες για του τρίτου κλπ).
Μετά απο αρκετά προβλήματα, τελικά διαγνώστικα με χρόνια κατάθλιψη και αρχικά στάδια ψύχωσης , και αυτό εξηγεί ίσως το ότι δεν μπροούσα να θυμηθώ τίποτα και ξεχνούσα και τι μέρα είναι. Αυτή η διάγνωση ίσως εξηγεί γιατί τον πρώτο χρόνο ένιωθα λες και όλα είχαν γίνει μια μάζα στο κεφάλι μου . (πραγματικά όσοι δεν το έχετε ζήσει , είστε τυχεροί.)
Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι, ενώ κανονικά θα έπρεπε να καθίσω να διαβάσω τα τρια τουλάχιστον υποχρεωτικά μαθήματα που θα ανοίξουν τις αλυσίδες, καθώς την προηγούμενη βδομάδα διαγνώστικά , φαίνεται ότι ακόμη δεν ειμαι σε θέση.
Και ανησυχώ τώρα, ότι αν δεν τα περάσω θα πρέπει να τα ξαναπαρακολουθήσω το νέο εξάμηνο. Επομένως αυτό θα με οδηγήσει να πάω ένα χρόνο πίσω, θα καθίσω λογικά ένα χρόνο παραπάνω εκεί (αντι για 4 δλδ 5) .

Επισυνάπτω το παραπάνω μήνυμα της κοπελιάς. Καλό είναι πριν απαντήσουμε να ρίχνουμε μια ματιά σ΄αυτά που έχουν αναφερθεί απ΄ αυτόν που ζητά τη γνώμη μας. Η κοπέλα ούτε τεμπέλα είναι ούτε τρώει ανερυθρίαστα τα λεφτά των γονιών της ούτε τους κοροιδεύει ούτε δεν εκτιμα την προσφορά τους ούτε θέλει να φύγει από το νησί επειδή θέλει να κάνει ζωάρα στην Αθήνα ούτε ... ούτε ... ούτε ...΄Εχει σοβαρό πρόβλημα ψυχικής υγείας η φίλη μας και γι αυτό θέλει να επιστρέψει στην "φωλιά" της. Εδώ θ΄αντιμετωπίσει καλύτερα το πρόβλημά της και συγχρόνως (αν περάσει με το 10%) θα σπουδάσει σε μια καινούρια σχολή που την ενδιαφέρει (βρισκόμενη σε προστατευμένο περιβάλλον). Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να τα μαζέψει και να γυρίσει πίσω το συντομότερο δυνατόν ανεξαρτήτως οποιασδήποτε άλλης προυπόθεσης!΄Εναν ευαίσθητο άνθρωπο δεν τον πιέζουμε, δεν του δημιουργούμε άγχος και σίγουρα δεν τον ωθούμε στα άκρα γιατί οι συνέπειες μπορεί να είναι καταστροφικές!΄Εχει δίκιο με τόσα που άκουσε να μην θέλει να ξαναγράψει στο φόρουμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ομολογώ οτι δεν είχα προσέξει αυτό το σημείο και ζητώ πραγματικά συγγνώμη, νιώθω πολύ άσχημα. :(

Edit: Ξανακοίταξα το θέμα αυτό και το ποστ που έχεις επισυνάψει είναι από τον Αύγουστο του 2017, λέω κι εγώ πώς δεν το πρόσεξα; Είναι εδώ.

Σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε διαβάσει τα ποστ όλων των μελών και να θυμόμαστε τις ιστορίες τους. Στο θρεντ αυτό λέει οτι δεν της αρέσει η σχολή και δεν μπορεί να περάσει τα μαθήματα και δεν της αρέσει το μέρος, δεν αναφέρει ψυχολογικά προβλήματα, αλλιώς σίγουρα δε θα της απαντούσαμε έτσι.

Από κει και πέρα επιλογή της είναι αν θα ξαναγράψει ή όχι. Καλό είναι όμως να δίνουμε την πλήρη ιστορία αν θέλουμε να πάρουμε τις ανάλογες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top