Δημόσιας Διοίκησης Παντείου

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το τμήμα κοινωνικής διοίκησης στο ΔΠΘ διαφέρει από το τμήμα δημόσιας διοίκησης; Έχουν διαφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!Επειδη ειμαι ασχετη τελειως με αυτα τα μαθηματα,μπορεις να μου κανεις μια περιγραφη για τα οικονομικα ?τι μαθημα ακριβως ειναι?
Επισης αν καποιος επιλεξει την κατευθυνση των δημοσιων θεσμων μπορει μετα να δουλεψει ως ορκτωτος ελεγκτης η σε τραπεζες κτλ?
καπου λεει και για δικαιωμα διορισμου ως καθηγητη.πανω σε τι μαθημα ομως?

Τα οικονομικά μαθήματα είναι: μακροοικονομική,μικροοικονομική,δημόσια οικονομική,πολιτική οικονομία,ιστορία οικονομικών θεωριών,χρηματοοικονομική λογιστική κτλπ. Αυτά περιέχουν ασκήσεις και διαγράμματα που βασίζονται σε μια θεωρία-λογική για να τις λύσεις.Δεν χρειάζεται να ξέρεις εξειδικευμένα μαθηματικά αρκεί πρόσθεση-αφαίρεση και διαίρεση-πολλαπλασιασμό.
Το πτυχίο είναι ενιαίο όποια κατεύθυνση και αν διαλέξεις,δικαίωμα εγγραφής στο ΟΕ έχουν οι απόφοιτοι και των δυο κατευθύνσεων άρα τυπικά όλοι αναγνωρίζονται ως οικονομολόγοι απλά σίγουρα εκείνοι της οικονομικής κατεύθυνσης έχουν παραπάνω γνώσεις.Αυτό βέβαια πιστεύω καλύπτεται με ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Άρα ναι μπορεί κανείς να εργαστεί σε τράπεζες απο την θεσμών,τώρα για ορκωτός επίσης μπορείς με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά και certifications (ACCA).Όσον αφορά το δικαίωμα διορισμού ως καθηγητής αν δεν κάνω λάθος τώρα επεξεργάζεται,σε μαθήματα ΑΟΘ ,ΑΟΔΕ,Αρχές οικονομίας (όταν ήμουν εγώ Α'λυκείου υπήρχε ένα τέτοιο μάθημα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Γίνονται προκηρύξεις ελάχιστες και μπαίνουν κάποιοι οι υπόλοιποι απο την πίσω πόρτα ως ειδικοί συνεργάτες.Οι ειδικοί συνεργάτες που διορίζονται βυσματικά είναι διπλάσιοι απο αυτούς που διορίζονται με προκήρυξη ΑΣΕΠ και σαφώς μισθολογικά ανώτεροι.Φυσικά και όχι ποιος σου είπε εσένα οτι κάνουν άσχετες δουλειές στις υπόλοιπες εταιρείες ο λογιστής θα πάει λογιστήριο ο εξειδικευμένος σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού στο αντίστοιχο τμήμα της εταιρείας.Αν σε τιμάει να έχεις σπουδάσει και να σε βάζουν να κουβαλάς κούτες ή να βγάζεις κάρτες πιστωτικές και να ανοίγεις βιβλιάρια ενώ έχεις π.χ σπουδάσει λογιστική τι να σου πώ δεν μου πέφτει λογος εγώ προειδοποιώ για παν ενδεχόμενο.

Δηλαδη εσυ τι διεξοδο βλεπεις απο αυτη τη σχολη;Που απορροφωνται οι περισσοτεροι;

