Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

voulakalogeraki

Νεοφερμένος

Η voulakalogeraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα σας
Ειμαι φοιτητρια του τμηματος ΦΠΨ Ιωαννινων. Φετος με το 10% περασα στο ΦΠΨ Αθηνας. Στην διαρκεια του ενος ετους στα Γιαννενα περασα και τα 16 μαθηματα του πρωτου ετους με μ.ο .7,6 . Επειδη ακομα δεν εχω καταφερει να μιλησω με την γραμματεια του ΕΚΠΑ θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος τα εξης: Θα μου αναγνωρισουν καποια μαθηματα ? Αν οχι αξιζει να χασω μια ολοκληρη χρονια με τοσα μαθηματα¨? Θα εχει μεγαλυτερη ισχυ το πτυχιο του ΕΚΠΑ απο των Ιωαννινων ? Διαφερει το τμημα σαν ποιοτητα μαθηματων η καθηγητων αναμεσα ΕΚΠΑ και Ιωαννινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλημερα σας
Ειμαι φοιτητρια του τμηματος ΦΠΨ Ιωαννινων. Φετος με το 10% περασα στο ΦΠΨ Αθηνας. Στην διαρκεια του ενος ετους στα Γιαννενα περασα και τα 16 μαθηματα του πρωτου ετους με μ.ο .7,6 . Επειδη ακομα δεν εχω καταφερει να μιλησω με την γραμματεια του ΕΚΠΑ θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος τα εξης: Θα μου αναγνωρισουν καποια μαθηματα ? Αν οχι αξιζει να χασω μια ολοκληρη χρονια με τοσα μαθηματα¨? Θα εχει μεγαλυτερη ισχυ το πτυχιο του ΕΚΠΑ απο των Ιωαννινων ? Διαφερει το τμημα σαν ποιοτητα μαθηματων η καθηγητων αναμεσα ΕΚΠΑ και Ιωαννινα?

Μαθήματα αναγνωρίζονται με βάση τη νομοθεσία μόνο σε μετεγγραφόμενους φοιτητές και σε κατατασσόμενους φοιτητές οι οποίοι είναι ήδη πτυχιούχοι. Από εκεί και πέρα είναι στην αρμοδιότητα του εκάστοτε τμήματος να αναγνωρίσει μαθήματα σε φοιτητές οι οποίοι:
είτε έχουν περάσει κάποια μαθήματα από την προηγούμενη σχολή τους χωρίς όμως να έχουν πάρει πτυχίο και έχουν εγγραφεί σε άλλη σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις (είτε με το 90% είτε με το 10%).
Δηλαδή ολα κρινονται στη γραμματεια φπψ του εκπα.Γενικα θα σου αναγνωριστουν μονο τα ιδια μαθηματα.Ας πουμε εμας το φιλολογικο αθηνας με το φιλολογικο θεσσαλονικης εχουν αρκετες διαφορες στα μαθηματα.Γενικα νομιζω οτι δεν πολυαξιζει να το κανεις εκτος και αν εχεις σπιτι στην Αθήνα και δεν πληρωνεις νοικι.Κατα τα αλα περι κυρους κτλ δεν τα συμμεριζομαι.Οκ μετραει στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο απο οτι ξερω αλλα αν εχεις εναν καλο βαθμο (που ηδη εχεις ) εισαι οκ.Και εξαλλου τα γιαννενα στη φιλολογια τουλαχιστο εχουν πολυ καλο ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulakalogeraki

Νεοφερμένος

Η voulakalogeraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω πολυ για την ενημερωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary Flabi

Νεοφερμένος

Η Mary Flabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.... Σπουδάζω στην φιλοσοφία της Πάτρας και οφείλω να ομολογήσω ότι η σχολή είναι υπέροχηη.....Καταρχάς θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να πάρω και μαθήματα από φιλολογία για να εμπλουτισω τις σπουδές μου......επισης θα ήθελα όταν τελειώσω τη φιλοσοφία να πάω και στη φιλολογία της Πάτρας γίνεται άσχετα αν δεν έχω αρκετά μόρια από τις πανελλαδικες ή να προτιμήσω την φιλολογία Καλαμάτας που τα μόρια μου φτάνουν:):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.... Σπουδάζω στην φιλοσοφία της Πάτρας και οφείλω να ομολογήσω ότι η σχολή είναι υπέροχηη.....Καταρχάς θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να πάρω και μαθήματα από φιλολογία για να εμπλουτισω τις σπουδές μου......επισης θα ήθελα όταν τελειώσω τη φιλοσοφία να πάω και στη φιλολογία της Πάτρας γίνεται άσχετα αν δεν έχω αρκετά μόρια από τις πανελλαδικες ή να προτιμήσω την φιλολογία Καλαμάτας που τα μόρια μου φτάνουν:):redface:

Τα μορια σου δεν θα ισχυουν σε 4 χρονια που θα τλειωσεις τη σχολη.Ο μονος δρομος ειναι ή κατατακτηριες ή πανελληνιες για αλλο τμημα.
Ακομα δεν υπαρχει κανενας λογος να μεταπηδησεις σε σχολη που εχετε ακριβως τα ιδια δικαιωματα .
Τελος το λογιγκο ειναι αφου οι αποφοιτοι της φιλολοσφιας εντασσονται στον κλαδο των φιλολογων να εχετε καποια μαθημαα επιλογης απο το φιλολογικο.Αυτο θα το δεις στον οδηγο σπουδων σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary Flabi

