Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ο πτυχιούχος ιατρικής δεν μπορεί να ανοίξει ιατρείο ή να προσληφθεί ως ειδικός σε νοσοκομείο. Δεν έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του. Χρειάζονται τουλάχιστον 10 χρόνια (6 η σχολή, 1 το αγροτικό και 3-7 η ειδικότητα), για να πεις ότι βγαίνεις στην αγορά εργασίας και ψάχνεις να ορθοποδήσεις μόνος σου. Για τον μηχανικό τα χρόνια είναι 5.
Είσαι σίγουρη γι'αυτό; Έχω δει ιατρεία με την επιγραφή "Ιατρός άνευ ειδικότητας". Υποθέτω ότι είναι εφικτό επίσης να εργαστείς και ως "οικογενειακός γιατρός" μιας και δεν υφίσταται συγκεκριμένη ειδικότητα..ο καθένας μπορεί να γίνει οικογενειακός ιατρός*..ακόμη και ο πτυχιούχος ιατρικής(?):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη γι'αυτό; Έχω δει ιατρεία με την επιγραφή "Ιατρός άνευ ειδικότητας". Υποθέτω ότι είναι εφικτό επίσης να εργαστείς και ως "οικογενειακός γιατρός" μιας και δεν υφίσταται συγκεκριμένη ειδικότητα..ο καθένας μπορεί να γίνει οικογενειακός ιατρός*..ακόμη και ο πτυχιούχος ιατρικής(?):hmm:

:P υπάρχει ειδικότητας γενικής ιατρικής που ουσιαστικά είναι αυτό που βγαίνεις οικογενειακός ιατρός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη γι'αυτό; Έχω δει ιατρεία με την επιγραφή "Ιατρός άνευ ειδικότητας". Υποθέτω ότι είναι εφικτό επίσης να εργαστείς και ως "οικογενειακός γιατρός" μιας και δεν υφίσταται συγκεκριμένη ειδικότητα..ο καθένας μπορεί να γίνει οικογενειακός ιατρός*..ακόμη και ο πτυχιούχος ιατρικής(?):hmm:

Οικογενειακός γιατρός είναι ο γενικός γιατρός, που βγαίνεις μετά από 4ετή ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


Με τον akikos o ο οποίος έβγαλε ΗΜΜΥ στο Μετσόβιο μπήκε μετά από Πανελλήνιες και δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας και εγώ που πέρασα ιατρική με κατατκακτήριες μετά από νοσηλευτική κάτσαμε και συγκρίναμε ωμά από πρώτο χερί τις δύο σχολές που πριν μερικά χρόνια ήταν οι πιο δημοφιλείς σχολες στις επιλογές των παδιών στις πανελλήνιες.

Εργαστήρια- εργασίες
Μέρα με την νύχτα, στο Πολυτεχνείο έχεις Project που η βαθμολόγηση είναι ιδιαίτερα αυστηρή και χρειάζονται πολλές ώρες για να τις κάνεις. Ειδικά στους ΗΜΜΥ υπάρχουν εργασίες για το σπίτι και μην ξεχναμε την διπλωματική. Οι εργασίες στην ιατρική είναι επικεντρωμένες περισσότερα στα πρώτα έτη είναι πολύ πιο χαλαρές ενώ συχνα επαναλαμβάνονται. Στο ΗΜΜΥ δε θέλουν να παπαγαλήσεις αλλά να σκέφτεσαι πράγμα που την καθιστουν πιο δυσκολη σχολή ως προς αυτόν τον τομέα. Πολλά παιδιά που με λίγα λόγια δεν έχουν το μυαλό παρατάνε την σχολή από τα πρώτα έτη όσα μερονυχτα και να διαβάζουν.


Δυσκολία εξεταστικής
Στην ιατρική σε βάζουν συχνά να διαβάζεις τόμους από βιβλία πρακτικά αυτό που χρειάζεται είναι να μάθεις την λογική του κάθε μαθήματος και να μάθεις να σκέφτεσαι. Δεν έχω διαβάσει ποτέ τόμους και αφιέρωνα λίγο διάβασμα κάθε μέρα ενώ από την νοσηλευτική ακολούθησα το στυλ δώσε όλα τα μαθήματα ακόμα και αν σε κάποιο μάθημα δεν έχεις διαβάσεις καθόλου ή όσο έπρεπε. Αντίθετα στους ΗΜΜΥ πολλές φορές σε βάζανε να δίνεις με ανοιχτά βιβλία δε θέλουν να μπλά.

Φοιτητική ζωή
Με διαφορά η ιατρική. Η ιατρική αποτελείται και από αγόρια και από κορίτσια, μέσα στην σχολή διοργανώνονται πολλά events ενώ είναι σχετικα εύκολα με προγράμματα όπως το helmsic να πηγαίνεις εξωτερικό και να περνας καλά. Στο Πολυτεχνείο συνήθως είναι κυρίως αγόρια . .......

Μετά την σχολή τι;
Στην ιατρική σε εκπαιδεύει το δημόσιο.... στο Πολυτεχνείο κανένας ..... (κανένας ιδιώτης δεν έχει όρεξη να σε εκπαιδεύσει) αντίθετα στην ιατρική το δημόσιο αναλαμβάνει την εκπαίδευση σου ......

Οικονομικές απολαβές
Αν είσαι καλός στο ΗΜΜΥ θα βγάλεις πολλά λεφτά παρόλα αυτά οι περισσότεροι απόφοιτοι του ΗΜΜΥ βρίσκονται αντιμετώποι με την ανεργία. Στην ιατρική αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις αν είσαι καλός θα βγάλεις πολλά λεφτά αλλά δε πιστεύω πως ένας ιατρός μπορεί να πεινάσει.

