Ιστορίας και Εθνολογίας Θράκης (Κομοτηνή)

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα υποχρεωτικό, μπορείς απλά να πηγαίνεις να δίνεις στις εξεταστικές τα μαθήματα.
Υπάρχουν καθηγητές όμως που αν δεν σε βλέπουν στις παραδόσεις δεν πρόκειται να σου βάλουν βαθμό με τίποτα
( αν σε ενδιαφέρει αυτό βέβαια)
NikosMantz αν σου αρέσει η Ιστορία θα σου αρέσει και η σχολή. Αρχαία και Λατινικά μπορείς να διαλέξεις μόνο επιλογής πλέον
( εγώ τα φορτώθηκα υποχρεωτικά και μετά από ένα χρόνο γίνανε επιλογής λόγω αλλαγής προγράμματος σπουδών )
Υπάρχουν επίσης πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα Εθνολογίας.
Γενικά η σχολή βγαίνει εύκολα αν διαβάζεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα υποχρεωτικό, μπορείς απλά να πηγαίνεις να δίνεις στις εξεταστικές τα μαθήματα.
Υπάρχουν καθηγητές όμως που αν δεν σε βλέπουν στις παραδόσεις δεν πρόκειται να σου βάλουν βαθμό με τίποτα (αν σε ενδιαφέρει αυτό βέβαια).



Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα για δεύτερο πτυχίο. Ειδικά η κατεύθυνση Εθνολογίας με ενθουσίασε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalhmera:D

Νεοφερμένος

Η kalhmera:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,είμαι μαθήτρια Γ λυκείου και ψάχνομαι για σχολές με ενδιαφέρει η ιστορία και μου τράβηξε την προσοχή αυτη η σχολή...θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει αυτη η σχολή στην Θεσσαλονίκη? Αν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει παρακαλώ,ευχαριστώ πολυ :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει,είναι μοναδική και βρίσκεται στην Κομοτηνή (Δ.Π.Θ.)
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalhmera:D

Νεοφερμένος

Η kalhmera:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι για το τμήμα αυτο γνωρίζω και θα είναι η δεύτερη μου επιλογή,Ευχαριστώ πολύ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soph-d

Νεοφερμένος

Η soph-d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ισχύει ακόμα ότι τα αρχαία και τα λατινικά δεν είναι υποχρεωτικά; Ξέρω ότι είναι την πρώτη χρόνια στο τμήμα ιστορίας & αρχαιολογίας στη Θεσσαλονίκη, ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ισχύει ακόμα ότι τα αρχαία και τα λατινικά δεν είναι υποχρεωτικά; Ξέρω ότι είναι την πρώτη χρόνια στο τμήμα ιστορίας & αρχαιολογίας στη Θεσσαλονίκη, ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ;

Δεν ειμαι φοιτητης στο Ιστοριας-Εθνολογιας αλλα απο ο,τι εχω διαβασει ισχυει ο,τι και και στο ΙΑΚΑ του Βολου, δηλαδη τα Φιλολογικα ειναι επιλογης.
https://he.duth.gr/news/2012-05-25-a.sxhtml

Εδω ο Οδηγος Σπουδων του 2011-2012:
https://he.duth.gr/undergraduate/guide/odigos%20spoudon_2011_2012.pdf

ο οποιος φαινεται οτι τουλαχιστον εως το 2014 ισχυει (και μαλιστα πλεον ειναι ο μονος που ισχυει):
https://he.duth.gr/news.txt/2014-05-13-a/katargisi palaiou odigou spoudwn.pdf

Αν ξερει φυσικα καποιος φοιτητης του Τμηματος, πως ισχυει κατι αντιθετο, με διορθωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

