Πιλοτικό στάδιο σχολιασμού άκυρων αρνητικών ψήφων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποιες αρνητικες ; Δε ρωτησα για καποιες αρνητικες :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πέρα από αυτό, υπάρχει μια κατηγορία εντελώς άκυρων αρνητικών ψήφων.
Μόνο μία.
Στο τρακ οβ δε ντέη... :confused::confused::confused:
Προσπέρασέ το ρε φιλάρα. :P


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου Rempeske!
Αυτή, για παράδειγμα γιατί μπήκε; :worry::confused:

Και σε μερικά παιχνίδια είναι άκυρες κάποιες ψήφοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ως προς το στέκι απάντησα ότι οι πρακτικές ορισμένων χρηστών με την υπερβολική ευθιξία, και τη συνεχή επίκληση της προσβολής και της ειρωνείας, καθώς και η προσπάθεια εξεύρεσης κακόβουλων σχολίων μέσα σε καλοπροαίρετα ποστ, δημιουργούν συνθήκες όπου δεν επιτρέπουν την ελεύθερη έκφραση, καταπιέζουν τη διαφορετική άποψη και καταφεύγουν στη λογοκρισία.

Έγραψες με χρυσή πένα τώρα :)


Το να παρουσιάζεις την άποψη ενός συνομιλητή κατά το δοκούν, με τρόπο που να υπονοεί παραβίαση των κανόνων από την πλευρά του είναι επίσης μια ακόμα πρακτική που παραπέμπει στο ίδιο παράδειγμα. Η συνταγή είναι απλή: Κάνει κάποιος μια "παράξενη ερώτηση" παίρνει ο άλλος και παρουσιάζει εντέχνως την απάντηση κι έτσι τυλίγουμε το συνομιλητή σε μια κόλλα χαρτί, τον βάζουμε να τρέχει με την ΟΔ και γλιτώνουμε από την ενοχλητική για μας άποψή του. Και μετά μιλάμε και για φτηνό εντυπωσιασμό πανάθεμά μας.
Τέλεια περιγραφή του συστήματος των εν λόγω χρηστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου Rempeske!
Αυτή, για παράδειγμα γιατί μπήκε; :worry::confused:

Και σε μερικά παιχνίδια είναι άκυρες κάποιες ψήφοι!
Αν και δεν θυμάμαι να έχω βάλει ποτέ αρνητική στο Track of the day, δεν θεωρώ καθόλου άκυρες τις εν λόγω ψήφους. Θυμάμαι μια μέρα που βαριόμουν, ήθελα να βρω να ακούσω κάτι νέο και πήγα στο track of the day. Ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν αρκετές αρνητικές ψήφοι, παρά μόνο θετικές (κι αυτές λίγες), δεν μπορούσα να καταλάβω τι από όλα αυτά άξιζε να ακούσω, με αποτέλεσμα να παρατήσω το εγχείρημα σχετικά γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η απουσια θετικης στα τραγουδια, διαφοροποιει τα "οκ-αδιαφορα" απο τα "δημοφιλεστερα" , οπότε δε νομιζω οτι τιθεται τοσο θεμα δυσκολιας.

Τωρα αν καποιος νιωθει τοσο πολυ την αναγκη να αποδοκιμασει ενα τραγουδι, ας το κανει, τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και αρνητικές γενικώς, διότι αρκεί η απουσία θετικών.

Ωστόσο, σε τραγούδια τα οποία ανήκουν σε είδη μουσικής με φανατικούς υποστηρικτές (πχ μέταλ), λογικό είναι να μαζέψουν αρκετές θετικές, ενώ χωρίς αρνητικές δεν υπάρχει ο "αντίλογος" να τα ρίξει, ώστε να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το νούμερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και αρνητικές γενικώς, διότι αρκεί η απουσία θετικών.
Ωστόσο, σε τραγούδια τα οποία ανήκουν σε είδη μουσικής με φανατικούς υποστηρικτές (πχ μέταλ), λογικό είναι να μαζέψουν αρκετές θετικές, ενώ χωρίς αρνητικές δεν υπάρχει ο "αντίλογος" να τα ρίξει, ώστε να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το νούμερο.
Δεν ειναι καθολου η ιδια λογικη, γιατι τωρα εξισωνεις κατι που αφορα τεχνη και γουστα, με ....οποιδηποτε θεση και γνωμη επι οποιουδηποτε θεματος!

