Erasmus

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αν θες να κανεις ερασμους σπουδες, τοτε επιλεγεις μονο απο τη λιστα των διμερων συμφωνιων.
Αν θες να κανεις ερασμους πρακτικη, τοτε εισαι πιο ανετη ως προς τις επιλογες ουσιαστικα επιλεγεις απο ολα τα πανεπιστημια, εκτος απ αυτα που αναφερουν ρητα οτι μπορεις να κανεις πρακτικη μεσω διμερων συμφωνιων. Αλλα, ακομα και σε αυτην την περιπτωση, μπορεις να κανεις πχ σε καποιο νοσοκομειο, μουσειο, γενικα κατι σε μη πανεπιστημιο, αρκει τα χαρτια να μην πηγαινουν απο το international office. Το εχω ψαξει προσφατα. Σε μπερδεψα, το ξερω. Άμα δεν καταλαβες κατι, πες μου και θα στο εξηγησω.
Η πρακτική είναι εντελώς άλλο καπέλο από τις σπουδές. Στην πρακτική πρέπει να βρεις μόνος σου φορέα και να συμφωνήσεις τους όρους της πρακτικής και μετά το πανεπιστήμιο απλώς κανονίζει τα γραφειοκρατικά του erasmus. Στις σπουδές τα κανονίζει όλα το πανεπιστήμιο, γι' αυτό και μπορείς να πας μόνο σε αντίστοιχο πανεπιστήμιο που συνεργάζεται με το τμήμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω κυριως για Φιλανδια,Τσεχια και Βελγιο αν φτανουν περιπου τα λεφτα που δινονται απο την πρακτικη!! Δηλαδη 600 για Φιλανδια(ξερω απο ατομο οτι το σπιτι με συγκατοικο+ καποια εξοδα ειναι γυρω στα 300) δινονται,550 Τσεχια και 550 Βελγιο!! Πιστευετε δλδ πως ποσα παραπανω θα χρειαστουν για τα βασικα και κατι λιγο παραπανω..

Επισης μονο μ Αγγλικα λετε να εχω θεμα στο Erasmus+ Bελγιο ;Μιλαω για Βρυξελλες και Liegen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Doulis98

Νεοφερμένος

Ο Doulis98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους,εχω καποιες αποριες σχετικα με το θεμα.Αρχικα ηθελα να πω πως ειμαι φοιτητης της νοσηλευτικης πατρων (1 ετος) και σκεφτομαι πολυ σοβαρα για erasmus.Θα ηθελα λοιπον να μαθω εχει παει κανενας απο την συγκεκριμενη σχολη;Τι ακριβως εξοδα υπαρχουν;Απο ποιο εξαμηνο μπορω να συμμετεχω;Σε ποια χωρα(ευρωπαικη) συνηθιζεται;

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πρακτική είναι εντελώς άλλο καπέλο από τις σπουδές. Στην πρακτική πρέπει να βρεις μόνος σου φορέα και να συμφωνήσεις τους όρους της πρακτικής και μετά το πανεπιστήμιο απλώς κανονίζει τα γραφειοκρατικά του erasmus. Στις σπουδές τα κανονίζει όλα το πανεπιστήμιο, γι' αυτό και μπορείς να πας μόνο σε αντίστοιχο πανεπιστήμιο που συνεργάζεται με το τμήμα σου.

Δε νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Panos 188 Έχεις κάνει πρακτική μέσω erasmus?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Kalliopi

Νεοφερμένος

Η Kalliopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όπως η zanin έτσι και εγώ σπουδάζω στο Πάντειο πανεπιστημιο αλλά στο διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών.Ενδιαφερομαι να κάνω ερασμους στη Γαλλία σε πανεπιστήμιο με κατεύθυνση διεθνές δίκαιο.Αυτα είναι η Grenoble 2 το Μοntpellier 1 και η Rochelle.Δεν έχω αποφασίσει όμως με ποια σειρά να τα βάλω.Υπαρχει κάποιος που να έχει σπουδάσει σε κάποιο από αυτά για να μου πει λίγα πράγματα για το πανεπιστήμιο,πόλη,διαμονηκτλπ.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Φεύγω για Γερμανία σε 2 βδομάδες :dance3:
Λίγο άγχος υπάρχει, αλλά ανυπομονώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Φεύγω για Γερμανία σε 2 βδομάδες :dance3:
Λίγο άγχος υπάρχει, αλλά ανυπομονώ!


