Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια εγω εδωσα περσι πανελληνιες θετικη κατευθυνση ειχα παρει βιολογια,χημεια,φυσικη στα οποια εγραψα καταπληκτικα παρολα αυτα εκθεση εγραψα 12 και η βαθμολογια μου επεσε αρκετα αποφασισα να παρακολουθησω την σχολη στην οποια περασα (φυσικοθεραπεια λαμιας) αν και ειναι σε διαφορετικη πολη η σχολη μαρεσει και εχει καποια μαθηματα πολυ ενδιαφεροντα παρολα αυτα θελω πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες εχω αρχισει το διαβασμα και τα θυμαμαι ολα πολυ καλα ομως με την εκθεση δεν ξερω τι να κανω περσι εγραφα 17-18 στο φροντιστηριο και στο σχολειο πως γινεται η βαθμολογια μου να μειωθηκε τοσο πολυ στις πανελληνιες στοχευω χημικο βιολογικο φαρμακευτικη και.....ιατρικη θα προσπαθησω χωρις φροντιστηριο θα κανω μερικα μαθηματα φυσικης και θα βρω καποιον να μου διορθωνει τα κριτηρια αξιολογησης στην εκθεση τι λετε αυτα αρκουν για να φτασω βαθμολογικα μια απο αυτες τις σχολες;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδια εγω εδωσα περσι πανελληνιες θετικη κατευθυνση ειχα παρει βιολογια,χημεια,φυσικη στα οποια εγραψα καταπληκτικα παρολα αυτα εκθεση εγραψα 12 και η βαθμολογια μου επεσε αρκετα αποφασισα να παρακολουθησω την σχολη στην οποια περασα (φυσικοθεραπεια λαμιας) αν και ειναι σε διαφορετικη πολη η σχολη μαρεσει και εχει καποια μαθηματα πολυ ενδιαφεροντα παρολα αυτα θελω πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες εχω αρχισει το διαβασμα και τα θυμαμαι ολα πολυ καλα ομως με την εκθεση δεν ξερω τι να κανω περσι εγραφα 17-18 στο φροντιστηριο και στο σχολειο πως γινεται η βαθμολογια μου να μειωθηκε τοσο πολυ στις πανελληνιες στοχευω χημικο βιολογικο φαρμακευτικη και.....ιατρικη θα προσπαθησω χωρις φροντιστηριο θα κανω μερικα μαθηματα φυσικης και θα βρω καποιον να μου διορθωνει τα κριτηρια αξιολογησης στην εκθεση τι λετε αυτα αρκουν για να φτασω βαθμολογικα μια απο αυτες τις σχολες;;;;

Για την εκθεση παρε κανενα βοηθημα ετσι για να παρεις μερικες ιδεες προτεινω τον πειστικο λογο και εγω αυτον διαβαζω ειναι σχετικα καλος θα ελεγα.Διαβασε καλα την θεωρια γιατι απο τις ασκησεις τυπου να βρεθουν οι τροποι αναπτυξης παραγραφου,ποιο προσωπο ρηματος επικρατει κλπ πρεπει να μην κανεις ουτε ενα λαθος αν θες να γραψεις ενα καλο βαθμο στην εκθεση(πανω απο 14 δηλαδη).Τωρα στα συνωνυμα αντωνυμα ειναι φυσιολογικο να κανεις και κανενα λαθος.Προτεινω στον καθηγητη που θα πας,ο οποιος θα σου διορθωνει τις ασκησεις,να του πηγαινεις περισσοτερο περιληψεις και εκθεσεις,γιατι αυτες οι 2 ασκησεις παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θες να γραψεις εκθεση.
Την χημεια αν την μπορεις και μονη σου τοτε καλως δεν χρειαζεται να πηγαινεις φροντιστηριο.
Ομοιως για την βιολογια.
Τωρα οσον αφορα την φυσικη εγω θα σου λεγα να κανεις φροντιστηριο,γιατι ειναι ουσιαστικα το πιο δυσκολο μαθημα της θετικης.
Τελος αν βλεπεις οτι τα πηγαινεις καλα τοτε ναι χημικο η βιολογικο μπορεις να χτυπησεις ακομα και φαρμακευτικη.Για την ιατρικη δεν παιρνω και ορκο ειναι πολυ δυσκολο και πιθανοτατα θα πρεπει να διαβασεις πολυ και να εισαι τυχερη,γιατι πιστευω οπως και περυσι παλι απτην εκθεση θα κριθει ποιος θα περασει στην ιατρικη και ξερεις μερικοι διορθωτες ειναι κομπλεξικοι.

Ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν να σχολιάσουν, με βοηθησατε αρκετά.
Οσο αφορά την Γλώσσα κοιτούσα χθες τα θέματα προηγούμενων ετών και διαπίστωσα οτι συχνά ζητείται να αναφέρθου

α.τροποι πειθους
β. τρόποι ανάπτυξης παραγράφου
γ. δομή παραγράφου
δ. είδος σύνταξης κάποιων φρασεων
ε. αιτιολογηση των εισαγωγικων κτλ


Όλα αυτά είναι θεωρία απο το βιβλίο αλλά το βιβλίο περιέχει αρκετή υλη.

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμενα τα πιο βασικά "κομματια" της γιατί στο σχολικό βιβλίο χανομαι;

Αν και 2 μηνες μετα :P ειχε στειλει ενα παιδι αυτο το αρχειο https://lyk-peir-anavr.att.sch.gr/Lessons/02LINGUISTICS/GreekLanguage/General/01_Markantonatos.pdf .Εγω πιστευω οτι ειναι μια χαρα και σε καλυπτει αρκετα...Απλα δεν αναφερει καποια βασικα 1)χρηση ρηματικων προσωπων 2)σημεια στιξης

Γειά σας ...είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο να πάρω μια απόφαση ...έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και πέρασα στο τει διατροφης και διαιτολογιας όμως δεν ήταν αυτό η αρχική μου επιθυμία ...εγώ ήθελα να σπουδάσω φαρμακευτικη αλλά όλοι λένε πως δεν έχει μέλλον και πως το επάγγελμα του διαιτολόγου θα αναπτυχθεί. ...το αντικείμενο δεν μου είναι εντελώς αδιάφορο ...μου αρέσει μεν αλλά δεν με ξετρελαίνει κιόλας. ..δεν ξέρω τι να κάνω ...Έχω ξεκινήσει ήδη μαθήματα για να ξανά δώσω πανελληνιες αλλά δεν είμαι σίγουρη εντελώς. ...σας παρακαλώ απαντήστε μου με την γνώμη σας

Λογικα θα εχεις παρει μια αποφαση μεχρι τωρα...Παντως η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις ενα επαγγελμα,το οποιο σου αρεσει και ασε τους αλλους να λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδια, θελω να δωσω δευτερη φορα πανελλαδικες εδωσα περσυ και επαθα κριση πανικου που ειχε ως αποτελεσμα να μην αποδωσω τοσο οσο ηθελα φυσικα δεν επιασα την ιατρικη που τοσο επιθυμουσα αλλα περασα φυσικοθεραπεια λαμιας μια σχολη που δεν με αφηνει αδιαφορη θα ελεγα.... αλλα δεν ξερω αν το εχετε νιωσει ποτε ακουω για ανατομιες, φυσικη και χημεια τρελενομαι μου λειπει τοσο πολυ η χημεια! Δεν εχω νιωσει ποτε ξανα ετσι οταν διαβαζω τα συπτωματα για μια ασθενεια φανταζομαι τον ασθενη μπροστα μου... στον οποιο πρεπει να συμπεριφερθω σωστα ωστε να νιωσει οικιοτητα, πρεπει να ειμαι παρατηρητικη και να τον εξετασω ωστε να προβω στην διαγνωση της ασθενειας και μετα στην θεραπεια της. Νιωθω μια σπιθα οποτε το σκεφτομαι ειναι το ονειρο μου, αλλα φοβαμαι τοσο πολυ στο ενδεχομενο μιας επικειμενης αποτυχιας. Το θελω παρα πολυ και για αυτον τον λογο εξαντλω τον εαυτο μου και στο τελος δεν αποδιδω οσο αξιζω. Ειναι σαν καταρα οποτε κατι δεν με πολυ ενδιαφερει το καταφερνω χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια, ενω οταν κατι το θελω πολυ εμφανιζονται συνεχως εμποδια μπροστα του. Τι να κανω;;;;;;;;; εχω τελειωσει ηδη την υλη για τις πανελληνιες και τα παω περιφημα ομως οι αμφιβολιες μου ζαλιζουν το μυαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Λογικα θα ξαναδωσω του χρονου
Ειμαι 5ο πεδιο και με τα μορια μου λογικα μπαινω στατιστικη οπα
Η 1η μου επιλογη ηταν το δετ
Πιστευω αξιζει να χαλασω 1 χρονο απτην ζωη μου για να μπω εκει που θελω παρα να φαω ατελειωτα μαθηματικα στη μαπα για 4 χρονια (τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα και πως πρέπει να χαρούμε το καλοκαίρι μας, αλλά μήπως, λέω, μήηπως σκέφτεται κανείς να ξαναδώσει; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί δεν μπαίνω στην πρώτη μου επιλογή και δυστυχώς την έχασα από γκάφα στα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί δεν μπαίνω στην πρώτη μου επιλογή και δυστυχώς την έχασα από γκάφα στα μαθηματικά

