Γενικό -  Εφόδια πέρα από βοηθήματα!

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Λεξικό αυτό θα πάρει

Οι φιλόλογοι σύμφωνα μ' αυτό διορθώνουν. Δεν είανι τυχαίο που οι περισσότεροι το αποκαλούν «Ευαγγέλιο της Θεωρητικής»
Ναι,και οι καθηγητριες μας στο σχολειο αυτο ειχαν και το θεωρουσαν πραγματι σαν ευαγγελιο.
Τωρα που πιασαμε τα βιβλια,ποια η γνωμη σας για το συντακτικο και τη γραμματικη του Πασχαλιδη(εκδ.Ζητη);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
αυτο ειναι για τα ανωμαλα ρηματα,πώς πάει η κλίση τους.Το άλλο έχει σημασίες λέξεων.
Και τα δύο να πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Επίσης! Γνωστό για 'μενα δε χρειάζεται να πάρεις βοήθημα. Είναι πραγματικά φοβερές οι σημειώσεις του study4exams. Αν τις ξέρεις καλά, έχεις σίγουρα 15/15 και στις 2 ερμηνευτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Για το άγνωστο να προτιμήσεις την θεματογραφία του Σαχπεκίδη. Πάρε και το Λεξικό ρημάτων (ομαλών και ανωμάλων) αρχαίας ελληνικής από εκδόσεις Πατάκη.
Για Λατινικά το καλύτερο είναι το βοήθημα από μεταίχμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν περίμενα τόσες γνώμες. Ευχαριστώ, παιδιά:D
Στα Λατινικά δε το συζητώ ... Προσωπικα δε νομίζω πως θα σε καλύψει μόνο το σχολικό βιβλίο και η σχολική Γραμματική ! Εγώ είχα βοήθημα στα Λατινικά εξαιρετικό (Μεταίχμιο !) με πλήρη ανάλυση που ελλίπει στα προαναφερθέντα εγχειρίδια ... Για το αδίδακτο κείμενο εγώ θα σου πρότεινα και μια καλή θεματογραφία γι αρχή ... :)

Υ.Γ το ρήμα είναι αντεπεξέρχομαι (αντί + επί + εξ + έρχομαι) ... δεν υπάρχει α στη μέση ! :P
Ναι, εντάξει. Λάθος μου:P

Θα πάω να ξεφυλλίσω το βοήθημα σε κανένα βιβλιοπωλείο αν είναι.
Για αγνωστο παρε του σαχπεκιδη θα σε βοηθησει πολυ εχει μεσα και διαφορα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα οπως και πληθωρα κειμενων αυξομειωμενης δυσκολιας

Για αγνωστο κ εγω θα σου προτεινα να παρεις την θεματογραφια του σαχπεκιδη. Οσο για τα λατινικα,ειναι τοσο απλα στην β που με ενα απλο βοηθημα(ψαξε για μεταιχμιο κατα προτιμηση) νομιζω πως θα εισαι πληρης.
Τον "Σαχπεκίδη" ως όνομα δεν το έχω ακούσει ποτέ. Υπάρχει σε όλα τα βιβλιοπωλεία;:worry:
@catalonia: Δηλαδή στα λατινικά, αν δίνει σημειώσεις και ο καθηγητής, θα είμαι καλυμμένος;
Για άγνωστο πάρε καμια θεματογραφία, για να έχεις πολλά άγνωστα κείμενα. Μπορείς είτε να τα βλέπεις λυμένα για να δεις πως τα λύνει ο συγγραφέας (πχ να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του, βρίσκει ρήμα, μετά υποκείμενο κτλ), είτε να τα λύνεις μόνος σου και να συγκρίνεις μετά με το βιβλίο.
Λατινικά μεταίχμιο εννοείται
Επίσης γνώμη μου, πάρε το βιβλίο της Γ λυκείου της ιστορίας, και μια φορά την εβδομάδα ρίχνε και καμια ματιά. (κυρίως βγάλε το 3ο κεφάλαιο και το 5ο).
Ναι, σιγά μην αρχίσω από τώρα ιστορία. Το μισώ αυτό το μάθημα:mastigio :P

Καλά, για θεματογραφία με βλέπω. Ποιου συγγραφέα είναι η καλύτερη, όμως; (θα ήθελα να είναι κλιμακωτής δυσκολίας τα άγνωστα κείμενα, από σχετικά εύκολα μέχρι πολύ απαιτητικά)
JJ πάρε κι ενα λεξικο για το αγνωστο στα αρχαία ελληνικά
το παρακατω εχει και σημασιες , και παραδειγματα , και ετυμολογια



Θα σε βοηθήσει πολύ οταν θα βγαζεις μεταφρασεις μονος
Έχω το λεξικό του γυμνασίου (του ΟΕΔΒ) για αυτή του δουλειά. Είναι βασισμένο στο λεξικό των Lindell και Scott. Εξαιρετικό λεξικό. Με ετυμολογίες, αρχικούς χρόνους, διάφορες σημασίες και παραδείγματα.
Επίσης! Γνωστό για 'μενα δε χρειάζεται να πάρεις βοήθημα. Είναι πραγματικά φοβερές οι σημειώσεις του study4exams. Αν τις ξέρεις καλά, έχεις σίγουρα 15/15 και στις 2 ερμηνευτικές.
Β' λυκείου θα πάω ρε:hehe:
Για το άγνωστο να προτιμήσεις την θεματογραφία του Σαχπεκίδη. Πάρε και το Λεξικό ρημάτων (ομαλών και ανωμάλων) αρχαίας ελληνικής από εκδόσεις Πατάκη.
Για Λατινικά το καλύτερο είναι το βοήθημα από μεταίχμιο.
Έχω το λεξικό του Γεωργοπαπαδάκου (κληρονομιά από τη θεία μου). Είναι τυπωμένο στην καθαρεύουσα:hehe: Είμαι καλυμμένος από εκεί για τα ανώμαλα, πιστεύω. Τώρα για τα ομαλά (aka, αυτά που δεν υπάρχουν στο λεξικό του Γεωργοπαπαδάκου), έχουμε για ευαγγέλιο το "λύω" (Α' συζυγία) και το "δείκνυμι" (Β' συζυγία):P

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Σίγουρα θα πάω να ξεφυλλίσω τη θεματολογία του Σαχπεκίδη και το βοήθημα των λατινικών των εκδόσεων "Μεταίχμιο".

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, feel free to do so:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ναι βρε jj,μην εχεις αγχος ειναι πολυ απλα. Με ενα καλο βοηθημα και με λιγη προσοχη νομιζω εισαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top