Ιατρική vs Φαρμακευτική

Τι σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξυπνάτε; Σοβαρά τώρα;

Η κοπέλα μπήκε εδώ για να αναζητήσει γνώμες και γνώμες πήρε. Εγώ κοίταξα να παρουσιάσω τα συν και τα πλην της κάθε επιλογής μπας και ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα στο μυαλό της και μπορέσει να αποφασίσει. Καλώς ή κακώς δεν είναι 18 χρονών και έτσι πρέπει να σκεφτεί τι είναι σημαντικό γι'αυτήν και τι όχι. Οικογένεια;; Άμεση αποκατάσταση; Ανεξαρτησία; Όνειρο; Η φαρμακευτική είναι πολύ καλή σχολή, αλλά άμα δεν έχεις έτοιμο φαρμακείο θα πρέπει να τρέχεις σε κανένα χωριό. Παρ'όλα αυτά, άπαξ και ανοίξεις δικό σου φαρμακείο, κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις μια ήρεμη και άνετη ζωή. Απ'την άλλη, αν θέλεις να ακολουθήσεις το όνειρό σου και να γίνεις γιατρός, θα πρέπει να δουλέψεις πολύ σκληρά και ούσα ειδικευόμενη να χτυπάς 80αρια ώρες την εβδομάδα με εφημερίες και ό,τι άλλο συνεπάγεται. Είναι διατεθειμμένη να το κάνει αυτό η κοπέλα; Ας πάει. Αλλιώς, ας πάει στη φαρμακευτική που επίσης είπε ότι της αρέσει. Δε νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο και ούτε είπα: «Πήγαινε φαρμακευτική!»

edit: Ναι, πραγματικά! Αυτό που λέει ο hacker.
Τα φαρμακεία τα επόμενα χρόνια τείνουν να γίνουν ασύμφορη επιχείρηση. Επομένως για κάποιον που δεν έχει φαρμακείο να κληρονομήσει το θεωρώ ασύμφορη επένδυση. Η κοπέλα το πιθανότερο είναι να μην έχει δικό της φαρμακείο.

Ιατρός είναι το όνειρο της. Να βλέπεις ασθενείς. Δεν θέλει να μπλέξει βιοχημείες και φαρμακολογίες για να καταλήξει άνεργη. Έχει την αίσθηση ότι η φαρμακευτική είναι ευκολότερη σχολή από την ιατρική και αυτό είναι λάθος.

Επίσης hacker και PolGR1509 σταματήστε να της συμπεριφέρεστε σαν να είναι 18 χρονών. Ξέρει ότι για να σπουδάσει ιατρική πρέπει να αφιερώσει της ζωής της.

Αν υπάρχει μια σχολή που αξίζει να σπουδάσεις στα 29 σου αυτή δεν είναι άλλη από την Ιατρική.

Εγώ την συμβουλεύω να μην μπλέξει με κατακτήριες κ.λπ. και να πάει Βουλγαρία/Σλοβακία που έχει φτηνά δίδακτρα. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια χώρα που μπορεί να δίνει την ευκαιρία να σπουδάσεις τζάμπα αλλά την κυριαρχεί ο κρατισμός. Με άλλα λόγια οι θέσεις που προσφέρονται στις κατακτήριες στην Αθήνα/Θεσσαλονίκης είναι ήδη πιασμένες και οι εξετάσεις είναι για τα μάτια του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
akikos, DarthFederer, PolGR1509, nPb, hack3r, Αγγελος Κοκ, σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκρισή σας!
Δεν υπάρχει κάποιο φαρμακείο έτοιμο να με υποδεχθεί. Ενώ θα μου άρεσε, δεν ξέρω αν θα ήθελα αποκλειστικά να είχα δικό μου φαρμακείο ή να ασχοληθώ με την έρευνα ή την παρασκευή φαρμάκων. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στην Ελλάδα βέβαια.
Ναι, πιστεύω πως η Φαρμακευτική είναι πιο εύκολη από την Ιατρική, από πλευράς απαιτήσεων χρόνου. Σαφώς και θα έχει διάβασμα και χρονική διάρκεια μεγαλύτερη από τα 4 έτη που έχουν άλλες σχολές. Αλλά πιστεύω πως δεν συγκρίνεται με την Ιατρική. Εκεί χρειάζεται διάβασμα από το πρωί ως το βράδυ, συνεχή παρουσία στις παραδόσεις και στην ειδικότητα ατέλειωτες ώρες εφημεριών κλπ.
Η ιατρική είναι όνειρο και όχι λόγω προσωπικής φιλοδοξίας, αλλά λόγω ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που τρέφω για την συγκεκριμένη επιστήμη, αλλά και αγάπης προς τον συνάνθρωπο και ειλικρινούς διάθεσης για προσφορά.
Καταλαβαίνω ότι τα χρόνια έχουν περάσει, ότι τα έτη σπουδών είναι πολλά και οι απαιτήσεις τεράστιες, καθώς και ότι η προσωπική ζωή μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Τα έχω όλα αυτά υπ'όψιν μου, γι' αυτό και είμαι σκεπτική.
Δεν μπορώ να πω ότι ξεμπέρδεψα τις σκέψεις στο μυαλό μου, αλλά πήρα μερικές γνώμες και αυτό είναι σημαντικό! Ευχαριστώ και πάλι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ψέματα σου έχουν πει για την ιατρική. Πιο εύκολη από τη φαρμακευτική είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ψέματα σου έχουν πει για την ιατρική. Πιο εύκολη από τη φαρμακευτική είναι...