FayMeLene

Νεοφερμένος

Η FayMeLene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια! Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στο τμημα βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας της Θεσσαλονίκης. Μου αρεσει σε καποιο βαθμο η σχολη που περασα. Μαθαινουμε 2 γλωσσες τις επιλογης μας. εχω ιδιαλεξει τουρκικας ως βασικη γλωσσακαι στην πορεια και αραβικα και μαλλον θα επεπιλεξω κατευθυνση πολιτικου επιστημοναι οχι οικονομολογου καθως ειμαι μαθητρια θεωρητικης. Θελω να μαθω αν αξιζει να κανω 6τοις εκατο για ιστοριας και εθνολογιας. Δεν με ενδιαφερει η φιλολογια και η πολιτικη επιστημη , αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον ως φιλολογος μαλλον δε θα πεινασω. Με ενδιαφερει η εθνολογια και η λαογραφια απο πολυμικρη και φυσικα οι ξενες γλωσσες μου αρεσουν παρα πολυ ειδικα αν μπορω μιαμερα να τις συνδυασω με τη δημοσιογραφια. Εσεις τι ξενες γλωσσες μαθαινετε εκει? Πειτε μου αν θελετε τη γνωμη σας γενικα για τη περιπτωση μου. Διευκρινιζω οτι αν τελικα μπω στη σχολη αυτη και δε με παρουν στις εστιες εκει τελικα δε θα σπουδασω καθως μενω κι εδω σε εστιες και δεν υπαρχει απολυτως καμια οικονομικη δυνατοτητα. Ευχαριστω για το χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια! Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στο τμημα βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας της Θεσσαλονίκης. Μου αρεσει σε καποιο βαθμο η σχολη που περασα. Μαθαινουμε 2 γλωσσες τις επιλογης μας. εχω ιδιαλεξει τουρκικας ως βασικη γλωσσακαι στην πορεια και αραβικα και μαλλον θα επεπιλεξω κατευθυνση πολιτικου επιστημοναι οχι οικονομολογου καθως ειμαι μαθητρια θεωρητικης. Θελω να μαθω αν αξιζει να κανω 6τοις εκατο για ιστοριας και εθνολογιας. Δεν με ενδιαφερει η φιλολογια και η πολιτικη επιστημη , αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον ως φιλολογος μαλλον δε θα πεινασω. Με ενδιαφερει η εθνολογια και η λαογραφια απο πολυμικρη και φυσικα οι ξενες γλωσσες μου αρεσουν παρα πολυ ειδικα αν μπορω μιαμερα να τις συνδυασω με τη δημοσιογραφια. Εσεις τι ξενες γλωσσες μαθαινετε εκει? Πειτε μου αν θελετε τη γνωμη σας γενικα για τη περιπτωση μου. Διευκρινιζω οτι αν τελικα μπω στη σχολη αυτη και δε με παρουν στις εστιες εκει τελικα δε θα σπουδασω καθως μενω κι εδω σε εστιες και δεν υπαρχει απολυτως καμια οικονομικη δυνατοτητα. Ευχαριστω για το χρονο σας

Δεν νομίζω οτι ως φιλόλογος θα είναι καλύτερα τα πράματα να σου πω την αλήθεια:P
Οι διορισμοι έχουν παγώσει και τα ιδιαιτερα/φροντηστιρια δεν σου προσφερουν εναν μισθο για να αυτοσυντηρηθεις τις περισσοτερες φορές.Και ειναι μαύρα ο,τι βγάζεις.
Τωρα αυτα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση.
Σαν σχολή σιγουρα θα ειναι πολυ ενδιαφερουσα ;)
Αλλά απο ξένες γλώσσες λογικα μη φανταστεις τιποτα σπουδαιο .Προσφερονται τα κλασσικα αγγλικα-γαλλικα-γερμανικα τα πρωτα δυο ετη.(απο οσο γνωριζω)
Κατα τη γνωμη μου καλυτερα μεινε εκει που εισαι.Μαθε πολυ καλα αυτες τις ξενες γλωσσες που διδασκεσαι καθως μπορει να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια ευκολα μετα.Γενικα αν το ψαξεις πιστευω οτι εχει δουλεια η σχολη σου ή τουλαχιστον εχει περισσοτερες προοπτικες απο ενα φιλολογικο-ιστορικο τμημα.
Προσπαθησε να εισαι ομως απο τους καλους.Αν ησουνα περιπτωση που δεν σου αρεσε η σχολη καθολου θα σου ελεγα κατευθειαν σηκω φυγε αλλα αφου σαρεσει δεν βρισκω λογο να το κανεις :)
Εξαλλου ειναι τεραστιο ρισκο να φυγεις απο εδω και μετα να μην σε δεχτουν στιες εστιες και να μεινεις ξεκρεμαστη.:worry:
Για να μην παρεξηγηθω αγαπω (πολυ ) το αντικειμενο μου όμως δεν πιστευω οτι εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση απο αλλες σχολες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να πάτε να γίνεται φιλόλογοι. Είναι εκατοντάδες χιλιάδες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τι εχει νοημα να σπουδασεις πλεον ετσι οπως το θετουμε;Στην τελικη στον αλλο αρεσει η ιστορια και φιλολογια θα του πεις μην πας εκει σπουδασε κατι αλλο που δεν σου αρεσει;Εξακολουθουν πολλοι να βλεπουν τις σπουδες με αποκλειστικο στοιχειο το επαγγελματικο.Λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayMeLene

Νεοφερμένος

Η FayMeLene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Konstantinab!! Με βοηθησε πραγματικά η τοποθέτηση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τι εχει νοημα να σπουδασεις πλεον ετσι οπως το θετουμε;Στην τελικη στον αλλο αρεσει η ιστορια και φιλολογια θα του πεις μην πας εκει σπουδασε κατι αλλο που δεν σου αρεσει;Εξακολουθουν πολλοι να βλεπουν τις σπουδες με αποκλειστικο στοιχειο το επαγγελματικο.Λαθος
Ναι απλά αυτός που θα πάει εκεί να έχει επίγνωση ότι υπάρχουν ήδη υπερπροσφορά αυτής της ειδικότητας και ότι πρόκειται να μπει σ' έναν υπερκορεσμένο κλάδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Άμα είναι να πας στη φιλολογία "για να μην πεινάσεις", κούνια που σε κούναγε. Και θα πεινάσεις και θα είσαι κακή φιλόλογος, γιατί όπως είπες, δεν αγαπάς το αντικείμενο..Πας για να ζήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι απλά αυτός που θα πάει εκεί να έχει επίγνωση ότι υπάρχουν ήδη υπερπροσφορά αυτής της ειδικότητας και ότι πρόκειται να μπει σ' έναν υπερκορεσμένο κλάδο

Τι δεν ειναι υπερκορεσμενο στην Ελλαδα;Δικηγορος;με το νεο ασφαλιστικο πιο πολλα θα βγαζεις ως διανομεας φυλλαδιων.Μηχανικοι το ιδιο φαρμακοποιοι πλεον ανοιγει οποιος θελει και παει λεγοντας.Εδω ειναι ανεργοι πτυχιουχοι απο σοβαρα πανεπιστημια απο την Βουλγαρια θα προσλαβουν πτυχιουχους;Γενικα δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τι δεν ειναι υπερκορεσμενο στην Ελλαδα;Δικηγορος;με το νεο ασφαλιστικο πιο πολλα θα βγαζεις ως διανομεας φυλλαδιων.Μηχανικοι το ιδιο φαρμακοποιοι πλεον ανοιγει οποιος θελει και παει λεγοντας.Εδω ειναι ανεργοι πτυχιουχοι απο σοβαρα πανεπιστημια απο την Βουλγαρια θα προσλαβουν πτυχιουχους;Γενικα δυσκολα
Όλα είναι υπερκορεσμένα ακριβώς διότι στην Ελλάδα η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν έχει καμιά απολύτως σύνδεση με την αγορά εργασίας. Σε πολλές χώρες της Ευρώπης σχολές οι οποίες δίνουν πτυχία τα οποία δεν έχουν πλέον αντίκρισμα, απλώς κλείνουν. Παράλληλα ανοίγουν άλλες προκειμένου να εναρμονιστούν με τα νέα δεδομένα μια συνεχώς μεταβαλλόμενης αγοράς.
Υγ: Η Βουλγαρία πώς κολλάει στην κουβέντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για αυτο λοιπον επειδη ολα τα επαγγελματα βιωνουν κριση σπουδαζουμε αυτο που μας αρεσει πρωτιστος.Ενας φιλολογος παντως ακομα και στο δημοσιο να μην διοριστει ενα ιδιαιτερο η σε καποιο φροντιστηριο θα βρει να βολευτει.Απλουστευτικες λογικες και συνθηματα του τυπου "μην σπουδαζετε το ταδε η το δεινα" συνηθως τα λενε οσοι δεν καταφεραν να μπουν σε αυτες τις σχολες και το ειχαν απωθημενο.Το πανεπιστημιο δεν το κρινουμε με αυστηρα επαγγελματικα κριτηρια δεν ειναι ιεκ που πας 2 χρονια μπας και βολευτεις καπου το θεμα ειναι να μαθεις και κατι και ανοιξουν οι οριζοντες σου και να γινεις καλυτερος σε προσωπικο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Με δεδομενο οτι λιγο πολυ τα πτυχια της Φιλοσοφικης, οπως και τα Πολιτικων Επιστημων, Ιστορικα, Παντειου κτλ (και Νομικης εδω που τα λεμε μην νομιζει κανεις οτι την ξεχωριζω συντεχνειακα), οδηγουν λιγο πολυ στις στανταρ graduate jobs στην Ελλαδα, δηλαδη τηλεφωνικη προωθηση προΪοντων, πωλητης σε καταστημα, σερβιρισμα σε καφετεριες, ντελιβερας, 5μηνα στον ΟΑΕΔ, αφενος εχει μια λογικη το σπουδασε ο,τι θες, γιατι στο κατω κατω πανεπιστημιο θα πας, με μια επιστημη θα ασχοληθεις, πρεπει να την αγαπας κιολας, αφετερου ισχυει οτι με πτυχιο Φιλολογιας/Ιστορικου/ ΦΠ(Ψ) σε κανενα ιδιαιτερο, ή για τους τυχερους μαθημα σε φροντιστηριο σε φιλολογικα, μπορεις να συμπληρωνεις εισοδημα.

