Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τα πράγματα στα οποία αναφέρομαι, δυστυχώς δεν περνούν μόνο από τα δικά μου χέρια. Για αυτό τα βρίσκω συνεχώς μπροστά μου και καλώς ή κακώς έχουν αντίκτυπο στο διάβασμά μου... Όσον αφορά τα θέματα που συνδέονται άμεσα με τις πανελλήνιες, δηλαδή ποια σχολή στοχεύω, ποιες είναι οι αδυναμίες μου στα μαθήματα κ.λ.π. ήταν ήδη ξεκάθαρα από τη δεύτερη προσπάθεια.
Τώρα, αυτά που λες για τη σχολή τα έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα πάω να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα στην αρχή, αλλά δε νομίζω ότι θα μου ταιριάξει...
Μου φαίνονται και οι δύο λύσεις σωστές και για αυτό είπα να ρωτήσω και το παρεάκι εδώ... Καμιά φορά μέσα από αντικειμενική συζήτηση βλέπεις και πτυχές που αγνοούσες, είτε από αυθορμητισμό, είτε ηθελημένα.
Το βλέπεις και μόνη σου ότι shit is always gonna happen και πάντα μα πάντα υπάρχουν εξωτερικοί παράγοντες που έχουν μικρό ή μεγάλο αντίκτυπο στη ζωή μας (και το διάβασμα σε αυτήν την περίπτωση). Δεν είναι κάτι που μπορείς να αποφύγεις και δεν ξέρω είναι η αλήθεια αν το θεωρώ επαρκή "δικαιολογία". Όσο σοβαρά γεγονότα κι αν ήταν, είναι όλα μέσα στη ζωή και στο πρόγραμμα των πανελληνίων και συμφωνώ απόλυτα με τη Λένω ότι ίσως συμβαίνει κάτι άλλο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν ήσουν όντως συνειδητοποιημένη ή τι ακριβώς στόχους έχεις, αλλά όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Μήπως όντως να πας σε αυτή τη σχολή και να εγκαταλείψεις τις Πανελλήνιες; Τι σε κάνει αισιόδοξη ότι θα πετύχεις την τέταρτη φορά; Αναποδιές μπορεί και πάλι να τύχουν. Σκέψου το γιατί έχεις ήδη χάσει 3 χρόνια προσπάθειας κι είναι πραγματικά κρίμα. Εκτός και αν μιλάμε για κάποιο όνειρο ζωής που δεν το πιάνεις κάθε φορά για λίγο. Σκέψου όμως και εναλλακτικές, όπως είπε η Λένω. Οι πανελλήνιες έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ποτέ ο μονόδρομος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πώς είσαι σίγουρη ότι αυτοί οι "εξωτερικοί παράγοντες" θα πάψουν να υπάρχουν τα επόμενα χρόνια; Και τότε εσύ τι θα κάνεις; Τα θέματα που άπτονται του περιβάλλοντος συμπεριλαμβάνονται στα μείζονα θέματα του σύγχρονου ενδιαφέροντος. Δεν νομίζω ότι δεν θα βρεις την άκρη να σταδιοδρομήσεις επαγγελματικά μέσω αυτών των σπουδών. Μπορείς να το προχωρήσεις ακόμα περισσότερο αν εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα μέσω ενός μεταπτυχιακού. Μπορείς να κάνεις και πρακτική άσκηση στο εξωτερικό μέσω του Erasmus+ και μετά δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει και από εκεί. Απλά πρέπει να πάρεις σοβαρά τις σπουδές σου και να τα δώσεις όλα σ΄αυτές χωρίς να χάνεις άλλο χρόνο. Εκτός πια αν δεν σ΄ενδιαφέρει καθόλου το αντικείμενο οπότε θα πρέπει άμεσα να προσανατολιστείς σ΄αυτό που θέλεις (που σίγουρα μετά από τόσα χρόνια έχεις βρει ποιο είναι)! Πάντως ο,τι είναι να κάνεις, κάντο άμεσα και μην αφήνεις άλλο πολύτιμο χρόνο να πηγαίνει χαμένος! (αυτό που έγραψες παραπάνω ν΄αφήσεις να περάσει ένας χρόνος για να ηρεμήσεις και να ξαναπροσπαθήσεις για πανελλαδικές τον παραπάνω, μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο). Τέλος αφού σου ζητήσω πρώτα "χίλια συγγνώμη" θα ήθελα να σου πω ότι τα μόρια που συγκέντρωσες είναι πολύ λίγα δεδομένου ότι έδινες για τρίτη φορά. Χωρίς θα θέλω να υποτιμήσω τους παράγοντες που σ΄ έκαναν να μην μπορείς ν΄αποδώσεις όπως θα ήθελες, θεωρώ ότι μετά από τρία χρόνια επαναλήψεων τα πράγματα θα έπρεπε να πάνε πολύ καλύτερα ανεξαρτήτως εμποδίων. Να μην σου πω ότι ακριβώς λόγω όλων αυτών, το διάβασμα θα έπρεπε να λειτουργούσε σαν διέξοδος, σαν απάγκιο και τελικά σαν λύση για την απομάκρυνσή σου απ΄αυτά. Τέλος πάντων δεν θέλω να κάνω την έξυπνη αλλά αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πρέπει να πάρεις άμεσα αποφάσεις για το μέλλον σου! Αρκετά το καθυστέρησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να εξηγήσω εδώ τους λεγόμενους εξωτερικούς παράγοντες για ευνόητους λόγους.Οπότε λογικό είναι να βγάζετε και τα συμπεράσματά σας.