και εσύ που έχεις κάνει και τα δύο ξέρεις :P
η δυσκολία είναι υποκειμενική στα πάντα. αν σαρέσει κάτι, δεν είναι δύκσολο. έχω δει άτομο να λύνει μαθηματικά στις διακοπές του καλοκαιριού επειδή του άρεσαν, την ώρα που ο μισός πλανήτης μισεί τα μαθηματικά και τα θεωρεί δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ψέματα σου έχουν πει για την ιατρική. Πιο εύκολη από τη φαρμακευτική είναι...
Για πες μου περισσότερα, σε παρακαλώ, θα ήθελα να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
και εσύ που έχεις κάνει και τα δύο ξέρεις :P
η δυσκολία είναι υποκειμενική στα πάντα. αν σαρέσει κάτι, δεν είναι δύκσολο. έχω δει άτομο να λύνει μαθηματικά στις διακοπές του καλοκαιριού επειδή του άρεσαν, την ώρα που ο μισός πλανήτης μισεί τα μαθηματικά και τα θεωρεί δύσκολα.
εδώ έχεις ένα δίκιο. Θα το επαναδιατυπώσω. Για το περισσότερο κόσμο, που έχει γράψει και τόσο καλά συνεπώς "το έχει" με το διάβασμα όσων αφορά τον όγκο της πληροφορίας, η ιατρική είναι πιο εύκολη σε σχέση με τη φαρμακευτική. Πολύ λιγότερο βασισμένη στις θετικές επιστήμες, δεν έχει απαιτητική χημεία όπως η φαρμακευτική. Βασίζεται στο συστηματικό διάβασμα και στην απομνημόνευση. Η οποία φαρμακευτική είναι στην ουσία μια 5ετής σχολή στριμωγμένη σε 4 χρόνια, επειδή οι φωστήρες μετέτρεψαν το 5ο έτος σε έτος πρακτικής σε νοσοκομεία και φαρμακεία (μπούρδες). Έτσι δημιουργούνται κάτι τρελά εξάμηνα και τρέχουν και δε φτάνουν οι φοιτητές. Εξαρτάται βέβαια και σε ποια πόλη θα σπουδάσεις, κάθε σχολή διαφέρει λίγο σε δυσκολία. Μπορεί να μην έχω σπουδάσει σε αυτές τις σχολές αλλά εχω πολλούς φίλους εκεί και θεωρώ αυτά που έχω ακούσει και απ' τις δυο πλευρές αξιόπιστα.
Για πες μου περισσότερα, σε παρακαλώ, θα ήθελα να μάθω.
Νομίζω σε κάλυψα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
και τα δυο χαλια ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η ιατρική είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή. Ο ένας χρόνος παραπάνω σπουδών δε λέει και πολλά και οι ειδικευόμενοι παίρνουν αρκετά λεφτά για να ζούνε άνετα. Επιπλέον από την ιατρική, με ή χωιίς ειδικότητα, έχεις την επιλογή να ασχοληθείς με έρευνα ακόμα κ πάνω στη παρασκευή φαρμάκων. Από τη φαρμακευτική, γιατρός δε γίνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Η ιατρική είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή. Ο ένας χρόνος παραπάνω σπουδών δε λέει και πολλά και οι ειδικευόμενοι παίρνουν αρκετά λεφτά για να ζούνε άνετα. Επιπλέον από την ιατρική, με ή χωιίς ειδικότητα, έχεις την επιλογή να ασχοληθείς με έρευνα ακόμα κ πάνω στη παρασκευή φαρμάκων. Από τη φαρμακευτική, γιατρός δε γίνεσαι.

