[16/6/2017] Βιολογία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2017, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια...

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.


Καλή επιτυχία! :D


Θέματα - Απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα ελεγα οτι τα θεματα ηταν λιγο πιο ευκολα απο περυσι κυριως γιατι δεν απαιτουσαν πολυ μεγαλες αιτιολογησεις αλλα παραμενουν απαιτητικα. Απαιτουν κριτικη ικανοτητα και ληψη πρωτοβουλιων ενω βασιζονται ελαχιστα στην αποστηθιση. Τα πολλα θεματα και τα σχηματα τεινουν να γινουν παραδοση πια στην εξεταση της βιολογιας κατ. στις πανελληνιες.
Το Α θεμα απαιτητικο για τα δεδομενα των πολλαπλης των προηγουμεων ετων.
Το Β1 θελει λιγο χρονο σκεψης αλλα βγαινει.
Το Β2 εξυπνο σχετικα απαιτει κατανοηση της ταυτοχρονης μεταγραφης μεταφρασης στα προκαρωτικα γενικα ευκολο.
Το Β3 και Β4 απαιτητικα για καλα προετοιμασμενους υποψηφιους στα θεματα της θεωριας.
Το Γ θεμα σχετικα βατο με παγιδες ομως στο Γ2 ii) και κριτικη ικανοτητα στο Γ1 και Γ4.
Το Δ θεμα μπορει να φανταζει αρχικα ψαρωτικο αλλα το θεωρησα το πιο βατο κομματι του διαγωνισματος. Θελει λιγη παρατηρητικοτητα αλλα οχι κατι στο οποιο οι υποψηφιοι δεν ειναι προετοιμασμενοι. Η απαντηση στο Δ2 και Δ3 γ) πιθανον να προβληματισει τους υποψηφιους αλλα με λιγη σκεψη και κριτικο μυαλο βγαινει.
Γενικοτερα ωραια θεματα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν τις παγιδουλες τους και τα ρισκα τους. Με καθαρο μυαλο και στοχευμενες απαντησεις ειδικα σε Β3,Β4, Γ1, Γ3,Γ4 ο χρονος ειναι αρκετος. Βεβαια για να δουμε πως τα ειδαν και οι ιδιοι οι υποψηφιοι!
Καλη επιτυχια παιδια και καλο καλοκαιρι!!! Τελειωσατε :D:clapup:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
βλεπω στις απαντησεις στο γ1 για τους μεταγραφικους παραγοντες.εγω διαβαζοντας το ερωτημα το μυαλο μου πηγε στο οτι ο γενετικος κωδικας ειναι σχεδον καθολικος και οτι τα ριβοσωματα χρησιμοποιουνται για τη μεταφραση οποιουδηποτε mrna.επισης ειπα οτι γινονται μεταφρασικες τροποποιησεις και ωριμανση.ξερω παραλειψη που δεν ειπα για μεταγραφικους αλλα οταν λεμε ενα γονιδιο εκφραζεται ενννουμε οτι μεταγραφεται και μεταφραζεται.αρα με αυτη τη λογικη δε θα μου το κοψουν ολο ετσι δεν ειναι;γιατι βλεπω στα sites εχει μονο μεταφραφικους και τιποτα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κανονικα θα επρεπε να διευκρινιζει οτι προκειται για cDNA βιβλιοθηκη. Ακομα και να γινονται μεταμεταφραστικες τροποποιησεις δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι οι ιδιες με τον ανθρωπο. (παραδειγμα στο βιβλιο παραγωγης ινσουλινης απο βοοειδη). Εχει μια λογικη ο καθολικος γενετικος κωδικας και πιστευω θα σου δωσουν κατι απο εκει. Γενικοτερα μεχρι να μαθεις τις επισημες οδηγιες βαθμολογησης απο το υπουργείο μην ακους τι γραφεται δεξια και αριστερα. Περσι οταν εδινα εγω συγκεκριμενος φροντιστηριακος ομιλος ειχε δωσει ενδεικτικες απαντησεις που διεφεραν πολυ στο πνευμα απο τις προτεινομενες του υπουργειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κανονικα θα επρεπε να διευκρινιζει οτι προκειται για cDNA βιβλιοθηκη. Ακομα και να γινονται μεταμεταφραστικες τροποποιησεις δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι οι ιδιες με τον ανθρωπο. (παραδειγμα στο βιβλιο παραγωγης ινσουλινης απο βοοειδη). Εχει μια λογικη ο καθολικος γενετικος κωδικας και πιστευω θα σου δωσουν κατι απο εκει. Γενικοτερα μεχρι να μαθεις τις επισημες οδηγιες βαθμολογησης απο το υπουργείο μην ακους τι γραφεται δεξια και αριστερα. Περσι οταν εδινα εγω συγκεκριμενος φροντιστηριακος ομιλος ειχε δωσει ενδεικτικες απαντησεις που διεφεραν πολυ στο πνευμα απο τις προτεινομενες του υπουργειου.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!ποσο πιστευεις δηλαδη οτι θα μου δωσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentPill

Νεοφερμένος

Ο SilentPill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά η απάντηση στο Γ1 είναι σίγουρα οι μεταγραφικοί παράγοντες, και έχει να κάνει με το επίπεδο της μεταγραφής της γονιδιακής ρύθμισης στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς, και ειδικότερα πως στον υποκινητή του γονιδίου προσδένεται ο κατάλληλος συνδυασμός μεταγραφικών παραγόντων που επιτρέπουν στην RNA πολυμεράση να ξεκινήσει τη μεταγραφή. Ούτε καθολικός (που δεν κολλάει αφού και τα ζώα και οι άνθρωποι ειναι ζωικοί οργανισμοί οπότε είναι αυτονόητο, θα χρειαζόταν αν αναφερόταν σε βακτήρια ή φυτικούς οργανισμούς) ούτε για μηχανισμούς τροποποίησης πρωτεϊνών που έχουν οι ευκαρυωτικοί γιατί η εκφώνηση ζητά "γιατί είναι δυνατή η έκφραση του γονιδίου" και όχι "γιατί παράγεται η ίδια πρωτεϊνη". Καλά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά η απάντηση στο Γ1 είναι σίγουρα οι μεταγραφικοί παράγοντες, και έχει να κάνει με το επίπεδο της μεταγραφής της γονιδιακής ρύθμισης στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς, και ειδικότερα πως στον υποκινητή του γονιδίου προσδένεται ο κατάλληλος συνδυασμός μεταγραφικών παραγόντων που επιτρέπουν στην RNA πολυμεράση να ξεκινήσει τη μεταγραφή. Ούτε καθολικός (που δεν κολλάει αφού και τα ζώα και οι άνθρωποι ειναι ζωικοί οργανισμοί οπότε είναι αυτονόητο, θα χρειαζόταν αν αναφερόταν σε βακτήρια ή φυτικούς οργανισμούς) ούτε για μηχανισμούς τροποποίησης πρωτεϊνών που έχουν οι ευκαρυωτικοί γιατί η εκφώνηση ζητά "γιατί είναι δυνατή η έκφραση του γονιδίου" και όχι "γιατί παράγεται η ίδια πρωτεϊνη". Καλά αποτελέσματα!
Οι μεταφραστικές τροποποιήσεις όντως δεν πολυκολλανε γιατί λέει για το γονίδιο το ότι είναι όμως καθολικός κατά τη γνώμη μου είναι σωστό γιατί οι οργανισμοί είναι διαφορετικοί άσχετα αν είναι και οι δύο ζωικοί αν δεν ήταν καθολικός πως θα ήταν δυνατόν να εκφράστει?επίσης και το ότι τα ριβοσώματα είναι θέσης μετάφρασης οποιουδήποτε mrna που φαίνεται σωστό ως απάντηση.τελος πάντων σίγουρα έπρεπε να αναφερθούμε στους μεταγραφικούς αλλά και τα παραπάνω θα πρεπει να ληφθούν υπόψιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SilentPill

Νεοφερμένος

Ο SilentPill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η καθολικότητα του γενετικού κώδικα και το γεγονός πως τα ριβοσώματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως θέσεις μετάφρασης για οποιοδήποτε mRNA θα αποτελούσαν μέρος της απάντησης αν η άσκηση αναφερόταν σε βακτήριο. Δυστυχώς ή ευτυχώς θεωρούνται προφανή τα παραπάνω όταν αναφέρεσαι σε άνθρωπο και πρόβατο, αφού είναι και οι δύο οργανισμοί ζωικοί, ενώ το σχολικό προβαίνει (στο σημείο που αναφέρεται στην καθολικότητα) στην αναφορά σε ζωικούς/φυτικούς/βακτήρια, και για το λόγο αυτό δεν έχουν συμπεριληφθεί στις απαντήσεις των φροντιστηρίων και του ΟΕΦΕ, και λογικά δεν θα συμπεριληφθούν και στις απαντήσεις του ΚΕΕ. Η άσκηση ζητούσε συγκεκριμένο πράγμα.
Πώς σας φάνηκαν σε γενικές γραμμές; Θεωρείτε πως θα υπάρξη πτώση των βάσεων των σχολών Ιατρικής και των παραιατρικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!ποσο πιστευεις δηλαδη οτι θα μου δωσουν;

