Δυσκολίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γίνω μέλος για να σας πω το γολγοθά μου με τη φυσική!Αρχικά είμαι η Γιώτα και είμαι 17 χρονών!Από την αρχή του καλοκαιριού μέχρι και σήμερα,ενώ τα πηγαίνω πολύ καλά με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης μου(χημεία,βιολογία,έκθεση) και γράφω αρκετά ικανοποιητικά στα διαγωνίσματα(85+),στη φυσική απλά τα πηγαίνω χάλια και δε ξέρω γιατί.Αλήθεια προσπαθώ να την κατανοήσω αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ.Στο προηγούμενο κεφάλαιο(ταλαντώσεις) τρελάθηκα να λύνω ασκήσεις και ενώ στο διαγώνισμα κατάφερα να λύσω 3ο και 4ο με σχετική ευκολία,1ο και 2ο τα πήγα απλά χάλια.Αποτέλεσμα?Έγραψα 13.Δε ξέρω τι να κάνω όμως.Για να λέμε την αλήθεια η φύση του συγκεκριμένους μαθήματος δε μου αρέσει καθόλου.Το πρόβλημα είναι το εξής.Θέλω να πέρασω σε υψηλόβαθμη σχολή και τα θέματα της φυσικής πιθανότατα φέτος να είναι πολύ δύσκολα.Αυτό σημαίνει οτι κατά πάσα πιθανότητα δε θα γράψω καλά.Τι άλλο μπορώ να κάνω;Εσείς που δίνετε φυσική από εδώ τι μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Την είχα κι εγώ αυτή τη δυσκολία με τη Φυσική... "δεν το χα" βρε παιδί μου. Πρώτη φορά πανελλήνιες έγραψα 4,4...
Τη 2η φορά που έδωσα, έστρωσα κώλο και διάβασα. Έβγαλα "τέλεια" Ταλαντώσεις και Κύματα, και θα έλεγα ότι τα είχα κατανοήσει άψογα. Έτσι είχα καλή ψυχολογία, αλλά χωρίς φυσική στερεού δεν πας μπροστά στις πανελλαδικές, οπότε έγραψα τέλεια το πρώτο και το δεύτερο θέμα, και ανέβηκα στο 9,9... :P

Τελικά δεν είναι τόσο δύσκολα, είναι θέμα ψυχολογίας και σωστού καθηγητή. Είσαι ικανοποιημένη από τον καθηγητή σου;

Εγώ βασικά τη 2η φορά που έδωσα (δεν έκανα φροντιστήριο), έλυνα ασκήσεις από βοήθημα. ok δεν θεωρείται σόι βαθμός το 9,9 αλλά ήταν απλά θέμα ότι 3ο και 4ο θέμα ήταν κάτι που δεν έδωσα βάση (στερεό).

Άλλοι μπορεί στην αρχή να έχουν το ίδιο θέμα με την ΑΕΠΠ επειδή είναι πρωτόγνωρο μάθημα, όμως μετά στρώνεις όταν μπεις στο νόημα. Ίσως αυτό ισχύει και με τη Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γίνω μέλος για να σας πω το γολγοθά μου με τη φυσική!Αρχικά είμαι η Γιώτα και είμαι 17 χρονών!Από την αρχή του καλοκαιριού μέχρι και σήμερα,ενώ τα πηγαίνω πολύ καλά με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης μου(χημεία,βιολογία,έκθεση) και γράφω αρκετά ικανοποιητικά στα διαγωνίσματα(85+),στη φυσική απλά τα πηγαίνω χάλια και δε ξέρω γιατί.Αλήθεια προσπαθώ να την κατανοήσω αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ.Στο προηγούμενο κεφάλαιο(ταλαντώσεις) τρελάθηκα να λύνω ασκήσεις και ενώ στο διαγώνισμα κατάφερα να λύσω 3ο και 4ο με σχετική ευκολία,1ο και 2ο τα πήγα απλά χάλια.Αποτέλεσμα?Έγραψα 13.Δε ξέρω τι να κάνω όμως.Για να λέμε την αλήθεια η φύση του συγκεκριμένους μαθήματος δε μου αρέσει καθόλου.Το πρόβλημα είναι το εξής.Θέλω να πέρασω σε υψηλόβαθμη σχολή και τα θέματα της φυσικής πιθανότατα φέτος να είναι πολύ δύσκολα.Αυτό σημαίνει οτι κατά πάσα πιθανότητα δε θα γράψω καλά.Τι άλλο μπορώ να κάνω;Εσείς που δίνετε φυσική από εδώ τι μου προτείνετε;

