Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος Θεσ/νίκη

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
σε ποιο αντικειμενο ηταν το διδακτορικο σου λελε? για να ασχοληθεις με την ερευνα μονο μεσω διδακτορικου μπορεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
σε ποιο αντικειμενο ηταν το διδακτορικο σου λελε? για να ασχοληθεις με την ερευνα μονο μεσω διδακτορικου μπορεις?

Φυτοπαθολογία. Περί έρευνας (με την επαγγελματική έννοια του όρου) μόνο με PhD μπορείς να ασχοληθείς ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
και μπορεσες να βρεις δουλεια στο αντικειμενο η εγινες καθηγητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
και μπορεσες να βρεις δουλεια στο αντικειμενο η εγινες καθηγητης?

Τώρα με πετυχαίνεις σε επαγγελματικό "σταυροδρόμι". Έχω βρει δουλειά στο αντικείμενο και το "παλεύω" για καθηγητής (περιμένω τα αποτελέσματα).

Καθηγητής όχι σε λύκειο (άλλωστε αυτό για Γεωπόνους & Δασολόγους -πάνε πακέτο στην ίδια κατηγορία πτυχιούχων- θέλει το ετήσιο πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, εξετάσεις ΑΣΕΠ να περάσεις τη βάση και να "προκριθείς" στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ), αλλά σε Πανεπιστήμιο (Λέκτορας) που το ελάχιστο προσόν είναι PhD και μερικές δημοσιεύσεις πέραν του PhD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
και εγω για καθηγητρια παω(εξου και το ασχετο μεταπτυχιακο που κανω) αλλα με αυτα που ακουω τωρα τελευταια ετοιμη ειμαι να την κανω για εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marblake

Νεοφερμένος

Ο marblake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά εγώ στην σχολη αυτή είμαι φοιτητής,η σχολη είναι αρκετά καλή για οποιον όμως του αρέσει γενικά το περιβάλλον αλλιώς εάν μπήκε τυχαία σε αυτή λόγω πχ βαθμού,πιστεύω πως θα την βαρεθεί και θα θελήσει να φύγει....έχει μέλλον σαν σχολη αλλα όχι στην ελλάδα,μονο εξωτερικό και ειδικά στη σκανδιναβία.Θεωρώ πως είναι η καλύτερη <Πράσινη> Σχολη στην Ελλάδα...!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest-39450

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους... σκέφτομαι μετά τις πανελλήνιες να δηλώσω στη σχολή "δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος" στη Θεσσαλονίκη... είναι καλή σχολή, έχει καλές επαγγελματικές προοπτικές κ.λπ.? ξέρει κάποιος? σπουδάζει κάποιος εκεί ώστε να ξέρει και το "κλίμα" στη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειναι τελεια απο ολες τις αποψεις.τωρα για την επαγγελματικη αποκατασταση τι να σε πω...δυσκολα τα πραγματα οπως και για τις περισσοτερες σχολες.εχει πρακτικες τα καλοκαιρια(3)οπου περασαμε φανταστικα! μεναμε στο βουνο κι ηταν μοναδικη εμπειρια.επισης εχει πολλες εκδρομες,που αν και τοτε γκρινιαζαμε τελικα αποδειχτηκαν πολυ χρησιμα ολα αυτα που καναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-39450

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι τελεια απο ολες τις αποψεις.τωρα για την επαγγελματικη αποκατασταση τι να σε πω...δυσκολα τα πραγματα οπως και για τις περισσοτερες σχολες.εχει πρακτικες τα καλοκαιρια(3)οπου περασαμε φανταστικα! μεναμε στο βουνο κι ηταν μοναδικη εμπειρια.επισης εχει πολλες εκδρομες,που αν και τοτε γκρινιαζαμε τελικα αποδειχτηκαν πολυ χρησιμα ολα αυτα που καναμε.