Νεοφερμένος

Η Mary Flabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως από ο,τι ξέρω στη φιλοσοφία δεν υστερεις εάν θες να διδάξεις αρχαία ή λατινικά με την προϋπόθεση να διαβάζεις στη σχολή να το ψάξεις γενικοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τα αρχαια πλεον διδασκονται απο μεταφραση στο γυμνασιο και δεν εξεταζονται στο τελος.Αρα μενει το λυκειο το οποιο θα γινει διετες και θα τα διδασκονται οσοι θελουν ανθρωπιστικες σχολες.Τα λατινικα επισης μονο στην τριτη λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μεσολόγγι 7

Νεοφερμένος

Ο Μεσολόγγι 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά σπουδάζω Φιλολογία Καλαμάτας και αν κάποιος θέλει να γίνει Φιλόλογος εννοείται να διαλέξει ένα απ τα 7 αμιγώς φιλολογικά τμήματα. Δηλαδή ή Φιλολογία Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πάτρας, Ιωαννίνων, Ρεθύμνου, Καλαμάτας ή το Ελληνικής Φιλολογίας της Κομοτηνής. Τα θεωρώ όλα αξιόλογα τμήματα. Το ΦΠΨ έχει άλλο αντικείμενο και είναι πιο δύσκολο να διδάξει με επιτυχία ο απόφοιτος του τμήματος Αρχαία, Λογοτεχνία, Ιστορία και ειδικά Λατινικά. Όπως και για μένα μόλις (και αν!) πάρω πτυχίο θα είναι δυσκολότερο να διδάξω Ιστορία καθώς τουλάχιστον στην Καλαμάτα που γνωρίζω εγώ, διδάσκονται 3 μαθήματα Ιστοριάς απ τα 48 υποχρεωτικά.! Πάντως όλα τα τμήματα της λεγόμενης Φιλοσοφικής σχολής είναι αξιόλογα. Ας μην διαφωνούμε μεταξύ μας την στιγμή που στα σχολεία υπάρχουν ακόμη και <<φιλόλογοι>> που θεώρουν λαθεμένα ευκολότερη την θεωριτική κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Παντως το φπψ αθηνας εχει 2χιλ παραπανω μορια απο τη φιλολογια καλαματας.Λιγη εγκρατια και σοβαροτητα να εχουμε δηλαδη γιατι θα μας βγουν και καλυτεροι οι φελολογοι του 12 και 13 στις πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Παντως το φπψ αθηνας εχει 2χιλ παραπανω μορια απο τη φιλολογια καλαματας.Λιγη εγκρατια και σοβαροτητα να εχουμε δηλαδη γιατι θα μας βγουν και καλυτεροι οι φελολογοι του 12 και 13 στις πανελλαδικες.
Παντως αμα εισαι εσυ φιλολογος να μου τρυπησεις τη μυτη!!!Και ποσο πετυχημενος εισαι φαινεται απο το ποσες δουλειες εχεις,αφου ολη την ωρα εισαι σε φορουμ που γραφουν μαθητες και νεοι φοιτητες!!!Εισαι τοσο μεγας φιλολογος που ολοι σκιζονται να σε προσλαβουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αλλος ενας αποτυχημενος που περασε αε φελολογια της κακιας ωρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αλλος ενας αποτυχημενος που περασε αε φελολογια της κακιας ωρας;
Μεγα φιλόλογε το "φιλολογία " γράφεται με "ι" και όχι με "ε"....:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στις πανελληνιες και στην εκθεση ομως δεν περασες την βαση μουαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Στις πανελληνιες και στην εκθεση ομως δεν περασες την βαση μουαχαχαχαχ
OK τέλος!!Με έχεις νικήσει κατά κράτος. Είσαι ανίκητος....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ευχαριστω ηταν ευκολακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Kirdou, γιατί είσαι τόσο εριστικός; Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνει ο καθένας με τη ζωή του, είτε πέρασε σε "ουάου" σχολή είτε σε σχολή "της κακιάς της ώρας" (εισαγωγικά γιατί αυτούς τους χαρακτηρισμούς τους θεωρώ γελοίους). Πολλοί από περιφερειακά τμήματα (όχι μόνο φιλόλογοι, και απόφοιτοι άλλων επιστημών που θεωρούνται της "κακιάς ώρας" τα περιφερειακά τμήματα) κατόρθωσαν κι έκαναν πράγματα στη ζωή τους και είχαν επαγγελματική αποκατάσταση ή παράγουν αξιόλογη έρευνα σε τοπ πανεπιστήμια του εξωτερικού. Η γνώμη σου, που με τόσο αισχρό τρόπο λες σ'ένα φόρουμ (παράδειγμα το "φελολογία") δεν πρόκειται να μετρήσει στο ελάχιστο στο τι θα κάνει ο καθένας στη ζωή του, στην αξιολόγηση του κάθε τμήματος ή στην κοινή γνώμη. Επίσης, τα μόρια είναι σχετικά με τη ζήτηση - προφανώς και οι περιφέρειες έχουν σχολές με χαμηλότερη βάση, σε εποχή οικονομικής κρίσης ζούμε, αν παιδιά που μεγάλωσαν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη μπορούν να σπουδάσουν εκεί, προφανώς και θα το κάνουν. Από κει και πέρα, αν εσύ θέλεις, πάρε για τα παιδιά σου φιλόλογο που χει τελειώσει το ΕΚΠΑ και με άριστα και άσε εμάς που τελειώσαμε τα φιλολογικά τμήματα "της κακιάς ώρας" στην ησυχία μας.



ΥΓ: Σχετικά με την ερώτηση του thread, ναι, θεωρώ ότι στη δευτεροβάθμια μπορούν να διδάξουν με επιτυχία τα φιλολογικά οι απόφοιτοι και των τριών τμημάτων της Φιλοσοφικής (Φιλολογία, Ιστορικό, ΦΠΨ). Και ο κάθε υποψήφιος να επιλέγει το τμήμα που τον ενδιαφέρει παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top