Μούρη
Τις προηγούμενες μέρες μου δώσανε κλήση στην Ζάκυνθο για παρκάρισμα. Έτυχε την επόμενη μέρα να πάρω διακομιδή έναν κρατούμενο η κλήση έσβησε με συγγνώμη από τον διοικητή της τροχαίας και είμαι απλά ένας αγροτικός. Στο ΗΜΜΥ μπορεί να σου πουν μου χάλασε μια λάμπα μπορείς να έρθεις να μου την αλλάξεις; :)


ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΝΙΚΗΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Συμφωνώ με φόκο ως ΗΜΜΥτης. Επίσης έπρεπε να πεις ότι σε περίπτωση όπου κάποιος ΗΜΜΥτης πάει για υπάλληλος, τα συνηθισμένα είναι 700-1000 μπλοκάκι (αφαιρείτε -180€ για τον μισθό νομίζω), ενώ οι ειδικευόμενη γιατροί παιρνουν 1200 ασφαλησμένοι (ΔΩΣΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΦΟΚΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συμφωνώ με Φόκο. Αφήστε που στην ιατρική φοράς και λευκή ιατρική ρόμπα που σου προσδίδει κύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
τα στελέχη φοράν κουστουμιά που ναι 100χ καλύτερο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
οι ειδικευόμενη γιατροί παιρνουν 1200 ασφαλησμένοι (ΔΩΣΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΦΟΚΕ)

1025 ευρώ είναι καθαρά ο μηνιαίος μισθός του ειδικευόμενου συν τις εφημερίες (όποτε πληρώνονται). Ναι είναι πολύ καλός μισθός για κάποιον πρωτοδιοριζόμενο (αν το δεις έτσι στεγνά χωρίς τα "αλλά" -ποιος δεν θα ήθελε μια θέση στο δημόσιο και ένα χιλιάρικο τον μήνα?). Όμως σκεφτείτε το ωράριο, την ποιότητα ζωής και όλα τα συνεπαγόμενα αυτού του "χιλιάρικου". Το κράτος δεν με πληρώνει για να εκπαιδευτώ, με πληρώνει για να κάνω λάντζα γιατί του βγαίνω φθηνότερα από το να προσλάβει επικουρικό ή μόνιμο ειδικό. Και ανάλογα με το νοσοκομείο, τις υποδομές, την πρόσβαση σε κεντρικό νοσοκομείο, την κλινική την ίδια και ακόμα και την καθημέρα διάθεση του ειδικού (και ενίοτε και την δική μου), μπορεί και να εκπαιδευτώ. Ρεπό -που δικαιούμαι- θα πάρω ή δεν θα πάρω ανάλογα με το πόσο επαρχιακό είναι το νοσοκομείο που βρίσκομαι και πόσο πλήρης είναι η κλινική από άποψη προσωπικού. Θα δουλέψω Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, 7 ή 8 24ωρα τον μήνα για το εξωφρενικό ποσό των 3,5 ευρώ/ώρα καθαρά (2,5/ώρα αν είναι μια απλή καθημερινή).
Παράλληλα ο μέσος γονιός λέει στο παιδί του να γίνει γιατρός.:russian_roulette:
Και εμένα μ' αρέσει γιατί κρύβω μια μαζοχιστική φλέβα μέσα μου, αλλά δεν έχω την αφέλεια να συμβουλεύω αβέρτα τον κόσμο να γίνει γιατρός αν έχει τις προδιαγραφές. Αν δεν σ' αρέσει και λίγο, δεν φτουράς και είσαι και δυνητικά επιβλαβής για τους ασθενείς σου. Το έχω δει μπροστά στα μάτια μου να συμβαίνει όχι 1 και 2 φορές.
Δηλαδή άμα έχετε όνειρο μια σταθερή θέση στο δημόσιο, μην νομίσετε ότι χτυπήσατε χρυσωρυχείο. Και εμάς καλά μας πηδάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όποιοδήποτε είναι ανάμεσα σε Ιατρική, πολυτεχνείο θα του συμβούλευα να πάει Ιατρική. Ο φόρτος στην σχολή (εργασίες, παρακολουθήσεις κ.λπ.) είναι μικρότερος, μετά τη σχολή σου οι επιλογές είναι πιο safe και το κοινωνικό κύρος πολύ μεγαλύτερο.

O μηχανικός που θέλει να ασχοληθεί με μελέτες πρεπει να μάθει τη δουλειά σε τεχνικό γραφείο. Αν βρεις το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές με καθόλου ή ελάχιστο μισθό (400 ευρώ). Δεν έχει καμία ηθική υποχρεώση ο ιδιώτης να σε εκπαιδεύσει καθώς με τόση ανεργία υπάρχουν ήδη έτοιμοι μηχανικοί εκεί έξω. Το ίδιο συμβαίνει και με τη νομική που οι απόφοιτοι αντί να εκπαιδεύονται από τους ιδιωτες δικηγόρους στην πρακτική τους τους κάνουν καφέδες με μισθό μικρότερο από το 1/3 του ιατρού.

Το ίδιο το κράτος το πολυτεχνείο δεν το σέβεται. Πλέον π.χ. οι απόφοιτοι ΤΕΙ ονομάζονται και επίσημα πολιτικοί μηχανικοί ή ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και έχουν τα απαραίτητα δικαιώματα για να δουλέψουν μόνοι τους. Στη ιατρική τα παραιατρικά επαγγέλματα έχουν ελάχιστα δικαιώματα και εξαρτιόνται τελείως από τους ιατρούς. π.χ. οι χημικοί δεν μπορούν να ανοίξουν κάποιο εργαστήριο. Οι ιατροί συνδικαλιστικά είναι πολλοί ισχυροί. Δεν είναι τυχαίο που οι ιατροί είναι από τους λίγους επαγγελματίες στους οποίους δεν υπάρχει ΦΠΑ στις υπηρεσέις τους. Εμείς οι μηχανικοί όχι δεν έχουμε καμία βοήθεια από το κράτος αλλά με το που γραφόμστε στο ΤΕΕ μας έρχονται και 150αρια να πληρώνουμε κάθε μήνα. Παλαιότερα (προ ΕΦΚΑ) τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με πληροφορική και προγραμματισμό πήγαινε πληροφορική ΕΚΠΑ, με ενέργεια πήγαινε Μηχανολόγος μηχανικός. Οι ΗΜΜΥ μαθαίνεις λίγο από όλα και πρακτικά τίποτα. Η σχολή έπρεπε να έχει διαχωριστεί εδώ και καιρό. Οι απόφοιτοι ΗΜΜΥ που έχουν αλλάξει τελείως επαγγελματικό προσανατολισμό μετά τις σπουδεές τους είναι πάρα πολλοί.