σε ευχαριστώ:whistle: αυτή η σχολή μ αρέσει πολύ και από όσα μου είπες μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα τώρα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειναι 5ετης η σχολη κι εχει 3 καλοκαιρια πρακτικες απο εναν μηνα η καθεμια.που τελικα αποδειχτηκε πολυ ωραια εμπειρια,κατι σαν 5ημερη ενα πραγμα με μαθηματα στη φυση.
αλλα σε προειδοποιω για επαγγελματικη αποκατασταση πολυ δυσκολα.τωρα που θα κοψουν και τις προσληψεις στο δημοσιο.αλλα ισως θα μπορεσεις να ασχοληθεις με κατι παρεμφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini2011

Νεοφερμένος

Η eirini2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
επειδη ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτην την σχολη , ξερει μηπως καποιος αν έχει εξετασεις στις κατακτηριες? και ποια ειναι τα μαθηματα που πρεπει να δωσουμε? ειναι δυσκολα?
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ζντουπ, όποιος θέλει κάτι ρωτάει εμένα εδώ.(Μεταξύ μας αμφιβάλλω αν και ποτέ δε ξες) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνος 96

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μεταξύ της Γεωλογιας ΑΠΘ , της Δασολογιας ΑΠΘ και της Τεχνολογιας Τροφιμων ΑΤΕΙ Θεσσαλονικης οσον αφορα την επαγγελματική αποκατασταση, τι να επιλέξω? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Έχει απομείνει κανείς που να ασχολείται με το topic και τη σχολή για να ρωτήσω κάτι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
mpa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πέρασα 2 χρόνια εκεί αν θέλει κάτι καποιος feel free to ask :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giok

Νεοφερμένος

Ο Giok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλε με το φετινό μηχανογραφικό σκεφτομαι να πάω σ΄αυτή τη σχολή , συγκεκριμένα στο αντίστοιχο τμήμα της Δράμας. Εσύ τι αποκόμισες γενικότερα απ΄ αυτό το τμήμα και το θέμα της αποκατάστασης είτε εδώ είτε σε εξωτερικό? λίγα πτάγματα για το πρόγραμμα σπουδών έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα για μένα...ειδικά η ενασχόληση με ότι αφορά το φυσικό περιβάλλον και τη μελέτη του...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η αποκατάσταση φαντάζομαι ειδικα εδώ είναι δύσκολη. Δεν έχω ιδέα για το τμήμα στη Δράμα τι δικαιώματα έχει και τα σχετικά εγώ Θεσσαλονίκη ήμουν και όλοι λέγαν ότι πρέπει να βγούμε έξω ειδικά προς Βόρειες χώρες για να βρούμε δουλειά. Σε ό,τι αφορά τα μαθήματα, εγώ από κοντά τη σχολή την έζησα ένα εξάμηνο. Είχε πολλά εργαστήρια και γενικά τα μόρια της σχολής δεν αντικατοπτρίζουν τη δυσκολία της ειδικά σε κάτι μαθήματα τύπου φυσιολογία ή ανατομία φυτού :P . Kατά τα άλλα είχαμε ένα μεγάλο πλουραλισμό σε μαθήματα επιλογής. Ενδεικτικά είχαμε μαθήματα που σχετίζονται με δασικές κατασκευές τοπογραφία , οικονομία των πόρων και διαχείριση τους, προστασία περιβάλλοντος, δασική γενετική και βιολογία άγριας πανίδας και φυσικά πολύ πρακτική.

Όλα αυτά για το δικό μου τμήμα, για το τμημα που ψάχνεις καλό είναι να ξεκοκαλίσεις τον οδηγό σπουδών για να δεις τι παίζει. Το θετικό είναι ό,τι σου αρέσει πολύ το αντικείμενο τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία φαντάζομαι μιας και οι περισσότεροι καταλήξαμε εκεί επειδή έτυχε.

ΥΓ έχεις υπ όψη σου και το τμήμα της Ορεστιάδας έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giok

Νεοφερμένος

Ο Giok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Iliaso Νά 'σαι καλά για τις πληροφορίες σου, πολύ σημαντικές!
Ορεστιάδα ναι ,αλλά ακόμα πιο μακρυά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top