Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,448 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,949 μηνύματα σε 74,342 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 523 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τμήματα Τουριστικών Επιχειρήσεων/Επαγγελμάτων

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:33, 02-07-09:

Μπόλικες σχολές τουριστικών επαγγελμάτων, ευπρόσιτες και με ενδιαφέροντα μαθήματα...

ΑΛΛΑ:

Στα μαθήματα μαγειρικής σίγουρα θα χρησιμοποιούν και κρέας και πουλερικά...
Εγώ όμως ειμαι χορτοφάγος και ούτε να το βλέπω δεν θέλω, όχι να το μαγειρεύω κιόλας...

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να απαλλαγώ κάπως από το συγκεκριμένο είδος? (όχι μάθημα μιας και μου αρέσει η μαγειρική)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PGeorge4

Μαθητής Β' λυκείου

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O PGeorge4 έγραψε στις 02:35, 02-07-09:

Ε ? Δεν σε πιανω . τι θες να γινεις ? Μαμαλάκης ? :p
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:41, 02-07-09:

Μη σπαμμάρεις ρε -.-

Αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις μη μιλάς
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PGeorge4

Μαθητής Β' λυκείου

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O PGeorge4 έγραψε στις 02:43, 02-07-09:

Δεν ηξερα πως ειναι μαθημα σε αυτες τις σχολες :!:
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 02:53, 02-07-09:

Ενδιαφερεσαι για τις ΣΤΕ υποθετω...γιατι στις ΑΣΤΕ δεν υπαρχουν τετοια μαθηματα.

Στις ΣΤΕ δεν ειναι δυνατον ν απαλλαχθεις.
Θα σου γραψω περισσοτερες λεπτομερειες για τα μαθηματα αυριο, αν μιλας για αυτες
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:54, 02-07-09:

Ααα νόμιζα ότι και στις ΑΣΤΕΡ/ΑΣΤΕΑΝ είχαν τέτοια μαθήματα....

Ναι πες μου σε παρακαλώ γιατί με ενδιέφεραν τόσο και έλεγα μήπως μπορούσα να πάω...
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 19:38, 02-07-09:

Λοιπον, πρωτα απ ολα πρεπει να ξεκαθαρισεις εσυ ο ιδιος τι θελεις. Θελεις να ασχοληθεις με μαγειρκή; Η θελεις να ασχοληθεις με hotel managment;

Υπαρχουν δυο "ειδων" σχολες στον ΟΤΕΚ (Οργανισμος Τουριστικής ΕΚπαίδευσης): Οι ΣΤΕ (Σχολες Τουριστικής Εκπαίδευσης) και οι ΑΣΤΕ (Ανωτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης)

Οι ΣΤΕ θεωρούνται ισότιμες με ακαδημίες. Ειναι διετούς εκπαίδευσης, και απο αυτες μπορείς να βγεις μαγειρας. (Εχει και άλλες ειδικότητες που δε θυμαμαι, αν ενδιαφερεσαι μπορώ να μαθω όμως.) Για να μπεις χρειάζεται απολυτήριο λυκείου. Οι περισσότερες πόλεις έχουν ΣΤΕ (Στην Αθηνα για παραδειγμα νομίζω πως το εκπαιδευτήριο αυτό βεισκεται στην Αναβύσσο. Ακομα, υπαρχει στην Θεσσαλονικη, στην Αλεξανδρούπολη, στο Ηράκλειο, στη Ρόδο, στο Ναυπλιο. Μπορει να μου διαφευγουν καποιες). Συνηθως, οι σχολες αυτες λειτουργουν και σαν οικοτροφεία, δλδ μπορεις να μενεις μεσα, και στεγαζονται σε ξενοδοχεια. Εκει, γινονται και τα μαθηματα και παράλληλα εξυπηρετείτε τους υπόλοιπους φοιτητες (για παραδειγμα χωριζεστε σε ομαδες, και η καθε ομαδα αναλαμβανει τη μια εβδομαδα το πρωινο, την επομενη το μεσημεριανο κλπ). Το να μεινεις μεσα εκει ειναι προαιρετικο αν θυμαμαι καλα, αρκει να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου (πχ αν μια εβδομαδα εχεις αναλαβει το πρωινο, πρεπει να εισαι στη σχολη στην ωρα σου, 5 - 6 το πρωι ή δεν ξερω κι εγω πότε). Απαλλαγη απο τα "πουλερικα" δεν μπορεις να παρεις, δυστυχως.

