Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ααααα...ναι..τελικά το είχα ξαναδιαβάσει απλά δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία! Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η διακριτή καλλιτεχνική κατεύθυνση, ωστόσο βλέποντας "να αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας της Γεωμετρίας" μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω..Όσο για τη λειτουργία του σχολείου μέχρι το βράδυ +Σ/Κ..δεν βλέπω το λόγο..Αυτό με τις επαγγελματικές ενότητες, μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος εφόσον το έχει καταλάβει καλύτερα;
Υ.Γ Σχολίασα μόνο το κομμάτι που με αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε κάποτε να πείσει τους ανθρώπους ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τελειώνουν από ένα Πανεπιστήμιο και να περιμένουν το δημόσιο να τους διορίσει. Από εκεί θα έπρεπε να ξεκινήσει, δηλαδή, από τους στόχους της εκπαίδευσης. Η αθρόα είσοδος στα Πανεπιστήμια και η συλλογή πτυχίων και πιστοποιητικών (σπορ του νεοέλληνα) δεν είδα με ποιον τρόπο ακριβώς έχει ωφελήσει την Ελληνική οικονομία και κοινωνία. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε κάποτε να πείσει τους ανθρώπους ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τελειώνουν από ένα Πανεπιστήμιο και να περιμένουν το δημόσιο να τους διορίσει. Από εκεί θα έπρεπε να ξεκινήσει, δηλαδή, από τους στόχους της εκπαίδευσης. Η αθρόα είσοδος στα Πανεπιστήμια και η συλλογή πτυχίων και πιστοποιητικών (σπορ του νεοέλληνα) δεν είδα με ποιον τρόπο ακριβώς έχει ωφελήσει την Ελληνική οικονομία και κοινωνία. :hmm:

Παρόλο που γενικά συμφωνώ, στο σπορ της συλλογής πτυχίων και πιστοποιητικών, πιστεύω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Βλέπε για παράδειγμα τι γίνεται στο εξωτερικό, με τους αποφοίτους 3ετών κλπ κύκλων σπουδών, να πατιούνται από Summer School σε σεμινάρια για να αποκτήσουν τα πολυπόθητα ECTS, πληρώνοντας χιλιάρικα για τη συμμετοχή.
Και δεν το λέω από κάποια πολιτική σκοπιά ή κάτι, αλλά μου φαίνεται εντελώς εκφυλισμός για την βαθμίδα της ανώτατης εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παρόλο που γενικά συμφωνώ, στο σπορ της συλλογής πτυχίων και πιστοποιητικών, πιστεύω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Βλέπε για παράδειγμα τι γίνεται στο εξωτερικό, με τους αποφοίτους 3ετών κλπ κύκλων σπουδών, να πατιούνται από Summer School σε σεμινάρια για να αποκτήσουν τα πολυπόθητα ECTS, πληρώνοντας χιλιάρικα για τη συμμετοχή.
Και δεν το λέω από κάποια πολιτική σκοπιά ή κάτι, αλλά μου φαίνεται εντελώς εκφυλισμός για την βαθμίδα της ανώτατης εκπαίδευσης.

Tα ξέρω. Απλά έχει άλλη σημασία η πιστοποίηση summer school (ακριβή για το περιεχόμενο) και άλλη σημασία, πτυχίο ΑΕΙ και ας είναι ότι να 'ναι. Στη χώρα μας ξαναλέω, ότι κάπως έχει δοθεί η εικόνα ότι το Πανεπιστήμιο είναι μια υποχρεωτική βαθμίδα μετά την Γ' Λυκείου και μια μεγάλη μερίδα νέων το αντιμετωπίζει ως ευκαιρία παρατεταμένης εφηβείας χωρίς το γονεϊκό έλεγχο. Φαίνεται και από τον τρόπο που αντιμετωπίζουν την όλη διαδικασία σπουδών με sos φυλλάδια, παλιά θέματα, καρναβάλια,... και περνάμε τέλεια έχει ο θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλικάρι μου πολύ βιάζεσαι. Έχεις ζήσει μόνο τη μισή Α γυμνασίου και προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για όλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Μου θύμισες τον ινδικό μύθο που μιλάει για κάποιον που δεν ήξερε πώς είναι ο ελέφαντας και έπιασε στα σκοτεινά μόνο την προβοσκίδα του, οπότε είπε: "Κατάλαβα, ο ελέφαντας είναι κάτι μακρύ και μαλακό σαν φίδι".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.
Καλησπέρα στο φόρουμ και στο πολυαγαπημένο μου θέμα.
Ξεκινώντας με τις δύο παραθέσεις, θέλω να πω πόσο δίκιο είχε τότε ο Δίας και δεν του έδωσα την απαραίτητη σημασία και ενοχλούσα το φόρουμ με τα post μου που δεν είχαν κανένα νόημα και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ήταν ανώριμα.
Θέλω να πω, πως πλέον έχω μετανιώσει για ότι έχω γράψει εδώ. Δηλαδή ισχύει απόλυτα το:
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.
Ελάχιστες από αυτές τις απόψεις με εκφράζουν πλέον.
Θέλω λοιπόν να ζητήσω συγγνώμη από όσα μέλη του φόρουμ, τότε, προσέβαλα, ενόχλησα και απογοήτευσα με την συμπεριφορά και τα post μου.
Πλέον, δουλέυω σε μία ΣΟΒΑΡΗ (και μόνο) πρόταση και, πιστεύω, πως πλέον σίγουρα θα συμφωνήσουν περισσότεροι μαζί μου εάν την εκθέσω (αν φυσικά επιθυμείτε μετά από όσα προκάλεσα, φυσικά).
Ευχαριστώ, προκαταβολικά, για τον χρόνο και την κατανόησή σας και εκτιμώ όσους μου έδειξαν τότε υπομονή και σεβασμό και μου έδειξαν τον σωστό δρόμο.
Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα ενδιαφέρον video.Ίσως ο τίτλος βέβαια θα έπρεπε να είναι ''You don't legally have to go to conventional school''