Γιωτα για αρχη καλως ορισες :).
Τωρα στο θεμα σου.Οπως καταλαβα εχεις μια μικρη "αντιπαθεια" προς την φυσικη.Δυστηχως αυτη η ταση σου σε κραταει πισω και δεν σου επιτρεπει να βελτιωθεις.Ακομα και εαν η φυσικη δεν ειναι το φορτε σου,απο το καθετι μπορουμε να κερδισουμε εμπειριες.
Επισης μην ξεχνας οτι ο σκοπος της φυσικης δεν ειναι να μας κανει την ζωη εφιαλτικη,αλλα αντιθετα να κατανοησουμε τα διαφορα φαινομενα και μυστηρια της,για να την κανουμε πιο ευκολη ;) Για να συνοψισω σε αυτο το κομματι,δεν εισαι η μονη που δεν συμπαθεις ενα μαθημα,τολμω να πω ολοι αντιπαθουμε ενα,μερικοι και δυο :whistle: .Ωστοσο σε αυτη την δοκιμασια την πυγμη σου θα την δειξεις απο την ανοχη σου σε αυτα που δεν αντεχεις.
Στα πρακτικα κομματια,απ'οτι καταλαβα στο 3ο και στο 4ο θεμα δεν εχεις προβλημα επομενως κανεις καλη δουλεια εκει.
Στα δευτερα ωστοσο οσο και το 1ο οπως αναφερεις αντιμετωπιζεις δυσκολιες.
Αυτο λοιπον που πρεπει να εχεις υπ'οψιν σου ειναι οτι το 1ο θεμα ειναι παγιδα για τους αδιαβαστους και τους απροσεκτους,καθως εαν εχεις μελετησει το σχολικο και εχεις αντιληφθει τα φαινομενα δεν υπαρχει λογος να κανεις πολλα λαθη.

Το 2ο δε εξεταζει την αφαιρετικη σου σκεψη.Σου δινονται συνθηκες τις οποιες πρεπει να αξιοποιησεις καταλληλα για να επιλύσεις το προβλημα που σου δινεται.Σε αυτο το σημειο,κατα τη γνωμη μου,εφοσον εχεις δουλεψει,το πιο σημαντικο πραγμα ειναι να εχεις αυτοπεποιθηση στις ικανοτητες σου να το λυσεις,εαν δεν εχεις αυτο αντανακλαται στο γραπτο σου,και ο διορθωτης το βλεπει επισης.
Εαν θελεις να κερδισεις ολες τις μοναδες πρεπει να κανεις σαφες στον διορθωτη οτι εισαι γνωστης και οτι δεν λυνεις στα "τυφλα".

Τελος για να μην σε κουρασω αλλο,θα ηθελα να σου πω να μην καταπιανεσαι με το πως θα γραψεις.Μεχρι να γραψεις και να βγαλεις μορια,αλλα και μεχρι να ανακοινωθουν οι βασεις,σου προτεινω να μην ασχολεισαι καθολου,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν πρεπει να κανεις ονειρα.

Ελπιζω να σου φανουν χρησιμα οσα ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιώτα από τους καθηγητές σου στην φυσική εισαι ικανοποιημένη; Η φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα μεν αλλά πολλά πράγματα στο Λύκειο είναι καθαρή μεθοδολογία άρα στις πανελλήνιες μαθητές γράφουν 14-15 χωρίς να έχουν κατανοήσει την υλη. Επίσης λες δεν έγραψες το 1ο θέμα. Το 1ο θέμα είναι η θεωρία σου. Αν δεν την έχεις διαβάσει καλα τότε παραμελήσε για λίγο τις ασκήσεις και κάντο. Δεν νοείται να μην ξέρεις όσα λεει το σχολικό πάνω στην εξεταστέα ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H φυσική δεν είναι δύσκολο μάθημα. Δύσκολα είναι η έκθεση, η ιστορία και τα αρχαία. Πάρε ένα καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα να καλύψεις τα κενά σου και θα σαι ok αν όχι φέτος, του χρόνου σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γίνω μέλος για να σας πω το γολγοθά μου με τη φυσική!Αρχικά είμαι η Γιώτα και είμαι 17 χρονών!Από την αρχή του καλοκαιριού μέχρι και σήμερα,ενώ τα πηγαίνω πολύ καλά με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης μου(χημεία,βιολογία,έκθεση) και γράφω αρκετά ικανοποιητικά στα διαγωνίσματα(85+),στη φυσική απλά τα πηγαίνω χάλια και δε ξέρω γιατί.Αλήθεια προσπαθώ να την κατανοήσω αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ.Στο προηγούμενο κεφάλαιο(ταλαντώσεις) τρελάθηκα να λύνω ασκήσεις και ενώ στο διαγώνισμα κατάφερα να λύσω 3ο και 4ο με σχετική ευκολία,1ο και 2ο τα πήγα απλά χάλια.Αποτέλεσμα?Έγραψα 13.Δε ξέρω τι να κάνω όμως.Για να λέμε την αλήθεια η φύση του συγκεκριμένους μαθήματος δε μου αρέσει καθόλου.Το πρόβλημα είναι το εξής.Θέλω να πέρασω σε υψηλόβαθμη σχολή και τα θέματα της φυσικής πιθανότατα φέτος να είναι πολύ δύσκολα.Αυτό σημαίνει οτι κατά πάσα πιθανότητα δε θα γράψω καλά.Τι άλλο μπορώ να κάνω;Εσείς που δίνετε φυσική από εδώ τι μου προτείνετε;

