Καλές σχολές 1ου πεδίου

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η μονη διεξοδος ειναι η Φιλοσοφια του Δικαιου που εχει και μεταπτυχιακα,και ας πουμε ερευνητικο τομεα.Αλλιως θα γινεις ενας γραβατομενος που θα υπερασπιζεται καθε μαλακα που του προσφερει λεφτακια.

Σιγα μην συγκριθει μια σχολη με μηδενικες επιστημονικες διεξοδους,με σχολες που η επιστημονικη ερευνα παει συννεφο εδω και χρονια οπως η Ψυχολογια,κοινωνιολογια,ανθρωπολογια,πολιτικες επιστημες.Ειδικα Ψ+Κ εχουν πολυ καλα ερευνητικα πεδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η επιστημονική έρευνα δεν είναι στόχος της πλειοψηφίας! :)
Και δεν θα έπρεπε να είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φυσικα και δεν ειναι,δεν εχουν ολοι την ορεξη και τα προσοντα ωστε να γινουν ερευνητες.


Απλως εγω μιλησα για κριτηριο ''καλης' σχολης,για μενα αυτο το κριτηριο ειναι η επιστημονικη ερευνα -διεξοδο- που σου παρεχει η σχολη,σε αντιδιαστολη με το κοινωνικο γοητρο που θετουν και υποστηριζουν ολες οι ψωναρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nysteris

Νεοφερμένος

Ο nysteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Απο νομική τι θα γίνεις ο Κούγιας δηλαδή;Δεν έχει τίποτα επαγγελματικά η σχολή.Ενδιαφέρουσα επιστήμη το δίκαιο αλλά...

Μπορείς να γίνεις ένα σωρο πράγματα εκτος από δικηγόρος από νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι ξέρω.Εισαγγελέας,δικαστής,διπλωμάτης και άλλα όπως πρωθυπουργός,πρόεδρος της δημοκρατίας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ότι μια σχολή είναι "μουράτη", δεν αποκλείει το γεγονός ότι μπορεί σε κάποιον όντως να αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nysteris

Νεοφερμένος

Ο nysteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι ξέρω.Εισαγγελέας,δικαστής,διπλωμάτης και άλλα όπως πρωθυπουργός,πρόεδρος της δημοκρατίας:P

Συμβολαιογράφος, νομικός στέλεχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το ότι μια σχολή είναι "μουράτη", δεν αποκλείει το γεγονός ότι μπορεί σε κάποιον όντως να αρέσει.

Φυσικα.Και το αντιθετο.Το οτι μια σχολη δεν ειναι μουρατη(αν μεταφρασουμε το μουρατη με βαση την βαση της,τοτε οταν εχει χαμηλη βαση) δεν σημαινει οτι οποιος μπηκε εκει δεν την θελει.

Απλως,δεν θεωρω,και δεν ειναι,σοβαρο κριτηριο επιλογης μιας σχολης,η βαση της και η θεση του επαγγελματος της στο κοινωνικο κλιμακοστασιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για να γίνεις νομικό στέλεχος η συμβολαιογράφος ξέρεις πόσα δικαστήρια και μάχιμη δικηγορική εμπειρία πρέπει να έχεις;Μην τα πετάτε έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις ένα σωρο πράγματα εκτος από δικηγόρος από νομική

Το έχω ακούσει 100 φορές. Μπορεις να δουλέψεις σε επιχειρήσεις και ως σύμβουλος, να πας σε μεγάλες εταιρίες και μπλα μπλα μπλα... Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να προσγειωθείτε λέω εγώ... Ξέρετε πολλές επιχειρήσεις στην ελλάδα? Δεν νομίζω ότι οι πιτσαριες και οι καφετέριες χρειάζονται νομικό σύμβουλο. Στην καλύτερη, θα ανοίξετε ένα γραφείο και θα βγάζετε διαζυγια :P Η νομική έχει διέξοδους άλλα όχι στην Ελλάδα. Και κόψτε την καραμέλα "θα πάω στο εξωτερικό εγώ γιά δουλειά". Ναι, εσάς περιμένουν οι μεγάλες επιχειρήσεις. Τρέξτε μήν σας φάνε την θέση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δύσκολο επάγγελμα εν ολίγοις.Για λίγους θα έλεγα με πολύ ισχυρή προσωπικότητα.Κυρίως για γυναίκες νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nysteris

Νεοφερμένος

Ο nysteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν είναι δυνατό να συγκρίνετε επαγγελματικές αποκαταστασεις φιλολογιων με νομικης. Όσο αφορά το θέμα 1ο πεδίο η νομική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πάντως αν ο μπαμπάς μου ήταν δικηγόρος με δικηγορικό γραφείο και εγώ Νομική θα ήθελα :D

Σε μία σχολή ας μην μιλάμε με σεξιστικά κριτήρια,αν είναι κατάλληλη για άνδρες ή γυναίκες...Απλά στις θεωρητικές επιστήμες έχουμε υπερεκπροσώπηση ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εγω αν είχα παει θεωρητική θα διαλεγα το τμήμα θεωρητικών σπουδών της τέχνης στην ΑΣΚΤ! Πρέπει να ειναι γαματο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πάντως αν ο μπαμπάς μου ήταν δικηγόρος με δικηγορικό γραφείο και εγώ Νομική θα ήθελα :D

Σε μία σχολή ας μην μιλάμε με σεξιστικά κριτήρια,αν είναι κατάλληλη για άνδρες ή γυναίκες...Απλά στις θεωρητικές επιστήμες έχουμε υπερεκπροσώπηση ως εκεί.

