Νομικές Σχολές και πρόσβαση μόνο από το 1ο πεδίο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η Νομική έχει βάσεις 18893(Αθήνα), 18753(Θεσ/νίκη), 18100(Θράκη). Από άλλη εκτός θεωρητικής κατεύθυνση αν γράψεις σε όλα 20 και έχει 20αρια όλα τα προφορικά βγάζεις 18600. Άρα ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Γενικά αυτό το άνοιγμα άλλου πεδίου από άσχετη κατεύθυνση είναι παραμύθι.

Ναι, το σκεφτηκα οτι θα ηταν λιγο απιθανο να συγκεντρωσεις τοσα μορια, απλα υπεθεσα οτι πριν 4χρονια( ; ) ηταν πιο κατω οι βασεις.
Τελος παντων. Ας πηγαινε Θεωρητικη και ας το παλευε. Τοσα παιδια ξερω που εχουν παει Θετικη Κατ, ενω δεν τους αρεσει, μονο και μονο για να ακολοθησουν το ονειρο τους, δεν περιμενουν να αλλαξει το εκπαιδευτικο σύστημα για να το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Παραμύθι δεν είναι,απλά αποκλείονται οι πολύ υψηλόβαθμες σχολές.πχ Μην ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών θεωρητικής κατεύθυνσης περνά σε τει 3ου πεδίου.
Αυτό εννοώ. Το να ξεσκιστείς από τη θεωρητική για να μπεις στο ΤΕΙ όδηγών ασθενοφόρων το θεωρώ ανόητο κόπο. Με τα μόρια που θα βγάλεις στο 1ο πεδίο υπάρχουν εκεί πιο καλές σχολές. (Και δεν νομίζω από όσο έχω δει στατιστικές ότι το ποσοστό που λες είναι μεγάλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. Το να ξεσκιστείς από τη θεωρητική για να μπεις στο ΤΕΙ όδηγών ασθενοφόρων το θεωρώ ανόητο κόπο. Με τα μόρια που θα βγάλεις στο 1ο πεδίο υπάρχουν εκεί πιο καλές σχολές. (Και δεν νομίζω από όσο έχω δει στατιστικές ότι το ποσοστό που λες είναι μεγάλο).
τραυματιοφορεων εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. Το να ξεσκιστείς από τη θεωρητική για να μπεις στο ΤΕΙ όδηγών ασθενοφόρων το θεωρώ ανόητο κόπο. Με τα μόρια που θα βγάλεις στο 1ο πεδίο υπάρχουν εκεί πιο καλές σχολές. (Και δεν νομίζω από όσο έχω δει στατιστικές ότι το ποσοστό που λες είναι μεγάλο).

Και το 3ο πεδιο εχει καλες σχολες, και οντως πολλα παιδια Θεωρητικης περνανε σε ΤΕΙ Νοσηλευτικης, Φυσικοθεραπειας, Λογοθεραπειας κ.α.
Θελω να πω οτι υπαρχουν και εναλλακτικες σε περιπτωση αποτυχιας σε σχολες 1ου πεδιου λογω πολλων μοριων.