Αυτά τα μαθηματικά έχουν φάει κοσμάκι μου φαίνεται :/:
Τι δήλωσες ως πρώτη επιλογή αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογιστική και Χρηματοοικονομική ΑΣΣΟΕ που με 16178 δυστυχώς δεν το πιάνω με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πηγαινε οδε οπα ή χρημα παπει
Μου φαινεται ανουσιο να ξαναδωσεις αφου μπορεις να μπεις σε παρομοια τμηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρημα παπει έχω δηλώσει 2η επιλογή που ακριβώς εκεί θα περάσω όπως όλα δείχνουν όμως φίλε δεν το ίδιο με λοχρη οπα.Το σκέφτομαι ακόμη αρχικώς θα πάω στην σχολή να δω πως έχουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χρημα παπει έχω δηλώσει 2η επιλογή που ακριβώς εκεί θα περάσω όπως όλα δείχνουν όμως φίλε δεν το ίδιο με λοχρη οπα.Το σκέφτομαι ακόμη αρχικώς θα πάω στην σχολή να δω πως έχουν τα πράγματα.

Αυτό να κάνεις. Επίσης, δες τα μαθήματα, τα επαγγελματικά δικαιώματα και τα τυχόν μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις. Πού ξέρεις, μπορεί και να σου βγει σε καλό τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μέχρι πόσες φορές φορές θα δίνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Όσες θέλει δίνει κάποιος,δεν υφίσταται κανένα όριο.Παλιά δίναν και δυο και τρείς(και τώρα δηλαδή),άλλοι δίνουν και στα 40 τους.
άλλοι προτιμούν να βγάλουν την σχολή που πέρασαν και κατόπιν να δώσουν κατατακτήριες(επομένως συν τρία τουλάχιστον χρόνια σπουδών)
είναι προσωπική υπόθεση.Κανείς δεν ξέρει που θα βγάλει,άλλος κάνει διδακτορικά,αλλά δεν υπάρχει ευτυχή ερευνητική επαγγελματική κατάληξη,επομένως θα σκεφτεί ένας τρίτος πως έχασε χρόνια.αλλά δεν είναι μόνο αυτό.
ουδείς γνωρίζει πόσο θα ζήσει για να το φιλοσοφήσει.
Θέλω να πώ άλλος ζεί μέχρι τα βαθιά γεράματα και είναι ακμαίος.Οπότε τα 40 φαντάζουν νεότητα.
Και άλλος χάνεται στα 50.

οκ το φιλοσόφησα τώρα,αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα.Είναι τελικά μια προσωπική απόφαση,κανείς δεν ξέρει τον εαυτό του καλύτερα από τον ίδιο,όπως και την καθημερινότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ θα έδινα (και θα δώσω) μαξ 2 φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν ξαναδωσω για αρχιτεκτονικη θα μπορέσω να περάσω Αθήνα έστω και με μια χρονιά σχεδίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αν έμενα στην Ελλάδα, θα ξαναέδινα.

Για εκείνους, βέβαια, που έχουν ήδη αποφοιτήσει από κάποιο Α.Ε.Ι., ίσως η επανεμπλοκή με τη διαδικασία των πανελληνίων να μην είναι η βέλτιστη λύση. Είναι προτιμότερο να δώσει κανείς κατατακτήριες. Εκτός κι αν θέλει μεγαλύτερο εύρος επιλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγώ προσπάθησα τρεις φορές. Μάταια όμως γιατί κάποια πράγματα με κρατούσαν πίσω στο διάβασμα κ.λ.π.
Θα ήθελα να ξαναπροσπαθήσω, αφού ξεκαθαρίσω κάποια θέματα. Το καλό είναι ότι δεν βαριέμαι το διάβασμα. Όμως, μια φίλη μου είπε ότι καλό θα ήταν να μη δώσω την αμέσως επόμενη χρονιά. Να καθαρίσει λίγο το μυαλό και μετά.
Εσείς αντικειμενικά, τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εγώ δίνω του χρόνου για πρώτη φορά, οπότε μάλλον δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να εκφέρει άποψη. Όμως συμφωνώ με τη φίλη σου, καλύτερα να απέχεις για λίγο από τη διαδικασία των πανελληνίων. Να καθαρίσει το μυαλό σου όπως λες, να τακτοποιήσεις ενδεχομένως αυτά τα πράγματα που σε κρατούσαν πίσω στο διάβασμα, να κάνεις μια εντελώς νέα αρχή. Και λογικά θα έχεις κουραστεί, αφού προετοιμαζόσουν τρεις χρονιές απανωτά. Προτείνω να ξαναπροσπαθήσεις για τις πανελλήνιες του 2019.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προσπάθησα τρεις φορές. Μάταια όμως γιατί κάποια πράγματα με κρατούσαν πίσω στο διάβασμα κ.λ.π.
Θα ήθελα να ξαναπροσπαθήσω, αφού ξεκαθαρίσω κάποια θέματα. Το καλό είναι ότι δεν βαριέμαι το διάβασμα. Όμως, μια φίλη μου είπε ότι καλό θα ήταν να μη δώσω την αμέσως επόμενη χρονιά. Να καθαρίσει λίγο το μυαλό και μετά.
Εσείς αντικειμενικά, τι πιστεύετε;