Ακαδημαικά πολλοί ιατροί κανουν διδακτορικό στα πλαίσια της ειδικότητα και σε ορισμένες περιπτώσεις διπλασιάζουν ή τριπλασιάζουν το μισθό τους (πρωτόκολλα φαρμακευτικών εταιριειών). Στο πολυτεχνείο όπως και στις υπόλοιπες σχολές πρέπει να αφιερώσεις 4 χρόνια από την ζωή σου με αβέβαιο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
...Δες το απ την άλλη πλευρά. Βρήκες δουλειά Ελλάδα πολύ γρήγορα (υποθέτωντας από την ηλικία που γράφει :P ), λάτζα κάνουν όλοι οι ψάρακες, σε όλες τις δουλειές τον νέο τρέχουν :(
...Άμα κάποιος θελήσει χαλαρότητα, πηγαίνει στην επαρχία (αν και αυτό είναι κρίμα).
...Αντίθετα κάποιος ΤΕΙτζης σαν εμένα μετά το πτυχίο θα ψάχνεται σε κάνα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ :cray:
...Εκτός αν την κάνει για εξω ή έχει καλό κονέ...

...Εσύ μην έχεις την αφέλεια, την έχει το 90% της Ελλάδας όμως :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[
QUOTE=Ερινύς;4397850]1025 ευρώ είναι καθαρά ο μηνιαίος μισθός του ειδικευόμενου συν τις εφημερίες (όποτε πληρώνονται). Ναι είναι πολύ καλός μισθός για κάποιον πρωτοδιοριζόμενο (αν το δεις έτσι στεγνά χωρίς τα "αλλά" -ποιος δεν θα ήθελε μια θέση στο δημόσιο και ένα χιλιάρικο τον μήνα?). Όμως σκεφτείτε το ωράριο, την ποιότητα ζωής και όλα τα συνεπαγόμενα αυτού του "χιλιάρικου". Το κράτος δεν με πληρώνει για να εκπαιδευτώ, με πληρώνει για να κάνω λάντζα γιατί του βγαίνω φθηνότερα από το να προσλάβει επικουρικό ή μόνιμο ειδικό.

1025 βασικό μισθό + ένα μεγάλο ποσό για τις εφημερίες δεν είναι καθόλου λίγαπροκύπτει ένα σεβαστό ποσό ώστε με καλή διαχείριση να μπορείς να ζήσεις καλά. Θα τα διαβάσουν αυτά παιδιά που δουλεύουν για 600 ευρώ ανασφάλιστα και θα τους ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Όσο αφορά το ωράριο και ο φόρτος εργασίας εξαρτάται από την ειδικότητα που θα διαλέξεις δεν είναι δηλαδή δεδομένο ότι ένας ιατρός σκοτώνεται στην δουλειά ή έχει μεγάλο φόρτο εργασίας. Ένας ειδικευόμενος ιατρός θεωρώ λογικό να σκοτώνεται στην δουλειά γιατί έτσι θα γίνει καλός ιατρός και όχι ένας τεμπελοιατρός.

Δε θεωρώ πως ένας ιατρός κάνει λάτζα απλά έχει κάποιες υποχρεώσεις που ανοίκουν στο καθηκοντολόγιο του (αίματα, γραφειοκρατικά κοκ). Λάτζα πολλές φορές κάνει ο νοσηλευτής και παραιατρικό προσωπικό.

Και ανάλογα με το νοσοκομείο, τις υποδομές, την πρόσβαση σε κεντρικό νοσοκομείο, την κλινική την ίδια και ακόμα και την καθημέρα διάθεση του ειδικού (και ενίοτε και την δική μου), μπορεί και να εκπαιδευτώ. Ρεπό -που δικαιούμαι- θα πάρω ή δεν θα πάρω ανάλογα με το πόσο επαρχιακό είναι το νοσοκομείο που βρίσκομαι και πόσο πλήρης είναι η κλινική από άποψη προσωπικού. Θα δουλέψω Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, 7 ή 8 24ωρα τον μήνα για το εξωφρενικό ποσό των 3,5 ευρώ/ώρα καθαρά (2,5/ώρα αν είναι μια απλή καθημερινή).
3,5 ευρώ η ώρα ακούγονται λίγα αλλά αν τα προσθέσεις στο 24ωρο είναι πολλά. Επίσης πολλοί ειδικοί εφημερεύουν από το σπίτι τους.... παίρνοντας ένα σεβαστό ποσό σε κάθε εφημερία.

Παράλληλα ο μέσος γονιός λέει στο παιδί του να γίνει γιατρός.:russian_roulette:
Και εμένα μ' αρέσει γιατί κρύβω μια μαζοχιστική φλέβα μέσα μου, αλλά δεν έχω την αφέλεια να συμβουλεύω αβέρτα τον κόσμο να γίνει γιατρός αν έχει τις προδιαγραφές. Αν δεν σ' αρέσει και λίγο, δεν φτουράς και είσαι και δυνητικά επιβλαβής για τους ασθενείς σου. Το έχω δει μπροστά στα μάτια μου να συμβαίνει όχι 1 και 2 φορές.
Δηλαδή άμα έχετε όνειρο μια σταθερή θέση στο δημόσιο, μην νομίσετε ότι χτυπήσατε χρυσωρυχείο. Και εμάς καλά μας πηδάνε.
[/QUOTE]

Ο μέσος γονιός θέλει το παιδί του να γίνει ιατρός γιατί ως ιατρός θα μπορεί να βρει δουλειά και δε θα πεινάσει. Επίσης στην επαρχία υπάρχουν θέσεις στο δημόσιο ιατρών που είναι κενές γιατί δεν τις δηλώνει κανενας. Όταν ήμουν νοσηλευτής καθόντουσαν ιατροί και μου λέγανε τι την θες την ιατρική μια χαρά είσαι και εκεί που είσαι. Τώρα όντας ιατρός ξέρω πως σκέφτεται ενας ιατρός και θεωρώ λάθος την λογική του.