Η Φυσική διδάσκεται με έναν υπερβολικά τυπολατρικό τρόπο, όπως είχε πει σε μια διάλεξη και ένας εκ των αρμοδίων κάποτε :P. Εφόσον λύνεις με σχετική ευκολία καθαρές ασκήσεις, να εντοπίσεις σε ποια σημεία κολλάς στα υπόλοιπα. Δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς ζητείται; Δεν είσαι σίγουρη αν ο μηχανισμός λειτουργεί όπως το σκέφτεσαι; Σημείωνε και απορίες.

Στο 1ο θέμα αρκεί μια καλή ανάγνωση της θεωρίας. Πρώτα λοιπόν θα ασχολείσαι με αυτό. Μόλις νιώσεις οκ θα λύνεις πρώτα θέματα και μετά δεύτερα. Θα πρέπει να βλέπεις τι σου ζητάει η κάθε άσκηση και να το συνδέεις με ό,τι ξέρεις, να σκιαγραφείς μια λύση στο μυαλό. Σε αυτό το σημείο βοηθάει και να διαβάζεις λυμένα παραδείγματα ή ξανά θεωρία όταν κολλάς. Σε κάθε περίπτωση, ειδικά για τις Πανελλαδικές, χρειάζεται εξάσκηση και ποσότητα. Όπως έκανες και με τις ασκήσεις. Και μην αφήνεις καμιά απορία άλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η Φυσική διδάσκεται με έναν υπερβολικά τυπολατρικό τρόπο, όπως είχε πει σε μια διάλεξη και ένας εκ των αρμοδίων κάποτε :P.
Πωωωω καλά, καθηγητής μου στην Α' Λυκείου, έμπαινε μέσα στην τάξη και από το πρώτο λεπτό μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι, μας έγραφε τους τύπους στον πίνακα και τους έλυνε με μαθηματικό τρόπο.
Κάθε μέρα αυτό το πράγμα, χωρίς να εξηγεί τίποτα περί... Φυσικής. Μαθηματικά μας έκανε στην ουσία!

Και δώστου που οι τύποι της φυσικής μας "φαίνονταν" τρομακτικοί (ενώ στην πραγματικότητα... κατανόηση σε επίπεδο Φυσικής χρειαζόταν), και δώστου που αυτός κάθε τρεις και λίγο παινευόταν τα "25 χρόνια εμπειρίας σε φροντιστήρια". ok βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου, marketing... αλλά το προϊόν είναι μάπα, για τόσο χαζούς μας έχεις; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
H φυσική δεν είναι δύσκολο μάθημα. Δύσκολα είναι η έκθεση, η ιστορία και τα αρχαία. Πάρε ένα καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα να καλύψεις τα κενά σου και θα σαι ok αν όχι φέτος, του χρόνου σίγουρα.

Απο που και ως που η εκθεση ειναι δυσκολο μαθημα; Αλλο το να μην διαβαζω,επομενως να μην τα πηγαινω καλα,και αλλο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Απο που και ως που η εκθεση ειναι δυσκολο μαθημα; Αλλο το να μην διαβαζω,επομενως να μην τα πηγαινω καλα,και αλλο δυσκολο
Εγώ που διάβαζα το χειρότερο μου βαθμό στις πανελλαδικές τον έγραψα Έκθεση, Ιστορία και στη Β Λυκείου στις Πανελλαδικές Αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ που διάβαζα το χειρότερο μου βαθμό στις πανελλαδικές τον έγραψα Έκθεση, Ιστορία και στη Β Λυκείου στις Πανελλαδικές Αρχαία.