Για να γράψει κανείς πολύ καλά στις πανελλήνιες δεν φτάνει το διάβασμα, αλλά είναι απαραίτητη η τελική επανάληψη, όπως καλείται, την οποία εγώ δεν την είχα. Οπότε πήγα με όσες γνώσεις είχα από το απλό καθημερινό μου διάβασμα,δηλαδή μόνο και μόνο να σκεφτείτε ότι στη βιολογία που ήταν μάθημα βαρύτητας τη θεωρία δεν την έγραψα παπαγαλία και πόσα μόρια χάθηκαν έτσι... Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά λίγο από δω, λίγο από κει χάνονται...
Ακόμη, (δική μου παράληψη) η πρώτη φορά που έδωσα κανονικά δεν μετράει ας πούμε διότι είχα εγκαταλείψει, λόγω θεμάτων υγείας, από το Νοέμβρη κιόλας, απλά έδωσα για την εμπειρία. Τη δεύτερη φορά πορευόμουν πάρα πολύ καλά σε σημείο που πίστευα ότι μπορώ να πιάσω ιατρική ή φαρμακευτική τις οποίες σχολές αγαπώ! Ήταν η πρώτη φορά που αισθανόμουν ότι ήμουν ένα βήμα πριν το όνειρο! Δυστυχώς, και εκείνη τη φορά εγκατέλειψα γύρω στον Μάρτιο, οπότε και πήγα στις εξετάσεις με μια διάθεση του τύπου να γράψουμε να τελειώνουμε. Όσο περίεργο και εξοργιστικά παράδοξο ακούγεται, υπήρχαν θέματα που ήξερα, αλλά τα προσπερνούσα γιατί πολύ απλά ήμουν σαν χαμένη. Γνωρίζω ότι έχω την απόλυτη ευθύνη αυτής μου της πράξης.
Έπειτα, μεγάλο ρόλο, εν μέρη καθοριστικό θα έλεγα, παίζει και η ψυχολογία. Αν πας με τη ψυχολογία του χαμένου, ακόμα και διαβασμένος να είσαι έχασες. Ειδικά όταν μιλάμε για σχολές για τις οποίες κάθε μόριο μετράει!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Γνωρίζω ότι από όσα σας λέω βγάζετε συμπεράσματα και με βάση αυτά απαντάτε, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό. Λαμβάνω υπ' όψην όλα όσα λέτε και γνωρίζω ότι η απόφαση είναι δική μου, καθώς και η ευθύνη.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να εξηγήσω εδώ τους λεγόμενους εξωτερικούς παράγοντες για ευνόητους λόγους.Οπότε λογικό είναι να βγάζετε και τα συμπεράσματά σας.
Για να γράψει κανείς πολύ καλά στις πανελλήνιες δεν φτάνει το διάβασμα, αλλά είναι απαραίτητη η τελική επανάληψη, όπως καλείται, την οποία εγώ δεν την είχα. Οπότε πήγα με όσες γνώσεις είχα από το απλό καθημερινό μου διάβασμα,δηλαδή μόνο και μόνο να σκεφτείτε ότι στη βιολογία που ήταν μάθημα βαρύτητας τη θεωρία δεν την έγραψα παπαγαλία και πόσα μόρια χάθηκαν έτσι... Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά λίγο από δω, λίγο από κει χάνονται...
Ακόμη, (δική μου παράληψη) η πρώτη φορά που έδωσα κανονικά δεν μετράει ας πούμε διότι είχα εγκαταλείψει, λόγω θεμάτων υγείας, από το Νοέμβρη κιόλας, απλά έδωσα για την εμπειρία. Τη δεύτερη φορά πορευόμουν πάρα πολύ καλά σε σημείο που πίστευα ότι μπορώ να πιάσω ιατρική ή φαρμακευτική τις οποίες σχολές αγαπώ! Ήταν η πρώτη φορά που αισθανόμουν ότι ήμουν ένα βήμα πριν το όνειρο! Δυστυχώς, και εκείνη τη φορά εγκατέλειψα γύρω στον Μάρτιο, οπότε και πήγα στις εξετάσεις με μια διάθεση του τύπου να γράψουμε να τελειώνουμε. Όσο περίεργο και εξοργιστικά παράδοξο ακούγεται, υπήρχαν θέματα που ήξερα, αλλά τα προσπερνούσα γιατί πολύ απλά ήμουν σαν χαμένη. Γνωρίζω ότι έχω την απόλυτη ευθύνη αυτής μου της πράξης.
