Πληροφορίες για τα Τμήματα Λογοθεραπείας

καλλιανα

Νεοφερμένος

Η καλλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερετε αν μπορω τελειωνοντας την λογοθεραπεια να ασχοληθω με καποιο κλαδο της ψυχολογιας;;;;;;;; ή ειναι αδυνατο;;;;;;;;;;;:worry: επισης κατι αλλο: με τι ασχολειται ο αναπτυξιολογος;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νικολέταααα

Νεοφερμένος

Η Νικολέταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας,
Ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος που εχει τελειωσει απο το τμημα λογοθεραπειας να κανει μεταπτυχιακο στη Γνωστική Ψυχολογία και Νευροψυχολογία.
Ευχαριστω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια μηπως ξερετε αν μπορω τελειωνοντας την λογοθεραπεια να ασχοληθω με καποιο κλαδο της ψυχολογιας;;;;;;;; ή ειναι αδυνατο;;;;;;;;;;;:worry: επισης κατι αλλο: με τι ασχολειται ο αναπτυξιολογος;;;;;;;;;;;

΄Οπως έχουμε πει και άλλη φορά τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται από το βασικό πτυχίο. Μπορείς βέβαια όταν πάρεις το πτυχίο σου στη λογοθεραπεία να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω στην ψυχολογία όπως πχ στη σχολική ψυχολογία, για να αυξήσεις τα προσόντα σου αλλά αυτό δεν θα σου δώσει τα επαγγελματικά δικαιώματα του ψυχολόγου.
https://www.iaso.gr/ygieini_zoi127/en_xreiazetai_to_paidi_mou_anaptuxiako_elegxo.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

relia23

Νεοφερμένος

Η relia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας, σκεφτομαι ως δευτερη σχολη με κατατακτηριες το τμημα Λογοθεραπειας. Επειδη κατοικω στην Αθηνα, θελω να ειναι το τμημα στην Αθηνα και οχι στην επαρχια και να μην ειναι ιδιωτικη σχολη ή ΙΕΚ, καθως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για κατι τετοιο. Το θεμα ειναι οτι δεν ειδα καποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ στην Αθηνα για λογοθεραπεια. Ξερετε αν υπαρχει? Επισης, αν δεν υπαρχει αυτουσιο, μηπως εξειδικευομαι μεσω κατευθυνσης απο καποια αλλη σχολη? πχ παιδαγωγικο? Θα σκεφτομουν και μεταπτυχιακο, αλλα επειδη ειμαι απο ασχετη πρωτη σχολη ( νομικη) δεν ξερω αν θα με δεχτουν και δευτερον αν θα εχω δικαιωμα ασκησης επαγγελματος μετα. Μπορει καποιος να με διαφωτισει ? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέταααα

Νεοφερμένος

Η Νικολέταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπεραα...
Υπαρχει καποιος που περασε φετος στο τει λογοθεραπειας στα Γιαννενα? Εχω καποιες αποριες σχετικα με την εγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! ΕΙμαι μαθήτρια της 3ης λυκείου κι ενδιαφέρομαι για την σχολή λογοθεραπείας στα Ιωάννινα. Είμαι στην ομάδα προσανατολισμού των ανθρωπιστικών σπουδών (σύμφωνα με τα νέα δεδομένα/ Νέο Σύστημα) κι έχω ως μάθημα επιλογής την Βιολογία γενικής παιδείας. Δεν έχω επιλέξει τα λατινικά οπότε έχω πρόσβαση μόνο στο τρίτο επιστημονικό πεδίο των επιστημών υγείας και ζωής, διότι ενδιαφέρομαι πολύ για τα παραϊατρικά επαγγέλματα. Δεν τα πάω όμως καλά με τα μαθηματικά και γι'αυτό δεν επέλεξα την θετική κατεύθυνση :/ . Γνωρίζω φυσικά πως οι συντελεστές είναι μειωμένοι και θα χάσω 1400 μόρια αλλά θέλω να το προσπαθήσω! Ενημερώθηκα όμως λίγο για τα μαθήματα του ΤΕΙ Λογοθεραπείας των Ιωαννίνων και είδα πως υπάρχει ένα μάθημα που έχει σχέση με την στατιστική και τα μαθηματικά γενικότερα. Το γεγονός αυτό με προβλημάτισε ιδιαίτερα και αγχώθηκα πολύ γιατί όπως είπα δεν το έχω με τα μαθηματικά. Θα ήθελα λοιπόν να με ενημερώσει κάποιος φοιτητής του συγκεκριμένου τμήματος ή οποιοσδήποτε που γνωρίζει κάτι παραπάνω γιαυτό το θέμα. Είναι πολύ δύσκολο αυτό το μάθημα? Κάποιος της θεωρητικής κατεύθυνσης θα δυσκολευτεί πολύ στο να περάσει αυτό το μάθημα? Σε πόσα εξάμηνα υπάρχει, γιατί αποτι είδα στο πρόγραμμα σπουδών υπήρχε μόνο στο 2ο εξάμηνο,όμως δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό πλέον. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! ΕΙμαι μαθήτρια της 3ης λυκείου κι ενδιαφέρομαι για την σχολή λογοθεραπείας στα Ιωάννινα. Είμαι στην ομάδα προσανατολισμού των ανθρωπιστικών σπουδών (σύμφωνα με τα νέα δεδομένα/ Νέο Σύστημα) κι έχω ως μάθημα επιλογής την Βιολογία γενικής παιδείας. Δεν έχω επιλέξει τα λατινικά οπότε έχω πρόσβαση μόνο στο τρίτο επιστημονικό πεδίο των επιστημών υγείας και ζωής, διότι ενδιαφέρομαι πολύ για τα παραϊατρικά επαγγέλματα. Δεν τα πάω όμως καλά με τα μαθηματικά και γι'αυτό δεν επέλεξα την θετική κατεύθυνση :/ . Γνωρίζω φυσικά πως οι συντελεστές είναι μειωμένοι και θα χάσω 1400 μόρια αλλά θέλω να το προσπαθήσω! Ενημερώθηκα όμως λίγο για τα μαθήματα του ΤΕΙ Λογοθεραπείας των Ιωαννίνων και είδα πως υπάρχει ένα μάθημα που έχει σχέση με την στατιστική και τα μαθηματικά γενικότερα. Το γεγονός αυτό με προβλημάτισε ιδιαίτερα και αγχώθηκα πολύ γιατί όπως είπα δεν το έχω με τα μαθηματικά. Θα ήθελα λοιπόν να με ενημερώσει κάποιος φοιτητής του συγκεκριμένου τμήματος ή οποιοσδήποτε που γνωρίζει κάτι παραπάνω γιαυτό το θέμα. Είναι πολύ δύσκολο αυτό το μάθημα? Κάποιος της θεωρητικής κατεύθυνσης θα δυσκολευτεί πολύ στο να περάσει αυτό το μάθημα? Σε πόσα εξάμηνα υπάρχει, γιατί αποτι είδα στο πρόγραμμα σπουδών υπήρχε μόνο στο 2ο εξάμηνο,όμως δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό πλέον. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Αυτό το "δεν το έχω με τα μαθηματικά" δεν πιστεύω πως ισχύει! Απλά σίγουρα θα έχεις πολλά κενά και τώρα θα σου φαίνονται κινέζικα. Εν πάση περιπτώση, μην αγχώνεσαι γι'αυτό το ένα μάθημα. Θα προσπαθήσεις και αν πια δίνεις και δεν το περνάς ζήτα βοήθεια από κάποιον..τι να πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θα έχεις πρόβλημα, μην ανησυχείς. Τα μαθηματικά του σχολείου δεν έχουν καμία σχέση με τη στατιστική που διδάσκεται στο πανεπιστήμιο στις παιδαγωγικές, παραϊατρικές και γενικότερα στις "θεωρητικές" σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε σε πόσα εξάμηνα υπάρχει το μάθημα αυτό?

Θεωρώ προσωπικά πως δεν μπορώ να τα καταλάβω. Σίγουρα ισχύει αυτο που λες πως έχω αρκετά κενά και δεν μπορώ πλέον να συμβαδίσω με άλλους σαυτό το μάθημα,ωστόσο ανησυχώ για τον βαθμό δυσκολίας του συγκεκριμένου μαθήματος γιατι όπως και να το κάνουμε έιναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι μαθηματικά, είναι στατιστική και μεθοδολογία έρευνας. Χρειάζεται να έχεις βασική μαθηματική και λογική σκέψη, αλλά δεν είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών πέρα από τα απλά (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμός, διαίρεση, κλάσματα και πώς λειτουργούν οι εξισώσεις - που σίγουρα τα ξέρεις). Το πολύ πολύ να έχετε δύο εξάμηνα, το πιθανότερο είναι να έχετε μόνο ένα και μάλιστα στην αρχή των σπουδών. Έχεις πελαγώσει σε μια κουταλιά νερό, κυριολεκτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν είναι μαθηματικά, είναι στατιστική και μεθοδολογία έρευνας. Χρειάζεται να έχεις βασική μαθηματική και λογική σκέψη, αλλά δεν είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών πέρα από τα απλά (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμός, διαίρεση, κλάσματα και πώς λειτουργούν οι εξισώσεις - που σίγουρα τα ξέρεις). Το πολύ πολύ να έχετε δύο εξάμηνα, το πιθανότερο είναι να έχετε μόνο ένα και μάλιστα στην αρχή των σπουδών. Έχεις πελαγώσει σε μια κουταλιά νερό, κυριολεκτικά.
Όντως με αγχώνει πολύ αυτό το θέμα αλλά θα προσπαθήσω να το δω αλλιώς..ευχαριστώ πολύ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος με το καινουργιο συστημα ειπωθηκε πως θα υπαρξουν μεγαλες ανατροπες ειδικα στο 3ο επιστημονικο πεδιο σχετικα με τις βασεις κι εχω αρχισει να ανησυχω. Ξερω οτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι θα συμβει και ουτε μπορει κανεις να απαντησει με σιγουρια, αλλα λετε να αυξηθει η λογοθεραπεια 1.400, 1.500 μορια?? Εχει ξανασυμβει αυτο με το συγκεκριμενο τμημα καποια αλλη χρονια στο παρελθον? Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει :worry::redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος με το καινουργιο συστημα ειπωθηκε πως θα υπαρξουν μεγαλες ανατροπες ειδικα στο 3ο επιστημονικο πεδιο σχετικα με τις βασεις κι εχω αρχισει να ανησυχω. Ξερω οτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι θα συμβει και ουτε μπορει κανεις να απαντησει με σιγουρια, αλλα λετε να αυξηθει η λογοθεραπεια 1.400, 1.500 μορια?? Εχει ξανασυμβει αυτο με το συγκεκριμενο τμημα καποια αλλη χρονια στο παρελθον? Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει :worry::redface::(
Τοσο πολυ αποκλειεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λογοθεραπεια στα Ιωαννινααα! Κανενας αλλος? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εβελινα πυλ.