Εγω που δεν διαβαζα τον καλυτερο βαθμο τον εγραψα στην εκθεση,και στα υπολοιπα που διαβαζα αραια αραια (δηλαδη καθομουν ολο το τετραμηνο και στο τελος εβγαζα την υλη με 10 ωρα σε 2-5 ημερες)εγραψα οτι να'ναι :jumpy: .
Αλλα υποθετω οτι και εσυ εαν δεν διαβαζες,τον καλυτερο σου βαθμο στην εκθεση θα τον ειχες γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εγω που δεν διαβαζα τον καλυτερο βαθμο τον εγραψα στην εκθεση,και στα υπολοιπα που διαβαζα αραια αραια (δηλαδη καθομουν ολο το τετραμηνο και στο τελος εβγαζα την υλη με 10 ωρα σε 2-5 ημερες)εγραψα οτι να'ναι :jumpy: .
Αλλα υποθετω οτι και εσυ εαν δεν διαβαζες,τον καλυτερο σου βαθμο στην εκθεση θα τον ειχες γραψει
Aφού δεν διάβαζες η άποψη σου είναι αναξιόπιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Aφού δεν διάβαζες η άποψη σου είναι αναξιόπιστη.

Εννοουσα οτι δεν διαβαζα στο στυλ καποιου που δινει πανελληνιες,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηξερα τι μου γινετε και δεν ηξερα καλη φυσικη και μαθηματικα.Για την ιστορια λοιπον,σου λεω οτι μαθηματικα εγραφα 19 και φυσικη 17.Ο λογος που τα πλακωνα στο τελος του τετραμηνου απο βοηθηματα ηταν διοτι αυτα σου ζητουνται στα πλαισια του σχολειου.

Κοιτουσα να παρω γνωσεις,οχι πληροφοριες,τωρα εαν στα ματια σου φαινεται οτι ειμαι "αναξιοπιστος" και δεν μπορω να πω δυο-τρια πραγματα στην φιλη δεν εχω σκοπο να το σχολιασω.Νομιζω θα κρινει μονη της κατα ποσο αυτα που λεω εχουν βαση η οχι.

Εκτος αυτου βεβαια, και ο γιατρος καπνιζει ενω ο ιδιος σου λεει μην καπνιζεις.Αυτο δεν καθιστα ωστοσο την ιατρικη του συμβουλη αναξιοπιστη επειδη ο ιδιος δεν την ακολουθει.

+Φετος διαβαζω,αρα αναθεωρησε ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Εμενα μου άρεσε
Β γυμνασίου 19
Γ γυμνασίου 20
Α λυκειου 20
Β λυκειου γενική 20 κατεύθυνση 15(μας έκανε ο χημικός γιατί η φυσικός δεν μπορούσε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εννοουσα οτι δεν διαβαζα στο στυλ καποιου που δινει πανελληνιες,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηξερα τι μου γινετε και δεν ηξερα καλη φυσικη και μαθηματικα.Για την ιστορια λοιπον,σου λεω οτι μαθηματικα εγραφα 19 και φυσικη 17.Ο λογος που τα πλακωνα στο τελος του τετραμηνου απο βοηθηματα ηταν διοτι αυτα σου ζητουνται στα πλαισια του σχολειου.

Κοιτουσα να παρω γνωσεις,οχι πληροφοριες,τωρα εαν στα ματια σου φαινεται οτι ειμαι "αναξιοπιστος" και δεν μπορω να πω δυο-τρια πραγματα στην φιλη δεν εχω σκοπο να το σχολιασω.Νομιζω θα κρινει μονη της κατα ποσο αυτα που λεω εχουν βαση η οχι.

Εκτος αυτου βεβαια, και ο γιατρος καπνιζει ενω ο ιδιος σου λεει μην καπνιζεις.Αυτο δεν καθιστα ωστοσο την ιατρικη του συμβουλη αναξιοπιστη επειδη ο ιδιος δεν την ακολουθει.