Eπειδη ακριβως γονιδιακη εκφραση για γονιδιο που παραγει mRNA ειναι τοσο η μεταγραφη οσο και η μεταφραση μπορει να παρεις 2-3 μορια απο τα 6 σε ενα νορμαλ βαθμολογικο. Αν σε ολα τα αλλα θεματα της βιολογιας εισαι 100% μεσα εισαι πολυ καλα:D

Η καθολικότητα του γενετικού κώδικα και το γεγονός πως τα ριβοσώματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως θέσεις μετάφρασης για οποιοδήποτε mRNA θα αποτελούσαν μέρος της απάντησης αν η άσκηση αναφερόταν σε βακτήριο. Δυστυχώς ή ευτυχώς θεωρούνται προφανή τα παραπάνω όταν αναφέρεσαι σε άνθρωπο και πρόβατο, αφού είναι και οι δύο οργανισμοί ζωικοί, ενώ το σχολικό προβαίνει (στο σημείο που αναφέρεται στην καθολικότητα) στην αναφορά σε ζωικούς/φυτικούς/βακτήρια, και για το λόγο αυτό δεν έχουν συμπεριληφθεί στις απαντήσεις των φροντιστηρίων και του ΟΕΦΕ, και λογικά δεν θα συμπεριληφθούν και στις απαντήσεις του ΚΕΕ. Η άσκηση ζητούσε συγκεκριμένο πράγμα.
Πώς σας φάνηκαν σε γενικές γραμμές; Θεωρείτε πως θα υπάρξη πτώση των βάσεων των σχολών Ιατρικής και των παραιατρικών;

Εγω περιμενω ελαφρια πτωση στις επιστημες υγειας σε σχεση με περσι. Στις υψηλοβαθμες σχολες δυσκολα η πτωση θα ειναι μεγαλυτερη απο 50-100 μορια. Δεν ξερω βεβαια πως θα σταθμιστουν τα λιγο πιο δυσκολα θεματα απο περσι σε χημεια και φυσικη με τους πολλους αποφοιτους που ξαναδωσαν φετος με το 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν πολυ πιο δυσκολα απο περσι.Το θεμα Α χιλιες φορες πιο δυσκολο ,το θεμα Β επισης ,το Γ πολυ πονηρο (ειδικα το Γ1 Γ2) και το Δ1 Δ2 για πολυ λιγους .Κατα τη γνωμη επρεπε να μπουν ως Δ3 Δ4 για να υπαρχει μια καλυτερη διαβαθμιση.Σε συνδυασμο με τα πιο δυσκολα θεματα και στην χημεια πιστευω και οτι σιγουρα θα εχουμε πτωση στις ιατρικες σχολες .Προσωπικα εγραψα 98 (εχασα απο το Β3 ελεος)
Τελος παντως τωρα ολα τελειωσαν καλο καλοκαιρι και καλα αποτελεσματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentPill

Νεοφερμένος

Ο SilentPill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ όλα σωστά τα έχω, τώρα αν χάσω τίποτα μόρια από αιτιολόγηση δεν ξέρω, είναι στο χέρι του διορθωτή. Υπολογίζω 98-100 στη βιολογία, 99-100 στη φυσική, γύρω στο 85 έκθεση και γύρω στο 90 χημεία. Λογικά είμαι εκτός όλων των Ιατρικών με τους παραπάνω βαθμούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ όλα σωστά τα έχω, τώρα αν χάσω τίποτα μόρια από αιτιολόγηση δεν ξέρω, είναι στο χέρι του διορθωτή. Υπολογίζω 98-100 στη βιολογία, 99-100 στη φυσική, γύρω στο 85 έκθεση και γύρω στο 90 χημεία. Λογικά είμαι εκτός όλων των Ιατρικών με τους παραπάνω βαθμούς..

:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentPill

Νεοφερμένος

Ο SilentPill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τι σε προβληματιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ όλα σωστά τα έχω, τώρα αν χάσω τίποτα μόρια από αιτιολόγηση δεν ξέρω, είναι στο χέρι του διορθωτή. Υπολογίζω 98-100 στη βιολογία, 99-100 στη φυσική, γύρω στο 85 έκθεση και γύρω στο 90 χημεία. Λογικά είμαι εκτός όλων των Ιατρικών με τους παραπάνω βαθμούς..

Με τους βαθμούς που λες βγάζεις τέτοια μόρια ώστε με τις περσινες βάσεις να πιάνεις Ιατρική στο Ηράκλειο και στην Αλεξανδρούπολη.Φετος οι Ιατρικές θα έχουν μια μικρή πτώση γιατί στη Χημεία και στη Βιολογία τα θέματα ήταν πιο δύσκολα από πέρυσι.Μην απελπιζεσαι.Τωρα έχουμε καλοκαίρι και διακοπές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top