Τα οικονομικά μαθήματα είναι: μακροοικονομική,μικροοικονομική,δημόσια οικονομική,πολιτική οικονομία,ιστορία οικονομικών θεωριών,χρηματοοικονομική λογιστική κτλπ. Αυτά περιέχουν ασκήσεις και διαγράμματα που βασίζονται σε μια θεωρία-λογική για να τις λύσεις.Δεν χρειάζεται να ξέρεις εξειδικευμένα μαθηματικά αρκεί πρόσθεση-αφαίρεση και διαίρεση-πολλαπλασιασμό.
Το πτυχίο είναι ενιαίο όποια κατεύθυνση και αν διαλέξεις,δικαίωμα εγγραφής στο ΟΕ έχουν οι απόφοιτοι και των δυο κατευθύνσεων άρα τυπικά όλοι αναγνωρίζονται ως οικονομολόγοι απλά σίγουρα εκείνοι της οικονομικής κατεύθυνσης έχουν παραπάνω γνώσεις.Αυτό βέβαια πιστεύω καλύπτεται με ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Άρα ναι μπορεί κανείς να εργαστεί σε τράπεζες απο την θεσμών,τώρα για ορκωτός επίσης μπορείς με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά και certifications (ACCA).Όσον αφορά το δικαίωμα διορισμού ως καθηγητής αν δεν κάνω λάθος τώρα επεξεργάζεται,σε μαθήματα ΑΟΘ ,ΑΟΔΕ,Αρχές οικονομίας (όταν ήμουν εγώ Α'λυκείου υπήρχε ένα τέτοιο μάθημα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα).

Μαλθστα,καταλαβα.Δεν ακουγονται τοσο δυσκολα.Εσυ για που στοχευεις μετα τη σχολη;Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ τι διεξοδο βλεπεις απο αυτη τη σχολη;Που απορροφωνται οι περισσοτεροι;

Δεν υπάρχει απορρόφηση γι αυτή την σχολή σταμάτησε να υπάρχει ήταν παλιά που διορίζονταν στο δημόσιο καθηγητές έχουν να διοριστούν απο το 2006.Πλέον η ναυτιλία έχει μια κάποια απορρόφηση η λογιστική (αν καταφέρεις ειδικά και το συνδιάσεις με ορκωτό ελεγκτή) και το online marketing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δυσκολα τα πραγματα,οκ ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα κοινωνικής διοίκησης στο ΔΠΘ διαφέρει από το τμήμα δημόσιας διοίκησης; Έχουν διαφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα;

Καταρχάς είναι το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης, που είναι μεν ένα τμήμα, στην ουσία όμως είναι δύο διακριτά, αφού και στο μηχανογραφικό αναγράφονται οι δύο κατευθύνσεις του. Από την Κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής συνήθως μπορείς να αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του κοινωνικού λειτουργού, συνεπώς διαφέρει παρασάγγας από αυτά ως αποφοίτου του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης. Η άλλη κατεύθυνση όμως, των Πολιτικών Επιστημών, δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές. Όσες διαφορές έχει η Πολιτική Επιστήμη από την Δημόσια Διοίκηση τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς είναι το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης, που είναι μεν ένα τμήμα, στην ουσία όμως είναι δύο διακριτά, αφού και στο μηχανογραφικό αναγράφονται οι δύο κατευθύνσεις του. Από την Κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής συνήθως μπορείς να αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του κοινωνικού λειτουργού, συνεπώς διαφέρει παρασάγγας από αυτά ως αποφοίτου του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης. Η άλλη κατεύθυνση όμως, των Πολιτικών Επιστημών, δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές. Όσες διαφορές έχει η Πολιτική Επιστήμη από την Δημόσια Διοίκηση τέλος πάντων.

Στο μηχανογραφικό υπάρχουν 2 διαφορετικές επιλογές:

  • ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
  • ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

Οπότε πρέπει να είναι δυο διαφορετικά τμήματα. Εκτός αν προεπιλεγεις κατεύθυνση, πράγμα χαζό γιατί όλες οι σχολές έχουν κατευθύνσεις, ποιο το νόημα να τις επιλέγεις πριν καν περάσεις στο τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ τι διεξοδο βλεπεις απο αυτη τη σχολη;Που απορροφωνται οι περισσοτεροι;



Μαλθστα,καταλαβα.Δεν ακουγονται τοσο δυσκολα.Εσυ για που στοχευεις μετα τη σχολη;Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!