Νεοφερμένος

Η Εβελινα πυλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Γεια σας... παιδια ξερει κανεις αν στην λογοθεραπεια λεγοντας ανατομια τι εννοει; Δηλαδη εχει αιματα ή κατι παρομοιο γιατι δεν τα αντεχω αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.

Γεια σας... παιδια ξερει κανεις αν στην λογοθεραπεια λεγοντας ανατομια τι εννοει; Δηλαδη εχει αιματα ή κατι παρομοιο γιατι δεν τα αντεχω αυτα

Ανατομία στη λογοθεραπεία ;;wtf?? τι να την κάνετε την ανατομία εσεις ,τεσπα οχι δεν εχει καθόλου αίμα ,ειναι ρε παιδι μου η δομή του ανθρώπινου σώματος μύες ιστοί οστά κύτταρα, δε νομίζω να σας ζητάνε κ πολλά κανα οστό να μάθετε το πολυ τπτ το ιδιαίτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ανατομία στη λογοθεραπεία ;;wtf?? τι να την κάνετε την ανατομία εσεις ,τεσπα οχι δεν εχει καθόλου αίμα ,ειναι ρε παιδι μου η δομή του ανθρώπινου σώματος μύες ιστοί οστά κύτταρα, δε νομίζω να σας ζητάνε κ πολλά κανα οστό να μάθετε το πολυ τπτ το ιδιαίτερο
Κι ομως μετραει πολυ οσο αναφορα το νευρικο συστημα στην λογοθεραπεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria200698

Νεοφερμένος

Η maria200698 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για τη συνέντευξη; Τι ρωτάνε για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christy.97

Νεοφερμένος

Η Christy.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για τη συνέντευξη; Τι ρωτάνε για παράδειγμα.
Προσωπικα πέρασα περσι λογοθεραπεια στα Γιάννενα και η συνέντευξη δεν εγινε ούτε μας ανεφεραν κατι γι'αυτην. Γενικα παντως κανουν ερωτησεις του τυπου "γιατι επέλεξες την λογοθεραπεια; " "ξερεις τι ειναι λογοθεραπεια; " Επισης απο οτι ειχα ακουσει στο Τει της Πατρας σου εκαναν καποιες ασκήσεις οπως για παραδειγμα να μετρησεις πολυ γρηγορα μεχρι εναν συγκεκριμενο αριθμο ή να διαβασεις ενα αποσπασμα παραμυθιου , προφανως για να δουν αν εχεις ο ιδιος καποιο προβλημα αρθρωτικο ή αν εισαι δυσλεκτικος κλπ. Σε γενικες γραμμες, η συνεντευξη δεν ειναι κατι που πρεπει να σε αγχωνει αφου οι ερωτησεις που θα σου κανουν ειναι πολυ απλες και η ολη διαδικασια γινεται για καθαρα τυπικους λογους. Ευχομαι να σε διαφωτισα καπως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Σας παρακαλω οποίος ειναι ειδικός και γνωρίζει το συγκεκριμενο θεμα να μου απαντήσει .. η βοηθεια σας ειναι πολύτιμη .

Κάτοχος πτυχίου Παιδαγωγικόυ Δημοτικής εκπαίδευσης (ΑΠΘ) και με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή

Πώς μπορεί να εργαστεί ως λογοθεραπευτης;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top