Η γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις δώσει ήδη τρεις φορές ίσως θα πρέπει να σκεφτείς άλλες εναλλακτικές λύσεις. Το λέω αυτό επειδή το σύνηθες είναι όταν κάποιος δίνει για δεύτερη φορά να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για το τι ακριβώς θέλει να κάνει, πού πρέπει να δώσει περισσότερη σημασία, ποια λάθη που έκανε την πρώτη φορά δεν πρέπει να επαναλάβει κτλ κτλ.΄Εχει δηλαδή μια πλήρη εικόνα του πώς θα πορευτεί και συνήθως επιτυγχάνει τον στόχο του. Εσύ όχι μόνο δεν βρίσκεσαι σε αυτήν τη φάση αλλά θέλεις και έναν ακόμα χρόνο για να ξεκαθαρίσεις κάποια θέματα τα οποία θα έπρεπε ήδη να είναι ξεκαθαρισμένα. Σκέψου ότι αν δώσεις το 2019 θα είναι σαν να είχες μπει σε μια σχολή την πρώτη φορά που έδινες και τότε θα έπαιρνες πτυχίο. Κάπου είδα ότι έχεις εισαχθεί σε σχολή Μηχανικών Περιβάλλοντος. Το αντικείμενο της σχολής "καίει"! Είναι πολύ σύγχρονο, πολύ ενδιαφέρον και όλες οι χώρες ψάχνουν λύσεις πάνω στα θέματα που πραγματεύεται η σχολή. Μήπως να της έδινες μια ευκαιρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις δώσει ήδη τρεις φορές ίσως θα πρέπει να σκεφτείς άλλες εναλλακτικές λύσεις. Το λέω αυτό επειδή το σύνηθες είναι όταν κάποιος δίνει για δεύτερη φορά να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για το τι ακριβώς θέλει να κάνει, πού πρέπει να δώσει περισσότερη σημασία, ποια λάθη που έκανε την πρώτη φορά δεν πρέπει να επαναλάβει κτλ κτλ.΄Εχει δηλαδή μια πλήρη εικόνα του πώς θα πορευτεί και συνήθως επιτυγχάνει τον στόχο του. Εσύ όχι μόνο δεν βρίσκεσαι σε αυτήν τη φάση αλλά θέλεις και έναν ακόμα χρόνο για να ξεκαθαρίσεις κάποια θέματα τα οποία θα έπρεπε ήδη να είναι ξεκαθαρισμένα. Σκέψου ότι αν δώσεις το 2019 θα είναι σαν να είχες μπει σε μια σχολή την πρώτη φορά που έδινες και τότε θα έπαιρνες πτυχίο. Κάπου είδα ότι έχεις εισαχθεί σε σχολή Μηχανικών Περιβάλλοντος. Το αντικείμενο της σχολής "καίει"! Είναι πολύ σύγχρονο, πολύ ενδιαφέρον και όλες οι χώρες ψάχνουν λύσεις πάνω στα θέματα που πραγματεύεται η σχολή. Μήπως να της έδινες μια ευκαιρία;

Τα πράγματα στα οποία αναφέρομαι, δυστυχώς δεν περνούν μόνο από τα δικά μου χέρια. Για αυτό τα βρίσκω συνεχώς μπροστά μου και καλώς ή κακώς έχουν αντίκτυπο στο διάβασμά μου... Όσον αφορά τα θέματα που συνδέονται άμεσα με τις πανελλήνιες, δηλαδή ποια σχολή στοχεύω, ποιες είναι οι αδυναμίες μου στα μαθήματα κ.λ.π. ήταν ήδη ξεκάθαρα από τη δεύτερη προσπάθεια.
Τώρα, αυτά που λες για τη σχολή τα έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα πάω να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα στην αρχή, αλλά δε νομίζω ότι θα μου ταιριάξει... Ακόμα, δε νομίζω ότι το αντικείμενο αυτό έχει μέλλον στην Ελλάδα. Βέβαια, θα μου πεις και τι έχει εδώ μέλλον, αλλά τέλος πάντων...
Μου φαίνονται και οι δύο λύσεις σωστές και για αυτό είπα να ρωτήσω και το παρεάκι εδώ... Καμιά φορά μέσα από αντικειμενική συζήτηση βλέπεις και πτυχές που αγνοούσες, είτε από αυθορμητισμό, είτε ηθελημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top