Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Αλλαγή Κατεύθυνσης (από Τεχνολογική σε Θετική)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σια πρω

Νεοφερμένος

Η Σια πρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εχω το ιδιο προβλημα μονο που σε εμενα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα! :(
απο την αρχη της χρονιας δεν ειχα ακομα κατασταλαξει για το τι να ακολουθησω! δεν μ αρεσε κατι συγκεκριμενο αλλα στο μυαλο μου ειχα δυο πραγματα εκεινη την περιοδο που μου αρεσαν..λογω του οτι αθλουμαι ελεγα να παω σε καποια γυμναστικη ακαδημια αλλα απο την αλλη μου αρεσε και η φυσικοθεραπεια:)
αποφασισα τελικα να παρω τεχονλογικη κατευθυνση γτ πρωτη μου επιλογη ηταν τεφα και δευτερη η φυσικοθεραπεια με επιλογης μαθημα τη βιολογια! βεβαια μετα απο πολυ καιρο το σκεφτομουν και δεν εβλεπα μελλον σε αυτη τη δουλεια! θα μου πειτε ποια δουλεια εχει μελλον!! :redface: τωρα πλησιαζουν οι εξετασεις και εμαθα οτι χανεις περιπου στα 1000 μορια απο τεχονογικη για να ανοιξεις 3ο πεδιο πραγμα που δεν γνωριζα στην αρχη
σκεφτομαι λοιπον για του χρονου να αλλαξω κατευθυνση και να παω θετικη αφου το εψαξα καλυτερα το θεμα :( το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι και απο τους μαθητες του 20! και εχω μερικα κενα οφειλω να ομολογησω!!! στη χημεια ΓΠ τα πηγαινα καλα ομως αλλα δεν ξερω αν θα κανω την σωστη επιλογη να αλλαξω τωρα κατευθυνση! :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Η θετική είναι μία κατεύθυνση που έχεις πρόσβαση και στα δύο πεδία που θες ΧΩΡΙΣ απώλεια μορίων. Αν σου αρέσει η βιολογία και πας καλά στη χημεία θα σου την πρότεινα! Όμως έχει αρκετό διάβασμα και πρέπει να είσαι αποφασισμένος. Αν όμως σου αρέσει πολύ, μην σε νοιάζει για τη βαθμολογία σου. Αν το θέλεις και στρωθείς με ειλικρίνεια, θα το πετύχεις! Καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
hi,
θεωρώ δύσκολο να αλλάξεις έτσι κατεύθυνση που στο κάτω κάτω η τεχνολογική με ΑΟΔΕ σου προσφέρει αρκετά μεγάλο εύρος σε σχολές . Τώρα αν εσύ ενδιαφέρεσαι για ιατρικά και σχολές αυτού του τύπου πάρε βιολογία γενικής χωρίς όμως ΑΟΔΕ. Από εμπειρία μου η θετική είναι απαιτητική κατεύθυνση ακόμα και για τα ίδια τα παιδιά που ήταν ήδη θετική . Θεωρώ ότι από τεχνολογική θα παίζεις στο δικό σου γήπεδο με ήδη γνωστούς κανόνες.
ΑΛΛΑ ..... τελικά it's your choice!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πάντως, το ΑΟΔΕ και το ΑΕΠΠ στην γ λυκείου είναι πολύ πιο εύκολα από τη βιολογία και τη χημεία της θετικής κατεύθυνσης! Κατά τη γνώμη μου, είναι πιο εύκολο να γράψεις καλά στην τεχνολογική και να έχεις την πολυτέλεια να χάσεις 1000 μόρια, παρά να μάθεις χημεία, βιολογία + φυσική και μαθηματικά. Αλλά τι να σου πω, αν νομίζεις ότι δεν θα τα πας καλά σε ΑΟΔΕ & ΑΕΠΠ πάρε θετική, γιατί τα μαθηματικά και η φυσική ίδια είναι και στις δύο κατευθύνσεις εξάλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος τελειώνω τη Β Λυκείου και είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.Θα αλλάξω σε θετική όμως,γιατί είναι ονειρό μου να περάσω Ιατρική(και να μην περάσω θα έχω προσπαθήσει τουλάχιστον). Έχετε κάποια συμβουλή περί διαβάσματος και για Χημεία κατεύθυνσης της Β την οποία δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου? Θα έχω πολά κενά το καλοκαίρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Φέτος τελειώνω τη Β Λυκείου και είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.Θα αλλάξω σε θετική όμως,γιατί είναι ονειρό μου να περάσω Ιατρική(και να μην περάσω θα έχω προσπαθήσει τουλάχιστον). Έχετε κάποια συμβουλή περί διαβάσματος και για Χημεία κατεύθυνσης της Β την οποία δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου? Θα έχω πολά κενά το καλοκαίρι?
Νομίζω από τη χημεία β λυκείου κατεύθυνσης, το μόνο πράγμα που θα χρειαστείς είναι ένα κεφάλαιαο που μιλάει για τις αμφίδρομες αντιδράσεις και για την αρχή του Λαβουαζιέρ. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, αλήθεια. Αλλά αν έχω ξεχάσει κάτι, ας πει και κάποιος που τα έχει πιο πρόσφατα. Να πω επίσης οτι η χημεία γενικής της β λυκείου είναι πάρα πολύ σημαντική για τη θετική της γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος τελειώνω τη Β Λυκείου και είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.Θα αλλάξω σε θετική όμως,γιατί είναι ονειρό μου να περάσω Ιατρική(και να μην περάσω θα έχω προσπαθήσει τουλάχιστον). Έχετε κάποια συμβουλή περί διαβάσματος και για Χημεία κατεύθυνσης της Β την οποία δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου? Θα έχω πολά κενά το καλοκαίρι?