Η ιατρική είναι ένα επάγγελμα που παίζεις με τις ανθρώπινες ζωές απαιτεί να έχεις τα μάτια του 400 να είσαι ενημερωμένος και γενικά να σου αρέσει όμως δε μπροώ από κανένα παιδί να το
αποτρέψω να πάει ιατρική. Υπάρχουν πολλές ιεδικότητες και πιστέυω κάθε άνθρωπος μπροεί να ταιριάξει σε μία ειδικότητα.

____
Πιαδιά Πολυτεχνικών σχολών είναι πολλές φορές αναγκασμένα να κάνουν κάτι άλλο και πολλές φορές δουλεύουν όχι για 1400-1500 ευρώ αλλά για 800 και είναι και ευχαριστημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν είπα ότι 1000 ευρώ είναι γενικά λίγα, είπα ότι η δουλειά που βγάζουμε και κυρίως το ωράριο που δουλεύουμε δεν είναι value for money έτσι όπως μας πληρώνουν! Αχάριστη δεν είμαι, συγκριτικά καλοπληρωμένο επάγγελμα είναι, αλλά δεν είναι και φλέβα χρυσού!
Τώρα άμα όνειρο ζωής σου είναι να κωλοπετσωθείς με το δημόσιο και να μπαίνει σταθερός μισθός κάθε 15ήμερο, ναι γίνε μικροβιολόγος ή κάτι άλλο light, αλλά δεν βλέπω και πολλούς να κάνουν ουρά για τέτοιες ειδικότητες που έχουν το "εύκολο" χρήμα, όλοι πάνε στις παθολογικές και τις χειρουργικές! Και ο γονιός δεν οραματίζεται το παιδί του να γίνει παθολογο-ανατόμος όταν του φουσκώνει τα μυαλά...

Άσε που στο πρώτο ποστ σου παρουσίασες την Ιατρική σαν παιδική χαρά σε προπτυχιακό επίπεδο, εντάξει κι εγώ θεωρώ τις πολυτεχνικές σχολές πιο δύσκολες αλλά μια χαρά κώλο δίνουμε σε πολλά μαθήματα. Δεν τα μαθαίνεις όλα στο αγροτικό ή στην ειδικότητα ακόμα και αν στην σχολή ήσουν τουρίστας.
Τι συμμετέχω σ αυτό το θέμα δεν ξέρω, αλλού βάζω εγώ το point μου από αλλού πιάνεστε για να παρεξηγηθείτε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν είπα ότι 1000 ευρώ είναι γενικά λίγα, είπα ότι η δουλειά που βγάζουμε και κυρίως το ωράριο που δουλεύουμε δεν είναι value for money έτσι όπως μας πληρώνουν! Αχάριστη δεν είμαι, συγκριτικά καλοπληρωμένο επάγγελμα είναι, αλλά δεν είναι και φλέβα χρυσού!
Τώρα άμα όνειρο ζωής σου είναι να κωλοπετσωθείς με το δημόσιο και να μπαίνει σταθερός μισθός κάθε 15ήμερο, ναι γίνε μικροβιολόγος ή κάτι άλλο light, αλλά δεν βλέπω και πολλούς να κάνουν ουρά για τέτοιες ειδικότητες που έχουν το "εύκολο" χρήμα, όλοι πάνε στις παθολογικές και τις χειρουργικές! Και ο γονιός δεν οραματίζεται το παιδί του να γίνει παθολογο-ανατόμος όταν του φουσκώνει τα μυαλά...

Άσε που στο πρώτο ποστ σου παρουσίασες την Ιατρική σαν παιδική χαρά σε προπτυχιακό επίπεδο, εντάξει κι εγώ θεωρώ τις πολυτεχνικές σχολές πιο δύσκολες αλλά μια χαρά κώλο δίνουμε σε πολλά μαθήματα. Δεν τα μαθαίνεις όλα στο αγροτικό ή στην ειδικότητα ακόμα και αν στην σχολή ήσουν τουρίστας.
Τι συμμετέχω σ αυτό το θέμα δεν ξέρω, αλλού βάζω εγώ το point μου από αλλού πιάνεστε για να παρεξηγηθείτε. :P