Ε ναι,να κοιταξουμε να βολευτουμε με την δουλεια του μπαμπακα,μην χασουμε.


Εγω αν είχα παει θεωρητική θα διαλεγα το τμήμα θεωρητικών σπουδών της τέχνης στην ΑΣΚΤ! Πρέπει να ειναι γαματο!

Και εγω το σκεφτομαι.ΑΣΚΤ Και μετα κατατακτηριες για ιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ αυτό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια λέω,ο μόνος φίλος μου από Νομική που έχει δουλειά έχει αποκατασταθεί στο γραφείο του πατέρα του,
και ας μην κρυβόμαστε, αν δεν έχεις στρωμένη δουλειά η' δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο,και Νομική να έχεις τελειώσει στο ταμείο ανεργίας θα είσαι και εσύ δίπλα σε όλους τους άλλους. Όχι, όμως πως δεν αξίζει ως σχολή (μην κατηγορηθώ γι'άυτό :P).

Ε ναι,να κοιταξουμε να βολευτουμε με την δουλεια του μπαμπακα,μην χασουμε.




Προφανώς δεν κατάλαβες με το τι πνεύμα το ανέφερα,αν ήθελα αποκλειστικά επαγγελματική αποκατάσταση δεν θα πήγαινα στη σχολή που είμαι τώρα. Λέω για το σκεπτικό των περισσοτέρων.

Η' μήπως ζω σε παράλληλο σύμπαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εγώ αυτό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια λέω,ο μόνος φίλος μου από Νομική που έχει δουλειά έχει αποκατασταθεί στο γραφείο του πατέρα του,
και ας μην κρυβόμαστε, αν δεν έχεις στρωμένη δουλειά η' δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο,και Νομική να έχεις τελειώσει στο ταμείο ανεργίας θα είσαι και εσύ δίπλα σε όλους τους άλλους. Όχι, όμως πως δεν αξίζει ως σχολή (μην κατηγορηθώ γι'άυτό :P).

πιστευω οτι και γραφειο να μην εχει ο πατερας σου μπορεις να τα καταφερεις αλλα σαφεστατα συμφωνω πως ενα προβαδισμα και σημαντικη βοηθεια μπορει να στα προσφερει η οικογενεια σου..πχ εγω αν ειχα γονιο δικηγορο και ετοιμο γραφειο κατ επεκταση στανταρ θα εδινα ξανα να μπω νομικη...απλα τωρα επειδη ξερω οτι θελει πολυ 'τρεξιμο' και 'ψαξιμο' σε αυτον τον κλαδο δεν το επιχειρω..(οχι πως στο δικο μ τμημα δεν εχει αλλα δν ειναι το ιδιο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
η ξαδελφη μου νομικος ανοιξε γραφειο στο κεντρο αθηνας το κρατησε ενα χρονο και μετα το εκλεισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σε μία σχολή ας μην μιλάμε με σεξιστικά κριτήρια,αν είναι κατάλληλη για άνδρες ή γυναίκες...Απλά στις θεωρητικές επιστήμες έχουμε υπερεκπροσώπηση ως εκεί.
Mα δεν ειναι θεμα σεξισμου, απλα για μια γυναικα η μαχιμη δικηγορια ειναι πολυ δυσκολοτερη, θα τη φανε λαχανο, γι αυτο οι περισσοτεροι δικηγοροι ειναι αντρες...Και παρολο που η νομικη εχει καταληξει πανεπιστημιο θηλεων για ενα περιεργο λογο, το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων που αποφοιτα καταληγει συμβολαιογραφος η νομικος συμβουλος, γενικα πιο light ειδικοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Προφανώς δεν κατάλαβες με το τι πνεύμα το ανέφερα,αν ήθελα αποκλειστικά επαγγελματική αποκατάσταση δεν θα πήγαινα στη σχολή που είμαι τώρα. Λέω για το σκεπτικό των περισσοτέρων.

Αμα ελεγες για το σκεπτικο της πλειονοτητας δεν θα ελεγες ''εγω'' αλλα ''οι περισσοτερ'' or something like that.

Προφανως και δεν εχει δικηγορικο γραφειο,γιαυτο δεν πηγες νομικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top