Τεσπα. Ειναι οφφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Bρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε....Φυσικα και χρειαζεται ενας δικηγορος να εχει γνωσεις ιστοριας και γλωσσας...Ακομα και τα λατινικα ειναι χρησιμα για ενα δικηγορο τοσες ορολογιες...Μιλαμε παντα για τα βασικα ομως.Δεν τιθεται θεμα για το αν σωστα η μη ειναι στο 1ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν και λίγο υπερβολικός ο συμφορουμίτης νομίζω ότι το πρόβλημα του συστήματος δεν είναι ότι η Νομική βρίσκεται στο 1ο πεδίο, αλλά το ότι από τα Λύκεια μας αποφοιτούν άνθρωποι οι οποίοι "προγραμματίζονται" να μάθουν 4 μαθήματα που απαιτεί η κατεύθυνση τους και σταματούν τη γνώση τους εκεί. Σε ένα σωστό σύστημα ακόμα και αν είσαι Θεωρητική θα έπρεπε να ξέρεις μαθηματικά. Όχι ότι δεν υπάρχουν άτομα που ξέρουν, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών τα απεχθάνεται. Αντίστοιχη σχέση αναπτύσσουν οι μαθητές της Θετικής/Τεχνολογικής προς τα φιλολογικά. Για να σας πω την αλήθεια αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Μέχρι τη β' λυκείου όλοι έχουμε κοινά μαθήματα και ακόμα κι αν κάποιος δεν είναι καλός σε κάποιο κουτσά στραβά (δε μπορεί να κάνει κι αλλιώς) μια στοιχειώδη ενασχόληση μαζί του θα την έχει. Αντιθέτως από τη στιγμή που επιλέγουμε κατευθύνσεις και ειδικά στην τρίτη λυκείου παρατηρείται ένα τραγικό φαινόμενο. Το σχολείο περιστρέφεται μόνο από τα 6 εξεταζόμενα μαθήματα, η γενική μόρφωση παύει να μας ενδιαφέρει και φυσικά οποιοδήποτε μάθημα μη εξεταζόμενο αυτόματα καταλήγει στον κάδο.
Ίσως πρέπει να αναλογιστούμε ποια είναι η γενικότερη αντιμετώπιση μας σε επιστήμες και πεδία που δεν μας ενδιαφέρουν ή δεν κατανοούμε και όχι να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε άλλη μια κατεύθυνση. Γινόμαστε 17 χρονών και ξαφνικά κλείνουμε τα μάτια και βαπτίζουμε άχρηστο ό,τι μας είπαν πως δεν είναι απαραίτητο στο τμήμα που μας ενδιαφέρει.
Αν ο δικηγόρος βγαίνει από το σχολείο ξέροντας μαθηματικά και όχι μόνο αρχαία και λατινικά φυσικά και δε θα αντιμετωπίσει προβλήματα όταν πάει να χρησιμοποιήσει 1 από τους 10 τύπους που θα μάθει στη σχολή (καλά ίσως είναι περισσότεροι). Ό,τι λέω ισχύει και για τις άλλες κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα. :P Θα σας πω μια προσωπική εμπειρία, σαν μεγαλύτερος εδώ μέσα. Είμαι από τους τελευταίους του συστήματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων με τα 9 μαθήματα (1999-2005) με Υπουργούς Παρα-Παιδείας Γ.Αρσένης - Π.Ευθυμίου (Πασοκ) και Μ.Γιαννάκου (ΝΔ). Την επόμενη χρονιά το 2006, καθιερώθηκε το σύστημα των 6 πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων από την δευεροετή νεοεκλεγείσα πολλά υποσχόμενη κυβέρνηση του Καραμανλή με Υπουργό Παρα-Παιδείας την Μ.Γιαννάκου. Όσο ήταν το σύστημα των 9 μαθημάτων, οι μαθητές μάθαιναν εκτός από τα μαθήματα κατεύθυνσης και όλα τα μαθήματα γενικής παιδείας τα οποία τώρα θεωρούνται επιλογής και επιλέγεται ένα εξ' αυτών. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων για τους μαθητές όλων των κατευθύνσεων...