Έπειτα, μεγάλο ρόλο, εν μέρη καθοριστικό θα έλεγα, παίζει και η ψυχολογία. Αν πας με τη ψυχολογία του χαμένου, ακόμα και διαβασμένος να είσαι έχασες. Ειδικά όταν μιλάμε για σχολές για τις οποίες κάθε μόριο μετράει!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Γνωρίζω ότι από όσα σας λέω βγάζετε συμπεράσματα και με βάση αυτά απαντάτε, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό. Λαμβάνω υπ' όψην όλα όσα λέτε και γνωρίζω ότι η απόφαση είναι δική μου, καθώς και η ευθύνη.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι :)
Κάθε περίπτωση είναι μάλλον ξεχωριστή αλλά ως υποψήφια που επίσης εγκατέλειψε τον Μάρτιο δε νομίζω πως είναι κανόνας αυτός που λες. Οι πανελλήνιες δεν είναι (κατά τη γνώμη μου) η τελική επανάληψη. Είναι οι συσσωρευμένες και απλωμένες στον χρόνο ώρες διαβάσματος και επαναλήψεων. Μία τελική επανάληψη δε σώζει τίποτα έτσι κι αλλιώς. Η γνώση υπάρχει ήδη στο μυαλό αν έχει προηγηθεί ο κόπος. Η ψυχολογία είναι αστάθμητος παράγοντας θα έλεγα, μόνο την πρώτη φορά. Δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν το βίωσα κι ούτε -λογικά- θα το βιώσω. Αλλά νομίζω τις επόμενες φορές ξέρεις τι περιμένεις. Εγώ αυτό κατάλαβα βασικά, ότι οι πανελλήνιες δεν ήταν τίποτα και τζάμπα αγχωνόμουν. Επίσης, αν ήσουν όντως συνειδητοποιημένη, γιατί να τα παρατήσεις και δεύτερη και τρίτη φορά λίγο καιρό πριν τις τελικές εξετάσεις; Και με βάση και τα προηγούμενα μηνύματά σου, μου φαίνεσαι θα έλεγα λιγάκι μπερδεμένη. Δεν ξέρω και προφανώς ούτε σου ζητάει κανείς μας να μας πεις τους εξωτερικούς προσωπικούς παράγοντες, αλλά αν απείχες πολύ από φαρμακευτικές/ιατρικές που θέλεις, μήπως έκανες κάτι λάθος στην προετοιμασία σου; Δεν έχεις να δικαιολογηθείς σε εμάς και μην το πάρεις σαν ''επίθεση'' την προτροπή μας για την πιθανότητα να μην ξαναδώσεις. Απλώς αναρωτήσου τι ήταν αυτό που πραγματικά πήγε λάθος. Ίσως να μην έφταιγαν τόσο εξωτερικοί, αλλά εσωτερικοί παράγοντες. Ίσως και οι δύο συνδυαστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ασφαλώς δε δέχομαι ως επίθεση τις απόψεις σας. Μπορεί όντως, να αντιδρούσα και να έπαιρνα αποφάσεις με βάση το συναίσθημα, για αυτό και να κατέληξα ως εδώ. Έτσι κι αλλιώς οι πανελλήνιες "στιγματίζουν" και επηρεάζουν τον καθένα ανάλογα με τη προσωπικότητά του.
Όσον αφορά την τελική επανάληψη, δεν υποστηρίζω ότι εκείνο το διάστημα μαθαίνεις, αλλά πιστεύω με βάση αυτό που έζησα ότι αν έχεις κάνει την τελική σου επανάληψη, αισθάνεσαι πιο σίγουρη και έχεις εντελώς διαφορετική ψυχολογία.