Απο την δική μου εμπειρία και δεδομένου οτι δεν είχα κάποιο υπόβαθρο σε μαθηματικά και οικονομικά , μπορώ να σου πω ότι αν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς μπορείς να τα καταφέρεις αξιοπρεπέστατα.
Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό του οικονομικου κλάδου.
Αυτό που θα ήθελα να πω είναι οτι συχνά υπάρχει η εντύπωση, οτι οι απόφοιτοι του τμήματος απασχολούνται αποκλειστικά στον δημόσιο τομέα, κάτι το οποίο δεν ισχύει δεδομένου οτι τις περισσότερες φορές οι απόφοιτοι στρέφονται προς μεταπτυχιακά διοίκησης και οικονομικών διεκδικώντας ανάλογες θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραια ,η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να το σκεφτομαι σοβαρα για αυτο το τμημα.Κατι αλλο ,ισχυει οτι πολλα μαθηματα εξεταζονται προφορικα;
Απο το 1ο ετος;
Επισης εχει εργαστηρια ή μαθηματα που πρεπει να τα παρακολουθεις απαραιτητως;; βγαινει η σχολη δηλαδη ταυτοχρονα με δουλεια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια σύγκριση μεταξύ του τμήματος δημόσιας διοίκησης του Παντείου με το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης του ΕΚΠΑ; Να επισημάνω ότι θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες για νομική μετά. Ρωτώ γιατί υπάρχει το εξής παράδοξο: Στη δημόσια διοίκηση του Παντείου έχει πλήθος νομικών μαθημάτων ενώ το πολιτικό της νομικής έχει ελάχιστα σε σχέση με αυτό το τμήμα, που βέβαια δεν ξέρω εάν αναγνωρίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ωραια ,η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να το σκεφτομαι σοβαρα για αυτο το τμημα.Κατι αλλο ,ισχυει οτι πολλα μαθηματα εξεταζονται προφορικα;
Απο το 1ο ετος;
Επισης εχει εργαστηρια ή μαθηματα που πρεπει να τα παρακολουθεις απαραιτητως;; βγαινει η σχολη δηλαδη ταυτοχρονα με δουλεια;;

Ναι αλήθεια είναι οτι υπάρχουν αρκετά μαθήματα που εξετάζονται προφορικά, στο πρώτο έτος όχι.Στο 3ο και 4ο έτος κυρίως.
Υποχρεωτική παρακολούθηση και εργαστήρια δεν υπάρχουν. Αν οργανώσεις σωστά το διάβασμα σου, τυπικά ναι μπορείς να εργάζεσαι. Όπως και σε οποιαδήποτε άλλη σχολή χωρίς υποχρεωτικά , εξαρτάται απο τον ίδιο τον φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι αλήθεια είναι οτι υπάρχουν αρκετά μαθήματα που εξετάζονται προφορικά, στο πρώτο έτος όχι.Στο 3ο και 4ο έτος κυρίως.
Υποχρεωτική παρακολούθηση και εργαστήρια δεν υπάρχουν. Αν οργανώσεις σωστά το διάβασμα σου, τυπικά ναι μπορείς να εργάζεσαι. Όπως και σε οποιαδήποτε άλλη σχολή χωρίς υποχρεωτικά , εξαρτάται απο τον ίδιο τον φοιτητή.

Ευτυχως γιατι αυτο ηταν απο τα σημαντικα για εμενα:P Σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Και εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες,με τα περσινά δεδομένα περνάω.Αν υπάρχει κάποιος/καποια που να σπουδάζει εκέι μπορεί να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που έχω?
Λοιπόν εγω με τα μαθηματικά δεν είμαστε ούτε τρίτα ξαδέλφια(είμαι παιδί του Αριστοτέλη),ωστόσο έχω την διάθεση να στρωθώ.Το θέμα είναι ότι Αθήνα δεν μένω και ούτε γίνεται να μετακομίσω,οπότε σκοπεύω να πηγαινο-έρχομαι(είμαι κοντά).Τα μαθήματα είναι μαθήματα που μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου ή θέλουν συνεχείς παρακολούθηση,ακόμα έχει πολλά εργαστήρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Και εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες,με τα περσινά δεδομένα περνάω.Αν υπάρχει κάποιος/καποια που να σπουδάζει εκέι μπορεί να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που έχω?
Λοιπόν εγω με τα μαθηματικά δεν είμαστε ούτε τρίτα ξαδέλφια(είμαι παιδί του Αριστοτέλη),ωστόσο έχω την διάθεση να στρωθώ.Το θέμα είναι ότι Αθήνα δεν μένω και ούτε γίνεται να μετακομίσω,οπότε σκοπεύω να πηγαινο-έρχομαι(είμαι κοντά).Τα μαθήματα είναι μαθήματα που μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου ή θέλουν συνεχείς παρακολούθηση,ακόμα έχει πολλά εργαστήρια?