Οι ΑΣΤΕ αντιθετα, θεωρουνται ισότιμες με ΤΕΙ. Από αυτες εξειδικεύεσαι στη διοικηση ξενοδοχειακών μονάδων και οι αποφοιτοι τους προηγουνται των αποφοιτων των ΤΕΙ τουριστικών επιχειρήσεων. Η φοιτηση σ αυτες διαρκει 7 εξάμηνα και τα καλοκαιρια εχεις πρακτική ασκηση σε διάφορα ξενοδοχεια, στα οποια πληρωνεσαι (αν εισαι στο παραρτημα του Αγιου Νικολάου για παραδειγμα μπορει να σε στειλουν για κανα μηνα σε ξενοδοχειο στο Ηρακλειο, να κανεις πρακτικη και θα παιρνεις και ενα μισθο κάπου 300-400 ευρω , αναλόγως το ξενοδοχείο). Σε αυτες τις σχολες μπαινεις απο το 5ο πεδιο και απαιτουν ειδικο μαθημα μια ξένη γλώσσα. Για το οικοτροφειο ισχυει ο,τι εχω γραψει και για τις ΣΤΕ με τη μονη διαφορα πως εδω ειναι πολυ πιο αυστηρα τα πραγματα, και σαν πρωτοετης τουλαχιστον να ξερεις πως θα επηθεωρησουν το δωματιο σου για να δουν ποσο καθαρο ειναι μεγαλυτεροι φοιτητες. Αυτο ειναι ενα μερος της αξιολογησης. Σαν μεγαλυτερος θα αξιολογεις εσυ τα δωματια των μικροτερων (αυτο το τελευταιο γινεται στην ΑΣΤΕΡ). Στην ΑΣΤΕΑΝ το επιπεδο ειναι καπως χαμηλότερο , απο το 2006 εχουν προβλημα λογω της βασης του 10 με αποτελεσμα να εισαγονται καθε χρονο 1-2-3 ατομα. Στη δε ΑΣΤΕΡ ειναι πολυ οργανωμενα τα πραγματα. Οποια απο τις 2 τελειωσεις παντως να ξερεις πως εχει πολυ καλη επαγγελματική αποκατασταση σε ξενοδοχεια, καζινο κλπ

Η σελιδα του ΟΤΕΚ ειναι: http://www.otek.edu.gr/
Η σελιδα της ΑΣΤΕΡ ειναι:http://www.aster.edu.gr/

Αν θελεις κάτι παραπανω, ρωτα με πολυ ευχαρίστως να σε βοηθησω!
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 00:58, 03-07-09:

Σε ευχαριστώ αλέκα αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν ενδιαφέρομαι και συγγνώμη που σε έκανα να γράψεις τόσα, άδικα...Τελικά θα δηλώσω Τεχνών Εικόνας και Ήχου Ιονίου (έχω ακούσει πολλά επειδή έχει 12900 κι εγώ έχω 14500 μόρια διαθέσιμα...)
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 01:06, 03-07-09:

Καλε μη σκας, ευχαριστηση μου!!! Και καλη σταδιοδρομια σ ό,τι κι αν κανεις!!!
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Wolfie έγραψε στις 01:10, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από mechanicarts
Σε ευχαριστώ αλέκα αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν ενδιαφέρομαι και συγγνώμη που σε έκανα να γράψεις τόσα, άδικα...Τελικά θα δηλώσω Τεχνών Εικόνας και Ήχου Ιονίου (έχω ακούσει πολλά επειδή έχει 12900 κι εγώ έχω 14500 μόρια διαθέσιμα...)

Μεγάλο λάθος θα κανεις αν με ρωτάς :x
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 01:44, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Wolfie
Μεγάλο λάθος θα κανεις αν με ρωτάς :x
ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ :!: Ενδιαφέροντα φαίνονται τα μαθήματα...
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Wolfie έγραψε στις 01:53, 03-07-09:

ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ :!: Ενδιαφέροντα φαίνονται τα μαθήματα...

Δες εδώ τι έχω γράψει http://www.ischool.gr/showthread.php?t=47622

Κοίτα ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σου προτείνω να μην πας σε μια σχολη αλλα αυτές τις μέρες έχω ακούσει τα χειρότερα.Γενικότερα το τμήμα είναι πολύ θεωρητικό και θα παλέψεις μονος σου για να μάθεις δυο πράματα.Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένα μπορώ να σε βοηθήσω.Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και email από παιδιά του τμήματος.
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:04, 03-07-09:

Όχιιιιιιιι ρε που!!!