Με συγχωρείς για το ύφος αλλά θέλω να πω την γνώμη μου.Είσαι μια παραλλαγή του "θέλω να ψωφήσει η κατσίκα του γείτονα".Για κάποιο λόγο επειδή έχεις γίνει γιατρός ή γίνεσαι,κάνεις σαν να μην θέλεις να περάσει άλλος κόσμος ιατρική για να μην σου κλέψει τιιιιιιι;(ιδού η απορία).Θεωρώ ότι άτομα σαν εσένα(γιατί είστε πλειοψηφία δυστυχώς) ποτέ δεν αγάπησαν πραγματικά αυτό που κάνουν και αυτό φαίνεται(κακό του εαυτού σας αφού εσείς είστε στην ουσία δυστυχισμένοι) .Δεν θα σου πω ότι είσαι επικίνδυνη λόγο επαγγέλματος(μεγάλη ευθύνη) ή κάτι τέτοιο(άλλωστε η οποιαδήποτε σχολή μπορεί να δημιουργήσει έναν επικίνδυνο άνθρωπο και πολλοί δυστυχισμένοι είναι καλοί επαγγελματίες).Αν αγαπούσες το επάγγελμα σου θα ήθελες κι άλλους να το ακολουθήσουν όπως κάνει το παιδί από πάνω(φόκος).Επιλέξατε(εσείς οι δυστυχισμένοι :)) την Ιατρική για να διαφοροποιηθείτε από το υπόλοιπο σύνολο(κύρος+τα υπόλοιπα) και πέφτοντας στην λούμπα του να μην κάνεις αυτό που αγαπάς αρχίζουν τα συμπτώματα "συμπλεγματισμού".Μιλάς λες και είσαι η αδικημένη σε μια χώρα που η ανεργία πρέπει να έχει ξεπεράσει το 50% και κόσμος ζει χωρίς ρεύμα(+ γιατρός=δημόσιο υπάλληλος και ο νοών νοείτω) .Όχι, η ιατρική παραμένει ένα από τα σίγουρα επαγγέλματα που θα φας και δεν θα πεινάσεις.Αν είσαι καλός θα βγάλεις φράγκα κάτι που δεν συμβαίνει παντού(και μπορείς να δουλέψεις και ΠΑΝΤΟΥ γιατί ένας γιατρός είναι χρήσιμος παντού).Έχει 1000 καλά και λιγότερα αλλά εξίσου σημαντικά κακά.Παρ' όλα αυτά.Αν αγαπάς κάτι το κάνεις χωρίς να κλαίγεσαι και λες και ευχαριστώ όσο άσχημα και αν είναι τα πράγματα και παρακινείς και του άλλους να σε ακολουθήσουν με το να τους δείξεις την ομορφιά της επιστήμης(και τέχνης) σου.Επέλεξες μια επιστήμη(και τέχνη μη τα ξαναλέμε :teasing: ) γιατί υποτίθεται ότι την αγαπάς, και την σαμποτάρεις σε κάθε σου πρόταση.Γλυκό το κύρος αλλά αν με τον καιρό μειώνεται εκθετικά και τσούζει.Φρόντισε να μην είναι αυτό το μοναδικό που έχεις.Τέλος πάντων εύχομαι στην ζωή σου τα καλύτερα και να αγαπήσεις πραγματικά αυτό που κάνεις για να έχουμε μια γιατρό + και όχι να μένουμε στάσιμοι σαν κοινωνία.(Γνώμη μου ότι δε το αγαπάς)


ΥΓ: Εντελώς υποκειμενικά ΗΜΜΥ.Είναι πιο κοντά στα χνώτα μου.Τα παραπάνω τα ανέλυσαν οι ειδικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γενικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει value 4 time στις σπουδές. Και στην ιατρική που ναι η πιο αξιολογη σχολή επαγγελματικά, άμα το συγκρίνεις με τα γκαφρα που βγάζουν αμερική κτλ για το ίδιο πράγμα είναι σκατά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με συγχωρείς για το ύφος αλλά θέλω να πω την γνώμη μου.Είσαι μια παραλλαγή του "θέλω να ψωφήσει η κατσίκα του γείτονα".Για κάποιο λόγο επειδή έχεις γίνει γιατρός ή γίνεσαι,κάνεις σαν να μην θέλεις να περάσει άλλος κόσμος ιατρική για να μην σου κλέψει τιιιιιιι;(ιδού η απορία).Θεωρώ ότι άτομα σαν εσένα(γιατί είστε πλειοψηφία δυστυχώς) ποτέ δεν αγάπησαν πραγματικά αυτό που κάνουν και αυτό φαίνεται(κακό του εαυτού σας αφού εσείς είστε στην ουσία δυστυχισμένοι) .Δεν θα σου πω ότι είσαι επικίνδυνη λόγο επαγγέλματος(μεγάλη ευθύνη) ή κάτι τέτοιο(άλλωστε η οποιαδήποτε σχολή μπορεί να δημιουργήσει έναν επικίνδυνο άνθρωπο και πολλοί δυστυχισμένοι είναι καλοί επαγγελματίες).Αν αγαπούσες το επάγγελμα σου θα ήθελες κι άλλους να το ακολουθήσουν όπως κάνει το παιδί από πάνω(φόκος).Επιλέξατε(εσείς οι δυστυχισμένοι :)) την Ιατρική για να διαφοροποιηθείτε από το υπόλοιπο σύνολο(κύρος+τα υπόλοιπα) και πέφτοντας στην λούμπα του να μην κάνεις αυτό που αγαπάς αρχίζουν τα συμπτώματα "συμπλεγματισμού".Μιλάς λες και είσαι η αδικημένη σε μια χώρα που η ανεργία πρέπει να έχει ξεπεράσει το 50% και κόσμος ζει χωρίς ρεύμα(+ γιατρός=δημόσιο υπάλληλος και ο νοών νοείτω) .Όχι, η ιατρική παραμένει ένα από τα σίγουρα επαγγέλματα που θα φας και δεν θα πεινάσεις.Αν είσαι καλός θα βγάλεις φράγκα κάτι που δεν συμβαίνει παντού(και μπορείς να δουλέψεις και ΠΑΝΤΟΥ γιατί ένας γιατρός είναι χρήσιμος παντού).Έχει 1000 καλά και λιγότερα αλλά εξίσου σημαντικά κακά.Παρ' όλα αυτά.Αν αγαπάς κάτι το κάνεις χωρίς να κλαίγεσαι και λες και ευχαριστώ όσο άσχημα και αν είναι τα πράγματα και παρακινείς και του άλλους να σε ακολουθήσουν με το να τους δείξεις την ομορφιά της επιστήμης(και τέχνης) σου.Επέλεξες μια επιστήμη(και τέχνη μη τα ξαναλέμε :teasing: ) γιατί υποτίθεται ότι την αγαπάς, και την σαμποτάρεις σε κάθε σου πρόταση.Γλυκό το κύρος αλλά αν με τον καιρό μειώνεται εκθετικά και τσούζει.Φρόντισε να μην είναι αυτό το μοναδικό που έχεις.Τέλος πάντων εύχομαι στην ζωή σου τα καλύτερα και να αγαπήσεις πραγματικά αυτό που κάνεις για να έχουμε μια γιατρό + και όχι να μένουμε στάσιμοι σαν κοινωνία.(Γνώμη μου ότι δε το αγαπάς)


ΥΓ: Εντελώς υποκειμενικά ΗΜΜΥ.Είναι πιο κοντά στα χνώτα μου.Τα παραπάνω τα ανέλυσαν οι ειδικοί.

