Περί Αριστείου...

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μπράβο mhtrogoal!!!!Ποσο έβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
19.6, ξυνοντας επιεικως τα παπαρια μου ολη την χρονια, χωρις να εχω διαβασει ουτε ενα λεπτο γενικης, με απειρα σκονακια. απλα θα ερθει το αριστειο και θα το κανω mousepad πιθανοτατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχα μπράβο σου εύχομαι τα καλύτερα.Μακαρι να έβαζαν και στο σχολείο μου εύκολα βαθμούς,Εμάς στην Τρίτη λυκειου θα πάρουν αριστείο μόνο 25 από τα 107 παιδιά της Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως ναι Φώτη!

Αδιόρατος σαρκασμός detected.Το θαυμαστικό δεν είναι εκεί χωρίς λόγο :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αδιόρατος σαρκασμός detected.Το θαυμαστικό δεν είναι εκεί χωρίς λόγο :shifty:
Εγώ έδινα έκθεση την Τετάρτη, εσύ κάνεις ανάλυση της σημασίας των σημείων στίξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά του απάντησε με ενθουσιασμό καθώς ο Φώτης όντως παίρνει άριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι αυτο ήθελε να μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά τα αριστεία είναι μια επιβράβευση για τους καλούς μαθητές.

Nαι αλλά όχι με την τακτική που γίνεται! Γιατί δυστυχώς επιβραβεύεται έτσι η μοναχικότητα, το πολύωρο ανούσιο διάβασμα και ο ατομικισμό ως αρετή στην επίτευξη των στόχων του μαθητή και της οικογένειας του μαθητή (αφού η οικογένεια τον έχει κάνει άβουλο πλάσμα). Θα μπορούσε να δίνονταν άλλου είδους κίνητρα με έμφαση στην ομαδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι είναι μια καλή ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουλιέλμος

Νεοφερμένος

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πράγματι το αριστείο είναι ένα αμφιλεγόμενα θέμα. Άλλοι θεωρούν ότι αυξάνει την αυτοπεποίθηση του μαθητή και είναι αναγνώριση της προσπάθειας που έκανε όλη τη χρονιά, ενώ άλλοι το θεωρούν παντελώς άχρηστο και θεωρούν ότι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.

Είναι προφανές ότι όλοι επιθυμούμε την υψηλότερη δυνατή επίδοση (την αριστεία δηλαδή) σ' ό,τι κάνουμε. Αναμφίβολα, η αριστεία δεν είναι η υψηλότερη δυνατή επίδοση αλλά μια κοινωνική διάκριση για κάποιους που βγήκαν πρώτοι. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλοι με υψηλότερη δυνατή επίδοση από εμάς που απλά δεν αναγνωρίστηκε λόγω των βαθμών. Οι βαθμοί είναι ένα θέμα από μόνοι τους. Όλοι μας γνωρίζουμε ότι πάντα υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες ανάμεσα σε καθηγητές και μαθητές. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Γενικά, οι βαθμοί που παίρνει ο καθένας δεν αντιστοιχούν πάντα στις ικανότητές του.

Όλοι μας πρέπει να έχουμε ως σκοπό τη συνεργασία και όχι τον ανταγωνισμό. Σκοπός δεν είναι να ξεχωρίζουμε άλλα να λειτουργούμε αρμόνικα μέσα στο σύνολο. Θα πρέπει να καλλιεργείται το πνεύμα της ευγενούς άμιλλας στα σχολεία και όχι του αθέμιτου ανταγωνισμού, που κυριαρχεί κυρίως στις γυμνασιακές τάξεις και έχει να κάνει κυρίως με τη κατοχή του απουσιολογίου, και όχι μόνο. Τέλος, οι καθηγητές θα πρέπει να είναι αμερόληπτοι και να βαθμολογούν δίκαια. Μόνο τότε τα αριστεία και τα βραβεία θα είναι χρήσιμα και θα θεωρούνται ένα μέσο επιβράβευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτή η αριστεία στη χώρα αυτή δεν φέρνει κάποιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς. Κάποτε θα έπρεπε εκτός από την αυτοεκτίμηση και τα γενικότερα αυτο-(ως πρώτο συνθετικό) να δούμε και το κοινωνικό όφελος από αυτή την συσσωρευμένη αριστεία της παπαγαλίας. Γιατί δυστυχώς, οι μελέτες στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση δείχνουν πολύ χαμηλό επίπεδο φοιτητών ασχέτως της αριστείας και των μετά πολλών επαίνων και φιεστών, ανθοδέσμες και selfies. Σε αυτήν την αντίφαση, έχετε κάτι να πείτε;