βασικα ενα κεφαλαιο θα χρειαστεις κυριως τη χημικη ισσοροπια......και 2 αντιδρασεις απο οξειδοαναγωγη...δε νομιζω κατι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ειμαι μαθητης Α Λυκείου και εβγαλα 19 Μ.Ο..Ο στόχος μου ειναι η Ιατρικη η ή Οδοντιατρικη σχολή απο το 3ο πεδιο..
Το μονο μου προβλημα απο τα πανελλαδικως εξαταζομενα που με το καλο θα δωσω στη Γ Λυκείου ειναι η Φυσικη!Θεωρείτε οτι πρέπει να πάω σιγουρα φροντιστήριο?Κι αν ναι,και στη γενικης και στη Κατεύθυνση!?Επίσης θα ηταν καλο του χρονου να παω φροντιστηριο Χημεια ή Μαθηματικα?Με το νέο σύστημα δε θα δώσω Μαθηματικα Πανελλαδικα!Θεωρείτε οτι είναι καλύτερο να δώσω βαρύτητα στη Χημεία και να μην πάω Μαθηματικά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ειμαι μαθητης Α Λυκείου και εβγαλα 19 Μ.Ο..Ο στόχος μου ειναι η Ιατρικη η ή Οδοντιατρικη σχολή απο το 3ο πεδιο..
Το μονο μου προβλημα απο τα πανελλαδικως εξαταζομενα που με το καλο θα δωσω στη Γ Λυκείου ειναι η Φυσικη!Θεωρείτε οτι πρέπει να πάω σιγουρα φροντιστήριο?Κι αν ναι,και στη γενικης και στη Κατεύθυνση!?Επίσης θα ηταν καλο του χρονου να παω φροντιστηριο Χημεια ή Μαθηματικα?Με το νέο σύστημα δε θα δώσω Μαθηματικα Πανελλαδικα!Θεωρείτε οτι είναι καλύτερο να δώσω βαρύτητα στη Χημεία και να μην πάω Μαθηματικά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καταρχιν οι βαθμοι του σχολειου δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με αυτους των Πανελληνιων,οποτε μην επαναπαυεσαι καθολου(ιδιαιτερα με το "νεο" συστημα).
Κατι ειχε ακουστει περι αλλαγης της υλης,ομως αφου δεν θα δωσεις Μαθηματικα δεν υπαρχει λογος να κανεις φροντιστηριο,καθως ειναι ενα μαθημα που με λιγη προσοχη γραφεις καλα.Οπως ειπαν τα παιδια,η Χημεια γενικης χρειαζεται πολυ για τη Γ' ,αρα καλο θα ηταν να δωσεις βαση εδω γιατι εχει πολυ σημαντικη υλη. Οσον αφορα τη Φυσικη... η κατευθυνσης στη Β ειναι πολυ απλα αχρηστη! Δεν χρειαζεται καθολου,εκτος απο το 5ο κεφαλαιο.Η γενικης ειναι πιο σημαντικη.
Επειδη εισαι και με το νεο συστημα και θα μετρησουν ολοι οι βαθμοι,θα σου ελεγα φροντιστηριο να πας και στις 2 Φυσικες και Χημεια σιγουρα γενικης και κατευθυνσης. Οτι χρειαζεσαι φροντιστηριο για τη Φυσικη δεν το συζητω,οχι μονο λογω δυσκολιας,αλλα κυριως επειδη στα φροντιστηρια εμβαθυνουν στην υλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καταρχιν οι βαθμοι του σχολειου δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με αυτους των Πανελληνιων,οποτε μην επαναπαυεσαι καθολου(ιδιαιτερα με το "νεο" συστημα).
Κατι ειχε ακουστει περι αλλαγης της υλης,ομως αφου δεν θα δωσεις Μαθηματικα δεν υπαρχει λογος να κανεις φροντιστηριο,καθως ειναι ενα μαθημα που με λιγη προσοχη γραφεις καλα.Οπως ειπαν τα παιδια,η Χημεια γενικης χρειαζεται πολυ για τη Γ' ,αρα καλο θα ηταν να δωσεις βαση εδω γιατι εχει πολυ σημαντικη υλη. Οσον αφορα τη Φυσικη... η κατευθυνσης στη Β ειναι πολυ απλα αχρηστη! Δεν χρειαζεται καθολου,εκτος απο το 5ο κεφαλαιο.Η γενικης ειναι πιο σημαντικη.
Επειδη εισαι και με το νεο συστημα και θα μετρησουν ολοι οι βαθμοι,θα σου ελεγα φροντιστηριο να πας και στις 2 Φυσικες και Χημεια σιγουρα γενικης και κατευθυνσης. Οτι χρειαζεσαι φροντιστηριο για τη Φυσικη δεν το συζητω,οχι μονο λογω δυσκολιας,αλλα κυριως επειδη στα φροντιστηρια εμβαθυνουν στην υλη :)