Βασικά έχεις καταλάβει ακριβώς το ανάποδο από το point μου.
Δεν θέλω να ψοφήσει η κατσίκα κανενός γείτονα. Και όσοι γίνονται γιατροί και το γουστάρουν, μαγκιά τους, ευτυχισμένοι θα είναι και ας μην θεωρούν value for money την δουλειά που ρίχνουν. Και εμένα μ αρέσει αυτό που κάνω, και το ευχαριστώ που μου λένε δεν το αλλάζω με τίποτα άλλο. Αλλά δεν μπορούμε να λέμε μόνο ότι οι γιατροί παίρνουν καλούς μισθούς, εκπαιδεύονται με έξοδα του κράτους και ασκούν λειτούργημα, και όλα ωραιοποιημένα σε όμορφα ροζ συννεφάκια με μονόκερους και αχ τι τέλεια, όλοι να πάτε να γίνετε γιατροί γιατί θα έχετε αυτά τα προνόμια. Άμα θέλετε να γίνετε, να γίνετε και χέστηκα, ούτε θα κουνήσω τον δάχτυλο σε κανέναν ούτε θα πω "α εντάξει βολεύτηκε, my job here is done". (Λες και ξέρω εγώ πού θα είμαι σε 10 χρόνια και τι θα κάνω για να απειληθώ από κάποιον από τους εν δυνάμει ιατρούς). Κάπως όμως πρέπει σ αυτό το φόρουμ να γράφεται μια πιο πολύπλευρη άποψη (μιας και γενικώς εκθειάζονται μόνο τα θετικά της επιστήμης -και κυρίως η μούρη), ε και την προσγείωση ανέκαθεν την κάνω εγώ. Άμα σου φαίνεται μίζερο τι να κάνουμε, δεν αρέσουμε και σε όλους.:cool:

Σ αυτή την χώρα έχουμε κατηγοριοποιήσει τις σπουδές με βάση το κύρος και γι αυτό βλέπεις αριστούχους να περνάνε σε Ιατρικές ενώ δεν το πολυήθελαν, και μέτριους ή κακούς μαθητές να φεύγουν σε χώρες έξω και να γυρίζουν με ισάξια πτυχία. Πολλοί από την πρώτη κατηγορία θα το αγαπήσουν στην πορεία, πολλοί από την δεύτερη θα στρώσουν κώλο και θα πάρουν ένα αξιοπρεπές πτυχίο με τις αντίστοιχες γνώσεις. Οι υπόλοιποι όμως θα συνεχίσουν να ασκούν μια επιστήμη με βάση το κύρος και τις απολαβές, και μπορεί να παραείμαι αφελής ή αθώα αλλά εγώ αυτούς τους θεωρώ επικίνδυνους.
Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι χρυσωρυχείο η θέση του ιατρού στο δημόσιο. Απλά η λογική του φόκου είναι ότι Ιατρική=μούρη και καλά χρήματα (συν ό,τι αυτά συνεπάγονται). Είναι μούρη, καλά χρήματα, το αίσθημα της ολοκλήρωσης όταν βοηθάς κάποιον και το βλέπεις να γίνεται μπροστά στα μάτια σου, και άσχημο ξέσκισμα. Για να είμαστε και πιο ρεαλιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,600 μηνύματα.


Με τον akikos o ο οποίος έβγαλε ΗΜΜΥ στο Μετσόβιο μπήκε μετά από Πανελλήνιες και δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας και εγώ που πέρασα ιατρική με κατατκακτήριες μετά από νοσηλευτική κάτσαμε και συγκρίναμε ωμά από πρώτο χερί τις δύο σχολές που πριν μερικά χρόνια ήταν οι πιο δημοφιλείς σχολες στις επιλογές των παδιών στις πανελλήνιες.

Εργαστήρια- εργασίες
Μέρα με την νύχτα, στο Πολυτεχνείο έχεις Project που η βαθμολόγηση είναι ιδιαίτερα αυστηρή και χρειάζονται πολλές ώρες για να τις κάνεις. Ειδικά στους ΗΜΜΥ υπάρχουν εργασίες για το σπίτι και μην ξεχναμε την διπλωματική. Οι εργασίες στην ιατρική είναι επικεντρωμένες περισσότερα στα πρώτα έτη είναι πολύ πιο χαλαρές ενώ συχνα επαναλαμβάνονται. Στο ΗΜΜΥ δε θέλουν να παπαγαλήσεις αλλά να σκέφτεσαι πράγμα που την καθιστουν πιο δυσκολη σχολή ως προς αυτόν τον τομέα. Πολλά παιδιά που με λίγα λόγια δεν έχουν το μυαλό παρατάνε την σχολή από τα πρώτα έτη όσα μερονυχτα και να διαβάζουν.


Δυσκολία εξεταστικής
Στην ιατρική σε βάζουν συχνά να διαβάζεις τόμους από βιβλία πρακτικά αυτό που χρειάζεται είναι να μάθεις την λογική του κάθε μαθήματος και να μάθεις να σκέφτεσαι. Δεν έχω διαβάσει ποτέ τόμους και αφιέρωνα λίγο διάβασμα κάθε μέρα ενώ από την νοσηλευτική ακολούθησα το στυλ δώσε όλα τα μαθήματα ακόμα και αν σε κάποιο μάθημα δεν έχεις διαβάσεις καθόλου ή όσο έπρεπε. Αντίθετα στους ΗΜΜΥ πολλές φορές σε βάζανε να δίνεις με ανοιχτά βιβλία δε θέλουν να μπλά.