Όπως αναφέρω και πιο πάνω, αντί της ατομικής διάκρισης με αμφιλεγόμενες πολλές φορές μεθόδους, θα έπρεπε να αναπτύσσονταν οι ομαδικές δεξιότητες των μαθητών δίνοντας την ευκαιρία σε ομαδικούς επαίνους ως κίνητρο στην ομαδική πρόοδο. Όχι άλλα κάδρα σε τοίχους με αει αριστεύειν και ουσία μηδέν. Η Ελληνική κοινωνία βιώνει πρωτόγνωρες στιγμές πολιτισμικής και κοινωνικής καθίζησης ως αποτέλεσμα της νευρωτικής απάθειας και του ψυχολογικού ατομικισμού των πολιτών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να προσπαθήσω να εξηγήσω την αντίφαση;
Τα αριστεία δεν είναι τίποτα άλλο από την απέλπιδα προσπάθεια του σχολικού συστήματος να δείξει ότι παράγει κάτι άξιο επαίνου. Αν το βγάλουμε από την εξίσωση τι κρύβεται από κάτω; Αυτό που είπατε. Βαθμολογίες που ουδεμία σχέση έχουν με την αξία του μαθητή, απανωτές ατομικές εξεταστικές διαδικασίες, ανταγωνισμός, συμπάθειες κι αντιπάθειες. Το ότι θεωρούν πολλοί μαθητές το αριστείο (ένα χαρτί πραγματικά μηδενικής σημασίας) σαν επιβράβευση δείχνει ξεκάθαρα πως το σχολείο δεν έχει τίποτα ουσιώδες που να τους ελκύει και να τους εθίζει στη γνώση, τη δημιουργία, την συνεργασία κτλ.
Το ελληνικό σχολείο έχει ανάγκη από πραγματικά κίνητρα μάθησης, όχι από "διπλώματα" συγκάλυψης του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cvoliotis