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στη Γερμανία μαθαίνω τα Δημόσια σχολεία ξεκινάνε 9 και τελειώνουν στις 5 και εδώ από τις 1:15 σπίτι ισχύει;


Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ του θέματος Αύξηση κατώτατου μισθού: υπέρ ή κατά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Στη Γερμανία μαθαίνω τα Δημόσια σχολεία ξεκινάνε 9 και τελειώνουν στις 5 και εδώ από τις 1:15 σπίτι ισχύει;


Ναι αλλά που κολλάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι αλλά που κολλάει;


Κάπου πρέπει να κολλάει και αυτό, δε ξέρω έξυπνος είπες ότι είσαι και έπιασα το Δημόσιο για αρχή.
Κάπου θα κολλάει μάντεψε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Στη Γερμανία μαθαίνω τα Δημόσια σχολεία ξεκινάνε 9 και τελειώνουν στις 5 και εδώ από τις 1:15 σπίτι ισχύει;


Υπάρχει και μια διαφορά στα εκπαιδευτικά συστήματα των δύο χωρών .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Υπάρχει και μια διαφορά στα εκπαιδευτικά συστήματα των δύο χωρών .


Δίκαιο έχεις εκεί δε κάνουν καταλήψεις όπως εδώ όπως έκανε ο Τσίπρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις εκεί δε κάνουν καταλήψεις όπως εδώ όπως έκανε ο Τσίπρας


Μια διόρθωση ξέρεις δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ όμως καταλήψεις γίνονται πάντα γιατί σε κάθε σχολείο υπάρχουν 40-50 αποτυχημένοι που βαριούνται να κάνουν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μια διόρθωση ξέρεις δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ όμως καταλήψεις γίνονται πάντα γιατί σε κάθε σχολείο υπάρχουν 40-50 αποτυχημένοι που βαριούνται να κάνουν μάθημα.


δες αν παει σε εσένα η παράθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις εκεί δε κάνουν καταλήψεις όπως εδώ όπως έκανε ο Τσίπρας


Να ήταν αυτή η μόνη διαφορά....αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να ήταν αυτή η μόνη διαφορά....αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος


ναι και πολλές άλλες κυρίως αυτή αριστερέ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
ναι και πολλές άλλες κυρίως αυτή αριστερέ μου


Αν γνωρίζεις παραπάνω γράψε .
Αν όχι , μην προπαγανδίζεις όπως κάνετε όλοι οι πασόκοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν γνωρίζεις παραπάνω γράψε .
Αν όχι , μην προπαγανδίζεις όπως κάνετε όλοι οι πασόκοι

Αν ήσουν εκεί εσύ δε θα πήγαινες μέχρι το λύκειο.
Εδώ προπαγάνδα δε ξέρεις να κάνεις και λες για μένα που λέω την γνώμη μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Αν ήσουν εκεί εσύ δε θα πήγαινες μέχρι το λύκειο.
Εδώ προπαγάνδα δε ξέρεις να κάνεις και λες για μένα που λέω την γνώμη μου;


χαχαχα
τρικυμία εν κρανίω
Μου φαίνεται δεν γνωρίζεις τίποτα από γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα και πέταξες κάτι για να φανείς . Αν έχεις έστω και ένα επιχείρημα ( που δεν έχεις ) γραψτο .
Εκτίθεσαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
χαχαχα
τρικυμία εν κρανίω
Μου φαίνεται δεν γνωρίζεις τίποτα από γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα και πέταξες κάτι για να φανείς . Αν έχεις έστω και ένα επιχείρημα ( που δεν έχεις ) γραψτο .
Εκτίθεσαι .


Σου είπα για τις καταλήψεις
Εσεις εδώ οι αριστεροί κάνετε καταλήψεις εκει όχι.
Μόνο και μόνο που κάνετε καταλήψεις δε πρέπει να έχετε πρόσβαση στην παιδεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top