:) Ευχαριστω πολυ!Με το νεο συστημα στη Β Λυκειου θα εχουμε Μαθηματικα και Φυσικη!Χημεία κατεύθυνσης δυστυχώς όχι.Έχω στο μυαλό να κάνω 2 ωρες Φυσικη Κατ,2 Φυσικη Γεν,2 Χημέια Γενικής και μπορεί 1 ωρα Εκθεση.Πιστευεις οτι είναι υπερβολικές οι ωρες για Β Λυκείου ή οκ?Στα μαθηματικα δεν εχω προβλημα καθως μου αρεσουν και τα βρισκω ενδιαφεροντα.θα πάρω ενα λυσάρι και θα το λιώσω τότε!Μακάρι να τα καταφερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
:) Ευχαριστω πολυ!Με το νεο συστημα στη Β Λυκειου θα εχουμε Μαθηματικα και Φυσικη!Χημεία κατεύθυνσης δυστυχώς όχι.Έχω στο μυαλό να κάνω 2 ωρες Φυσικη Κατ,2 Φυσικη Γεν,2 Χημέια Γενικής και μπορεί 1 ωρα Εκθεση.Πιστευεις οτι είναι υπερβολικές οι ωρες για Β Λυκείου ή οκ?Στα μαθηματικα δεν εχω προβλημα καθως μου αρεσουν και τα βρισκω ενδιαφεροντα.θα πάρω ενα λυσάρι και θα το λιώσω τότε!Μακάρι να τα καταφερω!

:) Οι ωρες ειναι ενταξει για Β,μην ανησυχεις! Εγω κανω 9 ωρες και δεν εχω προβλημα. Κανε και εκθεση παντως,γιατι με το σχολειο δεν θα εμβαθυνεις σε πολλα πραγματα που χρειαζονται εξασκηση(πχ.περιληψη) Μακαρι να τα καταφερουμε και οι δυο λοιπον :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κατι τελευταιο η Φυσικη είναι οντως παλούκι ή με σωστό διαβασμα μπορω να τα καταφερω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κατι τελευταιο η Φυσικη είναι οντως παλούκι ή με σωστό διαβασμα μπορω να τα καταφερω?
Η Φυσικη του λυκειου ειναι μαθημα μεν υπολογιστικο αλλα κυριως ειναι κατανοησης. Εφοσον στα Μαθηματικα εισαι καλος αυτο θα βοηθησει τα μεγιστα, αλλα δεν θα εχει κανενα νοημα εαν δεν μπορεις να κατανοησεις -σε οσο βαθος ειναι απαραιτητο- τα φαινομενα που μελετας.
Οι τυποι προκυπτουν απο τους Φυσικους Νομους και τα φαινομενα που διεπουν. Το να θυμασαι πχ απ'εξω πολλους τυπους ειναι χρησιμο αλλα δεν θα σε σωσει αν δεν ξερεις που να επιλεξεις ποιον. Πρεπει να καταλαβαινεις τι συμβαινει, ποτε και γιατι.
Η υλη δεν εχει ιδιαιτερη εκταση παρολο που φαινεται διαφορετικα, απλα καποια φαινομενα ειναι περιπλοκα και χρειαζονται αναλυση για να κατανοηθουν σε βαθος.
Η υλη της κατευθ. Β' ειναι λιγο πολυ ασχετη με την Γ' οστοσο επιμερους θεματα χρειαζονται οπως μερη του Ηλεκτρικου Πεδιου (Διαφορα Δυναμικου, Πυκνωτες) και μερη του Ηλεκτρομαγνητισμου (Μαγνητικη Ροη, Δυναμη Laplace, Επαγωγη/Aμοιβαια Επαγωγη/Αυτεπαγωγη, Kανονας Lenz, Νομοι Kirchhoff).

Γενικα αν το παρεις ηρεμα με σωστο καθηγητη και επιμελεια παλευεται, διαφορετικα θα ταλαιπωρηθεις πολυ και ειναι ζητημα να γραψεις διψηφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top