Ακόμα, ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος που μπορεί να με πιάσει άγχος και για το πιο απλό πράγμα... Προσπαθώ εδώ και καιρό να το δουλέψω γιατί είναι ένα θέμα που δεν επηρεάζει μόνο τις πανελλήνιες, αλλά τέλος πάντων. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άγχος υπάρχει πάντα, κάθε φορά που δίνεις είναι και διαφορετική, και καλώς ή κακώς, άλλους τους επηρεάζει πολύ και άλλους καθόλου. Το ότι εσένα δεν σε επηρεάζει είναι υπέρ σου και μπράβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άγχος υπάρχει πάντα, κάθε φορά που δίνεις είναι και διαφορετική

Αυτο πραγματικα ισχυει. Δεν εχει σημασια αν θα ειναι η πρωτη, η δευτερη ή η τριτη φορα. Ειναι η πιο δυσκολη εξεταστικη διαδικασια που εχει γνωρισει η συντριπτικη πλειοψηφια των υποψηφιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμη, (δική μου παράληψη) η πρώτη φορά που έδωσα κανονικά δεν μετράει ας πούμε διότι είχα εγκαταλείψει, λόγω θεμάτων υγείας, από το Νοέμβρη κιόλας, απλά έδωσα για την εμπειρία. Τη δεύτερη φορά πορευόμουν πάρα πολύ καλά σε σημείο που πίστευα ότι μπορώ να πιάσω ιατρική ή φαρμακευτική τις οποίες σχολές αγαπώ! Ήταν η πρώτη φορά που αισθανόμουν ότι ήμουν ένα βήμα πριν το όνειρο! Δυστυχώς, και εκείνη τη φορά εγκατέλειψα γύρω στον Μάρτιο, οπότε και πήγα στις εξετάσεις με μια διάθεση του τύπου να γράψουμε να τελειώνουμε. Όσο περίεργο και εξοργιστικά παράδοξο ακούγεται, υπήρχαν θέματα που ήξερα, αλλά τα προσπερνούσα γιατί πολύ απλά ήμουν σαν χαμένη. Γνωρίζω ότι έχω την απόλυτη ευθύνη αυτής μου της πράξης.
Έπειτα, μεγάλο ρόλο, εν μέρη καθοριστικό θα έλεγα, παίζει και η ψυχολογία. Αν πας με τη ψυχολογία του χαμένου, ακόμα και διαβασμένος να είσαι έχασες. Λαμβάνω υπ' όψην όλα όσα λέτε και γνωρίζω ότι η απόφαση είναι δική μου, καθώς και η ευθύνη.
Μπορεί όντως, να αντιδρούσα και να έπαιρνα αποφάσεις με βάση το συναίσθημα, για αυτό και να κατέληξα ως εδώ. Ακόμα, ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος που μπορεί να με πιάσει άγχος και για το πιο απλό πράγμα... Προσπαθώ εδώ και καιρό να το δουλέψω γιατί είναι ένα θέμα που δεν επηρεάζει μόνο τις πανελλήνιες, αλλά τέλος πάντων. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άγχος υπάρχει πάντα, κάθε φορά που δίνεις είναι και διαφορετική, και καλώς ή κακώς, άλλους τους επηρεάζει πολύ και άλλους καθόλου.

΄Ακου γλυκιά μου από κάποιαν που τα έχει περάσει και επίσης με την πάροδο των χρόνων τα έχει φιλοσοφήσει κιόλας. Οι πανελλαδικές πέραν του οργανωμένου διαβάσματος που θεωρείται δεδομένο απαιτεί και κάποια "κυνική" αντιμετώπιση της ζωής κατά το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. Εννοώ ότι πρέπει να βγεις λίγο από τον μέχρι τότε χαρακτήρα σου (θα τον ξαναβρείς μετά, μην ανησυχείς) και να έχεις αποφασίσει να γίνεις για λίγο γαιδούρα και σκληρόπετση. Θα μου πεις τι βλακείες λες; Γίνονται αυτά τα πράγματα και αν ναι πόσο δύσκολο είναι; Απαντώ 1) γίνονται και 2) πάρα πολύ δύσκολο. Αν αντιμετωπίζεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα άγχους, αυτοεκτίμησης και λοιπές ψυχολογικές καταστάσεις, καλό είναι παράλληλα με την προετοιμασία σου να επισκέπτεσαι κάποιον ψυχολόγο ώστε να σε βοηθήσει να τα αντιμετωπίσεις (υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγείας που παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν). Από εκεί και πέρα αν πχ η κολλητή σου παρεξηγηθεί επειδή δεν βγεις μαζί της επειδή για σένα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για διάλειμμα της εξηγείς τον λόγο και αν δεν τον καταλάβει, απλά δεν σε νοιάζει και δεν σε απασχολεί. Δικό της είναι το πρόβλημα που δεν σε καταλαβαίνει, όχι δικό σου! Αν το αγόρι σου βρίσκεται σε άλλη φάση ζωής και θέλει να συνεχίσετε την καθημερινότητά σας όπως πριν, του εξηγείς πως θα πρέπει να κάνει λίγο υπομονή και ν΄ακολουθήσει τους δικούς σου ρυθμούς μέχρι να δώσεις. Αν δεν το καταλάβει υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! Δεν θα πας εσύ πίσω την επιτυχία σου επειδή αυτός είναι εγωιστής! Σκληρό; ΄Ισως! Απαραίτητο; Σίγουρα! Τώρα θα μου πεις υπάρχουν και χειρότερες καταστάσεις που μπορεί να τύχουν που δεν είναι τόσο εύκολο να τις διαχειριστείς όπως ένα διαζύγιο, μια αρρώστια κτλ. ΟΚ. Ανθρωποι είμαστε, όχι πέτρες! Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά προσπαθείς να διευκολύνεις κάπως τη ζωή σου πχ αποφεύγεις να διαβάζεις μέσα στο σπίτι και επιλέγεις ένα αναγνωστήριο, αποφεύγεις όσο γίνεται να το συζητάς (πχ δεν είναι ανάγκη να σηκώνεις εσύ τα τηλέφωνα) και να εμπλέκεσαι στα διαδικαστικά. Σ΄ αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα η προσήλωση στο διάβασμα λειτουργεί σαν λιμάνι, απάγκιο και βάλσαμο. Σε κάνει να μην σκέφτεσαι πολύ αυτό που σου συνέβη. Κανένας δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει που δεν παρεκκλίνεις από τον στόχο σου και ακόμα κι αν το κάνουν, δικό τους πρόβλημα. Οι κοντινοί σου άνθρωποι που σ΄αγαπούν πραγματικά σίγουρα θα σε καταλάβουν! Με λίγα λόγια έχεις αυθυποβληθεί ότι τίποτα μα τίποτα δεν θα σε βγάλει από τον δρόμο που έχεις χαράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
(υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγιεινής που παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν)
Σου καθαρίζουν κυριολεκτικά την ψυχή, ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου καθαρίζουν κυριολεκτικά την ψυχή, ε; :P

Δίκιο έχεις! Το διόρθωσα! Εν τη ρύμη του λόγου βλέπεις! Συγγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εδωσα φετος δευτερη φορα πανελληνιες για νομικη και δεν τα καταφερα, οποτε περναω στη δευτερη επιλογη μου που ειναι το πολιτικο της νομικης. Σκεφτομαι να ξαναδωσω τριτη φορα αλλα δεν μπορω να λαβω μια οριστικη αποφαση. Θελω τοσο πολυ να σπουδασω νομικη που δεν μπορω να περιμενω 4 χρονια σπουδων και μετα να δωσω κατατακτηριες στις οποιες η επιτυχια δεν ειναι βεβαιη. Απο την αλλη να ρισκαρω να χασω μια χρονια ακομη γιατι με αυτα που ειδα φετος δεν ειναι σιγουρο οτι του χρονου θα πετυχω τον στοχο μου. Νιωθω πως ειμαι σε διλημμα σε σημειο που νομιζω οτι εχω αρχισει να παθαινω καταθλιψη. Να ξαναδιαβασω μια υλη που την ξερω και να δωσω παλι, να το κανω παραλληλα με το πανεπιστημιο ωστε να μην χασω χρονια, δινοντας κανονικα τα μαθηματα του α εξαμηνου και τα μαθηματα του β εξαμηνου -εαν δεν συγκεντρωθουν τα μορια που πρεπει- να τα δωσω το Σεπτεμβρη ´η να ασχοληθω μονο με τις πανελληνιες; Να τελειωσω τη σχολη και να δωσω κατατακτηριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να το κανω παραλληλα με το πανεπιστημιο ωστε να μην χασω χρονια

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα. Την ύλη των παναλλαδικών, την ξέρεις πια καλά. Μια γερή επανάληψη χρειάζεται για να ξαναδώσεις. Αν νομίζεις ότι σου χρειάζεται περισσότερος χρόνος τότε μπορείς να μην παρακολουθήσεις όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους της σχολής αλλά μόνο κάποια πχ τα μισά. Αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς ούτε του χρόνου στη Νομική τότε τις επόμενες χρονιές μοιράζεις αυτά που σου έχουν μείνει στα εξάμηνα ή τα διαβάζεις το καλοκαίρι για να τα δώσεις τον Σεπτέβριο και τα περνάς χωρίς πρόβλημα.΄Ετσι και τη χρονιά σου δεν χάνεις και δίνεις μια ακόμα ευκαιρία στη σχολή που σ΄ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ετσι ακριβως το ειχα σκεφτει. Απλα εχω καποιους προβληματισμους. Για παραδειγμα το Γεναρη μεχρι τα μεσα Φλεβαρη πρεπει να σταματησω να ασχολουμε με τις πανελληνιες και να ασχοληθω αποκλειστικα με την εξεταστικη, κατι που με αγχωνει (για 1,5 μηνα θα πρεπει να αφησω εντελως τα μαθηματα). Επιπλεον το φροντιστηριο μου ειναι στην Κορινθο, γιατι εκει μενω, και πιθανοτατα να χρειαστει να βρω αλλο φροντιστηριο στην Αθηνα κατι που σημαινει αλλες σημειωσεις στα αρχαια αλλες στην εκθεση. Εκτος κι αν το Σεπτεμβρη εως τον Δεκεμβρη δεν κανω φροντιστηρια και οταν τελειωσει η α εξεταστικη εγκατασταθω στην Κορινθο να κανω φροντιστηριο. Στο διαστημα Σεπτεμβριου Δεκεμβριου θα πηγαινω μονο για επαναληπτικα. Αλλα απο την αλλη να βρω ενα φροντισηριο στην Αθηνα ρισκαροντας ακομη και να διαβασω απο αλλες σημειωσεις; Μπορει και η αλλαγη κλιματος να μου ανεβασει την ψυχολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι ακριβως το ειχα σκεφτει. Απλα εχω καποιους προβληματισμους. Για παραδειγμα το Γεναρη μεχρι τα μεσα Φλεβαρη πρεπει να σταματησω να ασχολουμε με τις πανελληνιες και να ασχοληθω αποκλειστικα με την εξεταστικη, κατι που με αγχωνει (για 1,5 μηνα θα πρεπει να αφησω εντελως τα μαθηματα). Επιπλεον το φροντιστηριο μου ειναι στην Κορινθο, γιατι εκει μενω, και πιθανοτατα να χρειαστει να βρω αλλο φροντιστηριο στην Αθηνα κατι που σημαινει αλλες σημειωσεις στα αρχαια αλλες στην εκθεση. Εκτος κι αν το Σεπτεμβρη εως τον Δεκεμβρη δεν κανω φροντιστηρια και οταν τελειωσει η α εξεταστικη εγκατασταθω στην Κορινθο να κανω φροντιστηριο. Στο διαστημα Σεπτεμβριου Δεκεμβριου θα πηγαινω μονο για επαναληπτικα. Αλλα απο την αλλη να βρω ενα φροντισηριο στην Αθηνα ρισκαροντας ακομη και να διαβασω απο αλλες σημειωσεις; Μπορει και η αλλαγη κλιματος να μου ανεβασει την ψυχολογια.