Φοιτητική ζωή
Με διαφορά η ιατρική. Η ιατρική αποτελείται και από αγόρια και από κορίτσια, μέσα στην σχολή διοργανώνονται πολλά events ενώ είναι σχετικα εύκολα με προγράμματα όπως το helmsic να πηγαίνεις εξωτερικό και να περνας καλά. Στο Πολυτεχνείο συνήθως είναι κυρίως αγόρια . .......

Μετά την σχολή τι;
Στην ιατρική σε εκπαιδεύει το δημόσιο.... στο Πολυτεχνείο κανένας ..... (κανένας ιδιώτης δεν έχει όρεξη να σε εκπαιδεύσει) αντίθετα στην ιατρική το δημόσιο αναλαμβάνει την εκπαίδευση σου ......

Οικονομικές απολαβές
Αν είσαι καλός στο ΗΜΜΥ θα βγάλεις πολλά λεφτά παρόλα αυτά οι περισσότεροι απόφοιτοι του ΗΜΜΥ βρίσκονται αντιμετώποι με την ανεργία. Στην ιατρική αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις αν είσαι καλός θα βγάλεις πολλά λεφτά αλλά δε πιστεύω πως ένας ιατρός μπορεί να πεινάσει.

Μούρη
Τις προηγούμενες μέρες μου δώσανε κλήση στην Ζάκυνθο για παρκάρισμα. Έτυχε την επόμενη μέρα να πάρω διακομιδή έναν κρατούμενο η κλήση έσβησε με συγγνώμη από τον διοικητή της τροχαίας και είμαι απλά ένας αγροτικός. Στο ΗΜΜΥ μπορεί να σου πουν μου χάλασε μια λάμπα μπορείς να έρθεις να μου την αλλάξεις; :)


ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΝΙΚΗΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗ

Διαφωνω με την ολη συγκριση . Ειναι εντελως λαθος οι συλλογισμοι . Σαν να συγκρινω τους αθλητες σκι της χαβαης με αυτους της Σουηδιας .
Αν θελεις να ειναι σωστη η συγκριση σε αυτα τα δυο επαγγελματα κανε μια ερευνα σε μια ευρωπαικη χωρα με ενα Α βιοτικο επιπεδο και οχι στην Ελλαδα που ακομα αναζητουμε την βιομηχανικη επανασταση.

Καλα οσο για την μουρη γελαω :rofl::rofl::rofl: , φιλε αν νομιζεις οτι αυτο ειναι μουρη αλλαξε πλευρο στον υπνο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συγκρίνει τα 2 αυτά επαγγέλματα στην Ελλάδα γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι παρόμοια για αυτά τα 2 στην Ελλάδα πάλι οι γιατροί έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα σε σχέση με τους αποφοίτους ημμυ. Τι να κανουμε έτσι είναι τα πράγματα στην χώρα μας. Ούτε είναι σε όλους εύκολο να βγούνε στο εξωτερικό άρα Lancelot νομίζω η δική σου παρομοίωση είναι άστοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Συγκρίνει τα 2 αυτά επαγγέλματα στην Ελλάδα γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι παρόμοια για αυτά τα 2 στην Ελλάδα πάλι οι γιατροί έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα σε σχέση με τους αποφοίτους ημμυ. Τι να κανουμε έτσι είναι τα πράγματα στην χώρα μας. Ούτε είναι σε όλους εύκολο να βγούνε στο εξωτερικό άρα Lancelot νομίζω η δική σου παρομοίωση είναι άστοχη.

Αν καποιος θελει κυρος δεν γινεται ουτε το ενα ουτε το αλλο.Γινεται λαμογιο και βγαζει λεφτα.Ετσι σε σεβεται η πλειοψηφια.
Ετσι αποκτας πραγματικο κυρος :) .Υπο το φως αυτου του πρωτοτυπου(:confused:) στοιχειου νομιζω οτι ο καθενας πρεπει να επιλεξει αυτο που του αρεσει καθως κυρος δεν θα αποκτησει απο κανενα απο τα δυο επαγγελματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,600 μηνύματα.
Συγκρίνει τα 2 αυτά επαγγέλματα στην Ελλάδα γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι παρόμοια για αυτά τα 2 στην Ελλάδα πάλι οι γιατροί έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα σε σχέση με τους αποφοίτους ημμυ. Τι να κανουμε έτσι είναι τα πράγματα στην χώρα μας. Ούτε είναι σε όλους εύκολο να βγούνε στο εξωτερικό άρα Lancelot νομίζω η δική σου παρομοίωση είναι άστοχη.
Διαφωνω , δεν εχουν ξεκαθαρο προβαδισμα.
Τα πραγματα δεν ειναι ετσι .
Γιατι δεν γινεται μια συγκριση αναμεσα στις δυο αυτες σχολες οταν ειχαν επαγγελματικα ισες ευκαιριες ; πχ. 2000
Επιπλεον απο τη συγκριση αυτη λειπει ενας σημαντικος τομεας των μηχανικων που ειναι η βιομηχανικη διοικηση . Αληθεια ολα τα στελεχη μια εταιρειας ειναι οικονομολογοι ; ή μηπως ειναι και μηχανικοι ;
Ειναι δυνατον να συγκρινεις το επαγγελμα του μηχανικου με τον γιατρο σε μια χωρα που βρισκεται σε οικονομικη κριση ;
Να το συγκρινουμε μηπως στη Γερμανια ; Μηπως στην Αγγλια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Βασικά έχεις καταλάβει ακριβώς το ανάποδο από το point μου.
Δεν θέλω να ψοφήσει η κατσίκα κανενός γείτονα. Και όσοι γίνονται γιατροί και το γουστάρουν, μαγκιά τους, ευτυχισμένοι θα είναι και ας μην θεωρούν value for money την δουλειά που ρίχνουν. Και εμένα μ αρέσει αυτό που κάνω, και το ευχαριστώ που μου λένε δεν το αλλάζω με τίποτα άλλο. Αλλά δεν μπορούμε να λέμε μόνο ότι οι γιατροί παίρνουν καλούς μισθούς, εκπαιδεύονται με έξοδα του κράτους και ασκούν λειτούργημα, και όλα ωραιοποιημένα σε όμορφα ροζ συννεφάκια με μονόκερους και αχ τι τέλεια, όλοι να πάτε να γίνετε γιατροί γιατί θα έχετε αυτά τα προνόμια. Άμα θέλετε να γίνετε, να γίνετε και χέστηκα, ούτε θα κουνήσω τον δάχτυλο σε κανέναν ούτε θα πω "α εντάξει βολεύτηκε, my job here is done". (Λες και ξέρω εγώ πού θα είμαι σε 10 χρόνια και τι θα κάνω για να απειληθώ από κάποιον από τους εν δυνάμει ιατρούς). Κάπως όμως πρέπει σ αυτό το φόρουμ να γράφεται μια πιο πολύπλευρη άποψη (μιας και γενικώς εκθειάζονται μόνο τα θετικά της επιστήμης -και κυρίως η μούρη), ε και την προσγείωση ανέκαθεν την κάνω εγώ. Άμα σου φαίνεται μίζερο τι να κάνουμε, δεν αρέσουμε και σε όλους.:cool:

