Νομική/ψυχολογία στην Κύπρο

Celice

Νεοφερμένος

Η Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γειά σας!!εχω καποιεσ αποριες σχετικα με το πανεπιστημιο Κυπρου κ αν μπορει καποιοσ ας με βοηθησει!φετος εγραψα πανελληνιες και εχω καλο γενικο βαθμο προσβασης αλλα ειμαι στο τσακ και μαλλον δεν θα πιασω τη νομικη.το τμημα νομικης του ΠΚ ειναι ισοτιμο με το ελληνικο?και που περιπου ειναι οι βασεις για τη νομικη στο ΠΚ?εψαξα παντου αλλα ματαια...
τα ιδια εχω να ρωτησω και για το τμημα ψυχολογιας γιατι οι βασεις σε Θεσ/νικη και Αθηνα ανεβαινουν πολυ καθε χρονο...

ευχαριστω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εδώ μπορείς να δεις τα τμήματα στην Κύπρο που αναγνωρίζονται από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

[Απαντάω για τους επόμενους - εσύ λογικά τελειώνεις και το πρώτο έτος σπουδών τώρα]

ΥΓ: Πραγματικά δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση καθυστέρηση στην αναγνώριση ισοτιμίας. Ότι θα αναγνωριστούν, θα αναγνωριστούν - το θέμα είναι, ΠΟΤΕ; Για να καταλάβεις, μόλις πέρυσι (2009) το καλοκαίρι, δεν ήταν στη λίστα καμμία (!) από τις θετικές επιστήμες. Θα δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι η είσοδος είναι μέσω πανελλήνιων ή μέσω εσωτερικών εξετάσεων του πανεπιστήμιου ή μέσω των παγκύπριων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έλα, είχα ξεχάσει τη σελίδα ανοιχτή...
Βασικά, όπως το θέτεις ισχύουν και τα τρία.
Οι Κύπριοι εισάγονται με τον Γενικό Βαθμό Πρόσβασης που πέτυχαν στις Παγκύπριες Εξετάσεις, ενώ οι Ελλαδίτες εισάγονται κατ' αντιστοιχία με τον ΓΒΠ που πέτυχαν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Βέβαια, το δικαίωμα αίτησης θέσης, ισχύει μόνο για τη χρονιά που έδωσες τις εξετάσεις. Για να καταλάβεις, δεν υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής με το 10% που έχει (ή έστω είχε) το Ελληνικό σύστημα.
Για εισαγωγή με εσωτερικές εξετάσεις, πιστεύω πως ισχύει και ακολουθείται η ίδια διαδικασία όπως και σε κάθε άλλο Πανεπιστήμιο.

Κοίταξε εδώ άμα είναι: https://www.ucy.ac.cy/goto/acafsw/el-GR/UndergraduateOffice.aspx#EisagogiFoititwnhttps://www.ucy.ac.cy/goto/acafsw/el-GR/UndergraduateOffice.aspx#EisagogiFoititwn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δυστυχώς η νομική κύπρου δεν αναγνωρίζεται/.... πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δυστυχώς η νομική κύπρου δεν αναγνωρίζεται/.... πφφ

"Παρατήρηση 1: Εάν κάποιο συγκεκριμένο ξένο Α.Ε.Ι. δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο, δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται αλλά ότι ενδεχόμενα δεν έχει δοθεί ακόμα η ευκαιρία στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. να αποφανθεί για το ακαδημαϊκό του επίπεδο."

Πριν ~2 χρόνια που είχα πρωτοκοιτάξει, υπήρχαν μόλις 2 τμήματα του ΠΚ τα οποία συγκαταλλέγονταν στα αναγνωρισμένα. Δεν ξέρω γιατί οι διαδικασίες πάνε τόσο αργά (:hmm:), αλλά πιστεύω πως στα επόμενα χρόνια θα είναι και το τμήμα Νομικής στη λίστα. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο για να μην είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τσουχτρα

Νεοφερμένος

Ο τσουχτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για την νομική παιδιά..έχει να κάνει με το σύνταγμα στην Κύπρο..!Είμαι από Κύπρο,και απ'όσο ξέρω ούτε η αντίστροφη αναγνώριση υπάρχει..Δηλαδή ,το πτυχίο νομικής σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν αναγνωρίζεται εδώ πέρα,και χρειάζονται επιπλέον μαθήματα στο ΠΚ.Αντίθετα,αν κάποιος σπουδάσει Νομική Αγγλία,το πτυχίο αναγνωρίζεται αμέσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Επειδή θέλω να σπουδάσω νομικά, εσκέφθην να δηλώσω του χρόνου στο μηχανογραφικό, εκτός από τις 3 ελληνικές, και νομική Κύπρου που πλέον αναγνωρίζεται από τα ΔΟΑΤΑΠ απ' το 13 (του δημοσίου και όχι των ιδιωτικών, που από ότι διάβασα δεν αναγνωρίζονται πλέον από τα ΔΟΑΤΑΠ). Εξ' όσων όμως γνωρίζω, το νομικό σύστημα στην Κύπρο είναι αγγλοσαξονικό, εν αντιθέσει με το ελληνικό που είναι επηρεασμένο από το γερμανικό δίκαιο. Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μελλοντικά, εάν θελήσω να ασκήσω μάχιμη δικηγορία στην Ελλάδα (ρωτάω γιατί από ότι ξέρω πρέπει να δώσω εξετάσεις σε κάποιο δικηγορικό σύλλογο για να πάρω την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος και φοβάμαι μήπως εκεί αντιμετωπίσω πρόβλημα, μιας και δεν θα έχω καλή γνώση του ελληνικού δικαίου); Θα ήθελα να έχω απαντήσεις κυρίως από άτομα που σπουδάζουν νομικά ή από αποφοίτους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια πολλά παιδιά δικηγόρων από την Ελλάδα που αποτυγχάνουν να σπουδάσουν σε κάποια από τα Τμήματα Νομικής που έχει η χώρα μας καταφεύγουν με εναλλακτική στην Κύπρο. Πιστεύεις ότι αυτοί θα έχουν πρόβλημα μετά στην άσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια πολλά παιδιά δικηγόρων από την Ελλάδα που αποτυγχάνουν να σπουδάσουν σε κάποια από τα Τμήματα Νομικής που έχει η χώρα μας καταφεύγουν με εναλλακτική στην Κύπρο. Πιστεύεις ότι αυτοί θα έχουν πρόβλημα μετά στην άσκηση;

Δεν υπάρχει δηλαδή πρόβλημα; Κάποιες διαφορές δεν θα υπάρχουν στους κώδικες, στις δικονομίες κ.λ.π.; Θα μπορέσω δηλαδή να ανταποκριθώ ως νομικός-δικηγόρος σε ένα διαφορετικό δικαιικό σύστημα; Σίγουρα κάποιο υπόβαθρο θα το έχω αφού θα είμαι απόφοιτος νομικής (εάν μπω), αλλά δεν θα χρειαστεί να μελετήσω αρκετά για να πετύχω στις εξετάσεις του συλλόγου (εν αντιθέσει με αποφοίτους ελληνικών τμημάτων που θα είναι περισσότερο εξοικειωμένοι σε ζητήματα ελληνικού δικαίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top