ενώ από γιατρός γίνεσαι και φαρμακοποιός, και βιολόγος και ότι θες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένη και ξέρεις τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για την ιατρική, αλλά εξακολουθείς να το θες με το ίδιο πάθος, δεν καταλαβαίνω πού προβληματίζεσαι. Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο τι πρέπει να επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εδώ έχεις ένα δίκιο. Θα το επαναδιατυπώσω. Για το περισσότερο κόσμο, που έχει γράψει και τόσο καλά συνεπώς "το έχει" με το διάβασμα όσων αφορά τον όγκο της πληροφορίας, η ιατρική είναι πιο εύκολη σε σχέση με τη φαρμακευτική. Πολύ λιγότερο βασισμένη στις θετικές επιστήμες, δεν έχει απαιτητική χημεία όπως η φαρμακευτική. Βασίζεται στο συστηματικό διάβασμα και στην απομνημόνευση. Η οποία φαρμακευτική είναι στην ουσία μια 5ετής σχολή στριμωγμένη σε 4 χρόνια, επειδή οι φωστήρες μετέτρεψαν το 5ο έτος σε έτος πρακτικής σε νοσοκομεία και φαρμακεία (μπούρδες). Έτσι δημιουργούνται κάτι τρελά εξάμηνα και τρέχουν και δε φτάνουν οι φοιτητές. Εξαρτάται βέβαια και σε ποια πόλη θα σπουδάσεις, κάθε σχολή διαφέρει λίγο σε δυσκολία. Μπορεί να μην έχω σπουδάσει σε αυτές τις σχολές αλλά εχω πολλούς φίλους εκεί και θεωρώ αυτά που έχω ακούσει και απ' τις δυο πλευρές αξιόπιστα.
Νομίζω σε κάλυψα παραπάνω.
Δεν μπορούμε να πούμε όμως ότι και η Ιατρική δεν βασίζεται σε φυσική και χημεία. Αφού για τις κατατακτήριες αυτά είναι τα δύο εκ των εξεταζόμενων μαθημάτων. Για Αθήνα ενδιαφέρομαι, ούτως ή άλλως.
Ευχαριστώ που μου είπες την γνώμη σου! :)

Η ιατρική είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή. Ο ένας χρόνος παραπάνω σπουδών δε λέει και πολλά και οι ειδικευόμενοι παίρνουν αρκετά λεφτά για να ζούνε άνετα. Επιπλέον από την ιατρική, με ή χωιίς ειδικότητα, έχεις την επιλογή να ασχοληθείς με έρευνα ακόμα κ πάνω στη παρασκευή φαρμάκων. Από τη φαρμακευτική, γιατρός δε γίνεσαι.
Πιο πολύ με απασχολεί η δυσκολία των μαθημάτων και οι απαιτήσεις της σχολής ως προς τον χρόνο καθ' όλη την διάρκεια των εξαμήνων. Ευχαριστώ για την απάντηση! :)


Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένη και ξέρεις τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για την ιατρική, αλλά εξακολουθείς να το θες με το ίδιο πάθος, δεν καταλαβαίνω πού προβληματίζεσαι. Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο τι πρέπει να επιλέξεις.
Φυσικά και ξέρω πώς έχει η κατάσταση, αλλά όπως είπα και παραπάνω είμαι ακόμη μπερδεμένη. Το θέλω, αλλά δεν γνωρίζω αν θα μπορέσει να εφαρμοστεί στην πράξη, δηλαδή αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω χρονικά σε όσα απαιτούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα του φορουμ!
Λοιπόν, παρακολουθώ το φορουμ συχνά, όμως ο λόγος που έκανα εγγραφή ήταν το δίλημμα στο οποίο βρίσκομαι. Σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες και μάλιστα από μία εντελώς άσχετη σχολή. Το όνειρό μου από πάντα ήταν η Ιατρική(το πιο κρυφό και τρελό!). Ήθελα να κάνω μια προσπάθεια. Όμως σκεφτόμουν ότι λόγω ηλικίας και αντοχών, ίσως θα πρέπει να χαμηλώσω λίγο τον πήχη και να κοιτάξω για κάτι παραπλήσιο που να με ενδιαφέρει εξίσου. Και με ενδιαφέρει πολύ και η Φαρμακευτική, ομολογώ! Το θέμα είναι, μπορείς να κάνεις αρχή στα 30; Και μάλιστα μια τέτοια αρχή!
Επίσης από άποψη μαθημάτων, απαιτήσεων που υπάρχουν στην μελέτη, στα ωράρια των εργαστηρίων και για τις δύο σχολές, αν υπάρχουν φοιτητές ή πτυχιούχοι των σχολών αυτών, θα ήμουν ευγνώμων αν με ενημέρωναν. Πληροφοριακά να πω ότι με ενδιαφέρουν τα τμήματα της Αθήνας και μόνο.
Να είστε καλά! Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Δεν ξέρω για την Αθήνα, αλλά μεγάλες διαφορές δεν θα έχει. Στην Ιατρική τα προκλινικά μαθήματα θα παλευτούν με τα εργαστήρια αν καταφέρεις να τα βάζεις μαζεμένα κάποιες μέρες. Βέβαια αν είσαι από άσχετη σχολή το ιδανικό θα ήταν να πατάς και στις παραδόσεις για να μην πελαγώνεις στο διάβασμά σου. Οι κλινικές απαιτούν full-time αφοσίωση. Αυτά στα λέω γιατί λογικά για να είσαι 29 χρονών κάπου θα δουλεύεις έστω και part-time ή θα θέλεις τουλάχιστον, για τα επόμενα 6 χρόνια. Με την Ιατρική αυτό δεν συνδυάζεται, με την Φαρμακευτική δεν ξέρω. Για την ηλικία ούτε καν το σκέφτηκα να το σχολιάσω, αν το θες και έχεις μεράκι, και 60 χρονών δίνεις κατατακτήριες και τα πας μια χαρά. Οι αντοχές είναι προσωπικά θέμα του καθενός. Τα ζητήματα είναι πιο πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι ειδικότητα θα ήθελες να ακολουθήσετε εφόσον επιλέξεις ιατρική ; Η ιατρική πέρα από τα πολλά προτέρηματα που έχει έχει και διαφορά αρνητικά που λίγοι αποδέχονται με αποτέλεσμα μα ασκούν το επάγγελμα με λάθος τρόπο. Τώρα όσο αφορά την φαρμακευτική να πας μόνο αν σου αρέσει η επιχείρηση και μα ανοίξεις δικό σου φαρμακείο και όχι νε σκοπό να δουλεύεις σε κάποιου άλλου που ίσως είναι και απατεώνας . Για έρευνα μπορείς να ασχοληθείς κρι από ιατρική.

Πάντως ιατρική και φαρμακευτική πολύ μικρή σχέση έχουν μεταξύ τότε όποτε πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την Αθήνα, αλλά μεγάλες διαφορές δεν θα έχει. Στην Ιατρική τα προκλινικά μαθήματα θα παλευτούν με τα εργαστήρια αν καταφέρεις να τα βάζεις μαζεμένα κάποιες μέρες. Βέβαια αν είσαι από άσχετη σχολή το ιδανικό θα ήταν να πατάς και στις παραδόσεις για να μην πελαγώνεις στο διάβασμά σου. Οι κλινικές απαιτούν full-time αφοσίωση. Αυτά στα λέω γιατί λογικά για να είσαι 29 χρονών κάπου θα δουλεύεις έστω και part-time ή θα θέλεις τουλάχιστον, για τα επόμενα 6 χρόνια. Με την Ιατρική αυτό δεν συνδυάζεται, με την Φαρμακευτική δεν ξέρω. Για την ηλικία ούτε καν το σκέφτηκα να το σχολιάσω, αν το θες και έχεις μεράκι, και 60 χρονών δίνεις κατατακτήριες και τα πας μια χαρά. Οι αντοχές είναι προσωπικά θέμα του καθενός. Τα ζητήματα είναι πιο πρακτικά.
Ευχαριστώ που μου απάντησες! :) Χαίρομαι που διαβάζω την απάντηση φοιτήτριας της συγκεκριμένης σχολής, που γνωρίζει εκ των έσω πώς έχει η κατάσταση! Όντως και εμένα αυτό με απασχολεί. Αν είναι εφικτός ο συνδυασμός σχολή-δουλειά. Full-time αφοσίωση, πόσες ώρες την ημέρα εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τι ειδικότητα θα ήθελες να ακολουθήσετε εφόσον επιλέξεις ιατρική ; Η ιατρική πέρα από τα πολλά προτέρηματα που έχει έχει και διαφορά αρνητικά που λίγοι αποδέχονται με αποτέλεσμα μα ασκούν το επάγγελμα με λάθος τρόπο. Τώρα όσο αφορά την φαρμακευτική να πας μόνο αν σου αρέσει η επιχείρηση και μα ανοίξεις δικό σου φαρμακείο και όχι νε σκοπό να δουλεύεις σε κάποιου άλλου που ίσως είναι και απατεώνας . Για έρευνα μπορείς να ασχοληθείς κρι από ιατρική.