Πολύ τα μπλέκεις! Θα κάνεις ο,τι θα έκανες αν δεν έδινες ξανά. Θα εγκατασταθείς στην Αθήνα, θα παρακολουθείς τη σχολή σου και θα βρεις ένα καλό φροντιστήριο. Ο συνδυασμός των σημειώσεων που έχεις με αυτές που θα πάρεις από το καινούριο φροντιστήριο όχι μόνο δεν είναι ρίσκο αλλά πάρα πολύ θετικό (μπορεί να δεις πράγματα που μέχρι τώρα δεν είχες συναντήσει). Θα ξεκινήσεις και στην πορεία θα βρεις τη φόρμουλα των ωρών που θα διαθέτεις στη σχολή και στην επανάληψή σου. Δεν νομίζω ότι η απασχόλησή σου με την εξεταστική του Φεβρουαρίου θα σου στερήσει πολύτιμο χρόνο από τις πανελλαδικές. Αν σε αγχώνει τόσο πολύ μπορείς να δώσεις μόνο 2-3 μαθήματα (να μειώσεις δηλ στον ένα μήνα μόνο την αποχή σου από το διάβασμα των πανελλαδικών). Εξάλλου εσύ εισαι έτοιμος, απλά μια επανάληψη θα κάνεις. Ακόμα και μετά την εξεταστική του Φεβρουαρίου θα μπορείς να παρακολουθείς κάποια μαθήματα στη σχολή με σκοπό να τα δώσεις τον Σεπτέμβρη. Στο τέλος βέβαια θα επικεντρωθείς στις πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε θες νομική ο στόχος δεν είναι εύκολος.Αν θες να έχεις καλές πιθανότητες να γράψεις 18500 πρέπει να επικεντρωθείς στις πανελλήνιες,δεν είναι εύκολο.Άμα έχεις σχολή το πρωί φροντιστήριο υτο απόγευμα και διάβασμα το βράδυ θα εξουθενωθείς γρήγορα.Κατα την γνώμη μου πρέπει να επιλέξεις τι από τα δύο θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Φίλε θες νομική ο στόχος δεν είναι εύκολος.Αν θες να έχεις καλές πιθανότητες να γράψεις 18500 πρέπει να επικεντρωθείς στις πανελλήνιες,δεν είναι εύκολο.Άμα έχεις σχολή το πρωί φροντιστήριο υτο απόγευμα και διάβασμα το βράδυ θα εξουθενωθείς γρήγορα.Κατα την γνώμη μου πρέπει να επιλέξεις τι από τα δύο θα κάνεις.

Κοιτα, την ιστορια την βγαζω μεσα σε δυο ημερες, οπως και τα αρχαια και τα λατινικα, αφου την 2η φορα τα ειχα περασει πολυ καλα. Αρα δεν βρισκω τον λογο να μην το συνδυασω με το πανεπιστημιο. Αλλωστε τα μαθηματα δεν θα ειναι πολλα αφου θα γραφω κυριως επαναληπτικα. Δεν υπαρχει κατι καινουργιο να μαθω. Μαθηματα θα βαλω στο αγνωστο στα αρχαια, στην εκθεση και στις αναλυση των πηγων. Στα λατινικα τωρα θα ζηταω ασκησεις τις οποιες και θα διορθωνει ο καθηγητης. Δηλαδη θα ασχοληθω περισσοτερο με "τεχνικα" θεματα, οπως να βελτιωθω στην μεταφραση του αδιδακτου, στο να χειριζομαι με μεγαλυτερη ανεση τις πηγες, να βελτιωθω στην περιληψη, πραγματα που θελουν προσωπκο διαβασμα και οχι πολλες ωρες μαθηματος στο φροντιστηρια.