Και το είχα για μοναδική προτίμηση!! Όλα τα άλλα μου φαίνονται μ*******ς....γα******* -.-'

Με παρηγορεί το γεγονός ότι θα πάω μάλλον κύπρο

Αλλά πάλι να μην έχω καβάτζα στην ελλάδα

Τα υπόλοιπα δε μ αρέσουν
-----------------------------------------
Πληροφορικής και ΜΜΕ Πάτρας τι λέει??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas (agia) : 07-06-10 στις 22:16. Αιτία: Δεν Βρίζουμε......................
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:09, 03-07-09:

Τι να σου πω φιλε αν θες δήλωσε το.Έχεις πολλές επιλογές πάντως με τα μόρια σου...

Στην Κύπρο τι θα δηλώσεις?
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:14, 03-07-09:

Τι να σου πω φιλε αν θες δήλωσε το.Έχεις πολλές επιλογές πάντως με τα μόρια σου...

Στην Κύπρο τι θα δηλώσεις?
ΠΟΛΥΓΡΑΤ-ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ - 11,10
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ - 11,62
ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ - -

Στην Κύπρο εισάγεσαι στο τμήμα με βάση βαθμό απολυτηρίου.

Το ξέρω ότι στοχεύω χαμηλά αλλά αφού αυτά μ αρέσουν...
Η μάνα μου νομίζει ότι κάνω μέγα σφάλμα που στοχεύω χαμηλά (11, 12 κλπ) και επιμένει να μην προτιμήσω ΤΕΙ.
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:16, 03-07-09:

Δεν είναι τει αυτά,τεχνολογικά πανεπιστήμια είναι.

Λογικά για να μπορείς να δηλώσεις το πρώτο τμήμα από αυτά που αναφέρεις έχεις δώσει σχέδιο ε?Γιατί δεν δηλώνεις Γραφιστική?
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 02:18, 03-07-09:

Στην Κυπρο εισαγεσαι με βαση το ΓΒΠ, οχι το απολυτηριο.

Κοιτα ν ακολουθησεις εσυ αυτο που θελεις, και αστε τα "ΤΕΙ" και "ξεΤΕΙ" κλπ
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:20, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka

Το πρόβλημα δεν το χει ο ίδιος όμως αλλα η μητέρα του.Προφανώς αυτή πληρώνει,αυτή βάζει τους ορους...
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:23, 03-07-09:

Δεν είναι τει αυτά,τεχνολογικά πανεπιστήμια είναι.

Λογικά για να μπορείς να δηλώσεις το πρώτο τμήμα από αυτά που αναφέρεις έχεις δώσει σχέδιο ε?Γιατί δεν δηλώνεις Γραφιστική?
Όταν μίλαγα περί ΤΕΙ εννοούσα της Ελλάδας.
+ Το ΠΟΛΥΓΡΑΤ κύπρου δεν θέλει σχέδιο
+ Η γραφιστική στην ελλάδα είναι στο 4ο πεδίο και εγώ είμαι θεωρητική με ΑΟΘ. Άσε που δεν την πιάνω.

Αρχική Δημοσίευση από aleka

Ναι συγγνώμη κεκτημένη ταχύτητα
Κι εγώ αυτό της λέω για αυτό έχει απογοητευτει και προσπαθεί να με πείσει ότι κάνω λάθος.

Αλλά ένα μειονέκτημα (ή πλεονέκτημα?) μου είναι ότι δεν πείθομαι άν δεν θέλω να πειστώ.-
-----------------------------------------
Το πρόβλημα δεν το χει ο ίδιος όμως αλλα η μητέρα του.Προφανώς αυτή πληρώνει,αυτή βάζει τους ορους...
Α μπα μου λέει κάνε ότι σ αρέσει για να μην κατηγορείς εμένα μετά. Δηλαδή δε συμμετέχει πρακτικά στη διαδικασία του μηχανογραφικού αλλά μόνο ψυχολογικά (με ψυχολογική πίεση )
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:29, 03-07-09:

Είσαι σίγουρος ότι δεν θέλει σχέδιο?Τμήμα ΔΕΣ δεν υπάρχει από όσο ξέρω στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.Υπάρχει ένα τμήμα γραφικών τεχνών στην αθηνα.Το ΤΕΙ αθηνας είναι αρκετό οργανωμένο και σίγουρα πιο οργανωμένο από το Τεχνών στην Κέρκυρα.Πιστεύω ότι θα γίνεται καλή δουλειά εκεί.
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:37, 03-07-09:

