Φροντιστήριο για πανελλαδικές

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγω προτεινω τον Ηράκλειτο για θετικη\οικονομικα και λεφτα γυρω στα 300
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι β' λυκείου. Θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου! Πάω σε ένα τοπικό φροντιστήριο της περιοχής μου (αθήνα) και μπορώ να πω πως δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος (τα υπόλοιπα της περιοχής είναι χειρότερα). Συγκεκριμένα, συγκρίνοντας τις επιτυχίες του με άλλα φροντιστήρια δεν είναι καλές και όσοι έχουν περάσει από εκεί δεν αγγίζουν ιδιαίτερα τα 18.000+ μόρια. Όντας στο 3ο πεδίο έχω στόχο τις υψηλόβαθμες σχολές και αυτό με προβληματίζει γιατί μου προκαλεί μία ανασφάλεια. Δεν είναι ότι οι καθηγητές μου δεν είναι καλοί (εκτός της χημείας, βέβαια, που κοιτάω για ιδιαίτερα αν συνεχίσω στο φροντιστήριο αυτό) απλά δεν νιώθω σίγουρος για την οργάνωση του και το πως λειτουργεί (πράγμα που επηρεάζει και τους καθηγητές). Πριν λίγες εβδομάδες, λοιπόν, έλαβα ένα φυλλάδιο για ένα φροντιστήριο στο κέντρο. Ενώ το ήξερα ήδη, είπα να το το ψάξω περισσότερο γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον, και, μπορώ να πω πως με όλα αυτά που διάβασα θα ήθελα να πάω. Είχε αρκετές επιτυχίες. Αν πάω, όμως, θα ήθελα να συνεχίσω βιολογία στο φροντιστήριο που πάω ήδη γιατί είναι πραγματικά εξαιρετική η καθηγήτρια.

Ως εξής, οι δύο μου επιλογές είναι: να συνεχίσω στο φροντιστήριο που πάω και να κάνω ιδιαίτερα χημεία ή να γραφτώ στο φροντιστήριο που βρίσκεται στο κέντρο (που είναι γνωστό και έχει πολύ καλύτερες επιτυχίες) και να συνεχίσω βιολογία στο υπάρχων (γίνεται αυτό ή θα έχω θέμα με τις ώρες;). Τα χρήματα πάνω κάτω είναι τα ίδια. Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου διαφωνούν καθώς θα χάνω πολλή ώρα, θα κουράζομαι για να μετακινούμε στο κέντρο και φοβούνται για την ασφάλεια μου. Επίσης, μου λένε πως γνωρίζω τους καθηγητές και το κλίμα του φροντιστηρίου και ξέρω πως λειτουργούν και αν πάω στο άλλο φροντιστήριο δεν θα ξέρω αν όντως θα είναι καλό για εμένα. Η αλήθεια είναι πως βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω.. είναι ένα ρίσκο να πάω κάπου αλλού χωρίς να ξέρω αν αυτοί οι καθηγητές θα με γεμίσουν αλλά και ένα ρίσκο να μείνω ενώ εκεί μπορεί να είναι καλύτερα. Αν συγκρίνω τα ποσοστά επιτυχίας σίγουρα το φρ. του κέντρου είναι καλύτερα άρα υποθέτω ότι θα είναι μια χαρά τα πράγματα εκεί. Εσείς τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό; Οι ημέρες περνάνε και ανησυχώ.

Αυτό που διάβασα εγώ είναι ένα κάρο μπούρδες για τις επιτυχίες ενός φροντιστηρίου κι ότι δεν είσαι ικανοποιημένος από το τωρινό επειδή αυτό δεν έχει επιτυχίες ή είναι κακής φήμης.

Από την άλλη οι γονείς σου έχουν δίκιο, κάτσε στα αβγά σου κι επικεντρώσου στα μαθήματα σου.
ΑΝ δεν αισθάνεσαι ότι σε καλύπτουν οι τωρινοί καθηγητές(ξεκάθαρα πράγματα όχι επειδή σου μπήκε μια σκέψη στο μυαλό ξαφνικά) τότε άλλαξε φροντιστήριο ΑΛΛΑ βγάλε τελείως από το μυαλό σου αυτές τις σκέψεις και συγκρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απλά ήθελα να προσθέσω πως ό,τι και να επιλέξεις, μην αγχώνεσαι. Εν τέλει σημασία έχει μόνο το τελικό διάβασμα και το πόσο θα διαβάσεις εσύ μόνος σου. Οπότε μην αγχώνεσαι με την επιλογή φροντιστηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top