Πολύ τα μπλέκεις! Θα κάνεις ο,τι θα έκανες αν δεν έδινες ξανά. Θα εγκατασταθείς στην Αθήνα, θα παρακολουθείς τη σχολή σου και θα βρεις ένα καλό φροντιστήριο. Ο συνδυασμός των σημειώσεων που έχεις με αυτές που θα πάρεις από το καινούριο φροντιστήριο όχι μόνο δεν είναι ρίσκο αλλά πάρα πολύ θετικό (μπορεί να δεις πράγματα που μέχρι τώρα δεν είχες συναντήσει). Θα ξεκινήσεις και στην πορεία θα βρεις τη φόρμουλα των ωρών που θα διαθέτεις στη σχολή και στην επανάληψή σου. Δεν νομίζω ότι η απασχόλησή σου με την εξεταστική του Φεβρουαρίου θα σου στερήσει πολύτιμο χρόνο από τις πανελλαδικές. Αν σε αγχώνει τόσο πολύ μπορείς να δώσεις μόνο 2-3 μαθήματα (να μειώσεις δηλ στον ένα μήνα μόνο την αποχή σου από το διάβασμα των πανελλαδικών). Εξάλλου εσύ εισαι έτοιμος, απλά μια επανάληψη θα κάνεις. Ακόμα και μετά την εξεταστική του Φεβρουαρίου θα μπορείς να παρακολουθείς κάποια μαθήματα στη σχολή με σκοπό να τα δώσεις τον Σεπτέμβρη. Στο τέλος βέβαια θα επικεντρωθείς στις πανελλαδικές.

Σε ευχαριστω πολυ Λενω. Η αληθεια εινναι οτι με ξεμπλοκαρες λιγο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστω πολυ Λενω. Η αληθεια εινναι οτι με ξεμπλοκαρες λιγο:)

Χα, χα! Χαίρομαι αν σε βοήθησα! Στην Αθήνα υπάρχουν φροντιστήρια εξειδικευμένα στη θεωρητική κατεύθυνση (Ρούλα Μακρή, Θεωρητικό, Στόχος κτλ) όπου ως απόφοιτος μπορείς μετά από συνεννόηση μαζί τους να δημιουργήσεις το προσωπικό σου πρόγραμμα δηλ. να παρακολουθείς μόνο αυτά που εσύ θέλεις και στις ώρες που σε βολεύουν. Θα ζητήσεις βέβαια και όλες τους τις σημειώσεις.΄Ετσι και τη δουλειά σου θα κάνεις και θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά από το να παρακολουθούσες όλο το πακέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! :D
Είμαι εδώ και κάτι χρόνια ανενεργός φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ, το οποίο αποφάσισα επισήμως να παρατήσω και να ξανά δώσω πανελλαδικές με στόχο την Πληροφορική ΟΠΑ. Κατατακτήριες δεν παίζει γιατί έχω βγάλει μόνο το πρώτο έτος της σχολής, ενώ μισώ το αντικείμενο της Διοίκησης και όλα τα παρακλάδια του (Marketing, Εμπορικό Δίκαιο, Management κτλ). Δηλαδή δεν με ενδιαφέρει καν να ασχοληθώ.
Τελευταία φορά που έδωσα πανελλαδικές ήταν το 2008.
Βασικά στόχευα να δώσω το 2019, όμως αποφάσισα να κάνω και φέτος αίτηση και να δώσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Απ' ότι είδα, για το στόχο μου υπάρχει αντιστοιχία στα εξής μαθήματα:
Έκθεση
Μαθηματικά Προσανατολισμού
ΑΕΠΠ
ΑΟΘ

Μερικές ερωτήσεις λοιπόν:
1. Σκέφτομαι να πάω σε φροντιστήριο μόνο για Μαθηματικά Προσανατολισμού και Έκθεση. Τι τιμές παίζουν γενικά στα φροντιστήρια αυτή την εποχή και δη αν μιλάμε μόνο για 2 από τα 4 μαθήματα; Το σκέφτομαι και για ιδιαίτερα βασικά αλλά κι εκεί δεν ξέρω τι τιμές παίζουν.
2. Θα ήθελα να μου προτείνετε βοηθήματα για καθένα από τα 4 μαθήματα (ναι, ακόμα και για Έκθεση! ). Το 2008 είχα στραφεί προς Σαββάλα (Μαθηματικά Στεργίου - Νάκη) και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος.