Νεοφερμένος

Ο cvoliotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σεβαστές οι απόψεις όλων των πιο πάνω.
Προσωπική εμπειρία.
Θεωρώ πως στα 43 μου έχω πάει καλά στην ζωή μου. Έχω καλή δουλειά, με σέβονται, βγάζω πολλά χρήματα θεωρώ, ανεξάρτητα από το αν έχουμε οικονομική κρίση ή όχι.
Παρόλα αυτά κρίνοντας την πορεία μου βλέπω ότι δυσκολεύτηκα, με πολύ μέτριες σπουδές που δεν με βοήθησαν στην αρχή της καριέρας μου και με καπέλωσαν και από πάνω. Εκεί φταίμε και εμείς πάντα σαν οικογένεια όπου άλλα πράγματα έπρεπε να έχουμε επιλέξει.
Κάνοντας λοιπόν μια ανασκόπηση υπάρχουν δύο πράγματα που με πόνεσαν πάρα πολύ κατά την σχολική μου πορεία.
Το αριστείο που μου αρνήθηκαν συγκεκριμένα δύο καθηγητές με τις ενέργειές τους στην τρίτη γυμνασίου και ο λανθασμένος εώς ανύπαρκτος σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός (ΣΕΠ).
Το πρώτο διότι ενώ ξεκίνησα χαμηλά με 16 το πρώτο τρίμηνο στην α' γυμνασίου σοκαρισμένος από την αλλαγή τοπίου από το δημοτικό, έκανα τεράστια προσπάθεια δύο χρόνια ώστε στην γ' γυμνασίου να πηγαίνω τέλεια διαβασμένος σε σημείο που κάποιοι κορόιδευαν το γεγονός ότι έλεγα απέξω το μάθημα σα να το διάβαζες από το βιβλίο. Δε μιλάω για τα μαθηματικά όπου ο καθηγητής με αποθέωνε και μιλούσε στους υπόλοιπους για διάνοια της τάξης. Συγκρίθηκα όμως από τους φιλόλογους της τάξης με έναν νέο μαθητή που ήρθε στην Αθήνα από την επαρχία ο οποίος ήταν πραγματική διάνοια και έτυχε για κακή μου τύχη να κάτσει στην άδεια θέση δίπλα μου. Κατάφερα να τον ξεφορτωθώ για να μην συγκρίνομαι μετά από τρεις μήνες. Η ζημιά όμως είχε γίνει. Οι φιλόλογοι καθηγητές απλά ήταν επιφυλακτικοί μαζί μου λόγω αστάθειας στις επιδόσεις μου στο παρελθόν και πέτυχαν ρίχνοντας σχεδόν αναίτια την βαθμολογία μου να τελειώσω με 18 και κάτι, ελάχιστα πριν το αριστείο.
Η απογοήτευσή μου ήταν τεράστια και είναι κάτι το οποίο με πονάει αν τύχει και το σκεφτώ. Θα ήταν ένα δικό μου άχρηστο λάφυρο, αλλά το ήθελα.
Θεωρώ ότι θα είχε αλλάξει την πορεία και τις επιδόσεις μου αρκετά.
Το δεύτερο ήταν ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός που μας έκανε να επιλέγουμε δέσμες που είχαν πρόσβαση σε πανεπιστήμια δημιουργίας δημοσίων υπαλλήλων. Να το πω πιο απλά, να γίνεις ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ή ΔΑΣΚΑΛΟΣ ή ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ αφήνοντας εκτός την δέσμη που είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας και ήταν πιο κοντά στα ταλέντα σου.
Γι αυτό λυπάμαι εγώ και ολόκληρη η γενιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τελικά τι σχολή επέλεξες? Τι θα έπελεγες τώρα, στα 43, αν σου δινόταν η ευκαιρία? Τι επιπτώσεις είχε στη ζωή σου, τελικά, το αριστείο αυτό που σου στέρησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωαννα 3004

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 3004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχει κανεις ιδεα αν σε εσπερινο λυκειο με βαθμο 1ης λυκειο 18,1/10 που αναγραφει αριστα περνω του χρονου αριστειο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σε ημερήσιο λύκειο παίρνεις οριακά :P
Λογικά και στο εσπερινό θα πάρεις


edit: το τσέκαρα, παίρνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιωαννα 3004

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 3004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαχαχα τελεια σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! Αρα απο οτι καταλαβα απο 18 + παιρνεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σήμερα πήρα το τελυταιο μου αριστείο σαν μαθητής.Θα σας γράψω αναλυτικά
Α γυμνασίου:19.9/13 Αριστείο και βραβείο
Β γυμνασίου:19.10/13 Αριστείο και βραβείο
Γ Γυμνασίου:19.9/13 Αριστείο και βραβείο
Α λυκειου:19.2 Αριστείο
Β λυκειου:18.4 Αριστείο
Γ λυκειου:19.4 Αριστείο

Σύνολο:6 Αριστεια και 3 βραβεία δηλαδή 9 έπαινοι σύνολο σκίσαμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Φώτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!Να πω ότι Γ γυμνασίου και σημαιοφόρος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top