κάτι που είναι απολύτως παιδαγωγικά σωστό με τους διδακτικούς στόχους του σχολείου (διευρυμένη μάθηση). Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως ήταν πλήρες και σωστό...απλά δεν ήταν το τωρινό έκτρωμα. Ο μαθητής ασχέτως κατέυθυνσης, ήξερε Ιστορία, Φυσική, Μαθηματικά & Στατιστική και Βιολογία! Νιώθω περίφανος που αν προερχόμενος από Θετική κατεύθυνση ξέρω Ιστορία και Βιολογία Γενικής (ο έρωτάς μου). Όσο για την θετική κατεύθυνση...δεν είδα να έχω κάποιο εμπόδιο στην εκμάθηση προγραμματισμού στο Πανεπιστήμιο λόγω άγνοιας από λυκειακό προγραμματισμό. Είδα και άλλους που προέρχονταν από Τεχνολογική...τι πατάτες κάνουν σε ανάλογα μαθήματα πληροφορικής και προγραμματισμού. Η θετική κατεύθυνση μου έδωσε άλλα υπερ (όχι ωφελιμιστικά) στις τωρινές σπουδές μου. Τον τρόπο σκέψης ίσως και την λατρεία μου για τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά & Μαθηματική Φυσική. Μπορεί να έμαθα Χημεία και Βιολογία...που δεν χρησιμεύουν άμεσα σε πρώτο στάδιο στο Μαθηματικό, αλλά σαν γνώσεις κάπου θα ξαναχρειαστούν (π.χ. σε κάποιο μεταπτυχιακό διαθεματικό-διατμηματικό ή σε κανένα μεταπτυχιακό στα Βιομαθηματικά,..κ.α). Είμαι φανατικά υπερ της γενικής παιδείας στο λύκειο και της κατάργησης των κατευθύνσεων. Θα ήταν καλύτερο όλοι να διδάσκονται τα ίδια μαθήματα όπως στην 1η λυκείου, απλά στην 4η λυκείου, να επιλέγονται κάποια μαθήματα επιπλέον στα πλαίσια της εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευσης, τα οποία να μην είναι τόσο εξειδικευμένα. Δεν κατάλαβα για παράδειγμα για ποιον λόγο να κάνουμε εμείς στην Θετική, τόσο εξειδικευμένη Κβαντική Χημεία (αρχή Heisenberg, spin,...) όταν δεν γνωρίζαμε θεωρία τελεστών, μήτρες Pauli, πηγάδια δυναμικού,...κ.α. θέματα προχωρημένης μαθηματικής φυσικής ή αλλιώς Πανεπιστημιακής Κβαντομηχανικής ΙΙ-ΙΙΙ. Στο δυτικό εξωτερικό δεν υπάρχουν κατευθύνσεις αλλά ομάδες μαθημάτων στην 4η λυκείου (προπανεπιστημιακό έτος) συναφή με την επιστήμη που επιδιώκεις.


Στο εξωτερικό, όσοι επιλέγουν να σπουδάσουν Νομική (Δίκαιο) απλά έχουν επιλέξει κάποια επιπλέον μαθήματα κλασικών σπουδών με πυρήνα, την ιστορία, τα λατινικά και την έκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Alloc , όντας φοιτητής Νομικής, βρίσκω την άποψη σου υπέρ του δέοντος τεχνοκρατική. Η επιστήμη του Δικαίου βασίζεται κατ'εξοχήν στην Ηθική και τη Λογική και όχι σε οικονομικές-πολιτικές 'νόρμες' που θα μπορούσαν να την καταστήσουν ίσως μια επιστήμη θετική. Βέβαια, αναφέρομαι στην 'επιστήμη' του Δικαίου και όχι στις αποφάσεις των δικαστηρίων και τους νόμους που δυστυχώς εκπορεύονται απο οικονομικές και πολιτικές σκοπιμότητες. Όμως ένας φοιτητής, τι θα πρέπει πιστεύεις να σκέφτεται; Πως θα βγάλει λεφτά αφού γίνει μέρος των σκατών ή πώς θα βελτιώσει τη κατάσταση; Η επιστήμη δεν μπορεί να αποχωριστεί απο την Ηθική καθώς η πρώτη δίνει δύναμη. Δύναμη όμως ανεξέλεγκτη οδηγεί σε αυτά που βλέπουμε τώρα.
Πιστεύεις πως οι δικηγόροι, δικαστές θα ήταν τιμιότεροι αν προέρχονταν από τα άλλα πεδία; Έχω κάνει πολλές φορές την ίδια σκέψη και πιστεύω πως όχι. Οι διαφορές ανάμεσα στους μαθητές των διαφόρων σε επίπεδο χαρακτήρα δεν είναι ουσιώδεις.