Απο την αλλη αν θες να πας εξωτερικο δεν βλεπω να μπορει να βοηθαει σε κατι ενα τετοιο πτυχιο, πιο ευκολα θα βρεις μαλλον δουλεια με σπουδες που ειχαν και οικονομικα μαθηματα, και νομιζω ειναι και στα συν η γνωση γλωσσων οπως Ρωσικα που διδασκονται στο τμημα του ΠΑΜΑΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Συμφωνα με στατιστικες η απορροφηση ας πουμε ιστορικων μιας και το θεμα ειναι αυτο στην Αγγλια ξεπερναει το 90%.Μην συγκρινουμε καθηγητικες σχολες με κοινωνιολογιες πολιτικες επιστημες και λοιπες παρομοιες ειναι γνωστο οτι δυστυχως δεν διαθετουν αντιστοιχη δεξαμενη απορροφησης πτυχιουχων οπως οι φιλοσοφικες


https://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/05/blog-post_4701.html?m=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Συμφωνα με στατιστικες η απορροφηση ας πουμε ιστορικων μιας και το θεμα ειναι αυτο στην Αγγλια ξεπερναει το 90%.Μην συγκρινουμε καθηγητικες σχολες με κοινωνιολογιες πολιτικες επιστημες και λοιπες παρομοιες ειναι γνωστο οτι δυστυχως δεν διαθετουν αντιστοιχη δεξαμενη απορροφησης πτυχιουχων οπως οι φιλοσοφικες


https://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/05/blog-post_4701.html?m=1

Το πτυχιο Ιστοριας σε Αγγλια ειναι απο τα πλεον standard πτυχια, και αν ειναι απο καλο πανεπιστημιο, χαιρει οντως σε εκτιμηση απο τους εργοδοτες, γιατι θεωρειται οτι εχεις αποκτησει αρκετα transferable skills.

Ομως το θεμα ειναι ειναι το εξης: Αγγλια με πτυχιο Ιστοριας μπορεις να κυνηγησεις απο standard graduate jobs, μεχρι θεσεις σε accounting, banking, marketing κτλ. Με αλλα λογια, δυνατοτητες που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα και ο μεσος αποφοιτος Ιστορικου τμηματος στην Ελλαδα, που εχει συνδεσει το πτυχιο Ιστοριας με εκπαιδευση και ισως ερευνα, δεν πιστευω οτι τις διανοειται καν.

Για Αγγλια τωρα, το τι απορροφησιμοτητα εχει το πτυχιο απο τα εκει πανεπιστημια, δεν νομιζω οτι ειναι πολυ διαφωτιστικο εαν δεν λαβει υποψιν κανεις και τις εξης παραμετρους: Αποφοιτοι ποιων πανεπιστημιων ειχαν απορροφηση; Σε τι αντικειμενα; Πολλα απο αυτα τα αντικειμενα δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο σπουδων. Πχ και σε entry level jobs πολλων εταιριων αρκει να εχεις οποιοδηποτε πτυχιο, πιαθνον να προτιμουνται οι αποφοιτοι Ιστορικων επειδη εχουν γραψει πολλα essays υποτιθεται, και αρα ξερουν να χειριζονται τον γραπτο λογο, να συλλεγουν πληροφοριες, να δουλευουν μεθοδευμενα κτλ. Αυτο ομως δεν εχει σχεση με το πτυχιο Ιστοριας αυτο καθεαυτο, αλλα με τα skills που υποτιθεται αποκτας.

Το ακομα πιο κρισιμο ειναι: οι αποφοιτοι ελληνικων τμηματων Ιστοριας, τι απορροφησιμοτητα εχουν, με βαση το πτυχιο τους; Μιλαμε μονο με βαση το πτυχιο, ετσι; Οχι αν εχει κανεις και δευτερο πτυχιο, ή ξερει καποιο μουσικο οργανο ή οτιδηποτε αλλο βοηθησε τον αποφοιτο να βρει καποια δουλεια. Μονο με πτυχιο Ιστοριας απο τμημα ελληνικου ΑΕΙ.

Επισης ολα τα τμηματα Ιστοριας ελληνικων ΑΕΙ, θεωρουνται ισαξια εξω; Ειναι ενα ερωτημα και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top