Τα λέει στη αίτηση όσα σου είπα άρα υπάρχουν

Συγγνώμη αν ακουστεί κάπως αλλά

ΝΙΩΣΕ

Γραφιστική και Γραφικές τέχνες είναι στο 4ο πεδίο όπου δεν μπορώ να πάω ως θεωρητικάριος με ΑΟΘ
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:44, 03-07-09:

Νιώθω ρε φιλε αλλα λογικά δεν έδωσες και μαθηματικά γενικής? Εκτος αν έδωσες σκέτο ΑΟΘ με Βιολογία.Που να το ξέρω εγώ?Να μυρίσω τα νύχια μου?

Ψιλό offtopic (όχι ότι είμαστε on topic αλλα τελοσπάντων ) : Είδα ότι το Πανεπιστήμιο Κύπρου έχει τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής.Μήπως έχεις ιδέα ποσο είναι η βάση?Γενικά αν έχεις κάνα site με βάσεις θα βοηθούσε.
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 02:54, 03-07-09:

Εεεε η γραφιστική είναι 17000+ κι αν εγώ που βγάζω με το ζόρι 15000 πάω 4ο πεδίο τότε θα πάει κοντά 13000 το σύνολο!

Η βάση του τμήματος που θες είναι 14,70

Έχω αρχείο excel με όλες τις βάσεις των τμημάτων του ΠΚ και του ΤΠΚ. Αν θες δώσε μου μαιλ-μσν σε πμ να στο στείλω.
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:59, 03-07-09:

12585 εχει το γραφικων τεχνων πάντως.Από το τεχνών της Κέρκυρας είναι καλύτερο by far.
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 03:08, 03-07-09:

Δεν μπορώ να πάω 4ο γιατί έχω δηλώσει 1ο-5ο :nono:.... (στόκος τελείως μιλάμε )

ΥΓ.: Πλακίζω ντάρλινγκ
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 03:18, 03-07-09:

Δεν μπορώ να πάω 4ο γιατί έχω δηλώσει 1ο-5ο :nono:.... (στόκος τελείως μιλάμε )

ΥΓ.: Πλακίζω ντάρλινγκ

Που έχεις δηλώσει 1ο-5ο? :eyesup:
Το έχεις συμπληρώσει το μηχανογραφικό?Τότε εμείς τι συζητάμε εδώ?

ΥΓ.:
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 03:25, 03-07-09:

Βασικά το παράτησα στη μέση όταν μου είπες ότι θα κάνω λάθος να δηλώσω ΤΕΗ ιονίου :fss: Ακόμα δεν το έχω τελειώσει
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 03:31, 03-07-09:

Βασικά το παράτησα στη μέση όταν μου είπες ότι θα κάνω λάθος να δηλώσω ΤΕΗ ιονίου :fss: Ακόμα δεν το έχω τελειώσει
Ok, άρα πρώτο και πέμπτο.Πάνω από το Τεχνών θα σου πρότεινα να βάλεις το Πολιτισμικής Τεχνολογίας Λέσβου (είναι ίδιο στυλ με τις επιλογές σου).Θα μετονομαστεί και σε Πολιτισμικής Πληροφορικής οποτε θα είσαι μια χαρά.Για το ΤΕΙ της Πάτρας που ρώτησες δεν έχω ιδέα.

ΥΓ. : Παω για υπνο -.-
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 03:36, 03-07-09:

Ωραίο ακούγεται!

ΥΓ.: Καληνύχτα :bravo:

ΥΓ2.: Αν δε μ αρέσει τότε να ξέρεις θα σε βρω

ΥΓ3.: Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Αιγαίου??
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 02:59, 04-07-09:

ΥΓ3.: Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Αιγαίου??
Ναι...
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 18:38, 04-07-09:

Το δήλωσα δεύτερο!

