Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι απλα αλλο ειναι το ερωτημα μου, αυτα τα γνωριζω, εγω θελω να παω στην ιδια σχολη , ιδιο τμημα αλλα σε αλλη πολη. Απο νηπιαγωγων πατρας να περασω (αν περασω) με 10% στην Αθηνα που μενω.Και καποιος μου ειπε οτι αυτο δε γινεται παρα μονο με μετεγγραφη, (το να αλλαξεις πολη).Τι ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Λοιπόν με μετεγγραφή γίνεται αν έχεις τα κριτήρια.Με 10% θα χάσεις ένα χρόνο δηλαδή θα μπεις στο πρώτο εξάμηνο αν τελικά περάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δεν αναγνωριζονται τα μαθηματα που θα εχω περασει τα 2 πρωτα εξαμηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Με 10% όχι.Με μετεγγραφή δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά ωστόσο υπάρχει πιθανότητα να ισχύει αυτό που λές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραια ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο στη γραμματεια να ρωτησεις...ειναι πολυ εξυπηρετικη..
Θα σε κατατοπισουν

Καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο στη γραμματεια της σχολης να ρωτησεις...ειναι πολυ εξυπηρετικη..
Θα σε κατατοπισουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι απλα αλλο ειναι το ερωτημα μου, αυτα τα γνωριζω, εγω θελω να παω στην ιδια σχολη , ιδιο τμημα αλλα σε αλλη πολη. Απο νηπιαγωγων πατρας να περασω (αν περασω) με 10% στην Αθηνα που μενω.Και καποιος μου ειπε οτι αυτο δε γινεται παρα μονο με μετεγγραφη, (το να αλλαξεις πολη).Τι ισχυει?

Στο άρθρο 13 παράγραφος 4 του Ν.4452/14-2-2017 αναφέρονται τα εξής: " Οι κάτοχοι απολυτηρίου οποιουδήποτε τύπου Λυκείου που παρέχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οι οποίοι επιθυμούν να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους σε Τμήμα, Σχολή ή Εισαγωγική Κατεύθυνση των Πανεπιστημίων, ΤΕΙ κτλ, κτλ εφόσον έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ μπορούν να μετέχουν για την εισαγωγή τους στο 10% των θέσεων εισακτέων κάθε Τμήματος, Σχολής ή Εισαγωγικής Κατεύθυνσης χωρίς νέα εξέταση με βάση τη βαθμολογία στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, στα ειδικά μαθήματα και στις πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το δικαίωμα αυτό δεν αφορά τους υποψηφίους που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις διεκδικώντας θέσεις επιπλέον αριθμού εισακτέων". ΄Οπως βλέπεις δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται η χρήση του 10% για όποιον θέλει να δηλώσει το ίδιο τμήμα σε άλλο Πανεπιστήμιο. Αντιθέτως τονίζει ότι μετέχουν για τις θέσεις ΚΑΘΕ τμήματος, Σχολής ή Εισαγωγικής Κατεύθυνσης χωρίς περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραια αρα βλακειες μου ειπαν ;p ευχαριστω και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν ένα παιδί εδωσε φέτος πανελλήνιες τα 4 μαθήματα του 1ου επιστημονικού πεδίου μπορεί στο 10% να βάλει και τα παιδαγωγικα;(μιας και φέτος δεν θα δίνουν μαθηματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ένα παιδί εδωσε φέτος πανελλήνιες τα 4 μαθήματα του 1ου επιστημονικού πεδίου μπορεί στο 10% να βάλει και τα παιδαγωγικα;(μιας και φέτος δεν θα δίνουν μαθηματικά)

Το μηχανογραφικό δελτίο που υποβάλλουν οι υποψήφιοι για το 10% είναι το ίδιο με αυτό που υποβάλλουν οι υποψήφιοι για το 90%. ΄Αρα μπορεί να δηλώσει όποιες και όσες σχολές επιθυμεί από αυτές που περιλαμβάνονται στα επιστημονικά πεδία που έχει επιλέξει ασχέτως αν δεν υπήρχαν στο προηγούμενο μηχανογραφικό που είχε υποβάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AmandaM

Νεοφερμένος

Η AmandaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα !!

Εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και είχα ανοίξει μόνο το 4ο πεδίο.. Τώρα που καταργήθηκε, θα μπορώ δηλαδή αν κάνω 10% να δηλώσω σχολές του 1oυ πεδίου που δεν υπήρχαν στο 4ο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό δελτίο που υποβάλλουν οι υποψήφιοι για το 10% είναι το ίδιο με αυτό που υποβάλλουν οι υποψήφιοι για το 90%. ΄Αρα μπορεί να δηλώσει όποιες και όσες σχολές επιθυμεί από αυτές που περιλαμβάνονται στα επιστημονικά πεδία που έχει επιλέξει ασχέτως αν δεν υπήρχαν στο προηγούμενο μηχανογραφικό που είχε υποβάλει.
Είσαι σίγουρη γι' αυτό που γράφεις;;; Κάτι παρόμοιο είχα ρωτήσει κ εγώ πιο πάνω αλλά δεν μου απάντησε κάνεις. Εννοώ δηλαδή ότι θα μπορούμε να δηλώσουμε τα παιδαγωγικα ακόμα και αν την χρονια που δίναμε δεν είχαμε πάρει μαθημα επιλογής;;;; Είχα πάρει τηλ στην γραμματεία του υπουργείου παιδείας για να το ρωτήσω, αλλά μου είπαν ότι δεν ξέρουν. Εσύ αυτό που είπες που το στηρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ δηλαδή ότι θα μπορούμε να δηλώσουμε τα παιδαγωγικα ακόμα και αν την χρονια που δίναμε δεν είχαμε πάρει μαθημα επιλογής;;;;

