Ψηφιακών Συστημάτων ΠΑΠΕΙ vs Πληροφορική ΠΑΠΕΙ

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας !!
Ειμαι καινουρια στο site και βασικα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις κατι για το τμημα ψηφιακων συστηματων . Ηθελα να περασω στο τμημα πληροφορικης αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα και μου ειπανε πως το συγκεκριμενο τμημα ειναι καλη εναλλακτικη λυση . Εχω διαβασει ομως πολλα σχολια τα οποια τονιζουν οτι ασχολειται περισσοτερο με το να βγαλει καθηγητες και οχι τοσο προγραμματιστες. Προσωπικα θα ηθελα να ασχοληθω με τον προγραμματισμο και δε με απασχολει τοσο να μπω στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση . Επισης οταν τελειωνει καποιος τη συγκεκριμενη σχολη τι ιδιοτητα εχει? Γιατι ενω διαβαζα για το τμημα πληροφορικης πως βγαζει προγραμματιστες-αναλυτες για το τμημα ψηφιακων συστηματων τα πραγματα μου φαινοντουσαν λιγο μπερδεμενα...

Οποιος μπορει θα ηθελα να με κατατοπισει λιγοο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και στο site της σχολής αναφέρει ότι ανήκει στις καθηγητικές σχολές
Το Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος έχει σχεδιαστεί για να προετοιμάζει επιστήμονες ικανούς να αντιμετωπίζουν με επιτυχία σύνθετα προβλήματα σχεδίασης, ανάπτυξης και εφαρμογής συστημάτων της σύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας. Απόφοιτοι του Τμήματος έχουν ήδη στελεχώσει εταιρείες πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, καθώς και εκπαιδευτικούς οργανισμούς. Επίσης, πολλοί από τους αποφοίτους του Τμήματός μας ακολουθούν την οδό της έρευνας τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Οι απόφοιτοι του Τμήματός μας έχουν πλήρως κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα που ορίζονται από το Επαγγελματική Κατοχύρωση των Διπλωματούχων Μηχανικών και των Πτυχιούχων Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης στα αντικείμενα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Π.Δ. 44/2009, ΦΕΚ 58/8-4-2009) «Επαγγελματική Κατοχύρωση των Διπλωματούχων Μηχανικών και των Πτυχιούχων Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης στα αντικείμενα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών«.
Επιπλέον, οι απόφοιτοι του Τμήματός μας έχουν πλήρως κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα αναφορικά με την απασχόλησή τους στο Δημόσιο Τομέα. Συγκεκριμένα το Πτυχίο του Τμήματος συμπεριλαμβάνεται:

Επιπλέον, το Τμήμα ανήκει στις καθηγητικές σχολές σύμφωνα με το ΦΕΚ 156/Aʼ/4-9-2009, Άρθρο 39, το οποίο ορίζει ότι οι απόφοιτοι του Τμήματος διορίζονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, χωρίς την απαίτηση πρόσθετου πτυχίου ή πιστοποιητικού παιδαγωγικής κατάρτισης, σε θέσεις εκπαιδευτικών του κλάδου ΠΕ 19 Πληροφορικής.
Ίσως με κάποιο μεταπτυχιακό να μπορείς να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω πολυ ! Το εχω διαβασει το συγκεκριμενο κειμενο , αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι παιζει και με τις κατευθυνσεις γιατι στο δευτερο ετος διαλεγεις αναμεσα σε 2 κατευθυνσεις .. τωρα δεν ξερω εχω μπερδευτει αρκετα μπορω να πω .. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpampis007