Το παραδειγμα με το μεταλ ειναι ακυρο, αφου οφειλεται στο οτι εχουμε ατομα που ακουν τετοια μουσικη και παρακολουθουν το τοπικ. Αυτο θα μπορουσε να ισχυει για οποιοδηποτε ειδος μουσικης. Το να εμπαιναν αρνητικες στα τραγουδια μεταλ, απο τους υπολοιπους μονο και μονο για να υπαρχει "αντιλογος" δεν εχει νοημα. Αν εμπαιναν αυτοι που ακουνε άλλα, για να βαλουν αρνητικες στα μεταλ, τοτε δε θα ειχαν τα μεταλ πολυ περισσοτερες γιατι αυτοι θα εβαζαν θετικες στα μη μεταλ, οποτε δε θα ειχες προβλημα ουτε συ να βρεις κατι που σαρεσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αν και δεν θυμάμαι να έχω βάλει ποτέ αρνητική στο Track of the day, δεν θεωρώ καθόλου άκυρες τις εν λόγω ψήφους. Θυμάμαι μια μέρα που βαριόμουν, ήθελα να βρω να ακούσω κάτι νέο και πήγα στο track of the day. Ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν αρκετές αρνητικές ψήφοι, παρά μόνο θετικές (κι αυτές λίγες), δεν μπορούσα να καταλάβω τι από όλα αυτά άξιζε να ακούσω, με αποτέλεσμα να παρατήσω το εγχείρημα σχετικά γρήγορα.


Δηλαδή αν είχε πολλές αρνητικές θα σήμαινε οτι άξιζε να το ακούσεις;

Προσωπικά περισσότερο με παρακινούν οι θετικές ψήφοι στο κάθε τραγούδι, άσχετα αν τα ακούω όλα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή αν είχε πολλές αρνητικές θα σήμαινε οτι άξιζε να το ακούσεις;

Προσωπικά περισσότερο με παρακινούν οι θετικές ψήφοι στο κάθε τραγούδι, άσχετα αν τα ακούω όλα! :P
Όχι φυσικά, απλά θα ήταν πιο ρεαλιστικό το νούμερο :P

@Lorien: Η μέταλ ήταν παράδειγμα μουσικής με φανατικούς υποστηρικτές, όχι παράδειγμα μουσικής που δεν μου αρέσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
έχω φάει κατά καιρούς αρνητικές στο track. Τις θεωρώ τελείως άκυρες αλλά αδιαφορώ.

Προσωπικά τα μουσικά γούστα του καθενός δεν με αφορούν και δεν θα έβαζα αρνητική.

Λία, όταν θέλω και γω να ακούσω κάτι καινούργιο απλά ψάχνω αυτά με τις περισσότερες ψήφους ή αυτά που ως τίτλοι που προκαλούν περιέργεια να τα ακούσω :).
Οι αρνητικές εν προκειμένω δεν μου λένε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε ενα τραγουδι οι αρνητικές δεν εχουν κανένα νόημα, αν δεν σ'αρέσει απλά δεν το ακούς, αν σ'αρέσει το επιβραβεύεις με μια θετική. Ομως υπάρχει μια παρελκυομενη χρήσιμοτητα των αρνητικών εκεί. Βλεπουμε πόσοι κοπανάνε αρνητικές με την διάθεση να εμφανίσουν, ακριβώς αρνητικά, ενα ποστ ή το περιεχόμενο του και χωρίς κανένα άλλο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε ενα τραγουδι οι αρνητικές δεν εχουν κανένα νόημα, αν δεν σ'αρέσει απλά δεν το ακούς, αν σ'αρέσει το επιβραβεύεις με μια θετική.

Μεχρι εδω καλα και συμφωνω και εγω....

Ομως υπάρχει μια παρελκυομενη χρήσιμοτητα των αρνητικών εκεί. Βλεπουμε πόσοι κοπανάνε αρνητικές με την διάθεση να εμφανίσουν, ακριβώς αρνητικά, ενα ποστ ή το περιεχόμενο του και χωρίς κανένα άλλο λόγο.

Εχεις φαει κολλημα ετσι?!:)
Σωνει και καλα να υπαρχει επιτηδευση και κακοπροαιρετη χρηση....τς τς τς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λια δεν στεκομαι στο παραδειγμα του μεταλ. Οποιοδηποτε ειδος μπορει να μπει στη θεση του. Το υπολοιπο σκεπτικο ειναι που εξηγει γιατί οι περισσοτερες αρνητικες δεν προσφερουν κατι επιπλεον απο την απλη απουσια τους. Οταν μιλαμε για μουσικη, γενικότερα οι ψηφοι εχουν λιγοτερη αξια. Και ακομα λιγοτερη οι αρνητικες, μια και ειναι προφανες οτι αν ακουσουμε κατι και δε το επιβραβευσουμε, δε μας συγκινησε. Το να βαλουμε αρνητική ειναι ισως υπερβαλλων ζηλος, για να "ειδοποιησουμε" αλλους οτι το κομματι ειναι μαπα. Ομως μπορει να ειναι μαπα γιαυτον που εβαλε την αρνητικη και σενα να σου αρεσει. Θα στηριχτεις στο γουστο τυχαιων ατομων ; Δε νομιζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εχεις φαει κολλημα ετσι?!:)
Σωνει και καλα να υπαρχει επιτηδευση και κακοπροαιρετη χρηση....τς τς τς...

Ok, εγώ "έχω φάει κόλλημα" (εκφραση κι αυτή ! :) ) . Εσύ αφου συμφωνείς μαζί μου τότε πώς ερμηνεύεις τις αρνητικες στα τραγούδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαλλον καποιοι βαζουν αρνητικες εκει, για να δειξουν τη διαφορετικοτητα στα γουστα τους. Ενταξει δε νομιζω πια οτι φτανει ο κοσμος να βαζει αρνητικες σε τραγουδια απο κακια/χομπυ. Άλλο να την βαλουν καπου επειδη εκνευριστηκαν με ενα ποστ (τροπο ομιλιας, περιεχομενο) κι ας ειναι αδικη, και άλλο να ριχνουν στα τραγουδια. Τωρα αν οντως καποιοι το κανουν κι αυτο, τι να πω. Παντως και να γινεται, ειναι πολυ περιορισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σε ενα τραγουδι οι αρνητικές δεν εχουν κανένα νόημα, αν δεν σ'αρέσει απλά δεν το ακούς, αν σ'αρέσει το επιβραβεύεις με μια θετική.
Αντίστοιχα και σε ένα post που διαβάζεις, αν δεν σ' αρέσει δεν μπορείς να σταματήσεις να το διαβάζεις; :)
Και ακομα λιγοτερη οι αρνητικες, μια και ειναι προφανες οτι αν ακουσουμε κατι και δε το επιβραβευσουμε, δε μας συγκινησε.
Θεωρείς δεδομένο λοιπόν ότι όλοι ακούν όλα τα κομμάτια, οπότε η απουσία θετικής σημαίνει αδιαφορία. Δεν ισχύει όμως αυτό, ενώ η αρνητική δηλώνει ακριβώς ότι το άκουσες και παρόλα αυτά δεν σου άρεσε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ok, εγώ "έχω φάει κόλλημα" (εκφραση κι αυτή ! :) ) . Εσύ αφου συμφωνείς μαζί μου τότε πώς ερμηνεύεις τις αρνητικες στα τραγούδια;

Ρε συ Μπαγκς...απορω δλδ που καθομαστε και συζηταμε γιατι μπαινουν οι αρνητικες στα τραγουδια...
Ειναι πολυ απλο...
Το ακουσα, δε μου αρεσε και εβαλα αρνητικη...δλδ γιατι πισω απο καποια αρνητικη πρεπει να κρυβεται μια συνομωσια?!
Ρε παιδι μου..εσυ σκεφτεσαι πολυ αρνητικα...αρχισε να σκεφτεσαι λιγο πιο θετικα και θα δεις οτι ολα θα ειναι καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θεωρείς δεδομένο λοιπόν ότι όλοι ακούν όλα τα κομμάτια, οπότε η απουσία θετικής σημαίνει αδιαφορία. Δεν ισχύει όμως αυτό, ενώ η αρνητική δηλώνει ακριβώς ότι το άκουσες και παρόλα αυτά δεν σου άρεσε. :)
Eχεις δικιο σ'αυτο. Ομως τελικά δεν παιζει σημαντικο ρολο μια και τα γουστα διαφερουν πολυ.Δλδ αν δεις ενα τραγουδι με -2 και εισαι ανθρωπος της μουσικής, και παλι θα το ακουσεις απο περιεργεια. :) Απουσια αρνητικων τελικα σημαινει "πιθανοτητα μη δημοφιλους κομματιου". Εν τελει αν καποιος θελει να μπει γρηγορα να ακουσε 5 καλα, απλα θα κοιταξει τις θετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι η απουσια θετικης δε σημαινει αδιαφορια..συνηθως σημαινει οτι δεν αρεσε...
Απλα τα ατομα που θα το δηλωσουν και με αρνητικη ειναι ελαχιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το ακουσα, δε μου αρεσε και εβαλα αρνητικη...δλδ γιατι πισω απο καποια αρνητικη πρεπει να κρυβεται μια συνομωσια?! Ρε παιδι μου..εσυ σκεφτεσαι πολυ αρνητικα...αρχισε να σκεφτεσαι λιγο πιο θετικα και θα δεις οτι ολα θα ειναι καλυτερα..

Εγώ που σκέφτομαι αρνητικά πάντως δεν κοπανάω αρνητικές για ψύλου πήδημα. Οσο για την αρνητική σε ενα τραγούδι ποιος μίλησε για συνομωσία; Για κακία λέμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top