+Φετος διαβαζω,αρα αναθεωρησε ^^

Διαφέρουν πολύ οι ενδοσχολικές από τις πανελλαδικές. Ειδικά σε μαθήματα όπως έκθεση και ιστορία όπου δεν σε γνωρίζουν οι καθηγητές προσωπικά τα πράγματα στη κυριολεξία είναι ρώσικη ρουλέτα γι αυτό και τα θεωρώ πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Διαφέρουν πολύ οι ενδοσχολικές από τις πανελλαδικές. Ειδικά σε μαθήματα όπως έκθεση και ιστορία όπου δεν σε γνωρίζουν οι καθηγητές προσωπικά τα πράγματα στη κυριολεξία είναι ρώσικη ρουλέτα γι αυτό και τα θεωρώ πιο δύσκολα.

Αυτο που λες στην περιπτωση μου δεν ισχυει.Στα διαγωνισματα του σχολειου και τις 3 χρονιες στο λυκειο επαιρνα σημαντικα μικροτερο βαθμο απο αυτον που εγραψα στις πανελλαδικες.Διοτι εαν σε ξερουν οι καθηγητες μπορει να μην σε συμπαθουν,αρα δεν παιρνεις βαθμο.
Οχι δεν δουλεψα παραπανω απ'οσο δουλευα τις 3 προηγουμενες χρονιες,απλα επειδη δεν με ηξεραν οι βαθμολογητες μου εδωσαν τον βαθμο που πραγματικα μου αξιζε.
Δεν ξερω τι συμβαινει στην πλειοψηφια των σχολειων αλλα μπορω να σου πω οτι ενας κακος μαθητης η μετριος η καλος μαθητης εαν ριξει απειρο διαβασμα και γινει αριστος στα ματια των καθηγητων δεν θα αγγιξει ποτε το 19 η το 20 ακομα και εαν το αξιζει,διοτι δουλευουν με στερεοτυπα του τυπου καλος-κακος.Σε αυτη τη περιπτωση οποτε ειναι υπερ σου οτι δεν σε ξερουν,τουλαχιστον στο μαθημα της εκθεσης.

Ωστοσο δεν θα διαφωνισουμε οτι ειναι ρωσικη ρουλετα,καθως δεν γινεται να εξεταζομαστε σε ενα μαθημα που οι φιλολογοι διαφωνουν εαν ο συλλογισμος ειναι παραγωγικος η επαγωγικος,και του ενος του μοιαζει ετσι και του αλλου γιουβετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θα διαφωνισω η έκθεση δεν είναι δύσκολο μάθημα. Είναιενα μάθημα που οι περισσότεροι γράφουν από 11-17 ούτε πολύ ψηλά δηλαδή Αλλά ούτε και χαμηλά. Δύσκολο είναι ενα μάθημα που δεν μπορείς να κατανοήσεις, που έχει δύσκολες ασκήσεις κλπ. Τώρα αν θεωρείς την έκθεση κάτι δύσκολο που όπως αναφέρθηκε δυο φιλόλογοι μπορεί να μην συμφωνούν αν μια παράγραφος έχει κατακλείδα ή όχι τότε μάλλον αξιόλογεις διαφορετικά την δυσκολία. Ένα φιλολογο να βάλεις τον ίδιο να γράψει έκθεση ούτε την δικιά του δεν θα την αξιολογήσει με 40/40. Άρα η έκθεση είναι δύσκολο σε τι; Να γράψεις 20; Μάλλον ακατόρθωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγώ που διάβαζα το χειρότερο μου βαθμό στις πανελλαδικές τον έγραψα Έκθεση, Ιστορία και στη Β Λυκείου στις Πανελλαδικές Αρχαία.

Φιλε παιζει να αφιερωσα 3 μηνες σοβαρου διαβασματος στην εκθεση και εγραψα 15,6 και αυτο μονο και μονο επειδη ο ενας μου εβαλε 14,κατι που με εριξε.Οπως λεει και ο unseen στην εκθεση παιρνεις απο 11-17 και γενικα δεν ειναι δυσκολο να παρεις εναν μετριο βαθμο 15.Δυσκολο ειναι να περασεις το 16,γιατι εκει βασιζεσαι και λιγο στην τυχη.Ομως για εκθεση το 15 μια χαρα βαθμος ειναι.
Ομως και παλι ο βαθμος δεν σχετιζεται με την δυσκολια του μαθηματος.Μπορει δηλαδη να πετυχαινεις κομπλεξικους καθηγητες και να μην σου βαζουν βαθμους,ομως αυτο δεν καθιστα το μαθημα δυσκολο...