Τώρα τα Λατινικά εκτός από την πρακτική σημασία τους (Η Νομική εκφράζει τα διάφορα αξιώματα κατα κύριο λόγο με λατινικές εκφράσεις) φέρνουν σε επάφη το μαθητή με κάποιος κλασικές ιδέες που μπορουν να αποβούν χρήσιμες για την μετέπειτα εξέλιξη του. Τα αρχαιά (μόνο της γ'λυκείου) εκφράζουν τις βασικές ιδέες της ηθικής φιλοσοφίας πάνω στις οποίες στηρίζονται οι σημερινές απόψεις για το Δίκαιο και το Καλό. Επιπλέον, η έκφραση παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στη Δικηγορία (και στις εξετάσεις της σχολής). Πολλές φορές βαθμολογείται θετικά (πολύ) η τεκμηριωμένη θετική σκέψη ακόμα και αν το αποτέλεσμα είναι λάθος!! Πολύ περισσότερο στη Δικηγορία,όπου σκοπός είναι η πειθώ. Αυτό δεν νομίζω να συμβαίνει στις θετικές επιστήμες όπου σκοπό είναι η 'θετική' <με πράξεις> αναζήτηση κάποιου αποτελέσματος.
Έργο του Νομικού είναι να συνδέει τα οντολογικά περιστατικά δηλαδή τις διάφορες καταστάσεις με τα δεοντολογικά δηλαδή τους νόμους. Αυτό απαιτεί σκέψη κοινωνική-ανθρωπιστική τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και σε θετικό.
Η Νομική αυτή καθ'εαυτή επίσης δεν έχει καμία σχέση με μαθηματικά καθώς νομίζω ότι υπάρχει αυτή η αντίληψη.
Τώρα, αν η Νόμική έμπαινε σε όλα τα πεδία σκέψου τι θα γινόταν με τη ζήτηση. Οι μαθητές της θετικής συγκεντώνουν συνήθως μεγάλο αριθμό μορίων και συχνά πιστέυω οτι δηλώνουν σχολές που θεωρούνται ότι προσδίδουν κύρος. Θεωρώ ότι πολλοί μαθητές της θετικής θα δήλωναν Νομική αν μπορούσαν. Τώρα αν έμπαινε και στο 5ο πεδίο, ε τότε αφήνω τη φαντασία σας να δουλέψει. Η συγκέντρωση υψηλού βαθμού μορίων στο πρώτο πεδίο είναι πιο δύσκολη λόγω της φύσης των μαθημάτων από τα άλλα τέσσερα. Οπότε φαντάζεστε τι έχει να γίνει. Η νομική θα προσαρμοστεί σε φοιτητές με διαφορετικό υπόβαθρο ή αυτοί θα προσαρμοστούν σε αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tα μαθηματικά δεν είναι μόνο πράξεις επειδή τυγχάνει να τα σπουδάζω. Και πόσο μάλλον σήμερα, που υπάρχουν οι υπολογιστές. Στις εφαρμογές των μαθηματικών, σε πραγματικά προβλήματα της Βιομηχανίας, της Ιατρικής, της Βιολογίας,...κ.α δεν λύνεται κάτι με το χέρι. Όλα αντιμετωπίζονται με υπολογιστικές προσομοιώσεις και με μεθόδους μαθηματικής μοντελοποίησης (αριθμητική επίλυση διαφορικών εξισώσεων,...κ.α). Πάντως ένας καθηγητής μας, μας είπε ότι και η σκέψη που ακολουθείται κατά την ακροαματική διαδικασία από έναν δικηγόρο για την στήριξη του πελάτη του, έχει μαθηματική δομή. Υπάρχουν αρκετά συμπερασματικά σχήματα στην Μαθηματική Λογική η οποία ως γνωστόν είναι υποσύνολο της Λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απο την τελευταία φορά που κοίταξα έχουν γραφτεί πολλά και αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατό να παραθέσω και να απαντήσω σε τόσα γιατι έχω διάβασμα, κάποια στιγμή θα απαντήσω.