Εχω την ιδια ανησυχία με σενα!Μιας και μαλλον θα επιλέξω αυτη τη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς είναι το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης, που είναι μεν ένα τμήμα, στην ουσία όμως είναι δύο διακριτά, αφού και στο μηχανογραφικό αναγράφονται οι δύο κατευθύνσεις του. Από την Κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής συνήθως μπορείς να αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του κοινωνικού λειτουργού, συνεπώς διαφέρει παρασάγγας από αυτά ως αποφοίτου του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης. Η άλλη κατεύθυνση όμως, των Πολιτικών Επιστημών, δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές. Όσες διαφορές έχει η Πολιτική Επιστήμη από την Δημόσια Διοίκηση τέλος πάντων.

Σωστά. Με τη διευκρίνιση ότι η κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και η κατεύθυνση Πολιτικής Επιστήμης είναι δύο ξεχωριστές εισαγωγικές κατευθύνσεις του τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης που ανήκει στη Σχολή Κοινωνικών, Πολιτικών και Οικονομικών Σχολών του Πανεπιστημίου Θράκης. Λειτουργούν όμως σαν διαφορετικά τμήματα γιαυτό και δηλώνονται ξεχωριστά στο μηχανογραφικό. Το μπέρδεμα από τους υποψηφίους γίνεται όταν δηλώνουν την κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης με σκοπό να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνικού λειτουργού. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου έτσι καθώς στην κατεύθυνση αυτή λειτουργούν δυο κατευθύνσεις προχωρημένου εξαμήνου, η κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής και η κατεύθυνση Κοινωνικής Εργασίας και μόνον όσοι θα καταφέρουν να εισαχθούν στη δεύτερη (δύσκολο και με συγκεκριμένες θέσεις) θα μπορέσουν αποφοιτώντας να δουλέψουν ως κοινωνικοί λειτουργοί.΄Οσοι δεν τα καταφέρουν για άλλο λόγο τη δήλωσαν και άλλο πτυχίο από αυτό που πίστευαν θα πάρουν! https://www.socadm.duth.gr/ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ(ΤΕΛΙΚΟ).pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι σε αυτό το τμήμα. Οτι θες με ρωτάς :)

Η σχολή έχει πολλά μαθηματικά μέσα.Είμαι ολίγον άσχετη με το αντικείμενο μεν,με πολλη διαθεση να στρωθω δε.Με διαβασμα παλευεται η κατασταση;Ακομα ειναι κατοχυρωμενα τα επαγγελματικα τους δικαιωματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λοιπον επειδη κι εγω θα ειμαι σε αυτο το τμημα απο Οκτωβρη εχω την ιδια ανησυχια για τα οικονομικα μαθηματα και καπου αλλου διαβασα οτι εχει πολλα μαθηματικα και τα παιδια απο θεωρητικη δυσκολευονται πολυ.Ισχυει; Εγω δεν εχω καμια επαφη με μαθηματικα εχω σταματησει χροονια να τα διαβαζω δυστυχως,μπορω να κανω καποια προετοιμασια για να μη μου φανουν κινεζικα ; Ειδα οτι ενα μαθημα εχει μεσα συναρτησεις κλπ.
Επισης αλλου διαβασα οτι οσοι διαλεγουν την κατευθυνση δημοσιων θεσμων δεν εχουν τη δυνατοτητα να συμμετεχουν σε διαγωνισμους που μπορουν οσοι ηταν στην κατευθυνση των οικονομικων ουτε να γινουν οικονομολογοι κτλ.Τελικα τι ισχυει;
Τελος,θεωρειται σχετικα ευκολη ή δυσκολη σχολη; Οι καθηγητες πως ειναι;Προετοιμαστε μας λιγο :p

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω αχγωθει λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shiny