Διαφέρουν πολύ οι ενδοσχολικές από τις πανελλαδικές. Ειδικά σε μαθήματα όπως έκθεση και ιστορία όπου δεν σε γνωρίζουν οι καθηγητές προσωπικά τα πράγματα στη κυριολεξία είναι ρώσικη ρουλέτα γι αυτό και τα θεωρώ πιο δύσκολα.

Να προσθεσω και αυτο.Στο σχολειο μου λεγανε οτι δεν θα γραψω καλα στην εκθεση...Εγραψα νομιζω τον 3ο η 4ο καλυτερο βαθμο στις πανελληνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γίνω μέλος για να σας πω το γολγοθά μου με τη φυσική!Αρχικά είμαι η Γιώτα και είμαι 17 χρονών!Από την αρχή του καλοκαιριού μέχρι και σήμερα,ενώ τα πηγαίνω πολύ καλά με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης μου(χημεία,βιολογία,έκθεση) και γράφω αρκετά ικανοποιητικά στα διαγωνίσματα(85+),στη φυσική απλά τα πηγαίνω χάλια και δε ξέρω γιατί.Αλήθεια προσπαθώ να την κατανοήσω αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ.Στο προηγούμενο κεφάλαιο(ταλαντώσεις) τρελάθηκα να λύνω ασκήσεις και ενώ στο διαγώνισμα κατάφερα να λύσω 3ο και 4ο με σχετική ευκολία,1ο και 2ο τα πήγα απλά χάλια.Αποτέλεσμα?Έγραψα 13.Δε ξέρω τι να κάνω όμως.Για να λέμε την αλήθεια η φύση του συγκεκριμένους μαθήματος δε μου αρέσει καθόλου.Το πρόβλημα είναι το εξής.Θέλω να πέρασω σε υψηλόβαθμη σχολή και τα θέματα της φυσικής πιθανότατα φέτος να είναι πολύ δύσκολα.Αυτό σημαίνει οτι κατά πάσα πιθανότητα δε θα γράψω καλά.Τι άλλο μπορώ να κάνω;Εσείς που δίνετε φυσική από εδώ τι μου προτείνετε;
γεια σου γιωτα δινω 2η φορα πανελλληνιες και εγω εχω να σου πω το εξης τη φυσκη ουτε και εγω τη πολυσυμπαθουσα και πηγαινα στο φροντ και εκτος απο το μαθημα καθομουν πολλες ωρες για ασκησεις.επειδη ειχαμε λιγο "ανυσηχο" τμημα μαθαιναμε τα πραγματα στη τελευταια ωρα απο τις 4 και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να κανω πολυ δουλεια μονη μου.επειδη ειχα πολυ δουλεια στη 4αδα μαθηματων του υγειας σταματησα τις ασκησεις στη φυσικη που ηταν φλεβαρη αρα στερεο,αυτο ειχε σαν αποτλεσμα παρα τη καλη επαναληψη που εκανα το μαη ναγραψω απο το αναμενομενο 19 ενα ξεγυρισμενο 12.5 .στα διαγωνισματα ημουν 85-80 αλλα ηταν παρα πολυ καλα για το καθηγητη .περριτο να πω οτι το 4ο θεμα (φετος εδωσα) παιζει ουτε 5/25 να πηρα .οποτε μετα το φιασκο μου το περσινο εχω να σου πω τα εξησ
η φυσικη ειναι ενα μαθημα που οπως και η χημεια και τα μαθηματικα αφου καταλαβεις τη θεωρια καλα ομως μετα πρεπει να ζεσταθει ς με την επιλυση ασκησεων διαβαθμισμενης δυσκολιας και πρεπει να δωσεις εμφαση στα β τωρα στις γιορτες οχι τελευταια στιγμη ειναι μεγαλο λαθος
προτεινω να βρεις ενα καθηγητη και μονη σου η με ενα παιδι να γυρισεις σε ιδιατερα αν θες υψηλοβαθμη σχολη πρεπει να εχεις ενα καθηγητη πανω απο το κεφαλι σου γιατι η λεπτομερεια παιζει ρολο η να βρεις ενα καθηγητη στο φροντηστριο που εισαι να μπορεις να αποδωσεις(εκτος αν αυτος που εχεις σε βοηθαει τοτε πεσ του να σου τα λεει με δοαφδορετικο τροπο)
αν μπορεσεις να τα κανεις ολα αυτα (με μετρο οι ασκσηεις) και δεις ψυχραιμα την κατασταση πιστευω οτι θα δεις διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top