Τώρα χωρίς παραθέσεις να αναφέρω 2 λόγια μόνο:

Ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω να σπουδάσω Νομική. Ποτέ δεν ήθελα. Παλαιότερα ήθελα κάτι τεχνολογικό, το σπούδασα, το δούλεψα 3 καλοκαίρια και μπορώ να το δουλέψω όποτε θέλω, άλλα δεν βλέπω προοπτικές εξέλιξης του εαυτού μου σε αυτό πέρα από καθαρά χειροπιαστή δουλειά (εκτός αν άνοιγα δική μ επιχείρηση). Τώρα θέλω Οικονομική Επιστήμη και δίνω για να την σπουδάσω. Η Νομική είναι παράδειγμα που παραθέτω σε μια γενικότερη γνώμη που έχω για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες κυρίως και τα μαθήματα με τα οποία κάποιος εξετάζεται προκειμένου να εισαχθεί σε κάποιες απο αυτές. Είναι γνώμη μου ότι κάποιες απο αυτές τις σχολές θα έπρεπε να είναι προσβάσιμες και υπό άλλες προυποθέσεις, ακόμη και αν αυτό έδινε ένα προβάδισμα και πάλι στη Θεωρητική Κατεύθυνση, πχ 70% των θέσεων για Θεωρητική , 30% για άλλα πεδία (όλοι όμως Έκθεση πρώτης βαρύτητας) (ναι, αυτό θα σήμαινε 2 ξεχωριστές βάσεις για την ίδια σχολή - ε, και, τι έγινε, θα μπερδευτούμε?). Ακόμη και εάν ήταν μόνο Θεωρητικής Κατεύθυνσης η άποψη μου είναι ότι οι Ανθρωπιστικές σπουδές θα μπορούσαν να έχουν 2 υποπεδία και για τις σχολές του ενός μάθημα πρώτης βαρύτητας να ήταν η Έκθεση, γιατί είναι το μόνο μάθημα που έχει άμεση σχέση με πολλές σχολές.

Επίσης κάτι που διάβασα απο Dias, δεν μπορώ να παραθέτω τώρα (σρυ) έλεγες πχ για το φυσικό ότι είναι άκυρο που έχει 1ο μάθημα μαθηματικά, 2ο φυσική.
Φίλε μου δεν συμφωνώ να πώ την αλήθεια. Για την χημεία δεν έχω ιδέα που είπες, αλλά η φυσική είναι εφαρμογή των μαθηματικών! χωρις μαθηματικά δεν πάς πουθενά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. Το να ξεσκιστείς από τη θεωρητική για να μπεις στο ΤΕΙ όδηγών ασθενοφόρων το θεωρώ ανόητο κόπο. Με τα μόρια που θα βγάλεις στο 1ο πεδίο υπάρχουν εκεί πιο καλές σχολές. (Και δεν νομίζω από όσο έχω δει στατιστικές ότι το ποσοστό που λες είναι μεγάλο).
Που τις βρισκεις αυτες τις στατιστικες και τις επικαλεισαι σε καθε μηνυμα;:DMην παραπληροφορεις.Είναι δυνατόν κάποιος θεωρητικος να περασει βιολογια,χημεια,πλροφορικη.Καποιος θετικοτεχνολογικος μπορει να περασει ψυχολογια η αρχαιολογια.Το τι θα κανει στη σχολη ειναι αλλο θεμα.Αλλα μπορει.Οι μονες σχολες που αποκλειονται ειναι η νομικη,οι επιστημες υγειας και τα πολυ υψηλοβαθμα πολυτεχνεια.Σκεψου πως καποιος μπορει να θελει να ανοιξει ενα πεδιο με μαθημα επιλογης κι εσυ με τις αερολογιες να τον βαζεις σε δευτερη σκεψη ωστε να καταληξει σε μια σχολη που του αρεσει λιγοτερο.