Νεοφερμένος

Ο mpampis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αύριο το αργότερο καταθέτω το μηχανογραφικό μου και έχω κολλήσει στο ποιά σχολή να δηλώσω πρώτη από τις δύο. Των ψηφιακών συστημάτων έχει την φήμη της καθηγητικής σχολής ενώ το τει έχει πολύ καλή φήμη σαν σχολή προγραμματισμού. Η απορία μου είναι: Των ψηφιακών συστημάτων βγάζει προγραμματιστές; Ποιά από τις δυο σχολές είναι πιο ευρεία/ έχει καλύτερα μεταπτυχιακά/ έχει μεγαλύτερη απορροφησιμότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μετα απο μια αναζητηση στο φορουμ ομολογω πως δεν εχω κατατοπιστει ακομα για αυτες τις δυο σχολες...εχω λοιπον καποιες αποριες.
1)Με μια ματια στο τμημα ψηφιακων συστηματων στη σελιδα του,βλεπω πως εχει πολυ πληροφορικη και συστηματα,και πως ειναι "καθηγητικη σχολη"με την εννοια οτι γινεσαι πι ευκολα καθηγητης απο αυτη...αν ομως οντως ειναι πληροφορικη,τοτε ποιος ο λογος που δημιουργηθηκε?Δεν αρκουσε η πληροφορικη ΠΑΠΕΙ?Μαθαινεις αρκετο προγραμματισμο εκει? (τουλαχιστον τα βασικα,ξερω οτι πρεπει να ψαχνεσαι μονο σου,απλα σα μια βαση)
2)Αν καποιος σπουδαζει εκει μπορει να μου πει το επιπεδο των καθηγητων,εργασιων,εργαστηριων κτλ?Σκοπευω να ασχοληθω πολυ με τη σχολη μου διοτι ειχα ονειρο απο μικρος να μπω σε σχολη πληροφορικης...
3)Το τμημα πληροφορικης του παπει αληθευει οτι εχει παλιο προγραμμα σπουδων?Το προγραμμα των ψηφιακων συστηματων το βλεπω υπερσυγχρονο και πληρες!Ποιες ειναι γενικα οι γνωμες που ακουγονται για την πληροφορικη ΠΑΠΕΙ?

Να σημειωσω οτι θελω να ασχοληθω με προγραμματισμο,κυριως σε ιντερνετ και συστηματα.Δεν με ενδιαφερει τοσο η θεωρητικη πληροφορικη,οι αλγοριθμοι..Δεν με πειραζουν τα μαθηματα μαθηματικων.Τα αγαπαω.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas08

Νεοφερμένος

Ο kostas08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Επειδή ενδιαφέρομαι για πληροφορική θα ήθελα να ρωτήσω για το ποια σχολή να προτιμήσω από αυτές τις δύο.Ειδικότερα θα ήθελα να μάθω αν από τα ψηφιακά συστήματα βγαίνεις προγραμματιστής....Επίσης ένας γνωστός μου μου είπε να προτιμήσω το τει επειδή τα ψηφιακά είναι πολύ θεωρητικά ισχύει κάτι τέτοιο?
Τέλος να σας πώ ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για προγραμματισμό και δίκτυα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ultras96

Νεοφερμένος

Ο Ultras96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα Τει Ηλεκτρονικης παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΠΑΠΕΙ θα πρότεινα λόγω πανεπιστημιακής φύσης και περισσότερης μαθηματικής παιδείας. Βέβαια κοιτώντας επιφανειακά τα προγραμματα σπουδών είδα ότι πολά δύσκολα μαθήματα είναι από πολύ νωρίς και επισης τα μαθήματα είναι και πολλά σχετικά κάθε εξάμηνο, οπότε μάλλον δε θα γίνονται όπως πρέπει. Αν δηλαδή κάνεις θεωρία της πληροφορίας στο 3ο εξάμηνο θα χρειαστεί πολύ δυνατή αυτενέργια για να τα εμβαθύνεις, κάτι που διαθέτει ένα πολύ μικρό ποσοστό φοιτητών. Θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα πληροφορική εκπα και οπα και μετά παπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas08

Νεοφερμένος

Ο kostas08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι από το ΠΑΠΕΙ θα έχω περισσότερες ευκαιρίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas08