Στην αρχή είναι λίγο δύσκολα μέχρι να προσαρμοστείς αλλά μετά θα περνάς τελεια! Καλό ταξιδιιι!
Εγώ ειμαι Πολωνία τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πρόκειται να κάνω Erasmus πρακτική στο Manchester. Γενικά η Αγγλία είναι αρκετά ακριβή σαν χώρα... Θα πάρω λογικά 600 το μήνα. όποιος έχει πάει ήδη Erasmus τα έβγαλε εύκολα πέρα οικονομικά? Βρήκε εστία ή σπίτι με άλλα άτομα? Αν ναι ήταν οκ η συγκατοίκηση? Βρήκε εύκολα σπίτι. Γενικά ρωτάω, όχι μόνο Αγγλία... Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλέ πείτε στην κοπέλα, είμαστε κι άλλοι με τις ίδιες ερωτήσεις :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ θα εκμεταλλευτώ της ευκαιρίας να ρωτήσω όσους κάνατε/θα κάνετε πρακτική erasmus σε πόσο χρονικό διάστημα σας απάντησαν οι φορείς της πρακτικής, γιατί έχω απογοητευτεί λιγάκι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εγώ θα εκμεταλλευτώ της ευκαιρίας να ρωτήσω όσους κάνατε/θα κάνετε πρακτική erasmus σε πόσο χρονικό διάστημα σας απάντησαν οι φορείς της πρακτικής, γιατί έχω απογοητευτεί λιγάκι... :(

Δεν υπάρχει στάνταρ απάντησ εδώ. Είναι ξεκάθαρα ανάλογα το φορέα.
Εδώ έχεις ψάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Στην αρχή είναι λίγο δύσκολα μέχρι να προσαρμοστείς αλλά μετά θα περνάς τελεια! Καλό ταξιδιιι!
Εγώ ειμαι Πολωνία τώρα :D

Πήγες για εαρινό ή είσαι τέλη χειμερινού;
Ευχαριστώ! Αχχ επιτέλους ήρθε η ώρα... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Τα μόνα πανεπιστήμια που μπορείς να επιλέξεις είναι αυτά που έχουν συνάψει συμφωνία με το τμήμα σου. Δηλαδή αν η σχολή σου συνεργάζεται με τα πανεπιστήμια Α, Β, Γ κι εσύ θες το Δ, αυτό δεν γίνεται. Πρέπει να διαλέξεις από αυτά που σου έχουν πει.

Αν μιλησεις με τον υπευθυνο καθηγητη erasmus ή το γραφειο erasmus της σχολης σου και ενημερωσεις (περιπου) ενα χρονο πριν οτι θες να πας σε ενα συγκεκριμενο πανεπιστημιο, μπορει να επικοινωνησει μαζι τους για να γινει συνεργασια μεταξυ των πανεπιστημιων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πήγες για εαρινό ή είσαι τέλη χειμερινού;
Ευχαριστώ! Αχχ επιτέλους ήρθε η ώρα... :happy:

Για εαρινό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Μήπως έχει ζήσει κάποιος για κάποιο διάστημα σε Σκανδιναβική χώρα, να τον ρωτήσω δύο τρία πραγματάκια γενικά?

Ιδίως όσοι ΔΕΝ μετακινηθήκατε στο πλαίσιο του Εράσμους Σπουδές, αλλά γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μήπως έχει ζήσει κάποιος για κάποιο διάστημα σε Σκανδιναβική χώρα, να τον ρωτήσω δύο τρία πραγματάκια γενικά?

Ιδίως όσοι ΔΕΝ μετακινηθήκατε στο πλαίσιο του Εράσμους Σπουδές, αλλά γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη :)

Θελω και εγω,θελω και εγω :P Αν ζει καποιος εκει για σπουδες,δουλεια κτλ ας μου στειλει ενα μηνυμα και εμενα :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως έχει ζήσει κάποιος για κάποιο διάστημα σε Σκανδιναβική χώρα, να τον ρωτήσω δύο τρία πραγματάκια γενικά?

Ιδίως όσοι ΔΕΝ μετακινηθήκατε στο πλαίσιο του Εράσμους Σπουδές, αλλά γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη :)

Θελω και εγω,θελω και εγω :P Αν ζει καποιος εκει για σπουδες,δουλεια κτλ ας μου στειλει ενα μηνυμα και εμενα :bounce:

Ρωτήστε τον Τάσος97 που σπουδάζει στην Ολλανδία. Βέβαια η Ολλανδία δεν ανήκει στη Σκανδιναβία αλλά τα φοιτητικά θέματα λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Έχω περάσει ένα καλοκαίρι στη Σουηδία κυρίως ως τουρίστας βέβαια :) , αλλά ήρθα πολύ κοντά και στο τρόπο ζωής τους. Άν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ,ευχαρίστως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top