Οταν μιλω για τει 3ου πεδιου εννοω λογοθεραπεια,εργοθεραπεια,ιατρικα εργαστηρια,αισθητικη,οπτικη-οπτομετρια...Πιστευω πως οι σπουδαστες αυτων προερχονται σε μεγαλο ποσοστο απο τη θεωρητικη.Το εχω δει σε στατιστικες.:whistle:Α,και οταν πεθαινεις,μην καλεσεις ασθενοφορο,ο οδηγος του εχει τελειωσει ενα ανυποληπτο τει.Και μαθε πως το ποσο καλη ειναι μια σχολη δεν καθοριζεται απο τα μορια.Υπαρχει σχολη οικιακης οικονομιας στο χαροκοπειο με 17.000 μορια,ενω τμηματα φυσικης εχουν 15.000 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Που τις βρισκεις αυτες τις στατιστικες και τις επικαλεισαι σε καθε μηνυμα; Mην παραπληροφορεις.......................................Οταν μιλω για τει 3ου πεδιου εννοω λογοθεραπεια,εργοθεραπεια,ιατρικα εργαστηρια,αισθητικη,οπτικη-οπτομετρια...Πιστευω πως οι σπουδαστες αυτων προερχονται σε μεγαλο ποσοστο απο τη θεωρητικη.Το εχω δει σε στατιστικες.
Φίλε μου λυπάμαι αλλά δεν είμαι εγώ που παραπληροφορώ. Και μας έχουν ενημερώσει σχετικά και το ψάχνω το θέμα.
Ένα βασικό ερώτημα στις ενημερώσεις ήταν ακριβώς για το κατά πόσο μπορεί κάποιος να μπει σε σχολή από άσχετη κατεύθυνση. Επικαλούμαι τις στατιστικές που μας έδειξαν που έλεγαν ότι κάθε χρόνο αυτό το κάνουν το πολύ 2-3% των υποψηφίων. Και μάλιστα ειδικά για σχολές του 3ου πεδίου από θεωρητικούς με τη βιολογία το ποσοστό είναι σχεδόν μηδενικό. Οι πιο πολοί από το 2-3% είναι της θεωρητικής με τα μαθηματικά που μπάινουν σε χαμηλά ΤΕΙ του 2ου και 4ου πεδίου.
Την ενημέρωση μας την έκανε ο διευθυντής και κάποιος από το υπουργείο. (Εσύ πού βρήκες τα δικά σου στατιστικά?). Ειδικά από το λύκειο μας (που δεν είναι και μικρό και κάθε χρόνο έχει 100-120 άτομα πανελλήνιες) τα τελευταία 10 χρόνια μόνον ένας μπήκε 3ο πεδίο από θεωρητική.
Λυπάμαι που απογοητεύω κάποιους αλλά νομίζω καλύτερα να μαθαίνουν την αλήθεια και να μην έχουν ψεύτικες ελπίδες και ας στεναχωρώ κάποιους (στέργει γὰρ οὐδεὶς ἄγγελον κακῶν ἐπῶν). Συγνώμη παιδιά αλλά μου αρέσει να λέω την αλήθεια: ουσιαστικά είναι παραμύθι το άνοιγμα πεδίου από άσχετη κατεύθυνση με μάθημα γενικής.
Και ένα δικό μου πείραμα: Τα ΤΕΙ του 3ου πεδίου που λες έχουν βάσεις περίπου από 13.500 ως 15.000 μόρια. Έβαλα σε πρόγραμμα υπολογισμού μορίων μερικούς φανταστικούς μαθητές της θεωρητικής (με υψηλούς βαθμόυς βιολογία) πόσο πρέπει να γράψουν για να το πετύχουν. Δες και τα μόρια τους στο 1ο πεδίο και στο 3ο πεδίο. Δες τις βάσεις στο πρώτο πεδίο και θα δεις ότι με τα μόρια στην κατευθυνση θα έμπαιναν σε ΑΕΙ πολύ πιο αξιόλογα από τα ΤΕΙ του 3ου πεδίου. Δλδ αν πετύχουν τόσα μόρια γιατί να διαλέξουν ΤΕΙ του 3ου πεδίου? Δες τον πίνακα και τις βάσεις https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...s/442-vaseis-panelladikes-exetaseis-2009.html και οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους.

