[28/5/2012] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 9 19.1%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 36.2%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 11 23.4%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 14.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 1 2.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2012, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια...


Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί κατά τη διάρκεια της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Τα Θέματα εδώ.

Ενδεικτικές απαντήσεις


Προηγούμενα μαθήματα:
[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
[23/5/2012] Φυσική Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε!!
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα και προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ηθικα 5 και 6! Αντισος μεν, οχι κατι δυσκολο δε. Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εάν το άγνωστο που επελέγη είναι όντως το Θουκυδίδου Ιστοριών VII, 61, τα παιδιά θα σκίσουν. Πολύ εύκολο τόσο μεταφραστικά , όσο και ως προς τις ενδεχόμενες παρατηρήσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αυτο ειναι, μολις το ειδα και εμεινα με το στομα ανοικτο:eek:
Μιλαμε ειναι αρκετα ευκολο, πολυ πιο ευκολο απο περισυ, τουλαχιστον ετσι μου φαινεται!
Θελω να τα δω στο συνολο, αλλα αν ετσι οπως πανε τα πραγματα...τις βασεις τις βλεπω ανοδικες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σύμφωνα με την alfavita.gr:
"Οι πρώτες εκτιμήσεις από τους φιλολόγους λένε ότι ο Αριστοτέλης στο γνωστό ήταν ...αντιsos μιας και πέφτει συχνά. Από τον Αριστοτέλη έπεσε το Ηθικά Νικομάχεια Β3 1-2 και Β6 1-4 ενώ στο άγνωστο είναι το Θουκυδίδου Ιστοριών VII, 61. Οι ερωτήσεις στο γνωστό εκτιμούνται ότι είναι βατές.
Ερώτηση στα αρχαία. Ποια η σχέση ηθικής αρετής και ηδονής - λύπης.
Να προσδιορίσετε τους όρους, έξης, αρετή, έργον"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoulaaa8

Νεοφερμένος

Η annoulaaa8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
απο εισαγωγη τι επεσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ωχ αμάν. Έχω γνωστά άτομα που δεν διάβασαν εισαγωγή από τα Ηθικά, επειδή θεωρούνταν άπειρα αντιsos. :worry: Απφφ, καλή επιτυχία όπως και να'χει σε όλους! :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
απο εισαγωγη τι επεσε?

Ποια ήταν η σχέση του Αριστοτέλη με τους συναδέλφους
του στην Ακαδημία και πώς αυτή εξηγείται;
Μονάδες 10

Τα θέματα βγήκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
-Εύκολες σχετικά οι ερωτήσεις στο γνωστό και αρκετά σος, θα προτιμούσα όμως σχολιασμό του "Διὸ δεῖ ἦχθαί πως εὐθὺς ἐκ νέων, ὡς ὁ Πλάτων φησίν, ὥστε χαίρειν τε καὶ λυπεῖσθαι οἷς δεῖ· ἡ γὰρ ὀρθὴ παιδεία αὕτη ἐστίν". Πιο ωραία ερώτηση και πιο δύσκολη λιγάκι.
-Εύκολη και η ερώτηση της εισαγωγής, κι αυτή ήταν από τα σημεία που έπρεπε να προσέξεις, έκανε μπαμ από την εισαγωγή του Αριστοτέλη.
- Και το άγνωστο μέτριας δυσκολίας, χαίρομαι που ξέρω να λύσω όλη τη γραμματική (:P) δε ξέρω, αυτή με τον πλάγιο με δυσκολεύει, είναι και υποθετικός αν δε κάνω λάθος, αλλά στο συντακτικό είμαι άχρηστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
-Εύκολες σχετικά οι ερωτήσεις στο γνωστό και αρκετά σος, θα προτιμούσα όμως σχολιασμό του "Διὸ δεῖ ἦχθαί πως εὐθὺς ἐκ νέων, ὡς ὁ Πλάτων φησίν, ὥστε χαίρειν τε καὶ λυπεῖσθαι οἷς δεῖ· ἡ γὰρ ὀρθὴ παιδεία αὕτη ἐστίν". Πιο ωραία ερώτηση και πιο δύσκολη λιγάκι.
-Εύκολη και η ερώτηση της εισαγωγής, κι αυτή ήταν από τα σημεία που έπρεπε να προσέξεις, έκανε μπαμ από την εισαγωγή του Αριστοτέλη.
- Και το άγνωστο μέτριας δυσκολίας, χαίρομαι που ξέρω να λύσω όλη τη γραμματική (:P) δε ξέρω, αυτή με τον πλάγιο με δυσκολεύει, είναι και υποθετικός αν δε κάνω λάθος, αλλά στο συντακτικό είμαι άχρηστη :P

Δεν είναι τίποτα ο πλάγιος λόγος που διάλεξαν! :P Ο υποθετικός λόγος μετά την εξάρτηση θα εκφέρεται με ει+ευκτική ενώ η κύρια θα γίνει στη μεν πρώτη περίπτωση ειδική πρόταση με εκφορά ευκτικής ΠΛ και στη δεύτερη ειδικό απαρέμφατο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα ο πλάγιος λόγος που διάλεξαν! :P Ο υποθετικός λόγος μετά την εξάρτηση θα εκφέρεται με ει+ευκτική ενώ η κύρια θα γίνει στη μεν πρώτη περίπτωση ειδική πρόταση με εκφορά ευκτικής ΠΛ και στη δεύτερη ειδικό απαρέμφατο.:)
Ναι ναι ισχύει. Το απαρέμφατο το είχα βρει, τα άλλα ούτε καν τα θυμόμουν, γι' αυτό μάλλον :P

Τέλεια, καλή επιτυχία σε όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αγνωστο, μου φαινεται οτι εχεις το ονομα, εχεις και τη χαρη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Σχετικα ευκολα,πιο ευκολο απο περυσι το αγνωστο νομιζω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
τα θεματα ηταν βατα μπορω να πω. αλιμονο σε εμας του χρονου! :P μακαρι να εχουν γραψει καλα τα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
δεν ξέρω πως να χαρακτηρίσω τα θέματα...
δύσκολα δεν ήταν ούτε όμως και εύκολα , ένα normal διαγώνισμα!

πάντως δεν ξέρω πως θα γράψουν τα αλλα παιδιά ,ελάχιστοι περίμεναν τα ηθικά και όταν έγινε γνωστό υπήρχε ένα κλίμα απογοήτευσης ,οι ερωτήσεις όμως ήταν εύκολες.
το άγνωστο μέτριας δυσκολίας .

πιστεύω είμαι μέσα στο στόχο μου!
14-16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Τα θεματα με μια ματια ηταν ευκολα... τα ηθικα ηταν αντισοσ ομως εχει ευκολες ενοτητες και πιστευω δεν θα συναντησαν δυσκολιες οι μαθητες... τωρα για το αγνωστο οι ασκησεις βατες.. ισως να δυσκολευτηκαν στην τελευταια ασκηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Το άγνωστο στη μετάφραση βατό φαίνεται, με μια πρώτη ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top