Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ήταν τόσο δύσκολο να αφιερώσεις 1 λεπτό για να βρείς τον οδηγό σπουδών του τμήματος?

Απαιτήσεις του Προγράμματος Σπουδών:

Α. Λήψη πτυχίου και Πιστωτικές Μονάδες

Για την απόκτηση του πτυχίου του Τμήματος, απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η συγκέντρωση συνολικά 240 ΠΜ. Εντούτοις, οι φοιτητές εκείνοι που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, οφείλουν να συγκεντρώσουν 252 ΠΜ για τη λήψη πτυχίου τους.


Β. Εγγραφές, δηλώσεις μαθημάτων
Ο νεοεισαχθείς φοιτητής του Τμήματος Στατιστικής πραγματοποιεί σε πρώτο στάδιο ηλεκτρονική εγγραφή στην ιστοσελίδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, και σε δεύτερο στάδιο, υποβάλλει σε έντυπη μορφή, τα απαιτούμενα από τον νόμο δικαιολογητικά. Οι υπόλοιποι φοιτητές, από το β΄ εξάμηνο και μετά, ανανεώνουν την εγγραφή τους στη Γραμματεία του Τμήματος στην αρχή κάθε εξαμήνου. Όλοι οι φοιτητές του Τμήματος, προβαίνουν σε ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που ορίζονται από το Πανεπιστήμιο. Σύμφωνα με τον Ν.4009/2011, η εγγραφή και η δήλωση μαθημάτων, αποτελούν από κοινού απαραίτητες ενέργειες προκειμένου ο φοιτητής να έχει ενεργό παρουσία στο Ίδρυμα. Σε περίπτωση μη ανανέωσης της εγγραφής του για δύο συνεχόμενα εξάμηνα, διαγράφεται αυτοδικαίως από το Τμήμα (άρθρο 33, παρ.2 του νόμου 4009/2011).
Ο φοιτητής οφείλει να προβαίνει στη δήλωση υποχρεωτικών μαθημάτων προηγούμενων εξαμήνων στα οποία δεν έχει εξεταστεί επιτυχώς, και τα οποία προσφέρονται στο συγκεκριμένο εξάμηνο.


Γ. Τα μαθήματα του προγράμματος
Τα μαθήματα που προσφέρονται από το Τμήμα χωρίζονται, ανάλογα με το περιεχόμενο τους, σε μαθήματα στατιστικού-μαθηματικού περιεχομένου και σε μαθήματα μη στατιστικού-μαθηματικού περιεχομένου.

Τα μαθήματα του προγράμματος χωρίζονται σε τρεις βασικές κατηγορίες:

τα 11 υποχρεωτικά μαθήματα (τα οποία πρέπει να παρακολουθήσουν όλοι οι φοιτητές του Τμήματος),

τα κάτωθι 6 υποχρεωτικά κατ’ επιλογήν μαθήματα (από τα οποία ο φοιτητής υποχρεούται να επιλέξει 4),
1. Πολυμεταβλητή Στατιστική Ανάλυση
2. Θεωρητική Στατιστική
3. Γενικευμένα Γραμμικά Μοντέλα,
4. Ανάλυση Χρονολογικών Σειρών
5. Στοχαστικές Ανελίξεις
6. Εισαγωγή στο Προγραμματισμό με R, S Plus,
και
τα μαθήματα επιλογής τα οποία διαιρούνται σε μαθήματα που προσφέρονται από το Τμήμα Στατιστικής και μαθήματα που προσφέρονται από τα άλλα Τμήματα του Ιδρύματος.

Στα δύο πρώτα εξάμηνα σπουδών ο φοιτητής μπορεί να εγγραφεί σε μαθήματα των οποίων οι ΠΜ δεν υπερβαίνουν τις 32 ανά εξάμηνο.

Στο τρίτο και το τέταρτο εξάμηνο σπουδών ο φοιτητής μπορεί να εγγραφεί σε μαθήματα των οποίων οι ΠΜ δεν υπερβαίνουν τις 40 ανά εξάμηνο.

Στο πέμπτο και το έκτο εξάμηνο σπουδών ο φοιτητής μπορεί να εγγραφεί σε μαθήματα των οποίων οι ΠΜ δεν υπερβαίνουν τις 48 ανά εξάμηνο.

Στο έβδομο και το όγδοο εξάμηνο σπουδών αλλά και πέραν αυτών των εξαμήνων ο φοιτητής μπορεί να εγγραφεί σε μαθήματα των οποίων οι ΠΜ δεν υπερβαίνουν τις 48 ανά εξάμηνο καθώς και ένα επιπλέον μάθημα.