Γιατί φέτος που έχουν ενταχθεί τα παιδαγωγικά σε όλα τα πεδία πρέπει οι υποψήφιοι να δώσουν κάποιο μάθημα επιλογής για να τα δηλώσουν; ΄Οχι ασφαλώς.΄Αρα γιατί να μην μπορείς να τα δηλώσεις εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γιατί φέτος που έχουν ενταχθεί τα παιδαγωγικά σε όλα τα πεδία πρέπει οι υποψήφιοι να δώσουν κάποιο μάθημα επιλογής για να τα δηλώσουν; ΄Οχι ασφαλώς.΄Αρα γιατί να μην μπορείς να τα δηλώσεις εσύ;
Μακάρι.... γιατί θέλω να τα δηλώσω φέτος κ με έχει φάει η αγωνία αν θα μπορώ.. Δεν έχω κ καλύτερες εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Διάβασα πάντως ότι οι υποψήφιοι που έκαναν το 10% το 2017 κ ήταν απόφοιτοι του 2015 άρα είχαν εξεταστεί με το παλαιό σύστημα (το 2016 άλλαξε) συμπληρωσαν το ΠΑΛΑΙΌ μηχανογραφικο. Από την άλλη το site sep4u που θεωρείται γενικά έγκυρο, σου δίνει τη δυνατότητα να δεις το μηχανογραφικο του 2018 (https://sep4u.gr/sxoles/gel_new.html) και τα περιλαμβάνει τα παιδαγωγικα γι' αυτούς που διεκδικούν το 4% των θέσεων... ΤΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ ΑΛΛΆΖΟΥΝ ΣΧΕΔΌΝ ΚΆΘΕ ΧΡΌΝΟ, ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΆΝΕΙΣ ΕΔΏ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΑΠΌ ΠΑΛΑΙΌΤΕΡΑ ΕΤΗ ΤΟΥ ΤΙ ΓΊΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΏΣΕΙΣ ;;;; Please αν γνωρίζετε κάτι διαφωτιστε με. Είναι πολύ σημαντικό. Έχω πολλά μόρια, παραπανω απ' οσα χρειαζονται για να μπω στο παιδαγωγικο, αλλά αν παρολα αυτα δεν μπορώ να τα δηλώσω θα ξαναδώσω πανελλήνιες, άρα είναι πολύ σημαντικό να ξέρω έγκαιρα. Σας παρακαλώ, έστω και μια απλή γνώμη θα ήταν πολύτιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως είπες κι εσύ το 2016 άλλαξε τελείως το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων και τα παιδιά είχαν την επιλογή να εξεταστούν είτε με το νέο είτε με το παλιό σύστημα (συμπλήρωναν διαφορετικά μηχανογραφικά). Λογικό είναι λοιπόν ότι αν κάποιος είχε δώσει με το παλιό σύστημα (είτε το 2016 είτε παλιότερα) και ήθελε τις επόμενες 2 χρονιές να κάνει το 10%, θα συμπλήρωνε διαφορετικό μηχανογραφικό. Αν κάποιος έδωσε εξετάσεις με το παλιό σύστημα το 2016 και θέλει να δώσει το 2018 με το 10% (4%) πάλι διαφορετικό μηχανογραφικό θα συμπληρώσει εκτός αν ταυτίζονται απόλυτα οι σχολές με το μηχανογραφικό του 2018 οπότε δεν υπάρχει λόγος να τυπωθεί ξεχωριστό μηχανογραφικό (σημειωτέον ότι με το παλιό σύστημα τα παιδαγωγικά υπήρχαν στο 1ο πεδίο). Εσύ όμως δεν ανήκεις σ΄αυτήν την κατηγορία.΄Εδωσες εξετάσεις με το ισχύον σύστημα φέτος. Μετά δεν έγινε κάποια αλλαγή συστήματος πανελλαδικών απλά μια διαμόρφωση των πεδίων και ανακατανομή των σχολών. Αν κάνεις λοιπόν του χρόνου το 10% θα συμπληρώσεις το ίδιο μηχανογραφικό με όσους δίνουν για πρώτη φορά πανελλαδικές και το οποίο περιλαμβάνει και τις παιδαγωγικές σχολές. Το ίδιο μηχανογραφικό θα συμπληρώσουν και όσοι έδωσαν με το νέο σύστημα το 2016 και θέλουν να κάνουν με το 10% (4%) το 2018.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εντάξει δίκιο έχεις όντως... Σε ευχαριστώ παρα παρα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει δίκιο έχεις όντως... Σε ευχαριστώ παρα παρα πολύ

Παρακαλώ. Εξάλλου το ίδιο έγινε και με τα τμήματα που εντάχθηκαν στο μηχανογραφικό του 2017 και τα δήλωσαν κανονικά και όσοι είχαν δώσει το 2016 με το νέο σύστημα και έκαναν για το 10%.https://www.newsbomb.gr/ellada/paide...-se-aei-tei-oles-oi-allages-sto-mixanografiko Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Legend

Νεοφερμένος

Ο Legend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω η απορια που εχω ειναι η εξης(μιας και σκεφτομαι και εγω το 10% για φετος): Εστω οτι δηλωνω 10% και τελικα μπαινω σε μια σχολη. Αν τυχον αλλαξω γνωμη και δεν θελω να μπω σε αυτη αλλα να παραμεινω στην παλια μου σχολη, υπαρχει καποιο θεμα?Μπορω κανονικα ή αναγκαστικα θα πρεπει να συνεχισω στο καινουργιο απο το 10%?

Υ.Γ. μην με παρεξηγεισετε αν ειναι αυτονοητο αυτο που ρωταω :ν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top