Πρώτο έβαλα το Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων τελικά -.-'

Θα πάω κύπρο όμως και γλίτωσα το μαλακία μάθημα Πολιτικά κόμματα
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

O Wolfie έγραψε στις 21:14, 04-07-09:

Ωραίος!Ποτε θα πας να δηλώσεις σχολες για Κύπρο?Τι θα δηλώσεις εκεί? ^^
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Φοιτητής

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 23:01, 04-07-09:

Στις 8 Ιούλη ξεκινάνε οι εγγραφές οπότε θα πάω κάποια στιγμή με τον κολλητό (κι αυτός κύπρο )

Εκεί θα δηλώσω ΠΟΛΥΓΡΑΤ (Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών)
Παράθεση

taint3d_s0ul (Άρης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O taint3d_s0ul έγραψε στις 20:48, 30-09-09:

Θέλω πάρα πολύ να περάσω σε αυτήν την σχολή αλλά δεν ξέρω και πολλά γι' αυτήν. Μπορεί κάποιος ειδικός να μ εξηγήσει πάνω κάτω τί κάνεις; Αν τελειώσω θα βρω γρήγορα δουλειά; Από χρήμα τί λέει; Ευχαριστώ...
Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O funker_3 έγραψε στις 19:58, 15-11-09:

γεια σας...
επειδη εχω μπερδευτει λιγο.......τι σχολες υπαρχουν σχετικα με τουριστικα επαγγελματα
κατι ειδα για αστερ,στε,ιεκ ,επας οτεκ
εχω μπερδευτει.............ποιο απο αυτα ειναι με πανελληνιες?
ολες οι σχολες θελουν πτυχιο αγγλικων η' μπορεις να κανεις μαθηματα απο εκει?
με τι κριτηρια μπαινουν τα παιδια στις σχολες εκτος απο τις πανελληνιες......
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 20:08, 16-11-09:

ΑΣΤΕ απο πανελλήνιες. θέλει ΑΟΘ και ειδικό μαθημα ξένη γλώσσα
στις υπόλοιπες (ΣΤΕ) με βαθμό απολυτηρίου

πτυχίο δε χρειάζεσαι πουθενα, εξάλλου κάνεις και εκεί μέσα δύο ξενες γλώσσες
Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O funker_3 έγραψε στις 10:56, 17-11-09:

σιγουρα δν χρειαζεται πτυχιο αγγλικων?γιατι κατι ειχα ακουσει οτι για τα ιεκ θελει
Παράθεση

sofoskalykos

Μαθητής Β' λυκείου

Ο sofoskalykos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sofoskalykos έγραψε στις 03:16, 17-01-10:

καλησπερα παιδια νεος στο φορουμ σας.... λοιπον... ειμαι δευτερα λυκειου.... εχω μια φιλη η οποια σπουδαζει σε πανεπιστιμιο στην κυπρο τουριστικα.... δεν μπαινεις μεσω πανελληνιων.... την γνωριζετε εσεις αυτην την σχολη??? δεν θυμαμαι πως λεγεται!!!!
Παράθεση

indiespyllak (Σπύλλα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H indiespyllak Lost in shadow# έγραψε στις 16:27, 25-05-10:

Κι εγώ θα σας γυρίσω back to topic :p Μήπως ξέρει κανείς πώς βγαίνουν τα μόρια εισαγωγής στα ΟΤΕΚ;; Για παράδειγμα αν είσαι απόφοιτος Λυκείου και θέλεις να πας μαγειρική....
Παράθεση

VakocNE (Κωστάκης ;))

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O VakocNE Sans l amour.... CALOGERO..<3 έγραψε στις 15:17, 31-05-10:

Έλα στην ΑΣΤΕΑΝ... ( ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ) Αν και νομίζω πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. Νομίζεις πως θα υπάρξει μέλλον για τα τουριστικά επαγγέλματα;;
Φιλικά πάντα... Μη μου ριχτεί κανείς και πει πως τον αποθαρρύνω...
Παράθεση

marina01

Νεοφερμένος

H marina01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H marina01 έγραψε στις 12:47, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από funker_3
γεια σας...
επειδη εχω μπερδευτει λιγο.......τι σχολες υπαρχουν σχετικα με τουριστικα επαγγελματα
κατι ειδα για αστερ,στε,ιεκ ,επας οτεκ
εχω μπερδευτει.............ποιο απο αυτα ειναι με πανελληνιες?
ολες οι σχολες θελουν πτυχιο αγγλικων η' μπορεις να κανεις μαθηματα απο εκει?
με τι κριτηρια μπαινουν τα παιδια στις σχολες εκτος απο τις πανελληνιες......
γεια σου funker, εγω παντως προτίμησα ιδιωτικό ιεκ να παώ και συγκεκριμένα τα ιεκ ξυνη που ειναι πολύ καλα και δεν το μετάνιωσα. Η σχολή έχει συνεργασία με το CHEF CLUB Ελλάδος και ειναι όλα τα λεφτά!!! Επίπλέον κάνουμε και σεμινάρια σε διάφορα νησιά (ολα τσάμπα) όπως για παράδειγμα στην Άνδρο που είχαμε το 1ο συνέδριο για την Καλλιέργεια Βιολογικών Ψαριών. Και όσον φορά για την ξένη γλώσσα που είπες στην σχολή μου κανουμε μάθημα αγγλίκων και τα τμήματα ειναι έτσι χωρισμένα για παιδιά όλων τον επιπέδων χώρις να είμαστε όλα τα επίπεδα μαζί.!! ρίξε αμα θές μια ματιά στο site να δείς και απο κει τι παίζει.
http://www.iekxini.edu.gr/default.as...d81d7&LangID=1
Παράθεση

