Περιπέτειες Δημοσίου

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ξεκινάω αυτό το θέμα μιας και δεν βρήκα κάτι άλλο, με σκοπό να μπορούμε να παραθέσουμε παλιά μας περιπέτεια, ή εν δράση περιπέτεια με το δημόσιο με σκοπό μήπως κάποιοι που τα έχουν ξαναζήσει ή έχουν μεγαλύτερη εμπειρία να βοηθήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ξεκινάω λοιπόν εγώ με την περιπέτεια μου που είναι εν δράση ακόμα!

Πριν δύο χρόνια διαγράφτηκα από το ΤΕΒΕ Πατρών με σκοπό να πάω θητεία!
Αρχικά πήγα τα χαρτιά στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν έχω συπμληρώσει τα ένσυμα (άλλαξε κάπου πριν ένα μήνα) και ότι θέλουν χαρτί διαγραφής από το ΤΕΒΕ!
Πήγε ο πατέρας στο ΤΕΒΕ στο κέντρο και τους λέει θέλω την διαγραφή του γιού μου και του λένε ότι αυτό το εκδίδει μόνο το ΤΕΒΕ Πατρών! Μα τους λέει δουλεύει, μα αν είναι δυνατόν αφού έχετε μηχανοργάνωση και αφού το συζητήσαν λίγο και παρακάλεσε τον υπάλληλο, ο υπάλληλος τον συμπάθησε τον πατέρα μου και το έστειλε το ΤΕΒΕ Πατρών με ΦΑΞ και του βάλαν μια στρογυλλή σφραγίδα αυτοί!

Πήγα λοιπόν χθες ξανά στο ΚΕΠ και μου λένε αυτοί σήμερα ότι τα χαρτιά δεν είναι εντάξει καθώς η βεβαίωση διαγραφής δεν είναι γνήσιο έγγραφό! ΤΟυς είχα δώσει φωτοτυπία! Και τους εξήγησα ότι το αρχικό που έχω (μια σφραγίδα με υπογραφή μέσω φαξ και μια που έβαλε η Αθήνα χωρίς υπογραφή) το χρειάζομαι καθώς δεν μπορώ να το ξαναπάρω εύκολα και της είπα ότι δεν έχει υπογραφή και λέει η κοπέλα ότι ούτε έτσι πιάνει και ότι θα έπρεπε το ΤΕΒΕ Αθήνας να είχε υπογράψει και να λέει ότι είναι από ΦΑΞ για να έχει ισχύ!

Της λέω εγώ ότι σύμφωνα με ένα νόμο τώρα κάθε δημόσια υπηρεσία κάθε έγγραφο που χρειάζεται πρέπει να το βρίσκει μόνη της με μια δική μου υπεύθυνη δήλωση και μου λέει ότι έχει όρια αυτό και δεν γίνεται!