Σ αυτή την χώρα έχουμε κατηγοριοποιήσει τις σπουδές με βάση το κύρος και γι αυτό βλέπεις αριστούχους να περνάνε σε Ιατρικές ενώ δεν το πολυήθελαν, και μέτριους ή κακούς μαθητές να φεύγουν σε χώρες έξω και να γυρίζουν με ισάξια πτυχία. Πολλοί από την πρώτη κατηγορία θα το αγαπήσουν στην πορεία, πολλοί από την δεύτερη θα στρώσουν κώλο και θα πάρουν ένα αξιοπρεπές πτυχίο με τις αντίστοιχες γνώσεις. Οι υπόλοιποι όμως θα συνεχίσουν να ασκούν μια επιστήμη με βάση το κύρος και τις απολαβές, και μπορεί να παραείμαι αφελής ή αθώα αλλά εγώ αυτούς τους θεωρώ επικίνδυνους.
Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι χρυσωρυχείο η θέση του ιατρού στο δημόσιο. Απλά η λογική του φόκου είναι ότι Ιατρική=μούρη και καλά χρήματα (συν ό,τι αυτά συνεπάγονται). Είναι μούρη, καλά χρήματα, το αίσθημα της ολοκλήρωσης όταν βοηθάς κάποιον και το βλέπεις να γίνεται μπροστά στα μάτια σου, και άσχημο ξέσκισμα. Για να είμαστε και πιο ρεαλιστές.

Δεν πρέπει να κατάλαβες αυτά που σου είπα.Τέλος πάντων καλή σταδιοδρομία.

Αν καποιος θελει κυρος δεν γινεται ουτε το ενα ουτε το αλλο.Γινεται λαμογιο και βγαζει λεφτα.Ετσι σε σεβεται η πλειοψηφια.
Ετσι αποκτας πραγματικο κυρος :) .Υπο το φως αυτου του πρωτοτυπου(:confused:) στοιχειου νομιζω οτι ο καθενας πρεπει να επιλεξει αυτο που του αρεσει καθως κυρος δεν θα αποκτησει απο κανενα απο τα δυο επαγγελματα.

Εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις. Αν ήταν έτσι όλοι λαμόγια θα ήμασταν.

Διαφωνω , δεν εχουν ξεκαθαρο προβαδισμα.
Τα πραγματα δεν ειναι ετσι .
Γιατι δεν γινεται μια συγκριση αναμεσα στις δυο αυτες σχολες οταν ειχαν επαγγελματικα ισες ευκαιριες ; πχ. 2000
Επιπλεον απο τη συγκριση αυτη λειπει ενας σημαντικος τομεας των μηχανικων που ειναι η βιομηχανικη διοικηση . Αληθεια ολα τα στελεχη μια εταιρειας ειναι οικονομολογοι ; ή μηπως ειναι και μηχανικοι ;
Ειναι δυνατον να συγκρινεις το επαγγελμα του μηχανικου με τον γιατρο σε μια χωρα που βρισκεται σε οικονομικη κριση ;
Να το συγκρινουμε μηπως στη Γερμανια ; Μηπως στην Αγγλια ;

Ποιος σας είπε ότι στο εξωτερικό οι πολυτεχνίτες είναι ανάρπαστοι ; Ίσα ίσα που στο εξωτερικό έχουν μεγαλύτερη πέραση οι μετανάστες γιατροί γιατί στο εξωτερικό τα οικονομικά και η Η/Υ (ceid και ΗΜΜΥ και καμία άλλη σχολή) είναι της μόδας και έχουν έλλειψη στο προσωπικό υγείας.Ότι έχει να κάνει με την υγεία πάντα είχε και έχει πέραση.Αν θα έχει....ποιος ξέρει; Η Ημμυ άλλωστε δουλεύει για να δημιουργήσει ανέργους και όποιος κατάλαβε κατάλαβε :thumbup: .
Στην Γερμανία και στην Αγγλία λοιπόν ένας νορμαλ πτυχιούχος Ιατρικής έχει πλεονέκτημα σε έναν αντίστοιχα νορμαλ πτυχιούχο ΗΜΜΥ.(Δεν μιλάμε για περιπτώσεις τώρα,βλ.Δασκαλάκης) Μιλάμε για κοινούς θνητούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top