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O marios88 έγραψε στις 15:20, 17-08-10:

Παιδια καλησπερα.. σκευτομαι να δωσω πανελληνιες φετος μετα απο 4 χρονια δηλ..απο θεωρητικη κατ. με εκθεση μαθηματικα και Αοθ..ενδιαφερομαι αποκληστικα για σχολη τουριστικων επαγγελματων( θεσσαλονικη )
Ξερει κανεις που κυμαινεται περιπου η βαση; Χρειαζεται ειδικο μαθημα αγγλικα σωστα; αυτο με την βαση του 10 με εχει μπερδεψει λίγο.. τι ακριβως ειναι; 10.000 μορια η κατι αλλο;
Ευχαριστω
Παράθεση

Dimitris I.

Νεοφερμένος

Ο Dimitris I. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Dimitris I. έγραψε στις 15:50, 10-01-11:

Ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις σχολες?
Παράθεση

titika92

Απόφοιτος

H titika92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H titika92 έγραψε στις 21:13, 16-01-11:

Οι τουριστικες επιχειρησεις αφορουν κυριως τα ξενοδοχειακα και τον τουρισμο!
Αν περασεις τουριστικα εππαγγελματα (Ροδο ή Κρητη) ειδικευεσαι στον τομεα της επιλογης σου (νομιζω)...σεφ, αεροσυνοδος κ.α!

http://http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/mhxanografiko/toyrismoy.html
δες και αυτο!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 16-01-11 στις 22:55. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
Παράθεση

Thanos__

Απόφοιτος

Ο Thanos__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πάτρας . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Thanos__ έγραψε στις 01:50, 26-06-11:

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την σχολή...?Ισχύει ότι το τμήμα του πειραιά από τις σπέτσες ήρθε στα πετράλωνα?
Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 11:56, 14-07-11:

Γεια σας. Φέτος θα πάω τρίτη λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω για τουριστικές σχολές. Ποια μαθήματα επιλογής θα πρέπει να δηλώσω για αυτό?
Παράθεση

Εύα

Φοιτητής

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 223 μηνύματα.

H Εύα έγραψε στις 18:39, 11-08-11:

Θα χρειαστεί να διαλέξεις το 5ο πεδίο όπου υπάρχουν τα Τ.Ε.Ι. Τουριστικών Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επαγγελμάτων. Θα επιλέξεις τα μαθήματα Α.Ο.Θ.(Αρχές Οικονομικής Θεωρίας) και Μαθηματικά γενικής παιδείας. Εδώ υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για τα τμήματα αυτά..
Παράθεση

Fani93

Φοιτητής

H Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Fani93 έγραψε στις 16:39, 12-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από fretoe
Γεια σας. Φέτος θα πάω τρίτη λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω για τουριστικές σχολές. Ποια μαθήματα επιλογής θα πρέπει να δηλώσω για αυτό?
ελα να γινουμε συμφοιτητες
Παράθεση

Pride

Φοιτητής

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O Pride έγραψε στις 23:18, 17-10-11:

Γνωριζει κανεις που βρισκετε το τμημα Τουριστικων Επιχειρησεων Τει Πειραια (Σπετσες);
Στις Σπετσες ή στην Αθηνα γινοντε τα μαθηματα;
Παράθεση

Μάντυ!(:

Νεοφερμένος

H Μάντυ!(: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Μάντυ!(: Φοιτήτριααα:ΡΡ έγραψε στις 21:39, 13-01-12:

Ποιοι θέλετε να δώσετε για εκει;
Και σε ποια σχολη;;(περιοχη)

Εγω Πειραιά..!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    παρασκευή

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους