Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν. Επειδή περιμένω να ενεργοποιηθεί το broadband και εν τω μεταξύ λήγει η υπάρχουσα σύνδεση, κινδυνεύω σοβαρά να βρεθώ χωρίς ίντερνετ :(. Από adsl κάρτες εκτός της netkey της forthnet έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Με μπέρδεψες βασικά. Υποθέτω ότι με το broadband εννοείς της On Telecoms; Γιατί το adsl είναι γενικά broadband. :worry:

Οπότε έχεις ήδη γραμμή adsl ενεργοποιημένη και απλά περιμένεις να ενεργοποιηθεί και η σύνδεση σου ή είχες από άλλη εταιρεία adsl και αλλάζεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω ενεργοποιημένη adsl γραμμή και μπαίνω στο ιδιόκτητο της forthnet (λάθος που πέταξα το broadband εδώ :P) και για μισό μήνα κατά τα φαινόμενα ΔΕ θα έχω ίντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συγνώμη που ίσως καταντάω κουραστικός με τις ερωτήσεις, αλλά δεν έχω καταλάβει :redface:

Λήγει η σύνδεση που έχεις με την Forthnet και θα μεταβείς σε άλλη εταιρεία (ποια αν επιτρέπεται; ); Γιατί αφού είσαι στο ιδιόκτητο της Forthnet, αν πας σε άλλη εταιρεία θα πρέπει να αλλάξεις και γραμμή, πράγμα που σημαίνει ότι θα μείνεις όχι μόνο χωρίς internet, αλλά και χωρίς γραμμή, δηλαδή δεν θα έχει νόημα όποια κάρτα adsl και να δοκιμάσεις (no γραμμή, no internet :P).

Επίσης, χωρίς να ξέρω τους λόγους που θέλεις να αλλάξεις δίκτυο και υποθέτωντας ότι το κάνεις μόνο γιατί λήγει η σύνδεση, εγώ θα πρότεινα (αν δεν έχεις δεσμευτεί κάπου) να ανανεώσεις με την Forthnet μιας και απ' όσο ξέρω έχει τις καλύτερες τιμές της αγοράς, αλλά είναι και η πιο "ασφαλής" εναλλακτική.

Η μόνη περίπτωση που τα πράγματα θα είναι πιο άμεσα είναι να κάνεις μετάβαση στο δίκτυο του ΟΤΕ, γιατί τότε οι διαδικασίες θα είναι πιο σύντομες, αλλά και πάλι θα μείνεις κάποιο διάστημα (εκτιμώ γύρω στις 5 εργάσιμες) χωρίς γραμμή.

Ελπίζω να έχω καταλάβει καλά και να μην λέω μπαρούφες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω forthnet μέσω ΑΡΥΣ και έκανα αίτηση για να μπω στο ιδιόκτητο της forthnet. Στο μεταξύ λήγει η υπάρχουσα σύνδεση και μέχρι να ενεργοποιηθεί στο ιδιόκτητο θα πάρει καμιά δεκαπενταριά μέρες (και σε αυτές τις μέρες λογικά η γραμμή θα είναι ως έχει, άντε χωρίς καθόλου ίντερνετ να μείνω δυο τρεις μέρες, σωστά;! Αν όχι, μετακομίζω από τώρα σε ίντερνετ καφέ). Ε γι'αυτές τις μέρες ψάχνω κάρτα :P
Ευχαριστώ πάντως που προσπαθείς να με καταλάβεις fandago, το εκτιμώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου;

Προσωπικά είχα Forthnet μέσω ΑΡΥΣ και έκανα επίσης αίτηση για ιδιόκτητο. Σύνδεση στο Internet δεν έχασα παρά μόνο για 3-4 ώρες για τις διαδικασίες μετάβασης στο ιδιόκτητο. Αν εννοείς ότι έχεις προπληρώσει μια σύνδεση από πακέτο (adsl in a box πχ) και αυτή λήγει, τότε αν εσύ ΔΕΝ την διακόψεις, θα συνεχίσεις να έχεις σύνδεση με τις μηνιαίες χρεώσεις (θα σου έρθει λογαριασμός), μέχρι να μπεις στο ιδιόκτητο όπου και τότε θα σταματήσουν όλοι οι άλλοι λογαριασμοί και θα έχεις μόνο της Forthnet. Κατάλαβες ή σε μπέρδεψα;

Η καλύτερη και σιγουρότερη λύση πάντως είναι, να πάρεις το 13831 και να ρωτήσεις τους ίδιους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Είχα προπληρωμένη σύνδεση εξάμηνη, δεν πλήρωνα με το μήνα δηλαδή. Τώρα διαβάζω ότι μπορώ να ζητήσω παράταση, θα επικοινωνήσω να ενημερωθώ :) Αλήθεια, σε σένα πόσες μέρες έκανε να ενεργοποιηθεί η 24άρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είχα ζητήσει double play πριν ακόμα αποκτήσω ιδιόκτητο δίκτυο, γιατί θα είχα 4mbps σύνδεση και τις δωρεάν απεριόριστες κλήσεις. Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε (δεν είναι απαραίτητο ότι είχαν τελειώσει οι εργασίες) ότι μπήκε ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου, η αίτηση μου για το ιδιόκτητο ενεργοποιήθηκε μετά από ένα μήνα. Από την ενεργοποίηση της αίτησης και μετά, τους πήρε 17 εργάσιμες για να μπω στο ιδιόκτητο.

Οπότε αν έχεις ήδη ιδιόκτητο στην περιοχή, υπολόγιζε γύρω στις 20 μέρες, αν όχι 20 μέρες αφότου μπει ιδιόκτητο ;)

Επίσης για αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων, να υπενθυμίσω ότι η προσφορά είναι για ταχύτητες ΜΕΧΡΙ 24mbps, κάτι που εξαρτάται κυρίως από την καλωδίωση σου και την απόσταση σου από το βρόγχο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχει κάλυψη η περιοχή μου και αυτά για την ταχύτητα τα ξέρω, όπως και να χει και με 4άρια θα είμαι ευχαριστημένη, θα μου φαίνεται ότι κατεβάζω με την ταχύτητα του φωτός -ποτέ μα ποτέ δε θα ξεχάσω τις dial up μέρες!- Είκοσι μέρες ε; Μπα γύρω στον ενάμιση μήνα υπολογίζω, πέρασαν ήδη 25 μέρες από τότε που έκανα την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και να που έμεινα χωρίς ίντερνετ και αναγκάζομαι να γράφω από ίντερνετ καφέ τώρα. Τουλάχιστον πρόλαβα να λιώσω για ένα σαββατοκύριακο ακριβώς μετά την εξεταστική...

Η ιστορία έχει ως εξής: Μου στάλθηκε μήνυμα από τη forthnet ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου. Όμως όταν πήγα να συνδεθώ το μόντεμ δεν έβλεπε adsl γραμμή, ούτε καν αναβόσβηνε το λαμπάκι. Σιγουρεύτηκα ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από εμένα (δοκιμάζοντας δύο μόντεμ και ελέγχοντας τα καλώδια) και δήλωσα βλάβη. Τακτική της εταιρίας στην περίπτωση αυτή είναι να ενημερώνουν τον ΟΤΕ πρώτα. Ε, με παίρνει πρωί πρωί ένας τεχνικός του ΟΤΕ και μου λέει ότι το πρόβλημα εμπίπτει στη δικαιοδοσία της forthnet. Τώρα περιμένω να στείλει η forthnet τεχνικό. Έχοντας διαβάσει άπειρες ιστορίες τρόμου στα τεχνολογικά σάιτ έχω φρικάρει λίγο. ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΟΥ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υποθέτω σε 5 μέρες θα είσαι Okey ... η forthnet τι σου είπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Να περιμένω μέχρι να λάβουν την απάντηση του ΟΤΕ (περιέργως εγώ είχα ενημερωθεί ενώ αυτοί όχι) και να δουν με τι αιτιολογία έκλεισε η βλάβη. Μετά θα στείλουν δικό τους τεχνικό. :( Το πέντε μέρες από πού προκύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Διαβάζω κάπου το εξής:
κατα 99% δεν εχουν ενεργοποιησει ακομα την γραμμη (σπανιο να μην μπορει να συγχρονισει το router ... εκτος βεβαια αν στις ρυθμισεις του ειναι επιλεγμενο το modulation για adsl2+ και η γραμμη σου ειναι adsl1, η και αντιστροφως)

Πώς γίνεται να βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει η ρύθμιση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κάπου πρέπει να υπάρχει επιλογή για modulation type. Συνήθως στις advanced ρυθμίσεις της ADSL. Ποιο US Robotics μοντέλο έχεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Χεχ, ο Κρητικός θυμάται ότι έχω US Robotics :P Το 9107 έχω, θα κοιτάξω τη ρύθμιση όταν πάω σπίτι αν και ως γνήσιος απαισιόδοξος άνθρωπος αμφιβάλλω αν το πρόβλημα είναι από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απ' ότι βλέπω εδώ, πρέπει απλά να ξετικάρεις την επιλογή για ADSL2. Αν και δε νομίζω να δουλέψει αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και βεβαιότατα δεν έγινε τίποτα με αυτή τη ρύθμιση. Τέταρτη ημέρα χωρίς ίντερνετ στο σπίτι. Το τμήμα βλαβών με ενημέρωσε ότι ο ΟΤΕ έκανε άρση της βλάβης (ό,τι και να σημαίνει αυτό) και ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά να περιμένω να επαναληφθεί η διαδικασία. Εκτός από αυτό έστειλα ένα ωραίο email που περιελάμβανε τις φράσεις "Ινστιτούτο Καταναλωτών" και "δημοσίευση στα μεγαλύτερα ελληνικά τεχνολογικά φόρουμ". *sigh*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κρίμα...
Τουλάχιστον όταν με το καλό μπεις στο ιδιόκτητο της Forthnet, θα έχεις να κάνεις μόνο με αυτήν. Καλά κάνεις και ρίχνεις μερικές απειλές, για να σφίξουν λίγο οι... :P

Πήγαινε εδώ:
Code:
https://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803
και πες μας τι σου γράφει αν βάλεις το τηλέφωνο σου, να δούμε σε τι κατάσταση συγκριτικά βρίσκεσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δε με κατάλαβες φάνταγκο :( Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε τη Δευτέρα αλλά δεν μπορώ να πιάσω adsl γραμμή, δεν έχει σήμα, το φωτάκι είναι νεκρό! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακόμη να σου δώσει απάντηση η forthnet;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν το φωτάκι είναι νεκρό, αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι δεν έχεις καν adsl γραμμή ακόμα. Αν αναβόσβηνε, τότε έχεις γραμμή, αλλά όχι σύνδεση adsl. Υποθέτω έκανες επανεκκίνηση τον router έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top