3. Για πιο γνώστες: τι διαφορές στην ύλη υπάρχουν μεταξύ των πανελλαδικών 2008 και 2018; Νομίζω μόνο τους μιγαδικούς βγάλανε από τα Μαθηματικά, σωστά;
4. Υπάρχουν διαφορές στο επίπεδο δυσκολίας των σημερινών εξετάσεων σε σχέση με παλαιότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα! :D
Είμαι εδώ και κάτι χρόνια ανενεργός φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ, το οποίο αποφάσισα επισήμως να παρατήσω και να ξανά δώσω πανελλαδικές με στόχο την Πληροφορική ΟΠΑ. Κατατακτήριες δεν παίζει γιατί έχω βγάλει μόνο το πρώτο έτος της σχολής, ενώ μισώ το αντικείμενο της Διοίκησης και όλα τα παρακλάδια του (Marketing, Εμπορικό Δίκαιο, Management κτλ). Δηλαδή δεν με ενδιαφέρει καν να ασχοληθώ.
Τελευταία φορά που έδωσα πανελλαδικές ήταν το 2008.
Βασικά στόχευα να δώσω το 2019, όμως αποφάσισα να κάνω και φέτος αίτηση και να δώσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Απ' ότι είδα, για το στόχο μου υπάρχει αντιστοιχία στα εξής μαθήματα:
Έκθεση
Μαθηματικά Προσανατολισμού
ΑΕΠΠ
ΑΟΘ

Μερικές ερωτήσεις λοιπόν:
1. Σκέφτομαι να πάω σε φροντιστήριο μόνο για Μαθηματικά Προσανατολισμού και Έκθεση. Τι τιμές παίζουν γενικά στα φροντιστήρια αυτή την εποχή και δη αν μιλάμε μόνο για 2 από τα 4 μαθήματα; Το σκέφτομαι και για ιδιαίτερα βασικά αλλά κι εκεί δεν ξέρω τι τιμές παίζουν.
2. Θα ήθελα να μου προτείνετε βοηθήματα για καθένα από τα 4 μαθήματα (ναι, ακόμα και για Έκθεση! ). Το 2008 είχα στραφεί προς Σαββάλα (Μαθηματικά Στεργίου - Νάκη) και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος.
3. Για πιο γνώστες: τι διαφορές στην ύλη υπάρχουν μεταξύ των πανελλαδικών 2008 και 2018; Νομίζω μόνο τους μιγαδικούς βγάλανε από τα Μαθηματικά, σωστά;
4. Υπάρχουν διαφορές στο επίπεδο δυσκολίας των σημερινών εξετάσεων σε σχέση με παλαιότερα;

1.Καλησπέρα Πέτρο,οι τιμές που παίζουν γενικά για αυτά τα δύο μαθήματα είναι στα 200+ ευρώ σε ένα φροντιστήριο που δίνει όλο το πακέτο στα ~350.
2.Από βοήθημα μαθηματικών προτείνω Παπαδάκη εκδόσεις Σαββάλας είναι αν και τα τελευταία 2 χρόνια οι επιτροπές βάζουν θέματα που δεν υπάρχουν στα βοηθήματα,αλλά βάζουν ασκήσεις από το σχολικό όπου δίνουν μικρή βάση τα φροντιστηριακά (προσωπική μου γνώμη ίσως κάποιο να διαφωνήσουν)Για ΑΕΠΠ και ΑΟΘ δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία το βοήθημα,για την έκθεση εγώ είχα τον πειστικό λόγο από εκδόσεις Σαββάλα αρκετά καλό είχε θέματα έκθεσης τα οποία διαβάζοντάς τα έπαιρνες καλές ιδέες.
3.Πέραν των μιγαδικών εκτός ύλης είναι πλέον και η συνάρτηση ολοκλήρωμα
4.Σου ψιλοαπάντησα στο 2,η διαφορά παρατηρείται στα μαθηματικά μόνο όπου μπαίνουν πράγματα αντισός από το σχολικό,και έχουν να μπουν 2 χρόνια τώρα τα βασικότερα θεωρήματα των μαθηματικών Bolzano Rolle Fermat ΘΜΤ ακόμα και αντιπαραγώγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και δεν τα πήγα καλά (έβγαλα 13.082) και σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω. Είμαι θετική κατεύθυνση. Όμως υπάρχουν άνθρωποι στο περιβάλλον μου που μου λένε να πάω εκεί που θα περάσω τώρα και να μη χάσω ένα χρόνο ή είναι χάσιμο χρόνου να ξαναδώσω γιατί δεν υπάρχουν πολλές περιπτώσεις να τα παω πολύ καλύτερα. Ίσως πάλι δε τα πάω καλά και πιάσω το βαθμό που θέλω (όπως μου είπε το πρόσωπο που είπε το παραπάνω: Δεν είναι όλοι έξυπνοι (-διαφωνώ βέβαια)). Πιστεύετε πως αξίζει να ξαναδώσω? Και αν ναι είναι αρκετός ο χρόνος δεδομένου οτι φέτος πάλι στον ίδιο χρόνο δε τα πήγα καλά?:(:worry: Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
10% το σκεφτεσαι ή δε πιανεις τη σχολη που θελεις σιγουρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top