Φιλικά (και με συγχωρείς) :)

Επίσης κάτι που διάβασα απο Dias, δεν μπορώ να παραθέτω τώρα (σρυ) έλεγες πχ για το φυσικό ότι είναι άκυρο που έχει 1ο μάθημα μαθηματικά, 2ο φυσική.
Φίλε μου δεν συμφωνώ να πώ την αλήθεια. Για την χημεία δεν έχω ιδέα που είπες, αλλά η φυσική είναι εφαρμογή των μαθηματικών! χωρις μαθηματικά δεν πάς πουθενά! :P
Για περίμενε λίγο. Από τη μια λες να μην έχει η νομική μάθημα βαρύτητας τα αρχαία και από την άλλη θεωρείς λογικό να έχει το φυσικό πρώτο μάθημα βαρύτητας τα μαθηματικά? Με συγχωρείς αλλά νομίζω ότι πέφτεις σε αντιφάσεις. Επίσης αυτό το "η φυσική είναι εφαρμογή των μαθηματικών" πώς και από πού προκύπτει? Είναι σαν να λες ότι κάποιοι ξαφνικά και χωρίς αιτία ανακάλυψαν τα μαθηματικά και από αυτά βγήκαν οι νόμοι της φύσης (!!!!!!). Κανένας δεν αμφησβητεί τη σπουδαιότητα των μαθηματικών για την περιγραφή των φυσικών νόμων, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Για τη σχέση μαθηματικών και φυσικής υπάρχει συζήτηση στο φόρουμ και δεν συνεχίζω εδώ.
Για τα μαθήματα βαρύτητας: Τι πιο λογικό για το φυσικό να είχαν 1ο τη φυσική και 2ο τα μαθηματικά? (Μου έχουν πει ότι με τις δέσμες έτσι ήταν). Ίσως έχεις δίκιο για τη νομική θα έπρεπε 1ο μάθημα βαρύτητας να είναι η έκθεση. Επίσης δεν θα έπρεπε το χημικό να έχει 1ο μάθημα βαρύτητας τη χημεία και το βιολογικό τη βιολογία? Πάντως με το σύστημα που έχουμε μπαίνουν χημικό και βιολογικό από την τεχνολογική 2 χωρίς να έχουν δώσει εξετάσεις χημείας ή βιολογίας (!!!!!). Αυτά δεν είναι από τα τρελλά του συστήματος? Να πω και το άλλο: Στενός συγγενής μου είναι καθηγητής σε οικονομική σχολή και λέει ότι όσοι μπαίνουν στη σχολή του από τη θεωρητική κατεύθυνση αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά προβλήματα με τα μαθηματικά γιατί θεωρούνται γνωστά τα μαθηματικά της θετικοτεχνολογικής. Έτσι γύρω από τη σχολή έχουν ανοίξει φροντιστήρια μαθηματικών για τους θεωρητικούς (!!!!!). Κανονικά δεν θα έπρεπε η οικονομική να ήταν χωριστή κατεύθυνση με μαθηματικά και δικά της μαθήματα αντί για τη φυσική ή τα αρχαία? Ναι, υπάρχουν περίεργα στο σύστημα. Εκείνο όμως που δεν άκουσα ποτέ είναι να διμαρτύρονται οι καθηγητές της ΟΛΜΕ για αυτά. Το μόνο που άκουσα είναι να λένε μπράβο στην κατάργηση της βάσης του 10 και να διαμαρτύρονται επειδή θα αξιολογούνται (!!!!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top