Πάντως ιατρική και φαρμακευτική πολύ μικρή σχέση έχουν μεταξύ τότε όποτε πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα 2.
Δεν έχω σκεφτεί ακόμη σοβαρά την ειδικότητα, αν και στην παιδιατρική έχω μια αδυναμία. Θα μπορούσες να μου πεις τα αρνητικά που έχει η ιατρική και στα οποία αναφέρεσαι;
Ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ που μου απάντησες! :) Χαίρομαι που διαβάζω την απάντηση φοιτήτριας της συγκεκριμένης σχολής, που γνωρίζει εκ των έσω πώς έχει η κατάσταση! Όντως και εμένα αυτό με απασχολεί. Αν είναι εφικτός ο συνδυασμός σχολή-δουλειά. Full-time αφοσίωση, πόσες ώρες την ημέρα εννοείς;

Εννοώ ότι τα πρωινά σου μέχρι και τις 1-2 θα είναι στις κλινικές, κάποιες μέρες την εβδομάδα θα βάλεις επιλεγόμενα λογικά μεσημεριανές/απογευματινές ώρες, ε και στις υπόλοιπες ώρες, έστω κάποιες φορές/βδομάδα θα πρέπει να χωρέσεις και το διάβασμα. Εγώ μέσα σε όλα αυτά αν έπρεπε να χώσω έστω και part-time εργασία πιστεύω θα κλάταρα στο 2ο -κλινικό- εξάμηνο. Και δεν κουράζομαι εύκολα, γενικά. Δεν είναι μόνο ότι δεν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου, δεν έχεις χρόνο γενικά. Και υποθέτω θα δουλεύεις, δεν θα τα παρατήσεις όλα για 6 χρόνια για να βγάλεις την σχολή...Εκτός και αν πάρεις πραγματικά τον χρόνο σου και τελειώσεις σε 8-9 χρόνια και δεν παρακολουθείς σε κάθε εξάμηνο όλες τις κλινικές, για να τα απλώσεις, και να είσαι και πιο χαλαρή από όλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια, στη Ιατρική υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αρκετοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εννοώ ότι τα πρωινά σου μέχρι και τις 1-2 θα είναι στις κλινικές, κάποιες μέρες την εβδομάδα θα βάλεις επιλεγόμενα λογικά μεσημεριανές/απογευματινές ώρες, ε και στις υπόλοιπες ώρες, έστω κάποιες φορές/βδομάδα θα πρέπει να χωρέσεις και το διάβασμα. Εγώ μέσα σε όλα αυτά αν έπρεπε να χώσω έστω και part-time εργασία πιστεύω θα κλάταρα στο 2ο -κλινικό- εξάμηνο. Και δεν κουράζομαι εύκολα, γενικά. Δεν είναι μόνο ότι δεν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου, δεν έχεις χρόνο γενικά. Και υποθέτω θα δουλεύεις, δεν θα τα παρατήσεις όλα για 6 χρόνια για να βγάλεις την σχολή...Εκτός και αν πάρεις πραγματικά τον χρόνο σου και τελειώσεις σε 8-9 χρόνια και δεν παρακολουθείς σε κάθε εξάμηνο όλες τις κλινικές, για να τα απλώσεις, και να είσαι και πιο χαλαρή από όλες τις απόψεις.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει η δυνατότητα να μην παρακολουθεί κανείς όλες τις κλινικές σε κάθε εξάμηνο. Νόμιζα πως είναι υποχρεωτικό να τηρείται το πρόγραμμα. Θα το σκεφτώ σοβαρά και σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου! Η αλήθεια είναι πως όσο περνά ο καιρός, όλο και περισσότερο κλίνω προς τα εκεί. Οτιδήποτε άλλο είναι για μένα ημίμετρο, αλλά φυσικά παίζει σημαντικό ρόλο και ο ρεαλισμός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top