Το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, προβλέπει επίσης την επιτυχή εξέταση σε συγκεκριμένα μαθήματα που χαρακτηρίζονται ως προαπαιτούμενα. Ειδικότερα, το μάθημα «Εκτιμητική-Έλεγχοι Υποθέσεων» του β΄ εξαμήνου, θεωρείται προαπαιτούμενο για το μάθημα «Εισαγωγή στη Γραμμική Παλινδρόμηση» του γ΄ εξαμήνου. Το μάθημα «Εισαγωγή στη Γραμμική Παλινδρόμηση» του γ΄ εξαμήνου θεωρείται προαπαιτούμενο για τα μαθήματα «Ανάλυση Διακύμανσης και Σχεδιασμός Πειραμάτων» του δ΄ εξαμήνου και «Ανάλυση Δεδομένων Ι» του ε΄ εξαμήνου.

Πέραν των 11 υποχρεωτικών μαθημάτων που αντιστοιχούν σε 88 ΠΜ, και των 4 υποχρεωτικών κατ’ επιλογήν μαθημάτων που αντιστοιχούν σε 32 ΠΜ, για τη συμπλήρωση των υπολοίπων 120 απαιτούμενων ΠΜ, ο φοιτητής οφείλει να συγκεντρώσει τουλάχιστον 72 ΠΜ από τα μαθήματα επιλογής στατιστικού-μαθηματικού περιεχομένου που προσφέρονται από το Τμήμα. Οι υπόλοιπες εναπομείνασες 48 ΠΜ προκειμένου για τη λήψη πτυχίου, μπορούν να προέρχονται από μαθήματα επιλογής που προσφέρονται είτε από το Τμήμα Στατιστικής, είτε από τα άλλα τμήματα του πανεπιστημίου ή ενδεχομένως και από το σύνολο μαθημάτων παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας.

ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ. αν ηταν ετσι θα εμπαινα στο σαιτ και θα ελεγα ποσες πιστωτικες μοναδες απαιτουνται. εγω για τα μαθηματα ρωτησα, ποσα μαθηματα συνολικα πρεπει να δωσω...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ο μεσος φοιτητης δεν θα επιλεγει πολλα μαθηματα των 8 πμ γιατι αυτα ειναι τα πολυ δυσκολα .Θεωρητικα μπορει καποιος να τελειωσει με 30-32 μαθηματα αλλα πρακτικα ειναι πολυ δυσκολο
Υπολογιζε γυρω στα 40 μαθηματα
Παντως δεν υπαρχει απαιτουμενος αριθμος μαθηματων.Ειναι καθαρα θεμα επιλογης μαθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε με λίγη λογική μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα σου.
Βέβαια τα ελευθερης επιλογής δεν έχουν 8 ects αλλά 3 έως 5 οπότε κάτω από 36 μαθήματα δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα να αποφευχθεί σε κάθε περίπτωση. Ανάλογα τις προτιμήσεις να επιλεγεί μαθηματικό, οικονομικό ή πληροφορική. Οι λόγοι είναι προφανείς, αν κάποιος έχει συγκεκριμένη απορία μπορεί να τη γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το τημα ειναι απο τις καλυτερες σχολες της ελλαδος. κρατα την γνωμη για τον εαυτο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έβγαλα 18356 στο 1ο πεδίο :clapup: :yahoo:

1) στατιστκη οπα
2) στατιστικη παπει
3) οικονομικο οπα
4) οικονομικα εκπα
5) πληροφορικη οπα

Προδίδεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

sinnex

Νεοφερμένος

Ο sinnex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια πρωτη φορα γραφω εδω..σπουδαζω μηχανολογων μηχανικων τει στην πατρα.. ( από αθηνα ειμαι ) εδωσα φετος ξανα πανελληνιες κ περασα στατιστικης στο ΟΠΑ κ πλεον ειμαι σε διλλημα για τον αν θα αφησω τη σχολη στη πατρα για να ερθω στο τμημα στατιστικης στην αθηνα..αυτο που με αγχωνει ειναι που διαβαζω οτι στην ελλαδα δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση.. επισης διαβασα οτι μπορεις να δουλεψεις σε τραπεζα αλλα οχι στα ταμεια..περιπου τι μισθος παιζει την σημερον ημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
δηλαδή επιλέγεις σχολή με κριτήριο το μισθό που δεν ξέρεις αν θα παίρνεις;το αντικείμενο σπουδών δεν το μελετάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnex

Νεοφερμένος

Ο sinnex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εννοειται πως το εχω μελετησει κ για τις δυο σχολες..απλως επειδη μαρεσουν κ οι δυο δεν εχω παρει την αποφαση..απλως ρωταω καποιες λεπτομερεις για να μαθω

και γενικα ρωταω αν αξιζει να παραμεινω τ.ε.ι. μηχανολογιας αντι για α.ε.ι. .. οποιος μπορει ας απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά ΠΟΛΥ τότε είναι πολύ καλό τμήμα διαφορετικά άστο.....
Οι στατιστικοί που βγαίνουν κάθε χρόνο είναι πολύ λίγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
προσωπικά θα επέλεγα τη Στατιστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnex

Νεοφερμένος

Ο sinnex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις..εχω διαβασει οτι οι στατιστικολογοι δεν εχουν αμεση επαγγρλματικη αποκατασταση κ οτι σε ποσοστο 70% δουλευουν σε τραπεζα με χαμηλους μισθους..ενω αντιθετα απο μηχ. μηχ. εχω πολλες δυνατοτητες..μπορω να ακολουθησω πολλες κατευθυνσεις.. δεν ξερω αν ισχυουν αυτα γι αυτο κ εγραψα στο φορουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pars3c

Νεοφερμένος

Ο Pars3c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα στην ομαδα. Εχω την εξης απορια:
Για να γινει καποιος αναλογιστής θα ειναι καλυτερα να εχει τελειωσει ενα τμημα μαθηματικων η στατιστικης(ΟΠΑ πιο συγκεκριμενα)?
Δηλαδη ποιος αποφοιτος απο τα παραπάνω τμηματα θα ειναι σε θεση να γινει αναλογιστης πιο ευκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Για αναλογιστης δεν υπαρχει καλυτερη σχολη απο το τμημα Στατιστικης και Ασφαλιστικης (Αναλογιστικης εννοείται) στο ΠΑΠΕΙ. Εχει το καλυτερο ονομα στον ασφαλιστικο τομεα και πολλοι αποφοιτοι ειναι μελη στην Ενωση Αναλογιστων Ελλαδος που ειναι πολυ δυσκολο να μπεις. Επισης υπαρχει και το Στατιστικο της Σαμου που εχει παρομοια μαθηματα και μπορεις να παρεις μεταγραφή στο παπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pars3c

Νεοφερμένος

Ο Pars3c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταλαβα σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Patatopolis

Νεοφερμένος

Ο Patatopolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα , αυτη τη περιοδο συμπληρωνω το μηχανογραφικο μου
(θετικη κατευθυνση , 13.800 μορια)
Διαβασα αρκετα απτα σχολια και καταλαβα οτι η συγκεκριμενη σχολη εχει πολλα μαθηματικα ( που γενικα δεν με χαλαει ),ομως διεκρινα και μερικα σχολια που μιλουσαν περι αποστηθισης. Γενικα η αποστηθιση ειναι δυσκολη για εμενα οποτε θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο θα μου σταθει εμποδιο στη σχολη
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα , αυτη τη περιοδο συμπληρωνω το μηχανογραφικο μου
(θετικη κατευθυνση , 13.800 μορια)
Διαβασα αρκετα απτα σχολια και καταλαβα οτι η συγκεκριμενη σχολη εχει πολλα μαθηματικα ( που γενικα δεν με χαλαει ),ομως διεκρινα και μερικα σχολια που μιλουσαν περι αποστηθισης. Γενικα η αποστηθιση ειναι δυσκολη για εμενα οποτε θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο θα μου σταθει εμποδιο στη σχολη
Από το πρόγραμμα σπουδών που έχω δει δεν μου φαίνεται να έχει πολλά μαθήματα αποστήθισης...Τώρα βέβαια εξαρτάται γιατί έχει πολλά μαθήματα επιλογής σε αυτή την σχολή!
Επειδή μάλλον θα περάσω και εγώ σε αυτή τη σχολή ας μας πει κάποιος που σπουδάζει εκεί έχει όντως μαθήματα αποστήθισης;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Από το πρόγραμμα σπουδών που έχω δει δεν μου φαίνεται να έχει πολλά μαθήματα αποστήθισης...Τώρα βέβαια εξαρτάται γιατί έχει πολλά μαθήματα επιλογής σε αυτή την σχολή!
Επειδή μάλλον θα περάσω και εγώ σε αυτή τη σχολή ας μας πει κάποιος που σπουδάζει εκεί έχει όντως μαθήματα αποστήθισης;


Παιδιά δεν υπάρχουν μαθήματα αποστήθισης ούτε για αστείο ειδικά τα υποχρεωτικά που είναι καμία 20αρια.Τωρα τα επιλογής είναι από όλα τα τμήματα του ΟΠΑ άρα εξαρτάται από το τι επιλέγει ο καθένας .Γενικα πολύ καλό και απαιτητικό τμήμα .Αν έχετε θέμα με τα μαθηματικά καλύτερα να το ξανασκεφτητε ,αν γουστάρετε μαθηματικά να πάτε !
 

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι κάποιος που ταυτόχρονα εργάζεται και θα μπορεί να παρακολουθεί μόνο τα απογευματινά φροντιστήρια σε ορισμένα μαθήματα αλλά ωστόσο θα ασχολείται καθημερινά από μόνος του λίγες ώρες θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top