Πιστοποίηση πτυχίου ΙΕΚ

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ρε μάγκες έχω κολλήσει εδώ και πόσο καιρό σε ένα θέμα.
Εάν πάω και δώσω πανελλήνιες και δεν περάσω μετά δεν θέλω να δώσω δεύτερη φορά και έτσι σκέφτηκα να πάω σε ιεκ ιδιωτικό.
Κάποιοι μου λένε ότι το χαρτί που παίρνεις από το ιδιωτικό ιεκ δεν είναι κρατικό και δεν μπορείς με λίγα λόγια να δουλέψεις στο δημόσιο. πρέπει να δώσεις κάτι εξετάσεις λένε για να μπορείς. όμως κάποιοι άλλοι μου λένε ότι το χαρτί είναι κρατικό και ότι όταν τελειώσεις δίνεις απλά μια πιστοποίηση(εξετάσεις) όπως κάνεις σε όλα. δηλ. και στα τει,αει κλπ μου είπαν ότι και εκεί δίνεις εξετάσεις. η μόνη διαφορά είναι το ότι πληρώνεις. τίποτα άλλο. τι ισχύει ρε παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πρώτα από όλα έχεις μπροστά σου τρία χρόνια (αν πας πρώτη λυκείου) και αν το θέλεις μπορείς να μπεις να καλύψεις τα κενά σου σχετικά εύκολα και να μπεις σε μια σχολή Α.Ε.Ι. Τ.Ε.Ι. που θα σε γλιτώσει από την αβέβαιη σου επαγγελματική εξέλιξη ως σπουδαστή και στην συνέχεια απόφοιτο ΙΕΚ. Πολλά ΙΕΚ ανγνωριζονται από το δημόσιο ως εκπαίδευση Δ.Ε. και οι απόφοιτοι μπορούν να διεκδικήσουν αντίστοιχες θέσεις δημοσίου. Παρόλα αυτά οι θέσεις αυτές παρουσιάζουν ιδιαίτερα μεγάλο ανταγωνισμό και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να διοριστείς χωρίς προυπηρεσία στον ιδωτικό τομέα. Για αυτό είναι καλό να πας σε ΙΕΚ που εξασφαλίζουν κάποια χρόνια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα ώστε στην συνέχεια να διεκδικήσεις περισσότερες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δευτέρα λυκείου πάω απλά δεν το άλλαξα.
Απλά εγώ λέω ότι δεν παίζει να ξαναδώσω δεύτερη φορά εάν δεν περάσω. οπότε εάν δεν περάσω σκέφτομαι το ιεκ..αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως καλό για να βρεις δουλειά και στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω εαν αληθευει πως ο βαθμος της πιστοποιησης απο ιεκ μπορει να αντικαταστησει τον βαθμο του απολυτηριου..τουλαχιστον ετσι μας ειχαν πει
οτι δηλ αμα εχεις βαθμο απολυτηριου 11 κ γραψεις πιστοποιηση 15 θα μπορεις να δειχνεις αυτο επειδη
ειναι δευτεροβαθμιας εκπεδευσης...αληθευει;;;(ρωταω σχετικα με προκυρηξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω εαν αληθευει πως ο βαθμος της πιστοποιησης απο ιεκ μπορει να αντικαταστησει τον βαθμο του απολυτηριου..τουλαχιστον ετσι μας ειχαν πει
οτι δηλ αμα εχεις βαθμο απολυτηριου 11 κ γραψεις πιστοποιηση 15 θα μπορεις να δειχνεις αυτο επειδη
ειναι δευτεροβαθμιας εκπεδευσης...αληθευει;;;(ρωταω σχετικα με προκυρηξεις)

Ναι, ισχύει και αν είναι πάντα σχετικό με την προκηρυσσόμενη θέση! Βασικά και τα δύο "δείχνεις" και έχεις τα μόρια από το ΙΕΚ βάσει του βαθμού πιστοποίησης και, επίσης, συν 150 μόρια από το απολυτήριο/πτυχίο Λυκείου (ασχέτως βαθμού) ως δεύτερο χαρτί/πτυχίο της ίδιας βαθμίδας.

Βασικά το ΙΕΚ δεν είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (εκπαιδευτικά), αλλά λογίζεται έτσι από το Ελληνικό Δημόσιο/ΑΣΕΠ (εργασιακά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VaggelisVAG

Νεοφερμένος

Ο VaggelisVAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να γίνει ηλεκτρολόγος π.χ. θα πρέπει να προτιμήσει Τ.Ε.Ι. Ηλεκτρολογίας ή Ι.Ε.Κ;
Έχουν τα ίδια δικαιώματα; Ποιες οι διαφορές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω σχετικά με την περίπτωση της μητέρας μου.Ενδιαφέρεται να πάει στο ΙΕΚ Τεχνικού Μαγειρικής Τέχνης (ή κάτι τέτοιο).Πόσους μήνες κρατάει η σχολή?Το επίπεδο είναι καλό?Επαγγελματική αποκατάσταση έχει?Στο εξωτερικό αναγνωρίζονται τα πτυχία από τα δημόσια ΙΕΚ (ενδιαφέρεται για εργασία στη Γαλλία/Γερμανία/Ελβετία)?Ας πούμε στη Γαλλία το πτυχίο από δημόσιο ΙΕΚ ισούται με το CAP?Αν ξέρει κανείς ας γράψει εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alxbks

Νεοφερμένος

Ο alxbks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξέρετε κάποιο φροντιστήριο ή ΚΕΚ, που να κάνει προετοιμασία για πιστοποίηση ΙΕΚ; Για online μαθήματα ενδιαφέρομαι που είναι πιο προσιτά. Eιδικότητα Tεχνικός Eφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα / Web Designer - Developer / Video Games). Ευχαριστώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top