Νεοφερμένος

Η shiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κανεις που να σπουδαζει σε αυτο το τμημα να μου λυσει καποιες αποριες;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι την απάντηση την δώσανε οι περισσότεροι. Σαν όνομα σχολής έχει ένα δυνατό brand name αλλά σαν αγορά απορρόφησης, δυστυχώς όπως πολλά επαγγέλματα δεν είναι στη δυνατότερη καλή κατάσταση. Τώρα αν κάποιος θέλει να το κάνει για το Δημόσιο και τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, καλώς. Εγώ πάντα επιμένω και λέω, ότι πρέπει να προτιμάτε σχολές, οι οποίες συμβαδίζουν με σοβαρά επαγγελματικά δικαιώματα και με το κύρος της σχολής. Δεν θα πήγαινα να σπουδάσω οικονομικά σε ένα μη Οικονομικό Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ. Ή δεν θα πήγαινα να σπουδάσω σε κάτι γενικό, το οποίο εμπεριέχει λίγο από όλα. Το βλέπω και στο επαγγελμα μου ( Απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Τ.Ε). Προτιμάει ο εργοδότης μου ( απόφοιτος ΑΣΟΕΕ , τα δύσκολα χρόνια μάλιστα), να παίρνει απόφοιτους τει , που έκαναν πρακτικές, εργαστήρια και έμαθαν την εργασία, παρά θεωρητικά φουλ, τα οποία δεν είχαν ενδιαφέρον και αξία και τα έμαθαν όλα στα λόγια.

Πάντως όποιον ενδιαφέρει, απόφοιτοι της Δημόσιας Διοίκησης Παντείου, δούλευαν σε τράπεζες, αρκετοί από όσο γνώριζα. Όμως, υπάρχει ένα αρνητικό. Οι τράπεζες κάνουν πλέον απολύσεις, γιατί θα λειτουργούν με αυτόματα μηχανήματα. Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DemetriaP

Νεοφερμένος

Η DemetriaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είναι ξεκάθαρο πως το τμήμα αυτό έχει δύο κατευθύνσεις..αναγκαστικά τα δύο πρώτα χρόνια θα κάνει ο φοιτητής μαθήματα δικαίου και οικονομικών ώστε να ξεχωρίσει ποιον κλάδο προτιμά. Ύστερα, στο 3ο έτος το τμήμα εστιάζει είτε στα οικονομικά (μόνο σε αυτά, χωρίς την ανάμειξη του δικαίου) είτε στο δίκαιο, αντίστοιχα. Φυσικά και δεν έχει λίγο απ' όλα, μα τι άλλο θα δω; Τα μαθήματα δικαίου δεν τα μαθαίνουμε παπαγαλία, για όποιον τον φοβιζει η σκέψη, χρειάζεται να διαθέτεις φυσικά και μία κρίση...την οποία αν δεν την έχεις, άστο καλύτερα. Οι καθηγητές (με μία εξαίρεση που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής) είναι εξαιρετικοί στην δουλειά τους. Αν είσαι αποφασισμένος να παρακολουθήσεις και όχι να κάθεσαι στο κινητό την ώρα της παράδοσης, τότε θα διευκολύνεις και τον εαυτό σου στην εξεταστική. Μιας και αναφέρθηκα στην εξεταστική, να αναφέρω πως δεν μπαίνουν ερωτήσεις του τύπου "Γράψε το άρθρο 1 του Αστικού Κώδικα και όλες τις διατάξεις του" (ούτε τέτοιου τύπου έχει μπει). Είπαμε κιόλας, δεν γράφουμε όλο το Σύνταγμα και φεύγουμε κύριοι και κυρίες έχοντας τα μάθει απέξω..
Η σχολή σε συνδυασμό με ένα καλό μεταπτυχιακό σου επιφυλάσσει πολλά. Βγάζοντας και την εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης, άνετα μπαίνεις στο δημόσιο και με καλή θέση. Ο επιμένων νικά...
Και όχι, δεν είμαι φανατική με το τμήμα μου αλλά πριν μπω είχα λίγες ελπίδες τόσο για τα μαθήματα όσο και για την επαγγελματική αποκατάσταση. Μπαίνοντας, άλλαξα γνώμη και νιώθω τυχερή για την εισαγωγή μου στο τμήμα αυτό. Άλλωστε το μαρτυρούν και τα μόρια...πέρυσι ήταν γύρω στα 14.500 και φέτος ανέβηκε στα 15.117. Και όταν έχει τέτοια ζήτηση ένα τμήμα (Με τον πρώτο του τμήματος να έχει βγάλει 17.000 μόρια) σημαίνει κάτι...Δεν είναι άχρηστο, ούτε "λίγο απ'όλα" ούτε αβεβαιης επαγγελαμτικής αποκατάστασης. Από 'κει και πέρα ψάξτε λίγο πιο βαθιά οι ενδιαφερόμενοι. Ψάξτε μεταπτυχιακά, δείτε όλα τα μαθήματα που διδάσκονται και θα βγάλετε ένα συμπέρασμα. Είναι τίμια σχολή για τα μόρια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top