Βιοϊατρικών Επιστημών vs Νοσηλευτική

eva48

Νεοφερμένος

Η eva48 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Αρχικα να σας πω οτι φετος θα παω 3η λυκειου (Επαλ) και σαν ειδικοτητα εχω παρει Βοηθος Ιατρικων και Βιολογικων εργαστηριων. Θα δωσω πανελληνιες και ειμαι αναμεσα στην Ακτινολογια και στην Νοσηλευτικη. Το προβλημα μου ειναι το εξης: τα μαθηματα της Ακτινολογιας μου αρεσουν παρα πολυ, διοτι εχουν πολυ χημεια, φυσικη και μαθηματικα, αλλα σαν επαγγελμα δεν με ξετρελαινει και πολυ. Απο την αλλη το επαγγελμα της Νοσηλευτριας μου αρεσει αρκετα θα ελεγα αλλα δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα μαθηματα της σχολης. Ξερω σας ακουγεται γελοιο αλλα με προβληματιζει αρκετα. Βασικα κατα 70% στρεφομαι προς την Ακτινολογια αλλα το μεγαλυτερο μου αγχος ειναι η Φυσικη. Ειναι πολυ δυσκολη; Γενικα, ειμαι πολυ καλη στα μαθηματικα και στη χημεια αλλα με την φυσικη δεν τα παω και τοσο καλα..εννοω πανω κατω ξερω τι γινεται αλλα δεν εχω τοσο καλες βασεις. Αν μπορει καποιος να μου πει 2 λογια για την σχολη της Ακτινολογιας Ραδιολογιας, γενικα πως ειναι η σχολη, τα μαθηματα, η δυσκολια, αν πανε στα νοσοκομεια..θα μου ηταν πολυ σημαντικο και χρησιμο. Συγνωμη αν σας κουρασα. Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dolce Vita

Νεοφερμένος

Η Dolce Vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ακτινολογία έχω 2 άτομα απο το περιβάλλον μου που σπουδάζουν. Ο ένας είναι πολύ ευχαριστημένος του αρέσουν τα μαθήματα και τώρα παίρνει το πτυχίο του. Οι φίλοι του που έχουν ήδη πάρει πτυχίο βρήκαν όλοι δουλειά. Γενικά είναι ένα τμήμα που έχει ζήτηση και καλές επαγγελματικές προοπτικές. Απο άποψη μαθημάτων έχει πολύ πολύ πολύ φυσική και εαν δεν ξέρεις και δεν έχεις βάσεις ίσως δυσκολευτείς λίγο αλλά με τακτική παρακολούθηση μπορείς να τα καταφέρεις άνετα καθώς κάποια πράγματα ξεκινάνε απο την αρχή. Ο άλλος τώρα να σου πω δεν είναι καθόλου ενθουσιασμένος και άφησε την σχολή. Αυτό στο λέω αναφορικά για να δείς πως γούστα είναι όλα. Για νοσηλευτική δεν ξέρω να σου πω πολλά αλλα αφού είσαι σε βιοεργαστήρια μπορείς να σκεφτείς και τα ιατρικά εργαστήρια (ήταν η 1η μου σχολή αν σε ενδιαφέρει μπορείς να με ρωτήσεις ). Γενικά να ξέρεις πως όλα τα παραϊτρικά είναι καλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top