Νεοφερμένος

Ο kostas08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάποιος άλλος που ξέρει για αυτά τα τμήματα ή ακόμα καλύτερα κάποιος που σπουδάζει στο ψηφιακών συστημάτων να μας πεί τι ακριβώς κάνουν εκεί...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basilis900

Νεοφερμένος

Ο basilis900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για το ψηφιακών συστημάτων??κάποιος που σπουδάζει εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν κάποιος σας λέε το Χ τμήμα πληροφορικής είναι πιο θεωρητικό/πρακτικό από το άλλο κατά πάσα πιθανότητα δε ξέρει τι του γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkkkkk

Νεοφερμένος

Ο alkkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, εχει περασει κανεις στο τμημα για να μας δωσει πληροφοριες; δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα του απο την "πλγροφορικη" του παπει. Να σημειωσω επισης οτι δεν θελω να γινω καθηγητης αλλα προγραμματιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, εχει περασει κανεις στο τμημα για να μας δωσει πληροφοριες; δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα του απο την "πλγροφορικη" του παπει. Να σημειωσω επισης οτι δεν θελω να γινω καθηγητης αλλα προγραμματιστης.

Αν η ονομασία του είναι αντιπροσωπευτική του προγράμματος σπουδών που ακολουθεί τότε μάλλον επικεντρώνεται (κυρίως) στο hardware. Ενώ οι σχολές πληροφορικής επικεντρώνονται (κυρίως) στο software αλλά περιέχουν μαθήματα του harware, άλλες πολλά άλλες λίγα, αλλά κυρίως επιλογής.
Καθηγητής δεν γίνεσαι με το ζόρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alkkkkk

Νεοφερμένος

Ο alkkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν η ονομασία του είναι αντιπροσωπευτική του προγράμματος σπουδών που ακολουθεί τότε μάλλον επικεντρώνεται (κυρίως) στο hardware. Ενώ οι σχολές πληροφορικής επικεντρώνονται (κυρίως) στο software αλλά περιέχουν μαθήματα του harware, άλλες πολλά άλλες λίγα, αλλά κυρίως επιλογής.
Καθηγητής δεν γίνεσαι με το ζόρι :P

Εχω δει τα μαθηματα που εχει και ειναι παρομοια με το τμημα "πληροφορικης". Ρωτησα παντως ενα παιδι που εχει τελειωσει το τμημα (ασχολειται με κατι τελειως ασχετο τωρα) και μου ειπε πως ειναι ουσιαστικα πληροφορικη και οτι μπορεις καλλιστα να γινεις προγραμματιστης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μακράν η πιο Γαμάτη σχολή, σε ένα μακράν Γαμάτο Πανεπιστήμιο. Με 5 λεπτά περπάτημα βρίσκεσαι στην παραλία του Πασαλιμανιού που έχεις άπειρες επιλογές καφετέριας με θέα την μαρίνα με τα σκάφη. Μιλάμε για ποιότητα ζωής όχι αστεία. ;)

Η σχολή τώρα έχει πολλά πολλά πολλά μαθηματικά και δυο κατευθύνσεις: 1) Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών (Software) και 2) Συστημάτων Επικοινωνιών και Δικτύων (Networks). Μια χαρά προγραμματιστής βγαίνεις και έχεις πρόσβαση στα μεταπτυχιακά της σχολής και σε άλλα Πανεπιστήμια. Παλαιότερα (μέχρι το 2013) η σχολή έδινε και παιδαγωγική επάρκεια, τώρα την δίνει το μεταπτυχιακό της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ξερει κανεις πληροφοριες για το μεταπτυχιακο του παπει στην πληροφορικη;Ποιο ειναι το επιπεδο και αν αποκτας εργασιακα δικαιωματα να συμμετασχεις σε πε πληροφορικης για δημοσιο αν αναγνωριζεται δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top