Έχω μπλέξει στην βλακεία ΤΕΒΕ και ΙΚΑ και απορώ τι έχουν δει τα μάτια των ανθρώπων στα ΚΕΠ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δείτε και αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η παραμικρή συναλλαγή με το Δημόσιο πρέπει να ξεκινήσει με όπλα υπομονή και αντοχή στο παράλογο! Εγώ έφαγα φρίκη πριν λίγο καιρό με αυτά τα νέα διαβατήρια. Δεν φτάνει που αναγκάστηκα να βγάλω καινούριο 3 χρόνια πριν λήξει το παλιό, δεν φτάνει που έδωσα 60 ευρουδάκια για την πλάκα, που τρελάθηκα από το άγχος για τις φωτογραφίες(να φαίνονται κούτελο, αυτιά(!), να μην γυαλίζει το πρόσωπο), έπρεπε να περιμένω 4 ολόκληρες ώρες για να εξυπηρετηθώ!:wall:
Παράλληλα οι αστυνόμοι να μας την λένε που δεν πήγαμε πολύ πρωί ή πολύ αργά(ναι!δεν έχουμε άλλες δουλειές), άλλοι να φέρνουν τα παιδιά τους που να κάνουν σαν τρελά, ήταν απίστευτο!Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο άλλαξαν το σύστημα. Παλιότερα στις Νομαρχίες σε 1 ώρα το πολύ είχες ξεμπερδέψει. Να προσθέσω ότι για την παραλαβή πήγα την ώρα που θεωρείται καλύτερα, γύρω σρις 8μιση το βράδυ και πάλι γινόταν της τρελής!
Παρόλα αυτά να πω και κάτι θετικό για τους εργαζόμενους στο Α.Τ. Αγίας Παρασκευής. Ήρθε ένας τύπος με πολύ τουπέ και όλη την οικογένεια μαζί, να έχει αγανακτήσει(όπως όλοι)και να ψάχνει τον προϊστάμενο. Τον πήρε στην άκρη και άρχισε να του λέει ότι είναι εισαγγελέας και τέτοια! Σχεδόν στη μούρη μας!:tongue: Το ευχάριστο είναι ότι ο τύπος τον έγραψε κανονικά, αν κι ευγενικά, και τον άφησε να περιμένει με όλους εμάς τους κοινούς θνητούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Το φετινό καλοκαίρι δυστυχώς μου έκλεψαν το πορτοφόλι με λεφτά και το δίπλωμά μου. Επιστρέφοντας στη Θεσσαλονίκη -στο πατρικό μου δε μένω εκεί κανονικά- παίρνω τηλέφωνο στο μηχανολογικό και μου λέει μια, ευγενέστατη ομολογουμένως, κυρία τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την επανέκδοσή του. Σε ερώτησή μου αν γίνεται μέσω ΚΕΠ μου είπε όχι. Πηγαίνω εκεί, περιμένω στην ουρά καμιά ώρα, καταθέτω τα χαρτιά και μου λένε να περάσω σε μια εβδομάδα.
Πηγαίνω την επόμενη εβδομάδα, περιμένω πάλι στην ουρά και μου λένε πως δεν έχει εξεταστεί ακόμη ο φάκελός μου. Πως εκείνη τη στιγμή ακούω κάποιον δίπλα να λέει: "Α, ρε γ....το να μην πάω στο ΚΕΠ να τελειώνω....". Ρωτάω την υπάλληλο και με έκπληξη μου απαντάει πως φυσικά και γίνεται η διαδικασία μέσω ΚΕΠ. Παίρνω το φάκελο και τον φέρνω στο ΚΕΠ της περιοχής που μένω. Καταθέτω τα χαρτιά Τετάρτη απόγευμα και Δευτέρα πρωί το δίπλωμα είναι στα χέρια μου, δηλαδή σε 2-3 εργάσιμες......

Τα σχόλια δικά σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πράγματι. Πάντως οι υπάλληλοι του ΚΕΠ έχουν, και λογικό είναι, άλλη πρόσβαση και μπαίνουν μέσα και τα κάνουν όλα τσάκα τσάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Το φετινό καλοκαίρι δυστυχώς μου έκλεψαν το πορτοφόλι με λεφτά και το δίπλωμά μου. Επιστρέφοντας στη Θεσσαλονίκη -στο πατρικό μου δε μένω εκεί κανονικά- παίρνω τηλέφωνο στο μηχανολογικό ......

Τα σχόλια δικά σας....

:confused: :confused:

τι εννοεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εμένα απλά με βγάλαν ότι δεν υπάρχω! Πήγα στο ταμείο για μία ευρωπαϊκή κάρτα που χρειαζόμουν με ρωτήσαν το όνομά μου και μου λένε συγγνώμη αλλά δεν υπάρχετε! Λέω μα είμαι προστατευόμενο μέλος. Ψάξαν τους γονείς μου, τους βρήκαν, βρήκαν και την αδερφή μου αλλά η οικογένεια δεν είχε άλλα μέλη κατ' αυτούς. Τους έδειξα το βιβλιάριό μου(από το δικό τους ταμείο) και το ψάχναν αν είναι πλαστό!!! Τελικά κατέβασαν από το πατάρι κάτι τεράστια βιβλία από το 85 και με βρήκαν... ΟΥΦ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top